כיצד תיראה אחת מהשכונות המרכזיות שבה מיושמת תוכנית "מחיר למשתכן"?

כיצד תיראה אחת מהשכונות המרכזיות שבה מיושמת תוכנית "מחיר למשתכן"?

הרקפות היא שכונה חדשה שעתידה להיבנות בשנים הקרובות על שטחים חקלאיים בראשון לציון. סך הכול ייבנו בשכונה כ-1,650 דירות, כאשר כ-1,000 מתוכן ישווקו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" • צפו בניתוח של אתר מדלן

author-image
שכונה ב'מחיר למשתכן': הדמייה לפרוייקט העתיד
  צילום ממעוף הציפור על שכונת הרקפות

••שכונת הרקפות – רקע:

הרקפות היא שכונה חדשה שעתידה להיבנות בשנים הקרובות על שטחים חקלאיים בקצה המזרחי-דרומי של ראשון לציון. סך הכול ייבנו בשכונה כ-1,650 דירות, כאשר כ-1,000 מתוכן ישווקו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". לפי הערכת העירייה, כ-90% מהדירות המתוכננות יהיו בתהליך בנייה או יאוכלסו ב-10 השנים הקרובות.

נכון להיום, 7 מתוך 10 ההגרלות כבר התקיימו, כאשר ל-3 הגרלות נוספות שכוללות 318 דירות טרם נפתחה ההרשמה (הקרקעות לבנייתן שווקו כבר ליזמים). לפי תוצאות המכרזים עד כה, מחיר הדירה ה"מוזלת" יגלם הנחה של כ-40% ממחיר השוק.
ממזרח לשכונה נמצא בסיס מחנה צריפין, שמיועד לפינוי בשנים הקרובות. לפי התוכנית, ייבנו במתחם שיפונה כ-17,000 דירות חדשות יחד עם שטחי משרדים ומסחר נרחבים. מרבית שטחי המחנה צפויים להתפנות עד 2023, כאשר החלקים הנושקים ממזרח לשטח הבנוי בראשון לציון כבר פונו, או עתידים להיות מפונים ברובם עד 2018. עם פינוי המחנה, רצף הבינוי צפוי להמשיך מזרחה, חלקו בשטח המוניציפלי של באר יעקב וחלקו בשטח של ראשון לציון.

הדמיה של שכונת הרקפות בראשון לציון

הדמיה של שכונת הרקפות בראשון לציון

הבנייה בשכונה

דנה דוד, חוקרת שכונות ומתכננת ערים מאתר מדלן מנתחת איך תראה השכונה: בשכונה יוקמו מספר מגדלי מגורים בני כ-23 קומות (בעיקר בחלק המזרחי של השכונה, שפונה לכיוון מחנה צריפין), לצד בנייני מגורים בני עד 8 קומות שבנויים סביב חצרות, וקומץ קטן של בתים צמודי קרקע. בנוסף לדירות שייבנו במסגרת מחיר למשתכן, ייבנו כ-250 דירות קטנות המיועדות לקשישים וסטודנטים (בשטח של כ-50 מ"ר בממוצע) להשכרה במגדל במרכז השכונה.

השכונה נכללת בהסכם הגג שנחתם בין המדינה לעיריית ראשון לציון. המשמעות היא שבשכונת הרקפות כל בתי הספר, הכבישים ומבני הציבור צפויים להיות מוכנים עם כניסת התושבים הראשונים לשכונה. לנושא זה חשיבות רבה, שכן בשכונות רבות סובלים התושבים בשנים הראשונות מקשיים כתוצאה מחוסר מוכנות תשתיות בסיסיות כגון כבישים, בתי ספר, גנים ציבוריים ועוד.

איפה כדאי לגור בשכונה?

לדברי דנה דוד, במגדלים, לפחות בקומות הגבוהות, הדיירים ייהנו מנוף פתוח למרחקים, שכן רוב הבנייה בסביבה הקרובה היא נמוכה (למעט המגדל במגרש 403, שיהיה מוקף במגדלים אחרים מכל הכיוונים). מצב זה אמור להשתנות עם בניית שכונות המגדלים החדשות בבאר יעקב מדרום, ובעתיד עם מימוש תכניות הבנייה במחנה צריפין ממזרח ומצפון לשכונה. מצד שני, כדאי לקחת בחשבון שעלויות התחזוקה במגדלים עלולות להיות גבוהות יותר.

היתרון הבולט של מגורים בבניינים הנמוכים יותר, הוא החצרות הפנימיות, שישרתו את דיירי הבניינים שייבנו סביבן. הבנייה סביב חצרות פנימיות היא שיטה נדירה יחסית בארץ, והיא יוצרת מרחב בטוח לילדי השכונה ומעודדת היווצרות של תחושת קהילתיות. בחלק מהמגרשים החצרות יהיו רחבות-ידיים, בעוד בחלקם החצרות יהיו קטנות יותר, נתון שכדאי לקחת בחשבון כאשר חושבים על קנייה. במגרשים בקצה המערבי של השכונה לא יהיו חצרות פנימיות, אך הבניינים יפנו לפארק השכונתי, ודייריהם יוכלו להגיע אליו ללא צורך בחציית הכביש.

בנוסף, לדברי דנה דוד, למשפחות עם ילדים כדאי לדעת שבשכונה ייבנו מספר בניינים שיאפשרו גישה לבית הספר ללא צורך בחציית כבישים. יש לציין שגם ילדים שגרים בחלקים האחרים של השכונה לא יצטרכו לחצות כבישים מהירים וסואנים, שכן הרחובות בשכונה יהיו בעלי ממדים צנועים, ומערך של שבילי הליכה יחבר בין האזורים השונים בשכונה.

תעסוקה

אין מוקדי תעסוקה בסביבה הקרובה, למעט בית החולים אסף הרופא. במרחק נסיעה קצרה נמצאים מכון ויצמן למדע ברחובות ופארק המדע בנס לציונה. בסמוך לתחנת הרכבת "הראשונים" הולך ונבנה מתחם משרדים חדש, ויש תכניות להקים אזורי משרדים נרחבים בצפון ובמערב ראשון לציון ובדרום בת ים. בנוסף, מתחם גדול של משרדים מתוכנן להיבנות במסגרת תכניות הבנייה למחנה צריפין, אך מימושו לא צפוי בשנים הקרובות.

מחירים בראשון לציון

שכונות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
רכישת דירה לזוג צעיר
מלמד | 16-07-2017 11:08
האם זוג שנישא לא מכבר מגיע להירשם לתוכנית דיור למחיר למשתכן. ? וותיק גר בראשון וגם המשפחה