אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו על הדיווח בערוץ 2: 'צל כבד על הוועדה'

הרב שרלו מביע דאגה עמוקה בעקבות הפרסום בערוץ 2 אודות וועדת סל התרופות: "חברות התרופות אינן ה"רשע", אך האינטרס הכלכלי שלהן אינו עולה בקנה אחד עם הצרכים הציבוריים"

הרב שרלו על הדיווח בערוץ 2: 'צל כבד על הוועדה'
  מודאג. הרב יובל שרלו (ישיבת ההסדר אורות שאול)

ראש תחום אתיקה בארגון 'רבני צהר' וחבר ועדת סל התרופות לשעבר, הרב יובל שרלו, מביע דאגה עמוקה אודות הפרסום בערוץ 2 לפיו רבע מחברי ועדת סל התרופות נמצאים, לכאורה, בניגוד אינטרסים.

על פי הפרסום של כתב חדשות 2, יואב אבן, רבע מחברי ועדת סל התרופות נאלצים להמנע מחלק מהדיונים בוועדה בשל ניגודי עניינים. מנתוני משרד הבריאות עולה ששניים מארבעת נציגי הציבור וכן שלושה מהרופאים החברים בוועדה מקורבים עסקית או משפחתית לחברות תרופות.

אחת הדוגמאות בהן נקט אבן בפרסום היא העובדה שאחד מנציגי הציבור בוועדה הינו קרוב משפחתו של מהנדס מוצר בחברת "מדיסון", שלה תרופות המועמדות להכלל בסל התרופות. משכך, הוא נאלץ להימנע כליל מהשתתפות בדיונים סביב תרופות מחברה זו. כך נעשה עם שאר הנגועים בניגוד עניינים.

אחת הוועדות המשמעותיות בשירות הציבורי

בתגובה לפרסום, מסר הרב שרלו ל'סרוגים' כי "ועדת סל התרופות היא אחת הוועדות המשמעותיות ביותר בשרות הציבורי, שלהחלטותיה יש משמעות ישירה בסוגיות של חיים ומוות. בשל כך, חובתה לשמור על טוהר המידות ונקיות ההחלטות היא חיונית, גם במישור המהותי וגם בנראות הציבורית".

הרב שרלו נזהר בדבריו ואמר כי "אם אכן חלק מחברי הוועדה נגועים בניגוד אינטרסים ובקשרים עם חברות התרופות – הדבר מטיל צל כבד על החלטותיה, ועל האמון הציבורי שהיא זקוקה לו בבואה להחליט את החלטותיה הקריטיות. חברות התרופות אינן ה"רשע", אך האינטרס הכלכלי שלהן אינו עולה בקנה אחד עם הצרכים הציבוריים. כדי שמעמדה הציבורי של הוועדה לא ייפגע – מוטל עליה להיות נקייה ללא רבב בתחום הקשרים עם חברות התרופות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו