אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מהפך דמוגרפי: לראשונה שוויון בילודה בין ערבים ויהודים

הפחדות הדמוגרפיים מרוב ערבי במדינת ישראל יכולות ללכת לפח האשפה של ההיסטוריה. הילודה אצל הערבים בצניחה ואילו זו של היהודים בעלייה. 2015 סימנה את המהפך

לראשונה שוויון בילודה בין ערבים ויהודים
  יותר ילדים יהודים, פחות ערבים (אילוסטרציה גרשון אלינסון/פלאש90)

נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לכבוד יום הילד הבינלאומי מעלים שווין ברמת הפריון שבין הנשים היהודיות לבין הערביות.

במשך שנים איימו עלינו הדמוגרפים כי אוכלוסיית ישראל ממערב לירדן, מצטמצמת מול הערבים, וכעת הם כנראה צריכים לחשב מסלול מחדש. קצב הפריון של המוסלמים בישראל נמצא במגמת ירידה כבר יותר מעשור וכעת לראשונה נרשם שוויון במספר הילדים של אישה ערבית לזו של אישה יהודית.

על פי הנתונים העדכניים של הלמ"ס בסוף 2015 חיו בישראל 2.798 מיליון ילדים (בני 17-0). מתוכם כ-1.996 (71.3%) מיליון ילדים יהודים, 718 אלף ילדים ערבים (25.7%) ועוד 84 אלף ילדים (3.0%) שסווגו כאחרים (בלתי מסווגים לפי דת במרשם האוכלוסין ונוצרים לא ערבים).

עד תחילת שנות ה-2000 מספר הילדים הממוצע שאישה צפויה ללדת במהלך חייה (שיעור פריון כולל) בקרב נשים ערביות עמד על כ-3.8 בממוצע לאישה וכ-2.6 בקרב נשים יהודיות. הפערים בשיעורי הפריון הלכו והצטמצמו במהלך העשור האחרון ובשנת 2015, לראשונה, שיעור הפריון הכולל של הנשים הערביות והיהודיות היה זהה ועמד על 3.13 ילדים בממוצע לאישה.

ערבים, חרדים ומתנחלים

הישובים בהם נמצא מספר הילדים הגדול ביותר ביחס לאוכלוסיה הוא בעיקר בריכוזים חרדיים, ערבים (בעיקר בדואיים בדרום) וגם בהתנחלויות.

בערים הגדולות, בית שמש, בני ברק וירושלים נמצאות בראש לעומת חיפה, ת"א ובת ים בהם אחוז הילדים נמוך.

ילדים בערים הגדולות

בישובים הקטנים יותר, ניכר כי אחוז הילדים הגבוה נמצא בערים חרדיות, בדואיות ובהתנחלויות לעומת ישובים 'חילוניים' בהם אחוז הילדים נמוך.

הכי הרבה ילדים

הכי מעט ילדים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הטבלאות העירוניות משקרות
| 15-11-2016 13:44
מדובר בערים וכפרים צעירים. כמה זקנים עברו למודעין עלית או אלעד. גם בירושלים במקום כל זקן שמת מגיעה משפחה ברוכת ילדים הטבלאות משקרות.