אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חיים בהצגה: הזוג שלא מפחד לדבר על הטרדה מינית

אומרים להם שאם החיים הם סרט, הם חיים בהצגה. ולא רק בגלל הזוגיות שלהם שלא כוללת מריבות. יש להם תאטרון ילדים המעלה שלל הצגות ערכיות, שבניהם הצגה על הטרדות מיניות. "כי הגיע הזמן לפסיק לפחד לדבר על זה", הזוג צביקה ודקלה זר בראיון לסרוגים משתפים את סוד הזוגיות שלהם ואיך מדברים על הנושא המורכב עם ילדים

חיים בהצגה: הזוג שלא מפחד לדבר על הטרדה מינית
  צילום: שחר כהן

ההתלבטות לקראת הזמנת כרטיסים לפסטיגלים ולהצגות חנוכה כבר החלה, התכנים המוצגים והדרך בה הם מוצגים לילדים מדאיגה לא מעט מאיתנו לפני כל הצגה או סרט עבור בילוי נחמד עם ילדנו. הזוג דקלה וצביקה זר העומדים מאחורי 'תאטרון גילעד' מספרים בראיון מיוחד לסרוגים, איך מצגים הצגת ילדים הנוגעת בנושא הטרדות מיניות בצורה נכונה ותמימה המותאמת לילדים, אך בכל זאת מעוררת נקודה למחשבה ומעבירה את המסר בדיוק למי שצריך.

"בהצגה 'צופית שומרת סוד' אנו מציגים את נושא ההטרדה מינית דרך שיטת ההרחקה, שהיא שיטת טיפול נפוצה בתחום הדרמה תרפיה שבה התכנים המועלים אינם עוסקים במישרין בחיי המטופלים, אלא בסיפור מנותק מהמציאות האישית שלהם. בהצגה הזו למשל הנפגעת היא בכלל ציפור והתוקף הוא חתול. ההצגה בנויה כך שהילדים שיצפו בה יכולו בהצגה  מהנה ונקייה עם מסר חשוב לחייהם, ואילו המבוגרים שיצפו בהצגה יקשרו אוטומטית את עניין ההצגה להטרדה מינית וילמדו את דרכי ההתמודדות של ההורה והנפגע או הנפגעת. דקלה היא שחקנית בתאטרון 'פלייבק פפריקה' ומטפלת מוסמכת בפסיכו-דרמה."התאטרון קדם ללימודי הפסיכו-דרמה. הגעתי אל עולם הטיפול, בעקבות כך שהיינו מגיעים לעתים קרובות לשמח חולים אחרי פיגועים ואסונות. היה לי צורך לשמח אבל גם לדעת לתת את הטיפול הנכון לנפש".

דקלה זר (צילום: שחר כהן)

בלי סודות (צילום: שחר כהן)

"בתאטרון הפלייבק בו אני לוקחת חלק, השחקניות אין מושג מה הולך להיות הטקסט בהצגה, כי את זה מישהו אקראי מהקהל מספר את הסיפור שלו ואנחנו מציגות לו את הסיפור מנקודת מבט אחרת וחיובית יותר". וכך גם בשלל ההצגות שאנחנו מעלים 'בתאטרון גילעד' המעלה שלל הצגות עם מסרים הפשוטים וערכים בשיתוף פעיל עם הילדים. כך גם ההצגה של 'צופית שומרת סוד' המציגה את גילוי ההטרדה המינית באור שונה, המעלה נקודות חשובות לילדים ולמבוגרים כאחד.

תני לנו ספויילר, איך מוצגת ה'הטרדה המינית' בהצגה?

"יש שיחה בין צופית לבין האבא שלה, הוא מסביר לה שביער יש חיות טובות ופחות טובות ומהם הוא חושש. ואז יום אחד הציפור צופית פוגשת בחתול לבן ומסתובבת איתו עד שיום אחד הוא תולש לה נוצה ואומר לה שלא תגלה לאבא כי הוא יכעס עליה. החתול בכוונה לבן וחביב שניתן לתת בו אימון מהסיבה שכ- 95% מהפגיעות המיניות הן מאדם שמכירים ואפילו נותנים בו אימון, ולא הכוונה רק מתוך המשפחה אלא גם אנשים מהסביבה הקרובה.

התגובה של צופית בהצגה לתלישת הנוצה שלה מורכבת מתגובות אמיתיות של נפגעות מספרת דקלה."אני מטפלת בנפגעות תקיפה מינית ואני רואה את כל המאפיינים החוזרים אצלן כמו: אשמה, בילבול, הסתגרות, הסתרה ועוד. מגיעות אלי לטיפול מגיל 15-25מהמגזר הדתי והחרדי ואני רואה כמה לא מדברים על זה ומסבירים. הורים מפחדים להכניס מידע מיותר ופחדים מיותרים לילדים ולכן נמנעים מלדבר על זה".

"אין סודות טובים"

המסר המרכזי בהצגה 'צופית שומרת סוד' עוסק בחלק החשוב והקשה ביותר בפגיעה והוא שלב גילוי לאנשים הקרובים על הפגיעה."גילוי הסוד הוא החלק החשוב בכל התהליך, ולכן המסר העיקרי של ההצגה היא גילוי הסוד כמה שיותר מהר. אני יודעת מניסיון שככל שהילד מספר מהר יותר ולא שומר בבטן כך הנזק קטן יותר".

לא שומרים סודות בבטן (צילום: שחר כהן)

לא שומרים סודות בבטן (צילום: שחר כהן)

"הבשורה שלנו היא שאין סוד טוב, יש הפתעה שהיא סוד שעתיד להתגלות ויש סוד שמטרתו לא להתגלות והוא רע" מספרת דקלה.

טבילת אש עם חולצה ורודה וכנפיים של פרפר

דקלה מופיעה בהצגות יחד עם בעלה צביקה זר, דקלה מספרת שהמסע לשכנע אותו להפוך לשחקן לא היתה קלה "נורא התבאסתי להופיע לבד ורציתי להופיע יחד איתו, אך בהתחלה הוא סירב עד לאחר רצח אחיו גילעד זר הי"ד, שבו החלטתי שזה הזמן לפתוח תאטרון ולהנציח את שמו וצביקה הסכים והצטרף ללמוד בסטודיו ובסלון הביתי שלנו, הילדים צחקו הרבה בהתחלה". גילעד היה מג"ד במילואים שנרצח במארב שני שהציבו לו בשומרון. ההחלטה לפתוח על שמו תאטרון לילדים לא היתה במקרה "גילעד אהב מאוד לשמח ילדים קטנים. למרות שהוא היה איש ביטחון, וזה נראה שביטחון ורצינות לא משתלבים עם ילדים קטנים" מספר צביקה.

טבילת האש הראשונה של צביקה לא היתה פשוטה, חושפת דקלה "בתפקיד הראשון שלו, נתתי לו את תפקיד הפרפר, בהצגה שעשיתי לישוב שלנו -מצפה יריחו ונתתי לו  להגיד רק את המשפט-איזה כיף לעוף". אך את ההצגה הזו כנאה צביקה לא ישכח לעולם. "ראיתי בקהל את רב הישוב שלנו ואני עם כנפיים של פרפר וחולצה ורודה, התחלתי להזיע ופשוט קפאתי דום. רציתי לעלות על הבמה ולא יכולתי, רק לאחר 10 דקות שדקלה כבר הבינה שלא אצא והמשיכה בהצגה, יצאתי ואמרתי איזה כיף לעוף למרות שכבר לא היה קשר לטקסט ההצגה. כולם צחקו ועד היום זוכרים את זה".

לא רבים אף פעם (צילום:שחר כהן)

לא רבים אף פעם (צילום:שחר כהן)

"עד היום קשה לי לקלוט את הטקסט להצגה" מספר צביקה אך הוא עושה הכול עבור דקלה ואחיו גיל-עד הי"ד "גילעד היה אחי הבכור, אח מדהים שעל כל דבר הייתי מתייעץ איתו. החל באיזה כביש כדאי לנסוע ועד לשאלות וייעוץ חשוב שקשור לצבא. מיד לאחר השבעה שלו יצאתי למילואים ולא פעם מצאתי את עצמי מחייג אליו".

מצליחים לא לריב

"שואלים אותנו מה אנחנו עושים, במידה ואנחנו רבים לפני הצגה?" מספר צביקה. "יש הלכה שאומרת שאסור לגבר לישון עד שלא פייס את אשתו, ולכן כשאנחנו מגיעים להבנה הזו ולהבנה שאנחנו ישות אחת אז יכול להיות לפעמים חילוקי דעות אבל ברגע שמבינים שאנחנו אדם אחד וכמו שיד ימין לא תריב עם יד שמאל. המריבה נהפכת למיותרת ולא שייכת. בלי מריבות זה איכות חיים לגמרי אחרת".

הדבר היחיד שכן יש עליו ויכוח אצל הזוג זר, שנשואים באושר כבר 21 שנים הוא מי התחיל עם מי. דקלה טוענת שהיא ראתה אותו אצל חברים וישר נדלקה עליו והתחילה איתו. וצביקה טוען שהוא זה שהתחיל איתה וניסה לשכנע אותה להיות איתו. השבחים והפרגון שכל אחד מהם סיפר לי על השנייה היה מרגש וללא ספק מוכיחה שהם אכן חיים בהצגה שמחה במיוחד.

"האחים שלי אומרים שאנחנו לא חיים בסרט, אנחנו חיים בהצגה. אבל אם ההצגה טובה אז אני אומר מה רע?" מסכם צביקה בהומור.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו