סכנה: התופעה שמאיימת על הציונות הדתית - סרוגים

סכנה: התופעה שמאיימת על הציונות הדתית

אחוזי החזרה בשאלה בציבור מרקיעים שחקים, והחוסר בדיון ציבורי בנושא מפליא עד למאוד; התופעה שמאיימת על הציונות הדתית; דעה

סכנה: התופעה שמאיימת על הציונות הדתית
  (צילום: שאטרסטוק)

"אין מה לעשות עם תופעת החילון", כך אמרו לנו אנשי חינוך כשהצגנו בפניהם את הבעיה לפי ראות עינינו. האמנם?!

אנו, תלמידי ישיבת הסדר, בוגרי ישיבה תיכונית הנחשבת לאחת מהטובות שבצפון הארץ, רוצים להציג בפניכם את התופעה מנקודת מבטנו.

כבר לקראת סוף לימודינו בישיבה התיכונית, בכיתה י"ב, כשליש מחברינו למחזור היו מחללי שבת באופן מוצהר. שמא תאמרו שאנו מקרה חריג ולא מייצג בציבור? ובכן, הנתונים הבאים יוכיחו שאנו מקרה המייצג נאמנה את המציאות הרווחת בציבור בשנים האחרונות.

לפי מחקרו של פרופ' שרגא פישמן ממכללת "אורות ישראל" (2008), כ25% מציבור חובשי הכיפות הסרוגות חוזרים בשאלה. מחקר שנעשה בידי מכון ירושלים לחקר ישראל (2010) מראה כי כ27% מתושבי ירושלים שגדלו במשפחה דתית חזרו בשאלה. ע"פ מחקרה של המכללה האקדמית לחינוך "תלפיות" (2011) כ30% מהנוער אינו נשאר דתי, ולפי סקר הלמ"ס (2012) כ30% מהציבור הדתי לאומי מגדירים עצמם כמסורתיים/חילונים ועוד כ-18% מגדירים עצמם כמסורתיים-דתיים.

אם כן, המחקר המקל מבין אלה שהצגנו (ויש להדגיש שגם הישן), מראה כי כרבע מבוגרי הציונות הדתית אינם מגדירים עצמם כשומרי תורה ומצוות, כבר עם סיום לימודיהם בתיכון. כל זאת עוד מבלי להחשיב את החוזרים בשאלה במהלך השירות הצבאי ובהמשך החיים.
האם באמת יכולים אנו לומר "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו"?

חותרים לאמת יותר מבעבר

עוד במהלך לימודינו בישיבה התיכונית, חשבנו לעצמנו מה הם גורמי התופעה, ונדהמנו לגלות שגיאה יסודית של מוסדות החינוך בכל הקשור להתייחסות לשאלות ששואלים בני הנוער בענייני אמונה.

ראשית נעמוד על נקודה מרכזית בעניין ונאמר כי לא ניתן להתעלם מהשינויים באופיו של הדור, ובמציאות בה הוא נתון.

דורנו כיום הוא הרבה יותר דעתן וחותר לאמת מבעבר, הוא אינו מסתפק בתשובות חלשות ומתחמקות לשאלותיו האמוניות, אלא תובע הסברים גדולים שמתקבלים על השכל הישר, כדברי הרב זצ"ל ב'מאמר הדור': "ודור בעל רוח גדול, חפץ ומוכרח לחפוץ, בכל מקום שהוא פונה, לשמוע דברים גדולים. ועיקר הגדולה של הדברים, הוא שיהיו מסוימים ומבוררים, עם גדלם רוחבם והקיפם".

בעניין השתנות המציאות, השינוי המשמעותי לענייננו הוא הנגישות הקיימת לכל ידע ודעה שבעולם באמצעות האינטרנט שבסמארטפון ושבמחשב. בנגיעה קלה מגיע\ה נער\ה לכל הידיעות והדעות שבעולם, כולל אתרי כפירה, אשר חלקם רואים מטרה נעלה בחילון הנוער הדתי והפיכתו ל"נאור", ומפיצים את דעותיהם גם באתרים הנראים תמימים כאתרי נוער ופורומים. באתרים אלה יפגוש הנער דעות כפרניות אשר יזקיקו אותו בחיפוש הסברים לאמונתו.

אתרי כפירה נגישים לכל

בנוסף לאתרי הכפירה, קיימים אתרים רבים של מסיון נוצרי, חלקם במסווה של 'יהדות משיחית'. אתרים אלה הם בעלי מנגנון פרסום משומן, כך שסביר להניח שרוב הנערים יתקלו בהם ביום מן הימים בצורה כזו או אחרת (לדוגמא, חיפוש הערך "תורה שבעל פה" ביוטיוב מניב שני סרטונים מסיונריים בשתי התוצאות הראשונות(!) ה"מוכיחים" [עם המון שקרים] את אי קיומה של התושב"ע).

אתרים נוספים הם אתרי הקונסרבטיבים והקראים (אם חשבתם שהם נכחדו מן העולם, מסתבר שכלל לא), אתרים אלה מנסים לערער את אמונת הבחור בקיומה של התושב"ע, כך שאע"פ שלרוב הנער לא ייהפך לקראי, אמונתו האורתודוקסית תתערער בצורה משמעותית, ומשם הדרך לכפירה כללית קצרה מאוד.

העניין אינו נגמר כאן, למעשה האתרים האלה הם רק טעימה קלה לפני סרטוני הכפירה הרבים שבאתר האינטרנט 'יוטיוב', שם משולבים אפקטים חזותיים ושמיעתיים שגורמים להפעלת לחץ ישיר ועקיף על הצופה, במטרה לשכנעו באמיתות דעתם. אתרים וסרטונים אלה, משתמשים בשיטות שונות של מניפולציות, ודבריהם כוללים פעמים רבות שקרים היסטוריים ומדעיים, הכללות והיקשים מוטעים, הכול בכדי ללכוד את בחורי החמד. חלק ממפעילי האתרים ו'הכוכבים' שבסרטונים, הם לא אחרים מאשר דוקטורים ופרופסורים מהאוניברסיטאות החשובות בארץ. למשל, קיים אתר בשם 'לולאת האל' ב'כיכובו' של ד"ר לחקר דתות מאוניברסיטת ת"א, תומר פרסיקו שמו. אנו יכולים להעיד שחלק ממאמריו כוללים שקרים היסטוריים מובהקים, והיקשים מוטעים. אך כמובן שנער שנכנס לאתר כזה, יאמין למה שכתוב שם, שהרי הכותב באתר הוא ד"ר מאוניברסיטה בעלת שם, לא?

מטרתנו בהקדמה זו הייתה להסביר את המקור העיקרי למבול הספקות האמוניים והשאלות ששואלים בני הנוער. כמובן שיש עוד מקורות, כמו הרדיו והטלוויזיה למשל, בהם נשמעות לעיתים קרובות דעות כפרניות המעבירות ביקורת על עניינים תורניים.
נמשיך בהעלאת זיכרון מבית הספר.

קושיות ללא מענה של הר"מ

תלמידי כיתות י"א לומדים במסגרת שיעורי היסטוריה על תורת הגזע הנאצית, ובמקביל לומדים בשיעורי מחשבת ישראל על המעמד העליון של עם ישראל ביחס לעמים, מתוך ספר הכוזרי.

אנחנו זוכרים שכשהיינו בכיתה י"א, השאלה המתבקשת עלתה מאליה: האם היהדות גזענית? רק כמה שיעורים קודם הזדעזענו כולנו בלומדנו על הגזענות הנאצית, והנה עכשיו בשיעור לומדים אנו שהיהדות אומרת דבר דומה. תגובת הר"ם, לאחד התלמידים ששאל בקול את מה שכולנו חשבנו בשקט, נעה בין התעלמות וניסיון לחזור לשיעור, לבין התשובה "זה לא אותו הדבר" ללא פירוט.

הנער הנבוך, ששאלתו לא נענתה בשיעור, וגם בהזדמנויות אחרות לא זכתה להבנה מצד הר"ם או כל גורם אחר, לא ישאיר את שאלתו ללא בירור אינטרנטי. תוכלו לנחש לבד אילו אתרים הוא עשוי למצוא. שמא תאמרו שהוא יפגוש גם תשובות של רבנים, ואז למעשה נוצר איזון. ובכן, התשובות של הרבנים שהוא ימצא בד"כ רק יזיקו לו, נביא להלן דוגמה קצרה.

בוא נניח לרגע שנער מסוים מתקשה בעניין "הסתירה" שבין אבולוציה לתורה (ממידע אישי ומהימן מדתל"ש, אנחנו יודעים שהסרטונים בהם הוא נתקל בעניין זה גרמו לו לחזור בשאלה), והוא מחפש באינטרנט תשובה לשאלתו. ככל הנראה הוא יתקל באחד מהמחזירים בתשובה הידועים, ש"יפתור" את הסתירה ע"י קביעה נחרצת שהאבולוציה והמדע הם אוסף של שקרים. המחזיר בתשובה ישלב בדבריו הסברים, מדעיים כביכול, המפריכים את האבולוציה.

המחזירים בתשובה – לא מסייעים

הנער, שיודע שכל חייו מוקפים בטכנולוגיה שהעניק המדע לעולם (כולל הפלאפון שכרגע הוא צופה בו), לא יוכל לקבל את התשובה המזלזלת במדע, וייאלץ להישאר עם קושי אמוני בעניין זה.

מה גם שכנראה הוא יתקל מיד לאחר הצפייה ברב, בסרטון אחר המראה איך כל דבריו של המחזיר בתשובה לא מחזיקים מים, והדברים המדעיים, כביכול, שהוא מצטט – הינם שקרים ואף מדען לא סובר כך.

אותם מחזירים בתשובה מדברים בנושא בו אין להם כלל השכלה, שלא לומר השכלה פורמלית. אמנם הסרטונים שלהם גם מחזירים הרבה אנשים בתשובה, בד"כ אלה אנשים שלא יבינו שדבריהם המדעיים אינם נכונים ולא יתוודעו לעובדה שאין להם ידע במדע, אך מה עם האנשים שמחוברים קצת יותר לעולם, ויבינו שהרבנים (הנחשבים, כביכול, לגדולים ביותר בענייני אמונות ודעות) אמרו דברים שגויים לחלוטין, שלא לומר שקריים? את האנשים האלה הסרטונים ירסקו לחלוטין.

מה שגם שלפעמים המחזירים בתשובה מנסים להוכיח את מציאות האלוקים בדרך שגויה והשומע סבור שכשם שהם שגו בהוכחה, כך מן הסתם גם טענתם שגויה, ומכאן נוצר הזלזול בדברי הרבנים. וודאי שהיה ראוי לנהוג כאן כדברי חז"ל (סנהדרין ז:) "אם ברור לך הדבר כאחותך שהיא אסורה לך- אמרהו, ואם לאו – אל תאמרהו".

למעשה התלמיד יוצא עם מחשבה שעליו לבחור בין אמונתו הדתית לאמונתו באבולוציה, ובבחירה בין השניים האבולוציה גוברת, שכן כל המדענים טוענים שהיא אכן קרתה. התלמיד כלל לא יתוודע לספרים של רבנים בעלי השכלה אקדמאית בתחומים הרלוונטיים, שעוסקים בנושאי הללו ומקבלים לחלוטין את תיאוריית האבולוציה, והיא אינה פוגעת כהוא זה באמונתם הדתית.

סדרה של קושיות

סיפורים כעין אלו יש לנו בשפע, מהם רואים כיצד שאלה אמונית שהייתה אמורה לקבל מענה שיטתי, עמוק ומתקבל על הדעת, הופכת למבוכה גדולה בליבו של התלמיד, בגלל התעקשות של רבנים על עמדות ודעות שכלל אינן הכרחיות. עניינים נוספים שלא זכו להתייחסות מסודרת בבית הספר הם:

הבנת אגדות חז"ל התמוהות כפשוטן (היה צריך להבהיר בצורה ברורה שהאגדות הן משלים, ולהוכיח זאת כפי שכבר הוכיח המהר"ל),

היחס לנשים- "נשים דעתן קלה" (היה צריך לפתוח את הנושא כי הבורות שולטת בו, ולהראות שיש בחינות הפוכות כגון "בינה יתירה ניתנה באישה מבאיש", ובכלל בהרבה דברים השתנתה המציאות שהייתה בזמנם, כגון "כל המלמדה תורה כאילו מלמדה טפלות"),

דרשות מוזרות מהפסוקים (היה צריך להסביר שהדרשות הן לרוב אסמכתאות, כמו שמוכח מרוב הראשונים והאחרונים וכן מהגמרא עצמה, ולהסביר מה הצורך באסמכתאות, או ללכת בדרכו של המלבי"ם שהדרשות הן עומק הפשט של הפסוק כמו שמאריך רבות להוכיח זאת בחיבורו על התורה),

ביקורת המקרא (יש להבהיר שאכן יש מקום לשאלותיהם, אלא שהרבה פעמים תשובותיהם מפוקפקות ואין להן על מה שיסמכו, ולהראות את זה בדוגמאות), העלמת חטאי הצדיקים על ידי הגמרא, כגון "כל האומר דוד חטא אינו אלא טועה" (יש להסביר שאין הכוונה שכלל לא היה חטא, שהרי הפסוק אומר שהוא חטא, אלא הגמרא מתכוונת רק לחטא אשת איש, מה גם שיש גמרות שאומרות הפוך, ובייחוד פירוש האברבנאל שאומר שוודאי היה חטא גדול וגם תשובה גדולה), טעויות מדעיות ורפואיות בגמרא (היה צריך להדגיש שחכמים יכולים לטעות, בייחוד בענייני מדע ורפואה, דבר שמוכח מכמה וכמה גמרות),

שאלות של תורה ומוסר, כמו יחס לגויים (למשל לגבי אבידתו, שההלכה אומרת שלא חייבים להחזירה לו, יש להוכיח שהשבת אבידה היא מידת חסידות ולכן אין זה פגם מוסרי לנהוג לפנים משורת הדין רק כלפי העם שלך, או להיכנס לחלוקה שבין מוסר טבעי להלכה היבשה), כמובן שקיימות גם השאלות בענייני מדע כארכיאולוגיה כנגד התנ"ך, תיארוכים כנגד גיל העולם, המפץ הגדול ועוד שאלות אחרות שחמורות יותר מכל אלה שהצגנו.

במשך שנות נערותם נוספות לנערים עוד ועוד שאלות אמוניות שנותרות ללא מענה, או עם מענה גרוע, דבר החמור אף יותר, וכך הם גדלים בהרגשה מתמדת של נחיתות שכלית ומוסרית כלפי עמיתיהם החילוניים. הדבר גורם לכך שהנערים יפסיקו לשאול את הרבנים בבית הספר שאלות, שהרי אפילו רבנים גדולים ומפורסמים מהם עונים תשובות טיפשיות.

השאלות והתמיהות הרבות יערמו לאט לאט עד שהנער ירגיש שהוא מרמה את עצמו באמונתו.

המצב יתדרדר עד שהוא לא יוכל לסבול את העובדה שכמעט שום דבר בתורה ובדברי חכמים לא מתקבל על דעתו, בזמן שהמדע והעולם המערבי מספקים תשובות ברוב הנושאים השונים, מכאן הדרך לחזרה בשאלה קצרה ובטוחה. באמת ניתן לומר שהבחור "יעשה בשכל" אם ינקוט בצעד זה.

לכך תתווסף כמובן העובדה שהתורה וההלכה אינם דברים שקל לקיימן, והן דורשות מן האדם איפוק בנושאים שונים, ומכאן שיש דברים שהנער "מפסיד" בגלל זהותו הדתית. כלומר, אם לתורה הייתה דרישה אמונית גרידא ללא השלכות מעשיות, היה גדל הסיכוי שהנער יישאר באמונתו על אף השאלות, שכן אין אמונתו גורמת לו להפסיד כלום. אך כיוון שלתורה ולהלכה יש דרישות רבות, הנער עושה חשבון פשוט שייתכן והוא מפסיד את 'הנאות החיים' בחינם, ולכן הוא יבחר לעזוב את התורה.

מהנקודה הזאת נוצרת התחושה (השגויה לרוב, לדעתנו) כאילו הנער עוזב את התורה רק בגלל דרישותיה הקשות, אך הראינו לעיל שזו אינה הסיבה העיקרית, ובטח שלא היחידה.

אפשר למעשה לטעון שיש שני גורמים לעזיבת התורה- השאלות האמוניות והתאוות, אך ראינו במאמר זה להדגיש את הגורם הראשון, כי בוודאי יכולתנו להשפיע בתחום הראשון גדול לאין ערוך מיכולתנו להשפיע בתחום השני.

יש לציין שהתופעה החמורה של התעלמות מענייני אמונה פוגעת לא רק באלה שחוזרים בשאלה, אלא גם באלה שנשארים דתיים ונאלצים להרגיש כל חייהם (בין אם יודו בכך ובין אם לא) קשיים אמוניים גדולים בכל תחום שעולה על סדר היום.

אין אנו טוענים שאין אנשים שעוזבים את התורה רק בגלל הדרישות שלה, ודאי שיש כאלה (קשה להעריך כמה הם באחוזים), אנחנו רק טוענים שהרבה מאוד אנשים עוזבים כי הם באמת כבר לא מאמינים, כל אחד ורמת השאלות האמוניות שלו.

הרס"ג בספרו "אמונות ודעות" מתייחס לנקודה הזאת שאנו מעלים, וכך הוא כותב בהקשר לסיבות שאנשים עוזבים את הדת: "הוכחה חלושה שאדם שמעה מאחד המייחדים וזלזל בה וחשב שכל ההוכחות בענייני אמונה חלשות כמותה… ואינו מעלה בדעתו כי מוכר בדים שאינו מיטיב להבחין בבגדים העדינים – אינו גורע מערך הבדים מאומה… טענות שאדם שמע מן הכופרים וחדרו ללבו ושכנעוהו, ויישאר בשאר ימיו תחת השפעתן"

כאשר שטחנו טענותינו בפני הנהלת בית הספר קיבלנו תשובה הגורסת כי לא השאלות הן אלה שגרמו לתלמידים לחזור בשאלה, השאלות אינן אלא תירוצים לעזיבת הדת מפני המאמץ הכרוך בשמירת המצוות. הצטערנו לשמוע כך, כי אנחנו, עמיתיהם לספסל הלימודים, למדנו שנים רבות במחיצתם וראינו בעניינו כיצד השאלות באמת הפריעו לחלק גדול מהם, ובדיעבד כשהגענו לישיבה ראינו שעיקר השאלות נידונו בדברי רבותינו הקדמונים (רמב"ם, רס"ג מהר"ל ועוד) בצורה יסודית ועמוקה השווה לכל נפש, או בדבריהם של רבנים חשובים בני זמננו (כדוגמת הרב מיכאל אברהם). אנו תמהים כיצד בעידן בו כל הדעות בעולם פתוחות בפני כולם, קיימת רק דעה אחת שאינה זוכה להישמע בקול ברור וצלול, וזו דווקא דעת התורה. התמיהה גדלה אף יותר כשהתחלנו ללמוד בישיבה ולמדנו מתורתו של הרב זצ"ל וגילינו שאחד מחידושיו הגדולים הוא הצורך בלימודי אמונה (כמובא במאמרי הראי"ה, 'בעקבתא דמשיחא'): "ודבר זה שרבים חושבים שהיא מלאכה ישנה שאינה צריכה כבר לנו, היא עכשיו עבודה שחיובה נתחזק למאד, וחזרה ונעורה כבימי הפילוסופיה הראשונים, של זמן הרס"ג והרמב"ם, אלא שיש לה פנים חדשות ופרטים שונים, כפי השינויים שבמעמד העולם והאומה". וכן מובא בעוד מקומות בכתביו. אם כן כיצד אנו, ממשיכי דרכו, נכשלים באחד מחידושיו הגדולים?

בהמשך שיחתנו עם אנשי החינוך הגיעו כולם להבנה שאכן אנחנו צודקים ובוודאי שיש תלמידים שחזרו בשאלה בגלל שלא סיפקו להם תשובות לשאלותיהם. אך הם אמרו שיש קושי לתקן את העניין, שכן רוב הרמי"ם אינם יכולים להתמודד עם הבעיה כי הם לא מתמצאים ומכירים את הנושאים האלה, בטח לא מספיק בשביל לענות על שאלות. כדי להתגבר על הקושי הזה נראה שאין מנוס מלהכשיר איש חינוך בכל מוסד חינוכי, אשר תפקידו יהיה להוות אוזן קשבת לשאלות בני הנוער בתחומי האמונה ובכלל. האיש ההוא יהיה בקיא בענייני אמונות ודעות, בעל ידע בסיסי בהבנת הנושאים המדעים, ובעל ניסיון בשאלות הנפוצות והנפיצות הללו. הוא יהיה אחד שיבין לליבו של התלמיד שחי בעולם מורכב, בו דעות רבות כל כך נושבות ומצריכות בניין אמוני מסודר ויציב. כמו כן יש צורך בהוספת שעות אמונה קבועות למערכת בהן יעביר הר"ם או איש החינוך הנ"ל שיעורים שיטתיים באמונה, שכן יצירת דיון בשאלה אמונית בשיעור חוקקת בלב התלמיד תפיסה לפיה איננו מפחדים משאלות אמוניות. ניצור תרבות של הבאת אנשי מדע ודעה יראי שמיים להרצות בפני התלמידים על הנושאים הללו, וכך נפתח אצלם את הביטחון בדרכם האמונית, דבר המרכזי מאוד בעיצוב עולמם הפנימי.

תקוותנו היא שדברינו יעשו פירות, ויגרמו להגברת הדיון הציבורי בנושא, דבר שיוביל לבסוף לביצוע מהלכים מעשיים ע"י אנשי החינוך השונים על מנת לתקן את הצריך תיקון. נסיים בתפילה שיתקיים בנו הפסוק: "כי מלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים".

=======

הכותבים הם תלמידי ישיבת הסדר

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
107 תגובות - 65 דיונים מיין לפי
1
יישר כוח לכותבים על העלאת הנושא הכאוב !
תלמיד ישיבה | 01-11-2016 9:30
יישר כוח לכותבי המאמר על העלאת הנושא החשוב והכאוב,ובוודאי שהיום כאשר העולם הוא כפר גלובלי קטן נחשפים תלמידים הרבה יותר לשאלות והתמודדיות אמוניות. אי אפשר מצד אחד לדגול בפתיחות לחברה הכללית ולעולם הרחב,ומצד שני לא לתת כלים להתמודדיות איתו,זו פשיעה חמורה ! דומה הדבר להורה שישים את ילדו הפעוט לחלון ללא סורגים,הפקרות רוחנית לא פחות חמורה מהפקרות גשמית (ולכאורה אף יותר חמורה על דרך "גדול המחטיאו יותר מן ההורגו") יישר כח בתחום הזה למכון מאיר שהרים את הכפפה ופתח תוכנית לימודי אמונה לרמי"ם אברכים וכו' שיכולה לתת את קצה הקרחון של ההתקדמות בנושא,אך צריך עדיין המון עבודה ושנוי יסודי בנושא וביחס אליו. נק' נוספת שצריך,היא לחשוב איך מחברים יותר את התלמידים לתורה ומצוות לא רק מבחינה שכלית אלא גם מבחינה רגשית,של הרגשה של חיבור אמיתי לעבודת השם,בנייה של הפנימיות וכדו',כי מי שמרגיש חיבור אמיתי לעבודת השם,גם אם לא כל השאלות פתורות לו עד הסוף לא ימהר לעזוב את התורה ומצוות. כמובן,ששני הנושאים צריך חיזוק רב ואינם סותרים אחד את השני בבחינת "מזה ומזה אל תנח ידך כי אינך יודע אי זה יכשר הזה או הזה או שניהם". בתקווה שנזכה כולנו אנו ובני ובני בנינו להמשיך את מסורת הדורות,להתקרב לקב"ה ולעסוק בתורתו.
לשלמה
כותבי המאמר | 02-11-2016 10:06
לא זילזלנו ח"ו בכבוד המחזירים בתשובה, בוודאי זכויותיהם מרובות מאוד. מסירות הנפש בה הם פועלים ראויה להערכה. אך כאמור, פעמים רבות יש בדבריהם דברים שאינם נכונים, ראה למשל ביוטיוב את הסרטון: 'כבוד הרב אמנון יצחק שליט"א פיצוצים בחיפה' בו אחד הנוכחים בשיעורו של הרב מראה לו שטעה בדבר מדעי שציטט, והרב אמנון יצחק לבסוף הודה לדבריו.
אינני מצליח להבין...
שלמה. ב | 01-11-2016 18:01
אינני מצליח להבין מהיכן אתם שואבים את החוצפה לפסול את כל המחזירים בתשובה ולהוציא את דיבתם רעה. אני מוכן להיפגש איתך ועם דומיך ותוכיח לי שטענותינו והוכחותינו הם שקריות. אם נכשלתם ואין בידכם פתרונות אז אל תפסלו את הדרך שב"ה מחזירה מאות אלפים ומתוכם רבבות אקדמאים ואנשי מדע שמשום מה לא חושבים שהוכחותינו שקריות.
אכן אתה צודק
כותבי המאמר | 01-11-2016 10:10
יש לחזק את החיבור הרגשי לתורה, אך במאמר עסקנו בפן שפחות מדברים עליו - החיבור השכלי.
2
מעניין! גם אני נתקלתי באתרי כפירה ופרסומות מסיון באינרנ
משה | 01-11-2016 9:34
לא ידעתי שזה כל כך משפיע על הנוער, אבל הגיוני...
לא עבדו עבודה זרה ישראל רק כדי להתיר את
אורי | 10-12-2019 10:20
העריות, כול מי שרוצה לחטוא לנסות לעשות חיים אומר שהוא לא מאמין בתורה ושהוא מצא סתירות בתורה והרבי לא ענה חו על השאלות ובלה בלה בלה אלף תירוצים למה כן לחטוא, היינו בסרט הזה אני מכמר את זה ולא מהיום,
3
מחילה- אתם ממש טועים..
123 | 01-11-2016 9:40
מאוד מעריך את האכפתיות של הכותבים. אבל נראה לי שאתם ממש לא קולעים לנקודה.. רוב הנערים לא חוזרים בשאלה בגלל שאלות אמוניות מסובכות, את רובם השאלות האלה לא מעניינות, וגם מי שכן שואל שאלה כלשהי עפ"י רוב לא מתעניין כלכך בתשובה ואפילו תשובה חלקית מספקת אותו. על רוב השאלות שעולים לבחורים הרמי"ם בישיבות יודעים לענות ויודעים לפתור דיי בקלות (לדוג' השאלה לגבי הגזענות- וודאי שהיא שאלה שטותית ופשוטה שכל בחור שלמד כמו שצריך שיעור א בישיבה גבוהה/הסדר יודע לענות..). רוב הנערים חוזרים בשאלה בגלל הנק' השנייה שהעלתם- לאחר שיש להם קשיים בהתמודדויות וכד' ניתן לעטוף את זה בשאלות אמוניות אבל לא להיפך. וכמו שאמר פעם הרב שרקי- שאם יבוא אליו בחור וישאל אותו 'הרב מי אמר שיש אלוקים?' הוא מיד ישאל אותו בחזרה 'האם יש לו חברה?'
לזאב
כותבי המאמר | 01-11-2016 14:28
חלק גדול מהנוער הנושר שואל גם שואל את השאלות הללו, אלא שפעמים רבות הרמי"ם כלל לא שמים לב למצוקתו של התלמיד, וחושבים שהוא שואל כדי לקנטר ולהרגיז. השאלות של התלמיד בשיעור הן אמתיות, קשה לו לקבל ש'נשים דעתן קלה' בעוד המציאות מראה אחרת, ועוד יותר קשה לו שהמחנכים מתעלמים משאלות כמו שלו, ואף פעם לא מסבירים דברים קשים כאלה בבהירות. לו רק יקשיבו המחנכים היטב לרחשי הכיתה בשעה שהם מלמדים משפטים בגמרא כמו "אישה גולם היא" או "נשים דעתן קלה" הם ישימו לב למבוכה בה עומדים התלמידים שרובם רוצים להאמין לכל מילה שיוצאת מפי חז"ל אך מתקשים בגלל הסיבות הללו. אין ספק שיש תופעות חמורות מאוד בציבור, כפי שהעלית, אך אין בכל אלה כדי לטשטש את התמונה הבהירה שהצגנו בכתבה.
קורבנות מלחמת התרבות
זאב | 01-11-2016 12:18
הלוואי שהנוער הנושר היה שואל שאלות אמוניות. אם הן נשאלות הם נחשבות כתשובות לסיבת נשירתם ולא כשאלות ע"מ לקבל תשובה. חלק גדול מהציבור הדתי הלאומי חי על שתי תרבויות הפוכות. התרבות החילונית חדרה עוד ועוד בגלל הסמארטפונים והמדיות הנוספות והמצב מאוד הדרדר. בתור מחנך וותיק אני רואה שינוי גדול מאוד והחלשות גדולה בקיום המצוות המעשיות גם אצל אלו שלא נקראים "נושרים". גם ללא תכני הזימה, תרבות המידיות והרדידות השתלטה ,והקושי של התפילה והלימוד התעצם אצלם עוד יותר. מקווה שלא יעבור זמן רב עם קורבנות נוספים עד שנתעשת ונציע לנוער תרבות חלופית.
בדיוק נגד התפיסה המוטעית הזאת אנחנו מוחים בכתבה
כותבי המאמר | 01-11-2016 10:06
כמובן שיש נערים שחוזרים בשאלה רק מתאוות, אבל יש המון (אולי הרוב), שברמה גבוהה (ולעיתים קצת פחות) השאלות הללו אכן מפריעות להם, והם לא מקבלים תשובות מסודרות וברורות כל חייהם. איני יודע כיצד התנהלו הדברים בבית הספר שלך, אך אצלנו (וכן אצל חברים מבתי ספר אחרים) מעולם לא הייתה התייחסות שיטתית לשאלות האלה. לדוגמא לגבי היחס לגויים, זה נושא שצריך להקדיש לו כמה וכמה שיעורים ולעסוק גם בפרטים הרבים שיש בעניין, ודאי שאי אפשר בכולם, אך בחלק ניכר מהם כך שהתלמיד ישליך ממה שלמד למה שלא למד עדיין (כגון, איסור ריבית לא חל על גוי, הצלת גוי בשבת, וכדומה), אצלנו הסתפקו באמירות נבובות כגון: "יש הבדל" "המציאות מוכיחה שהיהודים מעולם לא התנהגו כמו הנאצים" "היהודים לא מורידים אחרים אלא מגביהים את עצמם". לגבי אמירתו של הרב שרקי, אני מכיר אותה ומאוד מעריך את הרב, אך אני נאלץ לחלוק עליו בכל תוקף. כן! יש הרבה אנשים ששואלים שאלות אמוניות כי הן באמת קשות להן ולא רק כתירוצים לרצונם למלא את תאוותיהם. אולי כוונת הרב הייתה שהתאוות הן אלה שגורמות לנער להתעורר לשאלות, אם אכן כך אני מסכים איתו לחלוטין, וכבר כתבנו כך בכתבה שלולא שהיו ציווים קשים (או לחלופין שלא היו תאוות), הנער כנראה לא היה עוזב את הדת, כי פשוט הוא לא מפסיד כלום על הצד שאמונתו שיקרית. אני מכיר המון אנשים שהשאלות מפריעות להן מאוד, ואם תסתכל אני בטוח שתבחין שרוב הדתיים חשים נחיתות שכלית כלפי החילונים. מטרתינו היא 'לסתום' את הפירצה הקלה כל כך, וכבר אמרנו שקל יותר לטפל בצד האמוני מבצד התאוותני. ייתכן ושגיאתך נובעת מהעובדה(ויש לדון בה) שהקשיים היצריים קודמים כרונולוגית (בגיל) לקשיים האמוניים, ואז נראה לך שאותו בחור שהיום התעורר לשאול שאלה אמונית, הרי הוא אותו בחור שלפני שבוע נכשל בענייני צניעות, ואם כן השאלה האמונית היא הנסיון שלו לפתור את עצמו מהתמודדות. אין זה משנה מה קדם, אלא במה אפשר לטפל ובמה לא, ובקשיים היצריים העבודה קשה הרבה יותר.
האמירה שלך על...
אתה טועה | 01-11-2016 9:57
האמירה שלך על הרב שרקי רק מוכיחה כמה הבחורים צודקים. הרב במקום לענות עניינית יתחכם. והבחור יחזור ביתה ללא מענה למשהו שאולי מעסיק אותו.
4
יש לי פתרון יותר פשוט
אבישי | 01-11-2016 10:01
תלמדו אותם חסידות....עובדה שבחבד ב"האחוזי החילון שואפים לאפס..וגם אלו שכבר לא חבדניקים יודעים בתוכם מה נכון ומה לא...בציבור המזרוחניקי שהמשפט "אור וחושך משמשים בו בערבוביה" הוא לא פחות מנר לרגליהם..והילד גדל לנאמנות כפולה למדינה החילונית ולה'...התוצאות ידועות מראש. למה אמרתי ללמוד חסידות? פשוט - ככה הם ירצו בעצמם! ליישב את הסתירה השכלית עלשאלות מסויימות. עם כל הכבוד לכותב המאמר ועל הנקודות שהוא מאיר...זה חיצוני מדי לדעתי ולא רואה מעבר..וד"ל.
זה לא ממש כך
יהודה | 01-11-2016 19:37
ראשית, גדולי הכופרים בזמן ההשכלה באו דווקא מהחסידות כולל חב"ד.תבדוק שנית, ברור שיותר פשוט לעסוק בפרט ומיצוי הנפש מול עיסוק בכלל ומערכותיו ובהבנת מהלכי דורינו. שלישית,ציונות דתית זה משהו רחב מאוד מהר המור ומרכז הרב- חרד"ל ועד ליברלים כמעט רפורמים. תבדוק בחרד"לים ותיווכח בתמונה שונה. רביעית, קל להציג שהכל יפה בחב"ד-לחב"ד יש הרבה בעיות קשות לפתרון וסכסוכים קשים כולל הרבי החי-מת- ודי לחכימא
אתה מדבר על שינוי אידאולוגיה
כותבי המאמר | 01-11-2016 12:02
ואנחנו מדברים במציאות הנוכחית, שהציבור לוקח חלק בצבא ובאקדמיה. על אידיאולוגיה אפשר להתווכח, אבל בתוך המציאות, שהציבור פתוח, יש דברים שחייבים לעשות, כדי להגן עליו. אגב, גם אצל הציבור "הסגור" מתחילים לחלחל ולנשוב רוחות זרות כידוע.
אתה אומר לשנות אידיאולוגיה, ואנו מדברים במציאות הנוכחית
כותבי המאמר | 01-11-2016 11:04
אתה אומר לשנות את האידיאולוגיה מנאמנות למדינה (כך הבנתי, תקן אותי), ואנחנו מדברים במציאות הנוכחית בה הציבור הדתי לאומי רואה במדינה את 'ראשית צמיחת גאולתינו', משרת כתף אל כתף לצד עמיתו החילוני, ולומד באקדמיה. יש לדון בדיון נפרד האם האידאולוגיה נכונה (מדבריך משתמע, אם כי לא באופן חד משמעי, שאינך רואה את עצמך חלק מהציבור, לפחות באידיאולוגיה), אך אנחנו מדברים על המצב כעת. לדבריך כדי לפתור את הבעיה יש לחסום את הכלים מהם זולגות ההשקפות, אז יצא שלא משרתים בצבא ולא הולכים ללימודים אקדמאיים, יש כאן הפיכה של 180 מעלות באופי הציבור, דבר שגם אתה חייב להסכים שלא יקרה כנראה לעולם (ולדעתנו גם לא צריך לקרות).
5
מאמר מעולה, צודק, נוקב, וגם כואב. כל הדברים שכתבו - אמי
שמואל הקטן | 01-11-2016 10:08
כל הדברים שכתבו - אמיתיים לחלוטין. מי יתן ויזכו לאוזן קשבת, ובעיקר - לביצוע בשטח.
6
תגובה ל123-"מחילה". מחילה אבל אתה ממש טועה!
456 | 01-11-2016 10:38
אומנם יש כאלו שבאמת מחפשים תשובות. אך אי אפשר להתווכח שהדור השתנה. כל מי שהוא לא דוסטרור עם רימון דרגה 10.... מבין שהמציאות השתנתה ע"פ מראה עיניו. הבעיה העיקרית היא, ואת זה הבחורים הציגו טוב בכתבה, שרוב הרבנים עסוקים עוד במציאות של פעם. ולכן ממילא מקשרים את שאלות התלמידים לקטגוריה של תשובות. התלמדים חווים את הנימה המזלזלת כלפיהם. לא נותרים חייבים, ודואגים להחזיר כמה אבידות להנהלה. איך הם עושים את זה? מאוד פשוט. הרי בבתי ספר ציבוריים -ממלכתיים, כמעט ובלתי אפשרי לסלק בחור. אז הם דואגים "לשבת" על חבריהם בעניין הדתי... וגורמים לאבדות של 20% חזרה בשאלה נניח. בתור כדור שלג. אפילו אם הם נחמדים במיוחד, ולא מטרדים את חבריהם... ברור שעצם ההתעסקות בעניין גורם ""פריחה" יפהפייה" אצל שאר התלמידים זה למה אצל החרדים, כשהרב/ "בחור טוב... ויש בשפע..." שומע שחברו מוציא מפיו דברי כפירה. כמעט וודאי שיעיפו אותו על טיל כבר באותה רגע + קריאה דחופה להורים. אומנם אם הוא ידבר בשקט אם הרב זה משהו אחר (וגם לא יגרום ליותר אבדות)...
7
ברור מה השאלה!!! אם מפרקים את כל החסמים!!! מה יעשה
שמעון | 01-11-2016 10:52
הילד ולא יחטא! אם יש מפגשים בני עקיבה מה יעשה הילד? ועוד אינטרנט שמביא את הרחוב לבית. וטלוויזיה!! פשוט צריך לעשות בדק בית וביערת את הרע
אתה עוסק בדברים שאכן יש לדון בהם, אך
כותבי המאמר | 01-11-2016 14:14
במאמר הראינו שהדברים הללו אינם הגורם העיקרי בגינו עוזבים הנערים את הדת. ודאי שבציבור שלנו יש דברים רבים הזוקקים תיקון ושיפור, אך הפיכת בני עקיבא (לדוגמא) לתנועה נפרדת לא תניב פתרון לבעיה שהעלינו, שכן הנער יפגוש דעות כפרניות גם בצבא (האם תרצה שלא נתגייס?), וכן ברדיו (דבר שהקונצנזוס על חסימתו נמוכה מאוד).
8
דרך הפשרות אינה אמת והנוער מזהה זאת
יוסל'ה | 01-11-2016 11:12
בדיוק כמו הרפורמים והקונסרבטיבים. רק אמת אבסולוטית מובנית מגיל צעיר, אמונה בקדושת התורה ביראת שמים אמיתית בדרך החסידות היא הדרך היחידה להמשיך לגדל דורות נאמנים לתורה ומצוותיה.
דבריך אינם סותרים את דברינו
כותבי המאמר | 01-11-2016 14:20
אכן, כפי שהעיר המגיב הראשון יש לפתח גם את הקשר הרגשי לתורה, אין זה סותר שצריך לבנות השקפת עולם מבוססת שתעמוד בפני הרוחות הנושבות. אמונה בקדושת התורה ויראת שמיים ודאי הן הבסיס להכול, אך אמונה בקדושת התורה בגלל שהיא לדוגמא, יוצרת גימטריות (מדהימות ככל שיהיו) היא אמונה שסופה להתפרק, במוקדם ובמאוחר. יראת שמיים אמתית אין בכוחה לחסום חדירת דעות שונות ומשונות לראשו של הנער.
9
חז"ל פסקו: "דברה תורה כלשון בני אדם". אמנם מחלוקת אם זה
משה | 01-11-2016 12:39
נאמר לגבי מלים כפולות, אבל לגבי תיאורי מצב, כולל מעשה בראשית, מוסכם שדברה תורה כלשון בני אדם. כלומר שיתכן שחלק מהתיאורים אינם נכונים. אבל איזה רב יש לו את האומץ להודות בזה.......
משה, מסתבר שיש דווקא הרבה רבנים שאומרים זאת
כותבי המאמר | 01-11-2016 14:09
אלא שאת הרבנים הללו בד"כ נער דתי ממוצע לא שומע, הוא ישמע את טענות הבריאתנים הנוצרים ודומיהם. למשל לגבי גיל העולם רבים וחשובים מקבלים את העובדה שהעולם קיים יותר מ5776 שנים (הרש"ר הירש, תפארת ישראל על המשנה, הרב גדליה נדל ועוד).
10
יישר כוח!
-- | 01-11-2016 12:58
נקודות חשובות. הלוואי שהאחוזים לא יהיו ככ גבוהים.
11
מעניין וחשוב
| 01-11-2016 12:59
אם כי ברור שהרוב חוזרים בגלל רצון לעשות חיים ולא בגלל שאלות
לדעתי יש כאן שגיאה יסודית
כותבי המאמר | 01-11-2016 13:59
צריך להבין שגם אלה שחוזרים בשאלה כי הם כבר לא מאמינים (הסוג שבו עסקינן), מקבלים החלטה סופית לעזוב כי הם רוצים לעשות לעצמם חיים קלים, כך גם כתבנו במאמר, שלולא שהיו תאוות היו הרבה יותר אנשים נשארים דתיים. לכן הבדיקה האמתית היא כמה מן החוזרים בשאלה (אחרי שכבר עשו את הצעד הזה) באמת מאמינים ב'תורת משה'? וביסודות היהדות. סבורני שמיעוט מהם (מן הסתם יש די הרבה דתלשי"ם שמאמינים באלוקים באופן כללי, אך ודאי שלא בתורת משה ובטח שלא בדברי חז"ל ובמחויבותינו להלכה).
12
מאמר ממש חשוב! כולי תקווה שישפיע.
יצחק | 01-11-2016 14:23
אע"פ שעדיין יש המון מקום ל-עזים בקדושה. עדיין ייתכן שהם צודקים שיש פה תוספת שאלות ששברו את גב הגמל.
מסכימים לגבי 'עזים בקדושה'
כותבי המאמר | 02-11-2016 23:38
פועלם חשוב מאוד.
13
יפה מאד. הרעיון למנות מומחה בכל ישיבה תיכונית ותיכון
ר | 01-11-2016 14:45
דתי שישלוט בתשובות לנושאי אמונה ,עם ידע מדעי, שליטה בכתבי הרב קוק זצ"ל ( למשל ב"לנבוכי הדור") יש לרב מאמרים על אוובוצזיה וכו'. וכן ידע בתורת החסידות. תרוצו עם זה הלאה. כל הכבוד. דרך אגב , אצל החרדים יש פחות נשירה. צריך באומץ לב להפנים שללא תרבות עצמאית וחסימה של היצר הרע בפלאפון וכו', אנחנו במשימה קשה. לחרדים יש קודם כל קהילה ותרבות מנותקים מהחילונים. זה הכרחי מאד. את המושג "כלל ישראל" יש ללמוד לעומקו( רמז , זו נשמת האומה, "מלכות דאצילות". תמצית היקום שלנו), ולא להתחבר לחילונים בחסות דרשות מוזרות, שגורמות לתוצאות גרועות. הרב קוק ודאי לא התכוון שבשמו יהיו כאלה אחוזי נשירה. נחזור על הראשונות" ישר כח גדול!
14
מסכים מלבד ההערה על תומר פרסיקו
| 01-11-2016 14:59
הוא אדם מאמין אבל שונה
איני יודע כיצד הוא מגדיר את עצמו
כותבי המאמר | 01-11-2016 17:17
בכתבה לא אמרנו שהוא אדם כופר, אלא שבאתרו מתפרסמים ענייני כפירה. 'כפירה' להגדרתנו כוללת גם כפירה בתושב"ע בחז"ל, ובתורת משה, ולאו דווקא באלוקים.
15
נושא זה חשוב הם כלכך צודקים
תלמיד ישיבת איתמר | 01-11-2016 15:10
נושא זה חשוב מאוד ופי דעתי אפשר עוד כמו אתרי אינטרנט ומכונים כי זה כלכך חשוב ודבר שני שעושה את התופעה זה פורנוגרפיה באינטרנט וצריכת תרבות מערבית יתר על המידה שעוישים עוד אלפי בעיות
16
מי הם אלה שהולכים להיות ר"מים בישיבות התיכוניות?
| 01-11-2016 15:22
לענ"ד ישנו קשר ישיר בין דרישות המקצוע (ואולי גם השכר), רמתם של הר"מים וחוסר היכולת שלהם לענות תשובות. לא אתפלא אם גם לאחר הפניה למקורות האלה הם כלל לא יבינו אותם. דבר נוסף שצריך לציין הוא שכפי שצויין הרב מיכאל אברהם, ישנם רבנים אחרים שהם גם אנשי מדע, שלא מסכימים איתו, רוצה לומר שאין תמימות דעים באשר למהות התשובה לשאלה.
ישנם רבנים אחרים
ישלצניק | 01-11-2016 19:57
אבל צריך לחשוף את התלמיד לדיון בין הרבנים האלו.
17
אבן הבוחן היא...
| 01-11-2016 16:01
כמה מאלה ש'יצאו בשאלה' שומרים יום כיפור: מי ששומר מוכיח שרק בשביל התאוות עזב. מי שלא מראה שבאמת אינו מאמין. ויש שיחלקו עלי ויאמרו ששומרים יום כיפור כי נשאר להם ספק כלשהו, אבל אינם מאמינים לגמרי
גם על זה אני חולק
כותבי המאמר | 01-11-2016 17:23
זה חוסר ישרות לראות בכל קיום מנהג דתי, עדות על אמונתו של הבן אדם. אני אישית מכיר כמה וכמה אנשים שמקיימים מצוות כמו: נרות חנוכה, צום כיפור וכו', ומגדירים עצמם ככופרים גמורים. ה'מנהג' החילוני לצום בכיפור לא בא בהכרח מאמונה, אלא מכבוד למסורת.
18
רעיון מקסים!, רק מעניין עד כמה הוא יישים כלכלית
רבקה | 01-11-2016 16:03
אבל ייתכן שזה ממש פיקוח נפש.
לרבקה
כותבי המאמר | 01-11-2016 17:20
בעיית הכלכלה בעניין הזה היא דבר שצריך לתת אליו את הדעת. בטוחני שאם יראו בהצעתנו דבר חשוב (כפי שראוי לראות), הכסף לא יהיה מעכב.
19
תוספת לדברי הכותבים היקרים
תלמיד ישיבה | 01-11-2016 16:05
בנוגע לכל המגיבים הטוענים שהבעיה היא פתיחות ותרבות בעייתית רציתי להוסיף : חלק מלימודי האמונה שהכותבים היקרים מפז מדברים עליהם,צריכים גם לכלול לימוד של השקפה אמיתית של תורה,מהי התרבות של התורה מול תרבות המערב,ומה יש לתורה להגיד בנושאים האקטואליים המדוברים היום בעולם הרחב (מעמד האישה,להטבי"ם,ריבוי ילודה ועוד),וזה אמור לתת מענה לתרבות השלטת כיום במדינת ישראל. עם זאת,רצוי להדגיש,שחלק מהבעיה של הציונות הדתית,היא שריבוי הערכים שהיא דוגלת בהם (חיבור לעם ישראל,ארץ ישראל,שילוב בין קודש לחול,מעורבות בכל תחומי החיים) הוא דבר נכון ואמיתי,אך יכול ליצור בלבול וחוסר השקפה ברורה,ולכן צריך באמת להדגיש מה היסודות ומה הדברים הנוספים,מה עיקר ומה טפל,ניתן דוגמאות: תלמיד שמקבל מסר שחלק חשוב ממה שהמוסד החינוכי דורש ממנו זה הצלחה בבגרויות,יכול לתת לנושא זה ולנושא ההתקדמות בעולם החול בכלל חשיבות כדבר נפרד מעבודת השם וזה יכול ליצור בלבול גדול של ערכים. צריך שיהיה בירור שהדבר הבסיסי והיסודי זה עבודת השם חיבור אליו וקידוש שמו בעולם,וכל השאר חשוב מאוד אך נבנה על גבי זה. דוגמא נוספת שניתן לתת היא נושא ארץ ישראל,שבעבר היה נראה שהציונות הדתית לקחה את זה כערך בפני עצמו,והיתה מחוברת יותר לימנים חילוניים מאשר לשמאלניים דתיים. והרי זה אבסורד גמור להרגיש יותר מחובר למי שכופר בקיום תורה ומצוות אך נגד ויתור על שטחים מארץ ישראל מאשר מי שמאמין בתורה,רק שיש לנו איתו ויכוח מקומי מה עמדת התורה בנושא. ניתן לתת עוד דוגמאות רבות נוספות,אך כללו של דבר,שאם דוגלים בפתיחות ובריבוי ערכים,צריך לתת הרבה את הדעת על איך לחנך ולתת משקל נכון לכל דבר. ובאמת,הפתיחות היא היא מציאות קיימת,וכל מי שטוען שהפתרון הוא הסתגרות זה כבר בלתי אפשרי היום (גם אם נניח שזה פתרון נכון),וגם בציבור החרדי מבינים שלאט לאט מתחילות החומות להפרץ בעידן של הטכנולוגיה המתקדמת,וגם שם יש כבר אנשים שמבינים שצריך לתת מענה לכל הדברים הללו. אך היסוד הוא שפתיחות יכולה להתקיים,רק בד בבד עם אמונה חזקה,אמת פנימית,ומערכת ערכים סדורה וברורה.
20
אחשלי כל שבת אני עובר ליד סניף בני עקיבא
ידידיה | 01-11-2016 16:45
בנים ובנות מלפרטטים. לחשושים, עקיצות וחיכוכים.מכאן והלאה מחפשים רק היתרים. בגיל הכי קריטי ורגיש מעמתים בני נוער עם האיסור אולי הכי קשה בגיל ההתבגרות וגם אחרי. הפתיחות לעולם החילוני היא הגורמת את החילון. תוכניות הטלביזיה, סרטי הקולנוע הספרות החילונית שחודרת לבתים כי אנחנו ציוניים ומותר.
אכן, הרבה דברים צריכים תיקון.
כותבי המאמר | 02-11-2016 9:49
אך כפי שהערנו כבר, אפילו אם הנערים מחפשים 'היתר' (כפירה) למעשיהם, אסור שהוא יהיה כל כך מתקבל על הדעת לעומת הישארות דתי.
21
אם יש למישהו ח"ו סרטן בגוף.
מושיקו | 01-11-2016 19:03
אז אולי גם נשאל, לא בטוח שלהקצות עוד רופא מומחה בתחום- זה "ישים כלכלית". אז ניתן לו סיכוי של 1/3 ימות 2/3 יחייה. ח"ו שנפקיר ככה את בנינו ובנותינו!!!! אם הנתונים שהם הציגו הם אמתיים זה פשוט בושה לציבור שלנו. לא "ישים כלכלית" עאלק. כי אם הנתונים שהם הציגו נכונים ולא בלופים, אז זה פיקוח נפש ממש!!! בתקופתי זה לא היה ככה, אבל באמת ראיתי בבי"כ שיש כמה נערים מבתים טובים שהפסיקו להגיע. נקווה בעז"ה שזה לא מזה. אבל לכו תדעו אם דור האינסטנט-אינטרנט הזה.
22
בגלל שאתם מחוברים לחילוניזם הישראלי זה שורש הבעיה
| 01-11-2016 20:32
החיבור הזה הוא אסון ושום מילים מצוקצקות לא יסתירו זאת
המציאות היא נתון שקיים (אפשר להתווכח עליו)
כותבי המאמר | 02-11-2016 9:51
בכתבה אנחנו מדברים על הטעויות הנעשות במצב הנתון. הציבור הדתי לאומי מתגייס לצבא, וכנראה גם ימשיך להתגייס.
23
בדור שלנו צריך ללמד יותר תורת הסוד
דביר | 01-11-2016 20:58
לאמץ את גישת המקובלים ואת ההסתכלות המיוחדת שלהם על המציאות. כך הלימוד יתישב על הדעת של הצעירים הנבוכים.
24
שכחתם שיש עוד...
עזרא גטנו | 01-11-2016 21:20
שכחתם שיש עוד חלקים באדם חוץ מהשכל עם כל הכבוד לו. כדאי לקרא את הקדמת "חובת התלמידים" : "כי ההתקשרות אשר בשכל בלבד אינה קשר של קימא...".
בכתבה עסקנו רק בצד השכלי, זה לא אומר שאין צד רגשי.
כותבי המאמר | 02-11-2016 9:52
וכפי שכבר העיר המגיב הראשון.
25
לא עבדו ישראל ע"ז אלא כדי להתיר להם ערייות בפרהסיה
פיני | 01-11-2016 23:06
שום ניתוחים לא באמת מסבירים הבעיה היא היצר הרע הנגיש. כל עוד ולא ילחמו באינטרנט, בניידים הפתוחים, לא יעזור כלום כי מה יעשה הבן ולא יחטא כבר אמרו חז"ל לא עבדו ישראל ע"ז אלא כדי להתיר להם ערייות בפרהסיה. ואין חדש תחת השמש העיקר לחנך ליראת שמים ולא לכסף ולמצויינות כי ללא יראת שמים העסק לא שווה כלום.
אתה צודק אחי, ולגבי מה שענה לך
אורי | 10-12-2019 10:23
כותב המאמר לא סתם כתבו המון ספרים על אמונה, זה רק לחזק ולהתחזק אבל שוב מי שרוצה לחטוא ימצא את הסיבות לכפור..
ובכן, כנראה שהרבה ראשונים לא חשבו כמוך
כותבי המאמר | 02-11-2016 9:54
לא בחינם כתבו הרס"ג והרמב"ם והכוזרי ושאר הראשונים ספרים בענייני אמונה, יש צורך בדבר הזה גם לולא יצר הרע.
26
נושא עצוב וכואב שבאמת דורש טיפול ויחס בסדר היום הציבורי
אסף | 01-11-2016 23:55
קודם כל, ישר כח לכם על היוזמה, מקווה שפועלכם יצור הדים וגלים ויעורר לשינוי בתוך ציבורנו. אני מסכים מאוד בנוגע לכך שיש חוסר רציני בעיסוק באמונה בעמקות, ובמענה על שאלות וקשיים באמונה בנערות. כמו כן, אכן מאוד מאוד חשוב לבסס את האמונה ולסעד אותה על ידי השכל, ולא להשאירה גולמית. אמנם, אני חושב שלפני עיסוק בבעיות אמוניות מפורטות ונקודתיות, יש צורך בהבנה כללית. חשוב מאוד לחנך בציבורנו את הנוער (או כבר את הילדים) ולהסביר מה היחס שלנו לתורה, מה זה התורה בעצם, מהי מהות הקשר שבין ישראל, קוב"ה ואורייתא. רק מתוך יחס בריא לתורה, שמשה אמת ותורתו אמת, שאלו דברי אלוקים חיים – אפשר לרדת לרזולוציה קטנה ולפתור קשיים אמוניים. אחרת, אם לא תגיע ההסברה הכללית לפני הפרטית – יכול להיות שהנוער יסכים שכלית לטענות של התורה, לאגדתות ולרעיונות המובעים בתורה, אך כל מהות לימוד התורה והקשר האקטיבי שלנו אליה יפוספס, וזה עצמו עדיין יגרום לחילון (גלוי או סמוי מן העין). אמנם אותם נערים יאמרו ששכלית אין להם איך לסתור את דברי התורה, אבל המפגש עם התורה יהיה מפגש עם עוד דעה (כמו שלצערי קצת עלה מדבריכם בכתבה, אני בטוח שזה בטעות ולכן לדעתי כדאי לערוך או לתקן). חייבים להבין שמפגש עם התורה זה מפגש עם עומק נשמתנו! זה קריטי. ללא זה – "והנפש לא תמלא". אני מסכים שחלק לא מבוטל מהנוער החוזר "בשאלה" לא חוזר מעצלות גרידא או תאוות, אלא כי הוא באמת דורש את האמת. לכן, עלינו, על הציבור והמחנכים בפרט, לא רק להציב בפינו את התשובות הנכונות לשאלות מסוימות, אלא לחיות באמת עבודת ה', לרצות את זה, לאהוב את זה, את התורה! זו משימה גדולה, ואכן להוראה יוצא 1 מ1000. "ניכרים דברי אמת" – מתי שהדברים באמת חיים. אשריכם על לקיחת האחריות בנושא כה כאוב, בדור שבו כולו זכאי וכולו חייב, טב מלבר וביש מלגאו, דור שבו אנו נתבעים למדרגת חיים הרבה יותר עליונה ממה שהספיק לפני 10-15 שנים.
מסכים לחלוטין.
כותבי המאמר | 02-11-2016 9:58
ולגבי זה שעלה מהכתבה שהתורה היא עוד דעה, ח"ו, לא כך עלה על ליבנו, אלא מתוך שטף הצגת הדברים כך נראה לקורא.
27
הציבור החרדי רק גדל וגדל בעולם התורה
| 02-11-2016 0:59
28
מי שלא קורא את מאמר התגובה שיתפרסם בקרוב ממש, אכל רק את
ינון גלעדי | 02-11-2016 6:59
המנה הראשונה בסעודה. בקרוב ממש.
29
הרב אמנון בזק.....
דרומי | 02-11-2016 8:14
כתב ספר "עד עצם היום הזה" שהציל אותי ממבוכה גדולה שניקרה בי שנים.......אני מבין שספרו בציונות הדתית הוא מעין "מוקצה" וזו בהחלט שערורייה גדולה....במקום להתבגר ולהתייחס לדברים בצורה רצינית וישרה מעדיפים המחנכים שבני נוער ישמעו את השטויות של הידברות וערכים ושופר ושאר ירקות....
קשקוש
מיכאל | 03-11-2016 16:07
הרב אמנון בזק עונה תשובות מביכות שרק מגבירות את השאלות. על כך שהפלישתים של ימי אברהם הגיעו לא"י רק בזמן השופטים (ארכיאולוגיה לא משקרת) הוא טוען שמדובר על קבוצה אחרת שזוהתה באותו שם. הגמרא טוענת שזה אותו עם (מתייחסת אל הפלישתים של השופטים כצאצאיהם של פלישתי אברהם) וכן הרמב"ם וכן מפרשים אחרים, ובכלל, אם כך הדבר, מניין לי שעמלק הוא אותו עמלק וכן הלאה. על כך שהגמלים הפכו לחיה מבוייתת 1000 שנה אחרי ימי האבות הוא מראה שאולי היה ביות מאוד חלקי בימי האבות, ולא מסביר את הסחר העולמי של שיירת גמלים ישמעלית שהורידה את יוסף למצרים. על תורת התעודות הוא מנפיץ שמשהו נקודתי לא מסתדר לו עם מקור D ולכן כל התורה נופלת, תיאוריה שכל חוקרי המקרא ופרופסורים דתיים (כולל הרב ברויאר, קאסוטו והלאה) מקבלים ומתמודדים איתה. ברוב הנושאים התשובות שלו מביכות. עדיף לקרוא את הספר "בעיני אלוהים ואדם". שם יש התמודדות אמיצה עם הטענות.
30
דברים יפים
| 02-11-2016 8:49
אך רוב החוזרים בשאלה עושים זאת משום שמחפשים הנאות, והשאלות הם רק תירוצים. אין אנשים בגיל 16 שבאמת אכפת להם משאלות.
31
צריך חיבור רגשי...
אלי | 02-11-2016 10:25
צריך חיבור רגשי גדול יותר לדת ולא לקיים את המצוות כמו מכונה - מי שחווה את הדת רגשית, לא יסור ממנה גם אם לא יבין אותה עד הסוף
32
ראש הישיבה צריך להיות הדמות שהגדרתם כ"איש חינוך נוסף"
| 02-11-2016 13:27
למיטב הבנתי ראש הישיבה צריך לדעת לתת תשובות ברמה שתארתם
אכן, אך לצערנו המצב לא כך.
כותבי המאמר | 02-11-2016 17:46
למשל אצלנו רה"י טען בפני הכיתה שרוב המדענים לא מקבלים את האבולציה. כמובן הדבר העלה גיחוך. (וחיזק את ביטחונם בדרכם)
33
כנסו לאתר שופר של הרב אמנון יצחק ותקבלו תשובות על הכל!
תורת אמת | 02-11-2016 14:16
אין שאלה שנשארת אצלו בלי תשובה והוא עונה לעניין ובסבלנות. ממליץ בחום.
34
לרובם אין באמת שאלות באמונה.
אריה בחורף (בסתיו?) | 02-11-2016 17:50
רוב הדתל"שים שפגשתי בצבא ובאקדמיה עסוקים בדרך כלל בהצדקה של המהלך שלהם, עם תובנות בנוסח "הדתיים הכי צבועים, הנה הרב הזה והזה עשה כך וכך והוא דתי " וכ'. מתי מעט באמת עשו בירור אמוני מקיף ואמתי והחליטו שאין בורא לעולם או שתורת משה היא השקר הכי גדול בעולם. תכלס הרבה יותר נוח ומגניב להיות חילוני שהוא גם בן אדם פתוח וסבבא עם כולם, ובעיקר עושה מה שבא לו כשבא לו. ולא דוס יבשן שאסור לו מלא דברים . אני מצדיע לכל בחור שבחר לברר את האמת באמת, ולא עשה לעצמו הנחות יהיו מסקנותיו אשר יהיו.
להיפך
יוסי | 15-03-2018 1:22
רבנים שחוטאים מראים שהם לא באמת מאמינים ובכך מחזקים את הנושרים. כך מתקבלת אצלם תחושה שהדת היא בסך הכל כלי לשליטה על אנשים, ולא אמת אמונית
35
כי היא לא
יוניו | 02-11-2016 17:59
כשמאשימים מישהו בגזענות הכוונה היא שהוא מואשם בגזענות פסולה, מהסוג שמפלה לרעה על רקע גזעי. ביהדות, מלבד שהיא פתוחה לכל הגזעים בשמחה, האפליה היא הפוכה: היהודי חייב בעוד מצוות, ולא בפריבילגיות על חשבון הגוי. זה כמו לומר שלהתנדב לארגון חסד זה גזענות, כי המתנדב מחויב לפעילויות ולוחות זמנים, בעוד הנזקק לא מחויב.
36
מאמר מצוין וחשוב
י | 02-11-2016 18:09
אני באמת חושב שצריך לעורר את המודעות לנושא. פעם שמעתי שעזיבת הדת משאלות במדע זה שייך לדור הקודם והיום זה בגלל מוסריות (והמאמר נגע בשניהם בצורה טובה מאד).יתכן מאד שזה נכון אבל חשוב לא להזניח שום זירה כי תמיד יש אנשים שיותר ממוקדים בתחום המדע או שזה מצטרף לתחום המוסרי. חשוב להציג את הדרך הנכונה להסתכל על התורה כבר מראשית החינוך מכיוון שכאשר כבר יש שאלות - התשובות שנתתם יראו כתירוצים ויהיו פחות אפקטיביים (למרות שכשמעיינים רואים מאיפה הדברים מגיעים). ישר כח גדול.
37
הערה: לדעתי מה...
שלום | 02-11-2016 18:28
הערה: לדעתי מה שמחזיק יותר בשאלה זה תאוות ולא מניעים מחשבתיים כמה כבר חושבים היום....
38
נבוכי הדור והאינטרנט
דתלש אינטרנטי | 02-11-2016 18:30
ראשית, אני מעריך מאוד את דאגתם של כותבי המאמר ל״נבוכי הדור״. וכולי תקווה שישתנה משהו בגישת האמונה המיושנת (אף על פי שמתיימרת היא להיחשב כחדשנית, על פי צוואתו של הרב קוק זצ״ל) בישיבות התיכוניות, בהסדר ובגבוהות. שנית, חרה לי מעט, כ׳דתל״ש אינטרנטי׳ בעצמי, שסיכמו כותבי המאמר את בירורם של היוצאים בשאלה מהבחינה הראשונה (יציאה אמונית שאינה משתייכת למחנה המתאווים) כבירור זול בין אתרי אינטרנט, ובעצם, ככניעה לדמגוגיה, רחמן ליצלן. אכן, אם אפגוש דתלש, שמחמת צפייתו בסרטון בסגנון ״הערס הסקפטי״ חשב שאמנון יצחק מייצג את אמונת ישראל, ו״הערס הסקפטי״ את דרך האמת הקרה והרציונלית - אתאבל עליו ואזלזל בו, כפי שאני מתאבל ומזלזל בחוזרים בתשובה מהרצאה בומבסטית של הידברות. קורבנות הדמגוגיה. בכל אופן, התחושה היוצאת מקריאת המאמר (הנפלא עד מאוד, אגב.), היא הכללתיות על כל הכפירה הנמצאת באינטרנט, כהיותה שקר מפתה שיפלו בו התמימים. אך, לעניות דעתי, אין זה הדבר. לדעתי, האינטרנט מהווה טריגר לפתיחת דלתות חשיבה וביקורתיות שלא היו קיימות אצל הנער לפני כן; וביקורתיות הנער והידע החדש והמפתיע שהצטבר אצלו, מתעלים על חברו התמים של הדתלש, הספון בספרי הבסיס של האמונה הישראלית. לדוגמה, כתגובה לפסקה המושקעת במאמר על עניין האבולוציה: כשראיתי אני, בבירורי שלי, שהסתירה בין האבולוציה לפשט הפסוקים מכריחה לבחור צד, בין המדע, ל״בורות הדת״ כביכול - לא נשארתי למול הברירה הזאת, אלא נחשפתי (דרך האינטרנט בעיקר!) גם לתשובות עמוקות יותר בסגנון המופיע למשל ב״נבוכי הדור״. אך עצם העלת השאלה הביאני להבנה, שהתשובות הן בדיעבד למול מערכת אמונה המתוסבכת בתוך עצמה מרוב דילוגים וסתירות פנימיות. אכן, גם אני עמדתי על כך מול אחד הרמים שהיו בישיבת ההסדר בה למדתי, שיש להעמיק עוד יותר בענייני האמונה, ובהיווסד מעמד לאדם הבקיא בכפירת ימינו, שאינה נמצאת בבוקסה של הרמים. אך, לדעתי, יש גם לגוון את מקצוע האמונה, התקוע ברוב הישיבות שבדקתי בהן את הנושא, בספרים כגון הכוזרי ודרך השם - שעם כל הכבוד כלפיהם, אינם רלוונטיים לכפירה של היום, המתוחזקת במדע המודרני, בביקורת המקרא, באינטרנט ובתקופת ההשכלה.
התשובות אינם בדיעבד כשמעיינים
י | 02-11-2016 22:53
דוגמא אחת על קצה המזלג היא הדעה שמעשה בראשית אינה לפי פשט הפסוקים. לכאורה מדובר ב"תירוץ" לאור ממצאי המדע (גיל העולם ,אבולוציה וכו') אבל בפועל מעשה בראשית תמיד הוגדר כדבר נסתר שדורש הקדמות רבות.זה היה המצב בזמן הגמרא ולפני כן ,הרבה לפני מציאת המאובנים וכדומה. יש דוגמאות אחרות כמובן אבל הם יותר עמוקות.
39
לדייק יותר כ123 אחוזים דתלשי"ם
נעם | 02-11-2016 18:45
סקרי השחורות שאינם מבינים בתהליכי נפש וחינוך וודאי לא חיים את המציאות כולל ידענים מישיבות כאלה ואחרים
40
לכו לראות את ג'וני הערס הסקפטי ביוטיוב
דדתלש | 02-11-2016 19:35
ותבינו דבר או שניים על העולם
את רציני? לא ראית שזה בדיוק מה שהם צחקו עליו
משה | 03-11-2016 12:17
אני יסביר, אתה רואה את הערס הסקפטי, בתור מתקפה על היהדות. אך העניין הוא שהרבה מאוד דתיים אמתיים!, יסכימו לחלק מדבריו ויראו אותו כמתקפה על הרב x. יש אולי כאלו שיהנו מהסירטונים שלו... אבל הרוב אני בטוח שלא יזדהו על הדמות שלו.... אלא בתוכן שלו. לכן זה בדיוק המחאה של אותם בינש"ים. שאתה נפלת בטיעון הדחליל של הערס, ע"י הבנה שגויה שאתה קיבלת בהמלך שנותיך, ושהוא כמובן מנסה וניסה בכל דרך להעצים לך - שהרב x מייצג את היהדות. ולכן קושיות על הרב x זה קושיות על היהדות. ממילא אתה לא מקבל את היהדות. וחזרת בשאלה. לסיכום נפלת בפח ועל זה הם בדיוק מוחים.
הלכתי לראות את מר ערס סקפטי ביוטיוב.
אריה בחורף | 02-11-2016 21:54
זכותך כמובן להתרשם מהטעונים של האדון הנ"ל. ברשותך אביא רשימה חלקית ביותר של אישים נוספים שראוי להזכירם כבעלי דעה מעניינת: התנאים, האמוראים, רש"י ובעלי התוספות, הרמב"ן והרמב"ם שאין אח ורע להיקף של עבודתם הגאונית בכל קנה-מידה. האר"י וגוריו, המהר"ל מפראג, מחבר השולחן ערוך, הבעל שם טוב ותלמידיו קדושי עליון גאוני המוסר ואהבת ישראל, הגאון מוילנא. החפץ חיים והרב קוק הרב אריה לוין והגרש"ז אוירבך. כל אלה ועוד אלפים רבים של אנשים שהקדישו את חייהם כדי להתעלות מבחינה מוסרית וערכית ולחיות ע"פ התורה . למרבה הצער הם לא זכו להיחשף לטיעונים המבריקים של מר סקפטי הנ"ל לכן בילו את חייהם בטעות מביכה ונוראה. ולא זכו לראות את האור כמוהו. תכלס אני הלכתי לשמוע אותו, לך לשמוע אותם ( : בריאות ושמחה והרבה הצלחה.
41
איזה מאבק פתטי...
הכוזרי | 02-11-2016 20:33
איזה מאבק פתטי בהתפקחות טבעית של הנוער הדתי לאומי.. הוא לא קונה את השקרים שאתם מאכילים אותו, וזה לא בגלל הקראים והנוצרים, זה בגלל שזה פשוט לא מחזיק מים. מאחל לכולכם התפקחות מהירה, ושנפסיק להתעסק בשטויות...
42
את הנקודה הכי חשובה לא ציינתם:
נתנאל | 02-11-2016 22:22
יש צורך לזרוק את השכל ולהתמקד באמונה העיוורת כי רק היא יכולה לכל העובדות וההבלים שה"מדע" ממטיר עלינו, אני לא זכיתי שהמדע יעשה שום דבר בשבילי אי פעם אבל ישועת השם כהרף עין ואותה ברוך השם זכיתי לראות פעמים הרבה, אמונה עיוורת היא הפתרון וכל מהמורה בדרך היא רק נסיון, לא תתורו, כל כך פשוט
43
אין כאן כל חידוש
חילויני | 03-11-2016 4:58
מצטרפים טובי בני הציונות הדתית לתנועה בת 250 שנים ביהדות (ו- 300 בעולם בכלל) ושמה ״ההשכלה״. ברוכים הבאים!
44
כל השאלות הללו הן כסף קטן
דתי | 03-11-2016 13:31
ברור שיש תשובות לכל מב שהעלתם, כגון מדרשי חז"ל וענייני מדע, אבל כל אלו ועוד מתגמדים אל מול שטלת השאלות - מציאות הרע בעולם לדאבוני לא מצאתי תשובות בספרי קודש על השאלה הזו, כולל לא בכתבי הרמח"ל. השאלה מדוע הקב"ה ברא את הרע נתקלת בתשובה היהדות - כדי שאנו נעבוד ונתגבר עליו. מבחינתי אין זו תשובה מספקת כלל, היה הרבה יותר טוב להיוולד בעולם שכולו טוב וזהו ותחסכו ממני את ענייני ה"נהמא דכיסופא" שאוהבים לצטט כאילו זה עוזר, שיברא אותנו ה' ללא הבושה הזו, מה כבר ביקשנו? דתי מבואס
בהצלחה
הצעיר | 29-05-2017 18:15
הרמב"ם ועוד דיברו בזה ואין כאן מקומו תשאל רב שמתמחה בענייני אמונה
45
דת ושכל ישר זה דבר והיפוכו
שיראל חלומי | 03-11-2016 14:00
התנ"ך הוא אוסף של מיתוסים וחוקים ורעיונות שהושאלו ברובם ממסופוטמיה וממצריים, וכל מה שנבנה על כך, הריהו עומד על כרעי תרנגולת (שבקעה ביום טוב). מי ייתן וירבו האנשים שמבינים את זה.
זכותך לחשוב מה שאת רוצה.
חצי קולמוס | 06-11-2016 17:41
אבל מהקביעה הנחרצת שלך "דת ושכ ישר הם דבר והיפוכו" יוצא שכל גדולי עם ישראל בניהם אנשים גאונים בכל קנה מידה אנושי , פשוטו כמשמעו, ובדור האחרון מדענים, פיזיקאים, בניהם גם זוכי פרס נובל חובשי כיפה. כולם לדעתך פשוט חבורה של אידיוטים שלא מבינים מה זה היקש לוגי , או במקרה הטוב מסכנים תמימים שעבדו עליהם עם איזה דת ממוצאת? זה לא קצת יומרני?
46
המאמר הזה מוכיח שחשיפה לאמת מובילה להתפקרות...
שחר | 03-11-2016 15:46
בעצם הנגשת מידע זמין (למשל תורת התעודות שתלמידי תיכון חילונים נחשפים אליה כבר בכתה י', ש100% מחוקרי המקרא- כולל יהודים דתים וחרדים מסכימים על נכונותה, אבל בציונות הדתית אף אחד לא נחשף אליה עד שבמקרה בשיטוט באינטרנט הוא מגלה את העניין) מחלחת ההבנה כי הדת היא במקרה הטוב מוטעית ובמקרה הרע- שקרית. אולי במקום זה, פשוט חנכו את הצעירים במקום להסתגר בחממה ולטפוח לעצמכם על השכם השכם והערב, להכיר ולדעת מה להשיב לאפיקורוס. מלחמה בקידמה נידונה לכשלון
נראלי לא הבנת את המאמר
כחול | 05-11-2016 23:57
התשובות הם קלות. הבעיה שלא משמעים אותם.
47
נגעתם בנקודה מאוד נכונה
אלון | 03-11-2016 16:02
אני באתי מבית דתי ולמדתי בישיבה גבוהה, התחתנתי והקמתי בית דתי בישראל, ורק אחרי גיל 30, בעקבות האינטרנט שיצר אצלי רצון לברר דברים עד תומם הגיע אלי שטף המידע עם תשובות לשאלות שהר"מים והמחנכים למיניהם הסתירושקרולא ידעו איך לענות עליהן. כיום אני אתאיסט מאושר. ויודע בדיוק למה. ויודע בדיוק איך ומתי הומצאה והתגלגלה הדת היהודית. המידע נגיש ואמין. לדעתי, המחנכים שרוצים לשמור על הנוער דתי, חייבים!! ללמוד על הסתירות בין המקרא לארכיאולוגיה, להסטוריולוגיה (ביקורת גבוהה ונמוכה) ולאשורולוגיה (לדוגמא- סיפורי התנ"ך שהועתקו מהמיתולוגיה הבבלית המצרית והשומרית כמו בריאת העולם, המבול, משה בתיבה ועוד). אם בחור לא גאון כמוני בדק לעומק ותוך כמה שבועות התפקר לחלוטין, גם מחנכים חכמים יכולים 'להרשות לעצמם' ללמוד את הנושאים במקום להתעסק בפעם ה100 בשור שנגח את הפרה. אולי "יצילו" נפשות. אולי לא. אני מקווה שלא, ולדעתי כשהאמת מגולה, בסופו של דבר היא מנצחת, כך או כך.
אם אלו השאלות שלך
ותמר | 05-11-2016 23:58
אז ע"י עוד קצת חיפוש, וטיפלה מאמץ. תהיה מאמין גדול בעז''ה. לא חבל?
48
לילדים נפתחות העיניים בראותן בנות יפהפיות ישתבח שמו
עמלץ | 03-11-2016 20:17
ובארץ לא חסר. להפך, כל שניה באוניבריסטה אתה רואה.
49
כל הכבוד אך....
אדם | 03-11-2016 20:33
מאמר נפלא ומושקע, כל הכבוד על העלאת הנושא! אך חוששני שהפתרון הנ"ל אינו אלא כתרופה למכה- כשימת פלסטר על הפצע, וכן כך צריך לשאוף לפעול לטווח הקצר והקרוב, אך לטווח הארוך צריך לרדת לשורש הבעיה המרכזית שבמגזרינו (כי באמת גם הפתרון הנ"ל אינו אלא חלקי ולא תמיד תשובות לשאלות יעזרו לפחות לא התשובות אליהם בני הנוער מצפים ואכ"מ), החשיפה והקירבה (על המשמעויות השונות, ואפילו זהות) לחילונות, ריחוק מתורה (שלא לדבר על לימוד תורה) וכו' וצריך להאריך בזה אך הדברים ידועים ומסתמא גם לכם כותב המאמר הנבונים ולע"ע אין עיתותיי בידי. שוב כל הכבוד על העלאת הנושא!
50
אין מה לעשות. הרמת תמיד תצא לאור
עופר | 03-11-2016 21:36
בראש יתברא אלוהים...
ההפך דווקא הנטייה לאמונה מוכיחה
אייל | 05-11-2016 23:31
לאמיתותה...
51
זה הדגש על החול במקום על הקודש
בבית | 06-11-2016 14:25
ולא שאלות אמוניות. כשלהורים אכפת יותר מ5 יחידות לימוד מתמטיקה ואנגלית ומוותרים : אז תלמד תושב"ע ולא תלמוד, ותנ"ך תוריד ל3 יחידות. מה מבין התלמיד? שהכסף והנאות העולם קודמים. עלול לקחת צעד נוסף לשחרור מעול המצוות שדורשות מאמץ. השאר תירוצים, אם כי האינטרנט באמת שורש הרעה
52
אם כדבריכם שיזמינו מרצים מ"ערכים" או מ"הידברות"
שיעשו מיני סדנא | 07-11-2016 2:06
אפשר להקדיש בכיתה(תבחרו לאיזה גיל) יום-יומיים-שלושה לשאלות באמונה ויבואו המרצים המוזמנים ויענו על כל שאלה בדומה לנעשה בסמינרים ליהדות עבור חילונים(גם אקדמאים) ובא לציון גואל! הלא כן? הרי אם הבעיה היא כל כך פשטנית וזה קודם כל בעיות באמונה אז יש פתרון קל וזמין. אבל.. אם זה לא כך והבעיה מתחילה ביצרים ובחופש ובדרור שנותנים להם בשיטת החינוך הד"לית אז צריך לחשוב על דברים אחרים שאולי כרוכים בחשיבה מחדש. אבל צריך קודם כל לרצות את תכלית עבודת ה'...
מה קשור "הידברות"? הידברות זו תנועה מיסיונרית
ר | 15-08-2018 11:44
להחזרה בתשובה של חילונים מבולבלים.
ערכים והדברות
יוסי | 15-03-2018 1:40
מלאים מכשלים לוגיים וסילוף של המדע. מכיר לא מעט שיצאו בשאלה בגללם. כל אקדמאי מתחומים של מדעים מדוייקים מבין שהם מחרטטים אותו. יש אפילו דיונים בעצכח על השקרים והסילופים שלהם.
53
אתם מפספסים את הנקודה העיקרית
פורקו דיו | 30-05-2018 13:40
החברה הדתית בישראל הפכה בשלושים השנים האחרונות למאוד מונוליטית - כולם חושבים אותו דבר כולם בימין ואף בימין הקיצוני (שברור שאינו נגזר מתורת ישראל בשום צורה ואופן) אין מקום לשום אדם שחושב אחרת. ומכיוון שכל אדם נולד עם נטיה לתפיסות יותר שמאליות אינדווידואליסטית או תפיסות יותר קולקטביסטיות וימניות (במובן שתפיסת הזהות שלו מבוססת יותר על מרכיב אינדיווידואלי מול לאומי- קולקטביסטי) ועד כמה שאנחנו רואים החלוקה הזו ביניהם היא דיי אחידה אז כל אלה שהם יותר שמאלים ברוחם ובמבנה הזהות האישית פשוט לא מוצא את מקומו בתוך הקהילות המונוליטיות ולכן עוזב. אתם באמת נוגעים בנושא של גזענות ודברים דומים ואלה הם כמובן הצורות שבהן תפיסות היסוד של בני האדם באים לידי ביטוי. כל עוד תמשיכו להחזיק חברה כלכך אחידה שלא מאפשרת לאנשים שוניםן בעלי דעות שונות להתקיים לצידכם העזיבה הזו תמשיך. לדעתי יש בין 40 ל45 אחוז עזיבה וזה נתון שמאוד מסתבר אם מבינים את מבנה האישיות של האדם והנטיה להתפלגות נורמלית של המבנים השונים בקרב האוכלוסיה
54
אז מתי אתם סוגרים לכולנו את האינטערנעט?
מפותת הבטטות | 10-07-2018 0:21
.
55
אולי הם צודקים
חוזר בשאלה | 10-07-2018 4:13
כן היהדות היא גזענית לא פחות מנאציזם, מאיפה הנאצים קיבלו את הרעיון של הגזע העליון. תחזרו גם אתם בשאלה כי אין תשובות, הדת היא אוסף של הזיות שהיום היו מאשפזים בכפייה את הוזיה.
רק חבל שאתה טועה
יהודה | 11-07-2018 9:23
זה שלך חסר ידע הוא בעיה שלך ולא של היהדות.
56
הבעיה היא שלשאלות הנשאלות אין מענה הגיוני
חילוני | 10-07-2018 9:00
לכן השאלות תמשכנה להישאל ואנשים ימשיכו לצאת בשאלה. מה שצריך להבין זה שדווקא היוצאים בשאלה צודקים וכל מי שמשלה את עצמו שאפשר לפשר בין אגדות התורה לבין המציאות הפיזית ובין מצוות התורה לבין המוסר טועה ומטעה. קל לומר מנו מישהו שיהיה אחראי על מתן תשובות. הרבה יותר קשה לבצע וזה מוכח מעבר לכל ספק הרי יש גורמים דתיים לא מעטים שמנסים להציג תשובות באינטרנט. הם לא מצליחים כי תשובותיהם רק חושפות את בורותם. מדוע אתם חושבים שמישהו שידבר עם האנשים יצליח לומר להם דברים שלא מצליחים לכתוב באינטרנט? מפני שבתוך לבכם אתם יודעים שאין תשובות! אתם בונים על יכולתו לשכנע בזכות הכאריזמה ולא בזכות ההיגיון!
זה אתה קבעת
יהודה | 11-07-2018 9:25
טאני קובע הפוך. אתה כותב בבטחון מופרז ללא כל ידע לצערי. לימוד מעמיק מלמד שהדברים עומדים
57
את האמת אי אפשר להסתיר
בן | 10-07-2018 18:10
במשך אלפיים שנה שמרתם על האמת מאחורי כספת ועניתם על שאלות בסיסיות בתשובות מטומטמות כמו הכוזרי ענה על זה או אתה חושב שאתה יותר חכם מהרמבם אבל כשהכספת נפתחת ומגלים שהיהדות היא אוסף בדיות בדיוק כמו שאר הדתות ומלאה בשטויות מתק' הברזל (למרות שהיא מייחסת עצמה לתק' הברונזה) - הפלא הוא לא שיש 50% מתפקרים אלא שאין 99%. אי אפשר לעבוד על כל הדתיים כל הזמן
ובדיוק בגלל זה
יהודה | 11-07-2018 9:26
פנו למכון ידעיה! האמת היא שהתורה נכונה גם נכונה.
58
עצה ליעול
אביחי | 12-07-2018 6:04
לא סתם בישיבות החרדיות אין ספרי פילוסופיה. יש הבטחה שהתורה לא תשתכח, אבל זה לא תקף לפילוסופיה. התורה נלמדת ועוברת מדור לדור ויש רצף היסטורי וכו'. זה לא נכון לגבי פילוסופיה. גם יש רבנים שאמרו על ספרים מסויימים (אני יודע על 2 לפחות) של פילוסופיה שענן וחבריו הכופרים בזמנו הכניסו בהם חומרי כפירה באלגנטיות וגם אמרו שלחלק מהם השם של המחבר הוא לא משקף ולא ברור אם זה הוא כתב אותם ואין רצף היסטורי ומעקב. לא סתם המון רבנים מכל העולם יצאו על חלק מהספרים האלה (כי לתורה ולהלכות יש רצף היסטורי וחובת לימוד). זה מוסיף לצערינו המון לכפירה בציבור זה, שאגב אני במקור גם הייתי דתי לאומי.
59
השקר הגדול וכל השאר
ציון לוי | 12-07-2018 13:46
אל תחפשו סיבות כמו אתר קראי...עוד פעם אתם משקרים. הסיפור שמוציא בשאלה הוא המרדף אחרי האמת והכישלון היחסי של הדת להסתירו. האמת שטין שם כלום וכל אחד ממכם יודע זאת. הכל הבל הבלים. זו הסיבה היחידה.
60
רעיון מקורי
הרשע שיודע לשאול | 30-10-2018 14:52
אולי פשוט תבטלו את הישיבות, שמרגע לרגע נראות יותר ויותר כמו גרסה יהודית של המנזרים הקתוליים או הבודהיסטיים?...
61
צודק מאה אחוז
אלמוני | 24-05-2019 7:40
מלבד שהוא מצוה גדולה וחיוב של והשבות אל לבבך כמו שפוסקים רוב הראשונים זל, ומלבד שזה גורם ישיר לכמה וכמה יוצאים בשאלה, חוץ מזה בוודאי יש לו השלכות אף למי שיוצא בשאלה בגלל תאוותיו, שהרי בוודאי קשה הרבה יותר להתמודד עם תאוות אם אינו בטוח באמונתו, וראיה לדבר שמועטים המה שיכולים לעבוד עבודה בלי תשלום, וגם התורה הדגישה שכר ועונש וגם אהבת השם אותנו, נמצא שאין אדם בטוח כל כך בזה למה יתיגע? אבל אם בטוח מאה אחוז זה דבר אחר לגמרי. נדמיין לעצמינו אם יהיה איזה בנין גבוה גורד שחקים שחלק מהמדענים והבנאים יטענו שאינו בטוח ונשאל לעצמינו כמה אחוז אנשים לא ייראו וידורו בבניין? ומה אם יש איזה רב או חכם שאומר על פי קבלה ודת שלו שאין לחוש אז כמה אחוז יותר ידורו? בוודאי לא הרבה יותר (חוץ אם יש להם נגיעות, לדוגמא שהם כבר דרים בזה וקשה למצוא דירה אחרת שאז יסתפקו אפילו בטענות הבל). ואם כן מה הדבר כשהוא להיפוך, אם המדע אומרת שאין חשש והדת אומרת שהוא סכנה ויש להאדם נגיעה גדולה למה שישמע להדת? כלל הדברים הוא קבל את האמת ממי שאמרו אפילו אם הסיבה האמיתית הוא רק בשביל תאוות אבל יש לו טענה באמונה אתה צריך להשיב על הטענה אפילו אם אין זה הסיבה העיקרית שלו. ולא לחינם חיברו כל גדולי ישראל את ספריהם, לדוגמא מורה נבוכים, שער היחוד של חובת הלבבות, הכוזרי, אמונות ודעות, ואם כן בוודאי שצריך לעסוק בזה הרבה
62
למה שצעירים היום ל א יחזרו בשאלה? הרי עם כל
אוראור | 19-07-2019 11:57
מה שקורה או לא קורה - צעירים בימנו מאבדים את האמונה - ובצד: רק צרות ובעיות יש לאחרונה - אז איך אפשר להמשיך להיות מאמינים? וכן? אני כותבת את זה מניסיון לצערי הרב - והמבין יבין!
63
הכל מתחיל ונגמר...
הידען הדתי | 31-07-2020 2:53
הכל מתחיל ונגמר בכך שאנשים חיים בתחושה שהם כאן להרבה זמן. ברגע שיהיה לכל האנשים האלה עם השאלות ה''אמוניות'' רק רבע שעה למשל, כלומר תדמיינו שהחיים הם באורך של רבע שעה, עכשיו קחו את כל מה שלמדתם בישיבות תיכוניות ובישיבות מכל סוג, ומה שלמדתם על תורה ואמונה, ויחד עם זה קחו את כל השאלות שלכם על האמונה שנחשפתם אליהן באינטרנט או בכל דרך אחרת, ותזכרו יש לכם רק רבע שעה, ואז מסתיימים חייכם עלי אדמות, אז אתם תראו שרובכם ככולכם, מי שיש לו רקע של חינוך דתי ואמוני, כולל מי שכבר יצא ב''שאלה''' ינצל את אותה רבע שעה לתשובה שלמה ומעשים טובים, כדי לזכות לחיי עולם הבא. זאת אומרת מה הבעיה שלכם? שאתם חושבים שיש לכם הרבה זמן!
64
פספסתם את הענין האמיתי!
שיר | 31-08-2020 21:54
אני חושב שכל מה שדיברתם עליו פספס את האמת. בתור דתי לאומי בן עשרה. שחי את האוירה. אני יכול להגיד שיש כל כך הרבה חוזרים בשאלה, לא בגלל בעיות באמונה. אלא בגלל הקושי בשמירת התורה. והנסיונות הקשים שעומדים בפנינו. ואנחנו דור חלש. קשה לעמוד בהם. זוהי ולא אחרת הסיבה האמיתית לחזרה בשאלה. והעיצה היחידה שכל אחד יחזיק את עצמו בציפורנים. להישאר מחובר לדת . כי אנחנו בדור של חבלי משיח. והקבה מנענע חזק את החבל. ורק מי שמחזיק בכל כוחו. יזכה להיגאל
65
ךלן ...
תל | 06-09-2020 0:35
ךלן