אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בן נון על הרב אלישיב: פוסק בלי להבין את המציאות

בטור שכתב באתר YNET תוקף הרב יואל בן נון את העולם החרדי-ליטאי ואת העומד בראשו הרב אלישיב: "פעם אחר פעם מתברר שהוא מכריע לפי סברות עצמו בלבד, מחוץ לכל דיון הלכתי-תורני של בית המדרש, ומבלי לבדוק כראוי את המציאות." עוד בטור: הגירוש מגוש קטיף והרס הרבנות הראשית.

הרב בן נון על הרב אלישיב: פוסק בלי להבין את המציאות
  יוצא להתקפה. הרב יואל בן נון (ויקיפדיה)

 בטור דעה חריף שמתפרסם הבוקר (ב'), שכתב באתר YNET תוקף הרב יואל בן נון את העולם החרדי-ליטאי ואת העומד בראשו הרב אלישיב.

בעקבות הפשרה בעולם החרדי וביטול ההפגנה המתוכננת נגד הראשון לציון, הרב עובדיה יוסף, כותב הרב בן נון:"עצם הרעיון, שבינתיים נגנז, להפגין ברחובות נגד פסק הלכה כבר מוכיח שאין כאן תורה, ולא גדלות בתורה, אלא פוליטיקה של כוח."

"זהו משבר נורא בעולם התורה המכונה "ליטאי", כאשר עולה על הדעת להפוך ויכוח למדני-הלכתי, להפגנת כוח פוליטית, וסיומו ב"פשרה פוליטית-הלכתית" על גבם של מתגיירים – רק מחמיר את המשבר."

גם על הרב אלישיב ודרך פסיקתו לא חוסך הרב בן נון ביקורת: "אני עוקב אחרי הכרעות ציבוריות-תורניות זה עשרות שנים, ובכללן גם הכרעות של הרב יוסף שלום אלישיב שליט"א. פעם אחר פעם מתברר שהוא מכריע לפי סברות עצמו בלבד, מחוץ לכל דיון הלכתי-תורני של בית המדרש, ומבלי לבדוק כראוי את המציאות."

"עוד לפני עשרות שנים קבע שלא לפרוק משאית מוקשים בשבת, ולא לירות לניסוי כלים במקלע חדש בשבת לפני סיור בקו הגבול. כבר אז היה ברור, שהוא מכריע במציאות שאין הוא מבין בה דבר, רק לפי מה שהסביר לו השואל, שלא היה מומחה. "

כראיה ל"ניתוקו" של הרב אלישיב, מביא הרב בן נון את האישור שנתן לתוכנית ההתנתקות: "ראינו כולנו איך הכריע לבדו, בלילה אחד, לתת לאריאל שרון (כראש ממשלה) את הרוב הפוליטי בכנסת, שאיפשר לו להחריב את יישובי גוש קטיף, על בתי הכנסת והישיבות שפרחו שם. הרב עובדיה יוסף ונציגי ש"ס התנגדו מפני שלא היה זה מהלך של שלום אלא של מלחמה, ואכן מחורבות היישובים בגוש קטיף יורים טילים על יישובי הנגב זה שנים."

וסוגיה אחרונה אותה מזכיר הרב בן נון, היא המהלכים שעשה הרב אלישיב להחלשת הרבנות הראשית לישראל: "אחר כך ראינו כולנו איך הכריע בבחירות לרבנות הראשית, ואיך היא נראית מאז. אין אף שמץ של גדלות תורה בכל אלה, ויש עוד דוגמאות רבות, למרבה הצער והכאב, ועלבון התורה."

להוציא מהחרדים את הכוח הפוליטי 

הרב בן נון, עובר לעצות מעשיות: "במקביל יש לקרוא לקואליציה ולאופוזיציה בכנסת לנטרל את בסיס כוחם של החרדים האשכנזים שמטילים את שרירות ליבם על גרים ועל נשים אומללות, רק מפני שיש הזקוקים לכוחם הפוליטי בכל מצב של נסיגה לשם עקירת יישובים ומתיישבים יהודיים מעל אדמתם."

"גלוי לכל שביום שבו תושג אחדות לאומית בשאלות הביטחון והגבולות, ייעלם בבת אחת כוחם הפוליטי העודף של החרדים האשכנזים, ולא יוכלו עוד לכפות על כולנו את סברות ליבם, כביכול בשם התורה. אז יבוא היום של הצלת התורה מפוליטיקת הכוח החרדית."

הטור המלא מתפרסם באתר YNET יהדות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יואל בן נון
| 24-02-2011 16:51
עפרא לפומי'ה
2
שוטה כסיל
משה | 20-06-2011 1:02
3
אולת אדם תסלף דרכו
שמשון | 20-06-2011 1:08
שימשיך להיות מדריך בחברה להגנת הטבע מתאים
4
אין מחסום לשוטה זה
מי האויל הזה | 20-06-2011 1:19
זה סופו של מי שלא למד לא קרא ולא שנה ולא שימש תלמידי חכמים ! מסכן!
5
כולי תקווה שאת אשרת אמרת על הרב אליישיב בשוגג
רוני | 30-08-2012 6:16
לעיתים נדמה לי הב יואל שאתה ממש מכריח את עצמך להיות מיוחד , כי אחרת לא תהיה לך במה , אתה חכם אתה איטלקטואל ,אתה איש ספר ,אבל אתה לא יכול לעולם להיות הרב אליישיב. מדהים איך לנו בכיפות הסרוגות אין רועה אחד תמיד יש כמה ,,,,,,,,,,,,,,,,, הרב אליישיב היה מהמעט שנשארו ורצוי וטוב לחנכם ..... אך מפה ולחלוק על אוכולוסיה שלמה ועל מי שעמד בראשה זו כבר חוצפה ולא חוצפה קדושה