הדיינים הכריעו: למי שייכות הביציות המופרות - סרוגים

הדיינים הכריעו: למי שייכות הביציות המופרות

שבע ביציות מופרות של שבעה עוברים מוקפאים המוחזקות בהקפאה בבית חולים העלו שוב שורה של שאלות הלכתיות, חוקיות ומוסריות בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב

author-image
הדיינים הכריעו: למי שייכות הביציות המופרות
  צילום: שאטרסטוק

שבע ביציות מופרות של שבעה עוברים מוקפאים המוחזקות בהקפאה בבית חולים העלו שוב שורה של שאלות הלכתיות, חוקיות ומוסריות בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב.

בני זוג בגיל מתקדם התגרשו לאחרונה כדת משה וישראל בבית הדין. לצדדים אין ילדים אבל היו להם שבע ביציות מופרות ומוקפאות. עם סידור הגט ביקש הבעל כי הביציות המופרות מזרעו יושמדו, ואילו האישה, שהביציות המופרות הן מגופה, הייתה מעוניינת בהמשך קיומן. שני בני הזוג ביקשו את חוות דעת בית הדין הרבני.

הדיין הרב יאיר בן-מנחם העמיק בסוגיה הנובעת מחידושי הרפואה ואשר עלתה בעבר על סדר היום המשפטי והאתי כאשר נידונה בבית המשפט העליון בהרכב אחד עשר שופטים בפרשת נחמני. כזכור, הבעל ביקש להשמיד את הביציות והאישה ביקשה להמשיך ולהפרותן.

הדיין חקר לעומק את הנושא ופרסם פסק דין המשתרע על פני עשרות עמודים ובו הוא דן במעמדה ההלכתי של הביצית המופרית ובהשלכות של מעמד זה על האיסור או ההיתר להשמידה, בסוגיה למי הבעלות על הביצית וכן האם יש זכות להורה על הפסקת תהליך – שבסופו עתידים להיות לביצית חיים משל עצמם.

העוברים לא שייכים לאמא

הנחת היסוד ההלכתית היא איסור הפלת עובר שמלאו לו 40 יום והוא מוגדר כנפש והיא נובעת מהאיסור לפגוע בחיות הגנוזה בו והעתידה לצאת ממנו. הדיין בן-מנחם סוקר את ספרות השו"ת לדורותיה והתייחסותה לנושא והגיע למסקנה חד משמעית כי הפלת עובר לאחר ארבעים יום היא איסור דאורייתא. השאלה היא האם מותר להשמיד ביצית מוקפאת זמן ממושך אף שטרם הפכה לעובר. מכאן גם נובעת הסוגיה האתית, המוסרית וההלכתית מי הבעלים של הביצית המופרית – האם האב או האם, או אולי הביצית היא קניינו של הקב"ה שהוא מקור החיים ולא של ההורים.

לאחר עשרות עמודים של מקורות, נימוקים ופלפולים של ראשונים ואחרונים פוסק הדיין כי "טוב יהיה, לו הצד המתנגד להשמדת הביציות ירכך את עצמו ויתגבר על התנגדותו במקום שבו ביציות מופרות אלה הן תקוותה האחרונה של האישה, אך לאלצו להיות הורה בעל כורחו לא אוכל. מכל מקום טוב יעשו הצדדים אם יימנעו מהשמדה ישירה של הביציות המופרות ויעשו זאת רק ב'גרמא', כגון פתיחת המקרר לאחר שהתרמוסטט האחראי על שמירת הטמפרטורה שבו ינותק, או שהדבר יעשה על ידי מי שוודאי אינו מצווה על שמירת הזרע, באופן שהבעל לשעבר המופקד על שמירת זרעו כלל לא יהיה מעורב בדבר".

פסק הדין מסתיים במילים "ולוואי ולא נזדקק עוד לשאלות שכאלה, ולא יקוים באיש בישראל 'וזרעתם לריק זרעכם' ותחת זאת יקוימו בנו דברי  נבואתו של הנביא ישעיהו 'ובנו בתים וישבו ונטעו כרמים ואכלו פריים… ולא יגעו לריק ולא ילדו לבהלה'".

לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
תמחקו את השם של הבעל
פרטיות | 01-11-2016 12:22
תמחקו את השם של הבעל
2
בהפריה אין אב ממילא.
| 02-11-2016 23:44
אשה אגואיסטית לא חושבת על הילד שיוולד ללא אבא.