אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

 הסרט ישמח חתני: הדרת נשים או עזרת נשים?

כאחת שמתפללת מידי ערב שבת מאחורי המחיצה, הלכתי לצפות בסרט המדובר 'ישמח חתני' שאסף את מיטב השחקנים כדי להציג נשים שנאבקות לבנות מחדש עזרת נשים

 הסרט ישמח חתני: הדרת נשים או עזרת נשים?
  אתיאל ציון

עזרת נשים קורסת ואיתה בית כנסת וקהילה שלמה שמתמוטטת פותחים את הסרט עטור השבחים 'ישמח חתני'. נשות קהילת 'מוסיוף' בסרט משחקות תפקיד ראשי במהלך כל העלילה ומעלות נושאים חמים כמו 'פמיניזם' ו'הדרת נשים', בלי שהן מזכירות את המילים הללו, או בכלל מודעות לקיומן של הגדרות אלה.

הסרט מציג נשים מהדור הישן, מין נשות קהילה שרוב זמנן נמצאות סביב מיטתה של הרבנית המורדמת, הבישולים והכביסות, ומחכות לבעל שיחזור מהחנות וכל זה לא מונע מהן ליצור מאבקים שיביאו להן את מבוקשן.

את הנשים הללו מגלמות (בכישרון רב יש לציין) אורנה בנאי, אוולין הגואל, הזמרת עינת שרוף, יפית אסולין ושרונה אלימלך. הנשים, על אף השינויים והקשיים אליהן נכנסה הקהילה, נשארות הצלע החזק במשוואה שאפילו הרב הש"סניק החדש שסוחף אחריו את גברי הקהילה (שאותו מגלם בחן אביב אלוש) לא מצליח לרכך או לספק במענה שירגיע את רוחן בכל הקשור לשיפוץ עזרת הנשים שנדחתה מסיבות חשובות יותר לטעמו ולטעם ההלכה המחמירה.

מתאים לאביב להיות שס"ניק, לא? (צילום: אתיאל ציון)

רוצים לצפות בסרט ללא עלות לחצו כאן

מה יותר פוטוגני; גבר מדליק נרות שבת או אישה עושה הבדלה?

בסרט הנשים מגלות מגוון מאבקים על מנת להשיג את מבוקשן הבולטים שבהם היו:ריחוק מהגברים שלהן עד לשבירה- הקמת חמ"ל נשים רחוק מספיק מהגברים שלהן שהולכו שבי אחרי הכריזמה הנוטפת מפי הרב עד שיחזרו בהם וישלימו את מבוקשן.

כדי להמחיש את הריחוק מהגברים מוצגת הסיטואציה שבה הגברים מדליקים את נרות השבת ואת הנשים עושות הבדלה בשמחה יחד. אך הגברים לבסוף נשברו וגם הנשים מעט הראו געגוע אך העלו מסקנה שנשים יכולות להסתדר יופי לבדן בזמן שהגברים מסתבכים איך להדליק נרות שבת.

הנשים רוצות לעשות בושות רציניות לרב דוד (אביב אלוש) על כך שהוא יוצר קרע בקהילה שלהן בגלל ההלכות שהוא מטיף לגברים. הבושות הרציניות מתגלות כהפגנות ליד הישיבה השחורה שהרב מנהל, שמוצגות בסרט קצת מגוחכות, אך בכל זאת מועילות ומעוררות מעט את רגשותיהם של התלמידים.

ismah-pic-5-460x307

אומנם האישה משולה לספר תורה אבל ספר תורה קודם לעזרת נשים

המאבק המוצג דווקא מתוך המקום התמים ומתוך הצגת צורך אמיתי והגיוני שיש לנשים-להיות שותפות, גם אם הצורך הזה לא מוגדר כחובה באותיות קידוש לבנה בספרי ההלכה. הוא זה מה שמשכנע אותי ואת רוב הצופים ללכת שבי אחרי הנשים גם אם ההלכה פוסקת ש'ספר תורה קודם לעזרת נשים'.

כי אם כבר להפגין (צילום: אתיאל ציון)

'ישמח חתני' מפגיש את ההיגיון, המוסר והמסורת מבית אבא שמציגות נשות הקהילה עם עולם ההלכה הלא מתפשרת שמציג הרב דוד 'השסני"ק' שמנסה לתפוס הזדמנות להיות רב הקהילה החדש. המפגש הזה כמו בחיים עצמם יוצר קונפליקט מתמשך שמוכרע לבסוף על ידי ההיגיון והאהבה שנרקמה מתחת לאף של הקהילה. (כי כמובן איך אפשר לעשות סרט על דתיים בלי דתיה רווקה שמחפשת זיווג הגון).

להיות רווקה דתית זה קשה, אבל נראה טוב על המסך

כמו בכול סרט כמעט שנעשה על דתיים בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי, גם בסרט ישמח חתני יש רווקה דתייה שמחפשת את 'האביר על הסוס הלבן' בין ים של שידוכים לא מוצלחים. יפית אסולין שמגלמת את הרווקה עם הסיפור הטראגי בקהילה הקטנה מוצאת את האביר שלה, בדיוק במחנה השני –הישיבה השחורה של הרב דוד ויד ימינו של הרב הבלתי חביב על הנשים והגורם העיקרי לקרע שנוצר בקהילה בין הנשים לגברים.

בלי יותר מידי ספויילרים אבל האהבה הזו כמובן לבסוף השתלמה לנשים והביאה להן את מבוקשן –עזרת נשים. ורק אני תוהה לעצמי כרווקה- איפה עולם הרווקות שהסרט מציג נמצא? הלוואי שעולם הרווקות הדתי היה כל כך פוטוגני גם במציאות ושידוך בין חרדי שחור לבחורה מקהילה מסורתית פשוטה היה נראה כל כך הגיוני במציאות של שנת 2016.

רווקות דתית נראת טוב על המסך (צילום: אתיאל ציון)

ולסיכום: בתקופה ישנה יותר עזרת נשים, היא זאת שהיתה הגורם המרכזי לנשים להרגיש שותפות ושוות בעולם שנראה שייך לגברים והן נלחמו על כך, כשלאורך כל הדרך הציגו והסבירו לסובבים המחמירים את הצורך האמיתי שלהן להיות שותפות וניצחו בעיקר בזכות זה. אולי גם היום כדאי לנו כנשים וכגברים ללמוד דבר או שנים ולהתמקד רק במאבקים החשובים לנו באמת בלי להתפזר לקצוות שוליים שלפעמים אנו נופלים אליהם בעיצומו של מאבק במקום להתמקד במטרה שלשמה הגענו.

אני כאישה יצאתי מהסרט מאוהבת בפמניזם הטהור, כזה שמראה צורך אמיתי וחזק של נשים להיות שותפות, כזה שאפילו לא צריך להגדיר אותו כפמיניסטי ולקרוא לו בשמו כי הוא פשוט כזה והוא מנצח! ואם מעניינת אתכם דעתי ללא ספק סרט מומלץ ועשוי טוב ששווה צפייה בין אם תסכימו עם התוכן שבו לבין אם פחות.

ואם כבר פמיניזם- הסרט גם לא מחמיץ הזדמנות ומסתיים בשירת נשים, כי אם כבר לשיר 'ישמח חתני' אז עדיף עם סילסולים של שרית חדד, כי זה הרבה יותר שוס כנראה מסתם פייטן.

רוצים לצפות בסרט ללא עלות לחצו כאן

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
רק בכמה בתי כנסת עתיקים יש עזרת נשים
תהילה | 22-10-2016 22:02
אני בשיטוטי ברבים מבתי הכנסת הספרדים הותיקים מצאתי את הנשים יושבות במטבחון בית הכנסת אז העלילה יפה השאלה כמה אותנטית.
2
סרט שמשתייך לדת הפמיניסטית
ענת | 24-05-2017 18:26
אני שייכת לדת היהודית!! ונא לא לערבב כי זה לא הולך ביחד
3
תגובה פמניסטית לסרט פמניסטי
נתנאל | 05-12-2019 23:25
אהבתי את הסוף שהגברים בעזרת נשים יחד עם הנשים. קטע מאד מציאותי.. וגם את הזיופים של הרב שממש מציאותי. ברור שכל רב בשם התורה עושה ההפך ממנה. ושהגברים לא יכולים להיות ללא הנשים אבל הנשים כן יכולות. סרט גרוע