אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפרי שגורם לבלבול: האם צריך להפריש מעשרות?

רבים אוהבים לאסוף גרעיני צנובר מעצי אורן הפזורים הן בחצרות והן ביערות ובחורשות. האם הפרי הייחודי חייב בתרומות ומעשרות? והאם יש השלכות לסוג האורן

הפרי שגורם לבלבול: האם צריך להפריש מעשרות?
  (צילום: Miriam Alster/Flash90)

גם אתם אוהבים לאתר בסמוך לעצי אורן את גרעיני הצנובר המיוחדים והטעימים, לפתוח ולאכול או לאסוף עבור מאכלים שונים? אולם האם יש להפריש מהם תרומות ומעשרות? מתברר כי בכל הקשור לעצים שאינם הפקר, הסוגיה לא כה פשוטה.

במאמר המתפרסם בגיליון תשרי של כתב העת אמונת עתיך מבית מכון התורה והארץ, מסביר הרב אהוד אחיטוב, מרבני מכון התורה והארץ ורב הישוב בני דקלים, את הסוגיה. תחילה מסביר הרב אחיטוב על מעמדם של גרעיני צנובר הראויים למאכל, שהם זרעים שנמצאים בתוך האצטרובלים של אחד מזני האורן הקרוי 'אורן הצנובר', שזרעיו טעימים וראויים למאכל.

"ההבנה הפשוטה בפוסקים היא שפירות הצנובר הם פירות חשובים ולכן ברכתם 'בורא פרי העץ', אף שהעץ הוא עץ סרק בהגדרתו. משום כך, ברור שאם אכן מדובר באותו זן של גרעיני צנובר שדרך בני אדם לאכול אותם באופן קבוע, הם חייבים בתרומה ומעשר באופן עקרוני, ואם גרעינים אלו גדלו במקום שמור ונפלו על האדמה, ואינם הפקר לכול – חובה להפריש מהם תרומות ומעשרות, כי הם מאכל אדם גמור", מסביר הרב אחיטוב.

אולם הרב אחיטוב מסביר כי ישנם זנים של עצי האורן שגרעיניהם כמעט ואינם משמשים למאכל, כגון עצי 'אורן ירושלים', כפי שמעיד פרופ' יהודה פליקס. "שאלת חיוב הפרשת תרו"מ מגרעינים אלו היא שאלה שקשה להכריע בה בצורה ברורה. המפרשים והפוסקים דנו בצמחים שאינם משמשים למאכל אדם וראויים למאכל על ידי הדחק ונחלקו האחרונים על אודות חיוב תרו"מ בצמחים אחרים הנאכלים ע"י הדחק".

הרב אחיטוב מסביר כי ההבנה הפשוטה אצל רוב האחרונים שמכל הדברים שנאכלים ע"י הדחק צריך להפריש תרומות ומעשרות ואין זה משנה לשם מה גידלו אותם, אולם עדיין לא ברור אם הצנוברים של אורן ירושלים מוגדרים כמאכל על ידי הדחק, או שהם דומים לספיחי סטיס וקוצה, שאע"פ שאנשים אכלו אותם לעתים, הם לא הוגדרו כמאכל על ידי הדחק.

לפיכך קובע הרב אחיטוב כי מעצי אורן ירושלים יש להפריש תרומות ומעשרות ללא ברכה בשל הספק.

לעומת זאת צנוברים שהם גרעיני האצטרובלים של אורן הצנובר, שגדלו במקום שמור ונפלו על האדמה בתוך חצר שמורה – חובה להפריש מהם תרומות ומעשרות כי הם מאכל אדם גמור (וכפי הדין של רימון יש להפריש גם בחצר במידה ומרימים אצטרובל שלם מכיוון שבתוכו פירות רבים).

לצד זאת כותב הרב אחיטוב כי גרעיני צנובר מכל סוג שהוא המפוזרים ברשות הרבים במקום המופקר לכול, הרי הם פטורים מהפרשת תרומות ומעשרות מחמת היותם הפקר, וההפקר פטור מן המעשרות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
זה לא נוגע למי שאוכל
| 13-10-2016 15:59
אחד או שניים על הדרך כי הוא כמה על הרצפה...