תימנים? גשו להיבדק

אגודת "דור ישרים" שהחלה את דרכה לפני 30 שנה בייזום בדיקות גנטיות במטרה למנוע מחלות קשות וחשוכות מרפא הנובעות מאי התאמה גנטית וניתנות לחיזוי בבדיקת דם פשוטה. רווקים ורווקות יוצאי תימן נקראים אף הם להגיע ולהיבדק, שכן מסלול הבדיקות החדשני מותאם גם ליוצאי תימן, במטרה למנוע עשרות מקרים כואבים של מחלות גנטיות קשות

תימנים? גשו להיבדק
  למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: חיים צח, לע"ם)

"דור ישרים" פועלת שנים רבות בקרב הציבור הדתי לאומי ומוסדותיו באמצעות בדיקות התאמה הנערכות בציבור זה, בשיתוף פעולה הדוק עם ראשי מערכת החינוך הדתי.

בעקבות התהודה הציבורית לנושא ולנוכח מקרי לידות של ילדים חולים גם בקרב יוצאי תימן נבדקות שורה ארוכה של מחלות גנטיות. מסלול הבדיקות החדשני המותאם גם ליוצאי תימן, מנע בשנים האחרונות עשרות מקרים כואבים של שידוכים חסרי התאמה וקיבל את המלצותיהם של רופאים וגנטיקאים בכירים בארץ ובעולם.

מחלות הקשורות לאוכלוסיית יוצאי תימן ונבדקות בדור ישרים הן MLDMetachromatic Leukodystrophy. מדובר במחלה ניוונית של המח. מחלה נוספת הנבדקת בדור ישרים היא Spinal Muscular Atrophy – SMA מחלה זו גורמת לחולשת שרירים מתקדמת כתוצאה מניוון עצבי. ומחלה שלישית היא Cystic fibrosis – CF סיסיטיק פיברוזיס ס.פ. (CF) היא מחלה תורשתית, שלה ביטויים רב מערכתיים.

אנדרדוס בקמפיין לבדיקת 'דורות'

בתקופה זו הצטרפו מוסדות חינוך רבים לראשונה למבצעי הבדיקות הנערכים במוסדות החינוך כשראשי המוסדות ממליצים לכל התלמידים והתלמידות מכל מוצא שהוא לבצע את הבדיקות המומלצות.

ב"דורות" ישנה הקפדה גבוהה על סודיות המידע. הנבדקים אינם נרשמים בשמם, אלא מקבלים מספר סידורי הנשמר עמם לעת הבירורים, מבלי שפרטיהם האישיים יועברו למאגר המידע של "דורות". התשובה ניתנת בהצגת מספר סידורי ותאריך לידה בכפוף לשאלת ההתאמה ונמסרת רק למספרי הטלפון הרשומים במערכת.

בדיקה מותאמת מוצא

דגימת הדם הנלקחת למעבדות האיכות של "דור ישרים" עוברת מסלול בדיקות מותאם מוצא, בו נבדקת שכיחותן של שורת מחלות גנטיות האופייניות לעדות השונות. המעבדות עובדות תחת נהלי אבטחת איכות בינלאומיים מוקפדים ביותר ומתופעלות ע"י עובדים ואנשי צוות מיומנים ומסורים.

רשימת המחלות הנבדקות ב"דור ישרים" נבנתה לפי כללים מאוד ברורים, לאחר שעברו מסננות רבות ובברכתם של פוסקי הלכה נודעים, וזאת בהתחשב בין היתר בחומרת המחלה, בשכיחות המחלה, באמינות תוצאות הבדיקה ועוד. יש ל"דור ישרים" את האפשרות והיכולת לבדוק עוד מחלות רבות שאינן בסל הבסיסי, וזאת רק במקרים מיוחדים או כשיש רקע משפחתי מקדים. ובהזמנה מיוחדת.
ב"דורות" קוראים לבנות ולבנים לא לחכות לרגע האחרון ולחוש להיבדק בהקדם, על מנת למנוע הוצאות כספיות עתידיות ועגמת נפש מעיקה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מיותר. המחלות הנ"ל נדירות אצל תימנים אם בכלל
גיא | 29-09-2016 16:00
ה' ישמור
2
מיותר. המחלות הנ"ל נדירות אצל תימנים אם בכלל
גיא אבינר | 29-09-2016 16:01
ה' ישמור ויציל
3
צודקים
תמי | 30-09-2016 0:28
חברה תמניה אמרה לי שהרופא שאל אותה בהריון אם נבדקה בדור ישרים והיא חשבה שהוא השתגע, בכל מקרה המליץ לה על בדיקות גנטיות, הרב של בעלה אמר שזה כבר לא רלוונטי כי לא פשוט לעשות הפלה והיא בלחץ אטומי.......
4
שטויות
ירון | 30-09-2016 0:43
עוד הכפשות נגד היהודים ממוצא תימן. מאז רצח רבין העדה הזאת סופגת הכפשות ,כינויים וסטיגמות שליליות. ובנוסף לבעיות הרווקות המאוחרת מוסיפים לנו חוסר אמונה משווע. סליחה על הכנות ושנה טובה
אתה צודק לגמרי..
מאור | 28-10-2016 8:20
מי שאחראי להפצת הסטיגמות על תימנים זו העדה המרוקאית, מרוקאים תמיד מלכלכים על עדות אחרות ובפרט על אשכנזים ותימנים, זו האמת..
5
שמעתי על תימני נשא של CF
מכיר | 12-07-2017 1:59
ומעניין דוקא אצל תימנים תוצאות הבדיקה הם 100% בשונה משאר עדות המזרח. בקיצר, תבדקו טוב ואל תסמכו על שמועות, זה נושא נורא חשוב בחיי כל אחד ואחת מאיתנו.