אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בונה הגשר: פרק מהספר הביוגרפי על הרב אקשטיין

הספר "בונה הגשר" מספר את סיפורו יוצא הדופן של הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות. הרב אקשטיין פועל מזה קרוב ל-40 שנה לגיוס תמיכה מצד נוצרים אוונגליסטיים בישראל ובמסגרת זו גייס עד היום מאות מיליוני דולרים למטרות של רווחה, ביטחון ועלייה

בונה הגשר: פרק מהספר הביוגרפי על הרב אקשטיין
  עטיפת הספר (קרדיט: הוצאת ידיעות אחרונות)

הספר "בונה הגשר" מספר את סיפורו יוצא הדופן של הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות. הרב אקשטיין פועל מזה קרוב ל-40 שנה לגיוס תמיכה מצד נוצרים אוונגליסטיים בישראל ובמסגרת זו גייס עד היום מאות מיליוני דולרים למטרות של רווחה, ביטחון ועלייה. מחבר הספר הוא הסופר זאב חפץ והוא יוצא לאור בהוצאת ידיעות אחרונות. חפץ מלווה את הרב אשקטיין בכל נקודות חייו ומחבר אותן יחד לכדי ספר מרתק. פרק מתוך הספר מוגש לקריאה עבור הגולשים (תרגום מאנגלית: יונה דלסקי-כהן):

 

בשנת 2012 שוב היו נתונים יישובי הנגב המערבי ועוטף עזה לירי בלתי‑פוסק של טילי קסאם מעזה, וצה"ל פתח במבצע "עמוד ענן". תושבי הדרום נחשפו הפעם פחות להתקפות מהרצועה מאשר בתקופת מלחמת לבנון השנייה או במבצעים קודמים בעזה, וזאת בזכות מערכת כיפת ברזל, שעברה בהצלחה מזהירה את הניסוי המבצעי הראשון ב‑2011. במהלך מבצע "עמוד ענן" שיגרו הפלסטינים 1,128 רקטות. יותר מרבע מהן יורטו ורוב האחרות נחתו בשטחים פתוחים. אך עדיין עצם שיגור רקטות קסאם לעבר היישובים גרם טראומה לתושבי האזור.

 

ברוב ימי המבצע אקשטיין הסתובב ביישובים. הוא עזר לקהילות שנפגעו מהירי ותיעד את הלחימה. לין דורשוק נזכר: "הרקטות ששוגרו לאורך הרצועה דמו בלילה למופע זיקוקים. טילים עפו, סוללת כיפת ברזל יירטה, אזעקות. צילמנו קרוב לשדרות, וליד הגבול איתרנו ארבעה חמושים פלסטינים מעבר לגדר. יחיאל בדיוק עמד מול המצלמה והתכונן לקטע שהכין, כשנשמעה אזעקה. שמענו יריות. יחיאל נשכב במהירות על הקרקע והכדורים חלפו ממש מעל ראשינו. כשהירי פסק, הוא עמד מול המצלמה והמשיך כאילו דבר לא קרה."

ביום חם במיוחד סייר אקשטיין באזור הלחימה לצד אבי דיכטר, לשעבר ראש השב"כ ובימי המבצע בעזה חבר בקבינט. במשך שבע שנות עבודה משותפת בנושאי ביטחון נוצרה חברות בין איש השב"כ החסכן במילים לבין הרב ששיחתו קולחת. במכתב ששלח שיבח דיכטר את אומץ לבו של אקשטיין ואת קור רוחו תחת מתקפה של "עשרות רקטות". עבור אקשטיין, הרגע הזה היה מיוחד שכן הוא זיכה אותו בהכרה של חבר לנשק. זה היה טוב יותר מהענקה סמלית של דיסקית שחווה בעבר או מפרסים שקיבל מארגונים שסייע להם כמו עמותת ידידי צה"ל.

 

האלוף (מיל') יצחק גרשון היה מנכ"ל עמותת ידידי צה"ל הפועלת בארצות הברית. באביב 2013 הוא נפגש עם אקשטיין במלון הילטון בניו יורק לדיון בענייני כספים. גרשון הוא חייל מן הסוג שיחיאל תמיד חלם להיות: צבר נועז, חם ובעל גישה בלתי‑אמצעית לסובבים אותו. רוב הקצינים הבכירים בצה"ל יוצאים ללימודים אקדמיים בתחומי הטכנולוגיה או המדעים. גרשון סיים תואר ביחסי ציבור.

 

בבית הקפה פירט גרשון במהירות את הסיוע לחיילים נזקקים שהעמותה שעמד בראשה קיבלה מהקרן לידידות בשנה החולפת: סלי מזון לחגים לחיילים ולמשפחותיהם, מענקים לרכישת ביגוד אזרחי ומימון ישיר להוצאות אישיות ומשפחתיות. גרשון אמר לאקשטיין: "הודות לעזרה שלכם, שלושת אלפים חיילים נשארו בצבא. שוחחתי היום עם יו"ר האגודה למען החייל והוא באופן אישי ביקש ממני לומר לך את זה".

 

"נהדר," אמר אקשטיין ופניו אורו.

 

גרשון אמר עוד, "בשנה הבאה אנו רוצים להרחיב את הסיוע שאנחנו נותנים ולטפל בחיילים רבים יותר. היינו רוצים לקבל ממך מיליון דולר."

 

"בסדר," אמר אקשטיין והנהן.

 

ואז הוסיף גרשון (כאילו חשב על כך רק באותו הרגע), "אבל תוכנית כזאת אינה יכולה להתקיים שנה אחת בלבד. צריכה להיות לה המשכיות."

 

"נכון," אמר אקשטיין.

"אז אני מבקש ממך להתחייב למענק של מיליון דולר מדי שנה לתקופה של חמש שנים," אמר גרשון. השיחה ביניהם התנהלה בעברית, אבל כשגרשון העלה את הבקשה שלו הוא עבר לאנגלית. לפעמים קל יותר לבקש כסף בשפה שאינה שלך. אקשטיין מודע לכך. הוא זוכר -ולא לטובה – את שנותיו הראשונות בקרן, כשהיה עליו להתחנן בפני מיליונרים שיתרמו כמה אלפי דולרים. הוא חייך אל גרשון ואמר, "סגור. עוד משהו?"

 

גרשון הפשיל את שרווליו ואמר, "שערותיי סומרות".

 

אקשטיין העיף מבט. אם היו שם שערות שסמרו, זה לא ניכר בגרשון. הוא חזר על דבריו: "טוב, אתה צריך ממני עוד משהו?" וגרשון ענה, "זה די והותר."

 

אקשטיין קם והושיט את ידו. גרשון לחץ אותה בחוזקה. אקשטיין אמר לו בחיבה, "פספסת הזדמנות. יכולת לבקש יותר." כעבור כמה חודשים, בערב גאלה בלוס אנג'לס, הוא הכריז על תרומה של 4.5 מיליון דולר לעמותת ידידי צה"ל. הוא עלה לבמה ושר שירים בעברית להנאת הקהל. ליונל ריצ'י הופיע אף הוא באותו הערב, ואקשטיין הגיב על הופעתו בחיוך: "גם הוא שר לא רע."

 

בקיץ 2013 הדרים אקשטיין לבסיס צאלים שבנגב והציג בפני קבוצת חיילי מילואים שם מתנה מהקרן לידידות: "ניידת ידידות", משאית רווחה ממוגנת מצוידת בטלפונים ובעמדות אינטרנט שתסייע לחיילים בשטח לשמור על קשר עם העורף. בניידת היו גם מסך קולנוע נגלל להקרנת סרטים, ממתקים, ארטיקים, שתייה חמה וקרה, ושולחנות קפה וכיסאות שאפשר להציב על שטיח דשא מלאכותי. עלות הניידת היתה חצי מיליון דולר. אקשטיין מימן מחצית מהסכום ואת המחצית השנייה מימנה האגודה למען החייל, שבראשה עמד אביגדור קהלני.

תחת סככות בחום המדבר הלוהט ישבו מילואימניקים וחיכו לתחילת האירוע. החבורה שיקפה חתך אתני מגוון ומייצג של ישראל: אנשים מארצות מוצא שונות – אתיופיה, תימן, רוסיה, וממגזרים שונים באוכלוסייה – בדואים, חובשי כיפה וחילונים עם קעקועים על הזרוע ועל העורף. נחיל ארבה פשט על הנגב ובזמן שחיילי המילואים המתינו, הם נאלצו לסלק מעליהם את החרקים הטורדניים. אחד הקצינים נזכר במכת הארבה שהנחית אלוהים על פרעה כדי לזרז את יציאת ישראל ממצרים ואמר, "זה היה לפני שלושת אלפים שנה, והנה אנחנו שוב במדבר והכול חוזר על עצמו."

 

אקשטיין, לבוש במכנסי חאקי ובחולצה קצרה, הוצג בפני המילואימניקים. הוא התנצל בעברית רהוטה על כך שהעברית שלו אינה טובה ואמר לחיילים שהכסף לניידת הידידות הגיע מ"נוצרים אמריקאים שתומכים בישראל." נשמעו מחיאות כפיים מנומסות והוא פנה אל החיילים ואמר, "לא, לא, מחיאות הכפיים מגיעות לכם. אתם מלח הארץ. את כל מה שיש במשאית הזאת, הקפה והמשקאות הקלים, המזון והאפשרות לשבת ולנוח מעט, הרווחתם ביושר".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בושה שאתם מפרסמים את הרביי שמחליש את ע"י עם הקרן לנצרות
אביחי | 25-09-2016 18:25
בתור אתר שמפרסם תכנים של הרה"ג אבינר שמזהיר מהקרן הזו בלי סוף ואמור להבין בפוליטיקה שמאחורי הקרן לידידות נוצרים ויהודים ומבול החוקים האנטי אורתודוקסים שהביאה עלינו והניסיונות לפגוע בעם ישראל ולתמוך בכל מה שמחליש אותו במיליוני דולרים נוצריים.... בושה.... אפילו שזה "תוכן ממומן"!!
2
פשוט הזוי. הלכתם רחוק ממש..
גילעד | 25-09-2016 20:08
הרב הזה הציע שבקודש הקודשים יהיה כרוב אחד עם צלב וכרוב אחד עם מגן דוד במסרגת הידידות המופלאה בין היהדות לנצרות (שרצחה מאות אלפים מאיתנו - וכן גם האוונגליסטים בסיפור, אדם שאומר שישו הוא המשיח הוא לא אוהב ישראל גדול). ואתם נותנים לביוגרפיה עליו פרסום? תגידו איבדנו כל מצפן מוסרי?
האם זה נכון הצלב בקודש הקודשים?
| 28-09-2016 0:46
יש הבדל גדול אם זה נכון או הוצאת דיבה!
3
להאדיר את שמו של מי שעוזר לנוצרים להפיץ את ה"בשורה"?!
אבי | 26-09-2016 8:05
איך אתם מפרסמים דבר כזה באתרכם?! בבקשה הורידו את הכתבה הזאת!!!