אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו בחפ"ק השריפות: "יש סימנים להצתות אנוש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע הערב לחפ"ק הצפוני לטיפול בגל השריפות והתייחס לאפשרות כי מדובר בטרור מסוג חדש: "יש סימנים גם להצתות טבעיות וגם להצתות אנוש"

23.11.16 18:01  כ"ב בחשוון תשעז
נתניהו בחפ"ק השריפות: "יש סימנים להצתות אנוש"
  (צילום: חיים צח, לע"ם)

גל השריפות שמשתוללות ברחבי הארץ הוא הצתה?

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (ד') לחפ"ק-אחוד מחוז חוף כדי להתעדכן במצב השריפות ברחבי הארץ ועל פעילות כוחות ההצלה. נתניהו שמע סקירות יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך וקצינים בכירים. בחפ"ק התקיים דיון הערכת מצב יחד עם גורמי הביטחון, משטרה, כיבוי אש, טייסת הכיבוי, פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל).

נתניהו מנה את שני היעדים של כוחות החירום בשעה זו: הראשון: הצלת חיים, והשני לכבות את השריפות הללו. "לפי תחזית מזג האוויר ששמעתי כאן, אנחנו עדיין לא יכולים לומר שתנאי היובש והרוחות, שהם אלה שיוצרים גם את ההצתות הטבעיות וגם הצתות לא טבעיות. הן מייצרות אפשרות להרבה מאוד הצתות. התנאים הללו אינם עומדים להסתיים, כנראה לא מחר ואולי גם לא מחרתיים, ולכן אנחנו נערכים בדרכים שונות כדי לטפל בבעיה הזאת."

נתניהו הזכיר את השריפה בכרמל לפני שש שנים בה נספו 45 אנשים, וציין את ההערכות שעשתה המדינה מאז: "אני ביקשתי להגדיל מיד את בקשת המטוסים. אתם זוכרים שכבר היינו בסרט הזה לפני שש שנים, כשהעלנו כאן עשרות מטוסים. היום, מכיוון שיש לנו טייסת משלנו, כמובן הצורך פחות גדול, אבל יש צרכים מסוימים, אולי גם מספר מטוסים שאנחנו נבקש מהשכנות שלנו. חלק מהן כבר קיבלו סיוע מאיתנו, כך שאלו יחסי גומלין טבעיים ונתתי הנחיה שהמועצה לביטחון לאומי תרכז את הבקשות שהעבירו לי משרד הבט"פ וגורמים אחרים, כדי שנוציא את הבקשות האלה בצורה מסודרת, המהירה ביותר, נקבל את הסיוע במהירות האפשרית."

על הגורמים לשריפות, רמז נתניהו: "יש סימנים גם להצתות טבעיות וגם להצתות אנוש. אני מציע ששר הביטחון פנים ייתן לכם פרטים בעניין. אבל ללא ספק התנאים של מזג האוויר מייצרים גם את האפשרות להכפלה ולהתפשטות של מה שהיה בעבר דבר קטן, הופך מייד לשריפה לא קטנה. לכן אנחנו צריכים לפעול כאן בכל החזיתות. אני שמח לראות את השינוי הגדול ואני חושב שחשוב שבמקומות שביטחון אזרחי ישראל מאותגר, שם צריך ראש הממשלה, זה התפקיד הראשון, לפני כל דבר."

הפכנו את הטיפול באירוע למוצלח

"בשנת 2010 נספתה נצ״מ אהובה תומר ז״ל ואני הייתי סגניתה. הייתי עדה להתנהלות אחרת. היום אנחנו במקום אחר לגמרי ואני שמחה שהצלחנו למנוע פגיעה בחיי אדם. לקחנו את התובנות, בעיקר המבצעיות, והפכנו את הטיפול באירוע הזה למוצלח״.
כך אמרה סנ״צ אתי מאירסון מפקדת תחנת המשטרה בזכרון יעקב במהלך הערכת מצב שהתקיימה לפני זמן קצר במחוז חוף בעקבות אירוע השריפה באזור.

בהמשך דבריה הרחיבה סנ״צ מאירסון אודות אופן ההתמודדות של המשטרה עם יתר הגורמים באירוע המורכב ואמרה: ״המאמץ המשותף של כולנו כולל שיתופי פעולה חשובים מאוד בכל השלבים עם הרשות המקומית וגורמי ההצלה. עבודה מסודרת ומאוד מתוקתקת שלמרות הנזק לרכוש מנעה פגיעה בחיי אדם. שיתוף הפעולה הזה הוא שהוביל אותנו להצלחה בהתמודדות עם האירוע עד כה ולהצלת חיים״.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו