אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

5 שנים בלעדיו: שלושה סיפורים על חנן פורת

חנן כבר הרבה מאוד זמן לא איתנו, אבל דמותו ומורשתו נותנים הרבה כוח להתמודד עם האתגרים שהישיבה בראש ההר מזמנת לנו. ירון רוזנטל עם שלושה סיפורים על חנן פורת ז"ל

5 שנים בלעדיו: שלושה סיפורים על חנן פורת
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

פעם ביקשתי מחנן פורת להעביר שיעור לצוות בית ספר שדה כפר עציון על קרב דוד וגוליית. הצוות חיכה בספריה בשעה היעודה וחנן כהרגלו התעכב. אחרי רבע שעה קפצתי לבית משפחת פורת על מנת לקרוא לחנן, כבר בעת שנקשתי בדלת ראיתי מבעד לזכוכית את חנן רכון על שולחן הכתיבה הקטן שלו. רחל פתחה את הדלת וקראה: חנן שכחת ללכת לשיעור שקבעת עם בית ספר שדה. כשהבנתי שהערתי אותו ישר התנצלתי וניסיתי לומר שנקבע כבר שיעור בהזדמנות אחרת. אולם חנן לא ויתר, על העברת שיעור לצוות המדריכים של המוסד הראשון שהקים, הניף את ידו מעלה ואמר "נתחזק ביחד". השיעור באותו ערב נמשך עד שעה אחת לפנות בוקר ואני השתהיתי אל מול יכולתו לגייס את כל כוחותיו לטובת העברת שיעור לשמונה מדריכים צעירים.

=======

ארבע שנים לפני מותו, הגיעה לכפר עציון במסגרת תוכנית חינוכית חדשה במשרד החינוך קבוצה מבית ספר גרינברג טבעון. המנהלת התעקשה על כך שהתלמידים יפגשו את חנן פורת במסגרת פעילות הערב שלהם כי לדבריה אי אפשר לבקר בכפר עציון בלי לפגוש את חנן פורת. חנן כמובן שמח מאוד על ההזדמנות שניתנה לו להיפגש עם נוער מהמגזר הכללי. ההרצאה החלה בשעה 21:00 והסתיימה בשעה 22:30 אבל חנן נשאר לענות על שאלות עד אחרי חצות. התברר שלמרות השנים שחלפו לא נס לחו של המדריך הצעיר מסמינריוני גשר והקסם טרם פג. יום אחרי ההרצאה קיבלתי טלפון ממנכ"ל התוכנית שהסביר לי שהוא ממש מתנצל אבל הוא מפחד שמשרד החינוך יפסיק את המימון לתוכנית שהייתה אז בחיתוליה ואסר עליי להפגיש קבוצות חילוניות עם חנן. הצטערתי מאוד על כך שרצח האופי שעשתה לו התקשורת חלחל כ"כ עמוק. אני זוכר שלאחר אותה הרצאה כשחנן שאל אותי למה אנו לא מארגנים עוד הרצאות לתיכונים הלנים אצלנו בכפר עציון פשוט לא ידעתי מה לומר לו.

=======

באחת האזכרות שנערכו בעפרה לזכרו של דוד גרניט נשאתי דברים. לאחר הערב ניגש אליי ישראל הראל ואמר לי: "ישבתי ליד חנן פורת והוא היה ממש גאה בדברים שאמרת" עד היום אני זוכר את ההתרגשות שאחזה בי באותם הרגעים ואותה אני מרגיש בכל פעם שאני נזכר באותו הערב ובאותה המחמאה. וכך מפעם לפעם, אחת לכמה חודשים היה חנן מתייצב במשרד בית ספר שדה ומציב עבורי אתגרים חדשים: מלחמה בגדר ההפרדה, קיום ערבי עיון באהל, שווק ספרי מעט מן האור למגזר החילוני ואני מנסה למלא את המטלות בצורה המיטבית.

=======

חנן כבר הרבה מאוד זמן לא איתנו, אבל דמותו ומורשתו נותנים הרבה כוח להתמודד עם האתגרים שהישיבה בראש ההר מזמנת לנו.

=======

ירון רוזנטל הוא מנהל בית ספר שדה כפר עציון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו