אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

80% מהסרוגים: מוכנים להתפשר בנושא השבת

ארבעה מכל חמישה אנשי הציבור הדתי לאומי בעד שימור או הגמשת הסטטוס קוו כחלק מהסדר לעיצוב ה"שבת הציבורית הישראלית". כך עולה מסקר של מכון 'מסקר'

80% מהסרוגים: מוכנים להתפשר בנושא השבת
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

הדיון היצרי על עיצובה וצביונה של השבת הישראלית, על שלל מרכיביה והשלכותיה, אינו יורד מסדר היום ונראה כי הוא מאיים להמשיך לשסע ולפלג את הציבור.

סקר חדש שנערך על ידי מכון מסקר בקרב הציבור הדתי לאומי עבור החוג לסוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי מגלה כי מעל 80% מהציבור הדתי הלאומי בישראל תומך בהמשך "הסטטוס קוו" ובמסגרתו מתן אישור לביצוע עבודות חיוניות בשבת ואף העלמת עין מפתיחת מתחמי בילוי ועסקים ביום המנוחה או חתירה לגיבוש הסכם חברתי הכולל פשרות משמעותיות בנושא שמירת השבת.

לצד זאת, הסקר מראה כי אותו הציבור יתקשה לתת הכשר לחילול שבת המוני במרחב הציבורי ובמיוחד לכזה אשר מאופיין  ב "חתימה ציבורית" משמעותית. כך לדוגמא, הוא יתקשה לתמוך באישור תחבורה ציבורית בשבת (82% מתנגדים להפעלתה) ולמסחר (47% מתנגדים).

ד"ר עידו ליברמן, חוקר החברה הישראלית בחוג לסוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי מסביר את הסתירה: "בציבור הדתי קיימת תחושה של מבוכה ובלבול באשר לסוגיות השבת הציבורית נוכח המתח הפנימי המובנה בין שני ערכי היסוד: מחד, שמירת השבת כציווי הלכתי המנחה את העם היהודי במולדתו ומאידך הכרה במציאות הישראלית, בצרכי הציבור החילוני ושמירה על אחדות העם לחיזוקה הלאומי של ישראל. הסקר מוכיח כי כחלק מהסדר רחב ומוסכם מוכן הציבור הדתי לאומי להעלים עין או לקבל בהכנעה תופעות מסוימות של חילול שבת הכרחי בכדי לשמר את אופייה הכללי במרחב הציבורי"

לאחרונה העלה אריה דרעי יוזמה בה קרא לאכיפה חסרת פשרות של חוק העבודה והמנוחה תוך מתן היתר פעילות למספר מצומצם של מרכזי מסחר ובילוי בכל עיר/אזור. יוזמת דרעי מתקבלת באופן חצוי על ידי הציבור הדתי לאומי כאשר 35% תומכים בה ואילו 33% מתנגדים.

לעומת זאת, אמנת גביזון-מידן שגובשה בתחילת שנות האלפיים, המתנה את שמירת השבת בתחום המסחר במתן היתר להפעלת תחבורה ציבורית בשבתות כמו גם פתיחת מקומות בילוי ותרבות (ולהיפך), זוכה למעט יותר תמיכה בקרב הציבור הדתי לאומי 41% לעומת 34% מתנגדים.

מפילוח הנתונים עולה כי קיים קשר ישיר בין קבוצות גילאי הנשאלים למדד הפשרנות בנושא השבת כאשר הנשאלים בקבוצת הגיל הצעירה (16-30) גילו את הנכונות הגבוהה ביותר לפשרות לעומת קבוצת הגיל המבוגרת ביותר (בני ה-51 +) היו העיקשים ביותר.

ממכלול הנתונים מצטיירת תמונה כי למרות שהשמירה הציבורית על השבת היא בליבו של הציבור הדתי לאומי אין הוא מעוניין למתוח את החבל ולהעמיק את הקרע עם הציבור החילוני. המגמה מצביעה על רצון למסלול הדברות שיענה על צרכי שני הצדדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אז רק להגיד תפילה לשלום המדינה וזהו ??
בעל שם | 27-09-2016 11:07
כל העניין של הציונות הדתית זה שהצביון של המדינה ומוסדותיה יהיה דתי. החרדים שדואגים לגטו החברתי שלהם, פועלים יותר מאיתנו אז רק להגיד תפילה לשלום המדינה וזהו ??
2
שבת היא נחלתו של בורא עולם
ג'ורג' מרדכי קסטוריאנו | 27-09-2016 12:51
כתב נכבד שלום עליכם! ראשית, כדי להזכיר לכולנו ששבת היא נחלתו של בורא עולם ולא של יהודי זה או אחר ."ביני ובין בני ישראל אות היא לעולם" כתוב בתורה ואין לנו זכות להתפשר בשמירת שבת כלכתה. הקדוש ברוך הוא "הנחילנו" את השבת באהבה זכר למעשה בראשית מצד אחד וזכר ליציאת מצריים שאנחנו חובים לו. ומאידך גיסא, מחבר הכתבה אומר שעל פי סקר חדש שנערך על ידי מכון מסקר בקרב הציבור הדתי לאומי עבור החוג לסוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי מגלה "שמעל 80% מהציבור הדתי הלאומי בישראל תומך בהמשך "הסטטוס קוו" ובמסגרתו מתן אישור לביצוע עבודות חיוניות בשבת ואף העלמת עין מפתיחת מתחמי בילוי ועסקים ביום המנוחה או חתירה לגיבוש הסכם חברתי הכולל פשרות משמעותיות בנושא שמירת השבת.... כדי ליצור מגמה של הדברות עם הצד השני"(sic) כתבה זאת מגמתית ובוטה, באה להכין את הקרקע לקראת בחירות היפותטיות ולעורר מחשבות כגון "אם כך המגמה של הציבור הדתי לאומי? מדוע לא לחבור לליכוד.....?" נכון הוא, מפלגת יש עתיד של לפיד על פי סקרים רצופים של ערוץ ראשון של התקופה אחרונה מראה שהוא יצליח לגבש תחת דיגלו את המחנה השמאל המתון וכן מגיע כיום ל25 מושבים ויש טוענים שהמחנה הציוני סיים את תפקידו ומהווה רזרבה לקולות נוספים לקראת מהפך שלטוני. מפלגת הליכוד נמצאת במגמת צמצום מתמיד ויורדת כיום ל21 מושבים. לעומת זאת מפלגת הבית היהודי נמצאת במגמת עליה עוד לפי הסקר של ערוץ הראשון ומגיעה ל13 מושבים וגם מפלגת ישראל ביתנו נמצאת בסימן עליה. כשמתבוננים בנתונים כמו השר אלקין ורואה בציבור הדתי לאומי, מפלגות דתיות לווייניות שלו וכן הליכודניקים של מפלגת כולנו ושל ישראל ביתנו את הקולות העתודה לשינוי המגמה. אין מנוס שהמפלגות הימניות האלה חייבות להיות ערות לתופעת "לפיד" ולעשות חשבון נפש וכן לא לאבד ואת התחלית שלהן שהוא להשאיר את שלטון בידי הציבור הימני, לרבות מסורתי ודתי לאומי ודתי ואורתודוקסי בכלל. הציבור הימני המאוחד יצור גוש חוסם לכל ניסיון למהפך שמאל בראשות יאיר לפיד אם כל זה למה על חשבון חילול שבת קודש???? אפשר וכדי אחרת.
3
הדתיים לא מתפשרים פשוט שבת לא מעניית אותם כמו היתישבות
חיים | 27-09-2016 14:10
היתישבות זה הכי חשוב אחרי כסף אחרי אולי שבת
4
רק כשזה מגיע לעמונה
אחד העם | 27-09-2016 17:31
שם, חס ושלום, אסור להתפשר. עוד דתיים כאלו ובאמת אבדנו.