אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סרטון חדש מזהיר: חייל דתי – אתה בבעיה

ארגון צו 1 מעלה הילוך ומשיק היום סרטון שמופץ לחיילים בעיקר ברשת הווטסאפ, בו הם טוענים כי החייל הדתי והמסורתי בצה"ל נמצא בבעיה. צפו

סרטון חדש מזהיר: חייל דתי - אתה בבעיה
  צילום: מתוך הסרטון של צו 1

ארגון צו 1 מעלה הילוך ומשיק היום (ד') סרטון שמופץ לחיילים בעיקר ברשת הווטסאפ, בו הם טוענים כי החייל הדתי והמסורתי בצה"ל נמצא בבעיה.

בסרטון האינמציה שהגיע לידי סרוגים נראים חייל דתי מזוקן, חיילת דתית בחצאית, חייל וחיילת חילונים-מסורתיים, הנתקלים בבעיות דתיות בעת השירות הצבאי. כך למשל החייל המסורתי שומר הכשרות נאלץ לאכול במטבחים בהם אין השגחה והפרדה בין בשר לחלב, החיילת החילונית נאלצת לבקר בכנסיות כחלק מ'תרבות יום א', על החייל הדתי נאסר להופיע בטקס יום השואה בגלל שהוא מזוקן, והחיילת הדתית לא יכול להשתתף בימי יחידה בגלל שאינם מתאימים לאורח חייה.

צפו בסרטון של צו 1

הסרטון מגיע כהמשך לפעילות של הארגון, וזאת שבועיים לאחר הפגישה החשאית עם הרב הצבאי הראשי המיועד אל"מ הרב אייל קרים, פגישה שפורסמה לראשונה בחדשות סרוגים.

ברבנות הצבאית ביקשו להצניע את דבר קיום הפגישה וזאת על רקע המתיחות סביב ענייני הרבנות הראשית, וזעקת 'ההדתה' בצה"ל. כזכור, פרסום 'המלשינון' הדתי, גרר ביקורת נוקבת מצד גורמים בצבא ומחוצה לו, בהם גם הרב הצבאי הראשי לשעבר הרב אביחי רונצקי שאמר לסרוגים "צריך לחזק את הרבנות, ועמותה כזאת מחלישה את הרבנות הצבאית."

באותה פגישה, שטחו ראשי הארגון בראשו הרב עמיחי אליהו, בנו של הרב שמואל – רבה של צפת, את הפרטים שהם מכירים 'מהשטח' על הפגיעה בחייל הדתי. הפגישה נערכה 'ברוח טובה' כפי שתאר אחד הנוכחים, בסיומה נאמר כי ברבנות שומעים את הטענות של 'צו 1' ויפעלו לשיפור.

WhatsApp Video 2016-11-16 at 18.38.56.mp4_000091720

חיילים וחיילות בבעיה (מתוך הסרטון)

WhatsApp Video 2016-11-16 at 18.38.56.mp4_000046840

כרמלה מנשה של החייל הדתי

הסרטון בא למעשה להסביר את פעילות הארגון, שמבקש להיות "הכרמלה מנשה של החייל הדתי", כמו שרואים בסרטון, בצו 1 מבקשים מהחייל שנתקל בבעיה לפנות קודם כל למפקד ולרב הצבאי ורק אם אין מענה לפנות אליהם.

בחודשים האחרונים מסייע הארגון לחיילים הנתקלים בבעיות על רקע דתי במהלך השירות הצבאי. כזכור רק בשבועות האחרונים פרסמנו בסרוגים על מספר עימותים של הצבא מול חיילים דתיים, בעיקר על רקע 'פקודת הזקן' המקשה על חיילים דתיים לגדל זקן מטעמי דת. במספר פעמים, לא ניתן אישור זקן לחיילים דתיים על ידי קצין השלישות, וזאת על אף אישור מהמפקד הישיר ומהרב הצבאי תחתיו משרת החייל. במקרים רבים נאלצו חיילים לבחור בין גילוח הזקן לבין יציאה הביתה.

נושא נוסף שנסקר הוא החשיפה כי בבסיסים רבים היה חוסר במזוזות, וחלק מהמזוזות שנקבעו במשקופים נמצאו פסולות. ובחלק מהבסיסים מגיע קייטרינג ללא פיקוח של משגיחי כשרות.

"לא לתיקון אלא ליצירת דמוניזציה"

מתנועת נאמני תורה ועבודה: "הזמנת חיילים בשירות להתלונן מחוץ לגבולות הצבא, הינה דבר המנוגד לפקודותיו ואסורה על חייליו.
במדינה דמוקרטית יש מקום חשוב לביקורת על גופים צבאיים, אך היא אינה יכולה להיעשות באמצעות הקמת מנגנונים חיצוניים המזמינים חיילים בשירות, לעקוף את המערכת הקיימת."

"בצה"ל יש מספר מנגנונים לשם כך, כמו הרבנות הצבאית, נציב קבילות החיילים וגם היוהל"ם אשר עוסקת בנושאים מגדריים.
צה"ל, כצבא העם, מאזן בין כלל הערכים והציבורים שבמדינת ישראל, כפי שנעשה בפקודה החדשה של השירות המשותף, וכמו בהחלטה על הוצאת ענף תודעה יהודית מהרבנות לידי אכ"א."

עוד מסרו מנאמני תו"ע: "הפצת סרטון התעמולה נגד צה"ל ומפקדיו מוכיחה כי פניהם של אנשי "צו אחד" אינם לתיקון הבעיות אלא ליצירת דמוניזציה כלפי הגורמים המוסמכים בצבא. מדובר בחלק קטן מקמפיין מתמשך ואנטי ממלכתי שמטרתו הברורה השחרת פני מפקדי צה"ל והעומדים בראשו. לצערנו, מה שארגונים כמו "צו אחד" ושוברים שתיקה" יצרו, ממשיך בארגונים נוספים ומוביל לנזק משמעותי ללכידות הצבא, מקצועיותו וערכיו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
הכותרת לא ראויה
| 16-11-2016 19:37
צודק
| 16-11-2016 22:36