אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקץ למלחמות הזקן בצה"ל: "הנוהל ישונה"

ראש אכ"א האלוף חגי טופולנסקי נפגש עם ח"כ מוטי יוגב ובפגישה הודיע כי נוהל הזקנים ישונה. יוגב: "ראש אכ"א מבין שבנוהל הנוכחי יש פגיעה בחיילים"

הקץ למלחמות הזקן בצה"ל: "הנוהל ישונה"
  ישנה את הפקודה. טופולנסקי (דובר צה"ל,פלאש90)

המאבק נגד פקודת הזקן בצה"ל מוכתר בהצלחה?

ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, נפגש בשבוע שעבר עם ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) והודיע לו כי בכוונתו לשנות את נוהל הזקנים שהיה עד כה בצבא, כך פורסם לראשונה על ידי כתב עיתון 'שביעי', ישי פרידמן.

מזה חצי שנה, מאז שהוכנסה הפקודה החדשה הקובעת כי הזכות להיתר גידול זקן מטעמי דת יוצא מסמכותו של הרב הצבאי המקומי ועוברת לקצין שלישות פיקודי. בנוסף ירדה הוראה להפחית את מספרי בעלי פטור הזקן ל-15% מהמצב של לפני הפקודה.

בעקבות הפקודות, נשללו אלפי היתרים לגידול זקן, כולל לחיילים דתיים, ואלה אולצו על ידי מפקדיהם לגלח את זקנם בגלל ההוראות המחמירות. במקביל פורסם כי נאסר על חיילים בעלי זקן להופיע בטקסים צבאים, כולל טקס יום השואה בו חיילים דתיים בעלי אישור זקן לא הורשו להשתתף במסדר הכבוד של החיילים.

לפני חודש פורסם כי עשרות חיילים מחיל ההנדסה הקרבית לא יצאו לביתם עקב הוראה של אכ"א ש"כל מי שאין לו אישור זקן בתוקף, לא יוכל לצאת הביתה". בעקבות המתיחויות בנושא הזה ובנושאי דת אחרים הוקמה עמותה שבקשה לתת מענה לחיילים דתיים ומסורתיים שמרגישים כי זכויותיהם הדתיות נפגעות במהלך שירותם הצבאי. העמותה, "צו-1", אף הקימה "מלשינון" לקבלת תלונות מחיילים בנושאי דת.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט נדרש לסוגיה הזו לפני כחצי שנה בוועדת חוץ וביטחון ואמר כי "חייל שהזקן הוא חלק מאורח חייו (דתי וחילוני) ויבקש לשמור על זקנו לא ימנעו זאת ממנו. אין שום כוונה או רצון לפגוע בחיילים הדתיים". עם זאת, מאז אותה הבהרה התרבו הדיווחים אודות מחלוקות בין חיילים למפקדים על סוגיית הזקנים. אחת הבעיות בסוגיה הזו היא בין היתר העובדה שהרבנות הצבאית כבר איננה החותמת הבלעדית בעניין גידול הזקן. אם בעבר הנוהל להשארת זקן היה מצוי בידי הרבנות הצבאית הרי שמהחודשים האחרונים אישור לקבלת פטור מגילוח זקן צריכה לעבור גם דרך השלישות.

מחשבים מסלול מחדש

בעקבות הפרשה, שיצרה גלי משנה בציונות הדתית ומחוצה לה, מפרסם ישי פרידמן בעיתון שביעי כי בכוונת ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, לשנות את הנהלים החדשים לאור המתיחויות בין חיילים דתיים לצבא. בשבוע שעבר נפגש ח"כ מוטי יוגב עם ראש אכ"א ושוחח איתו על הסוגיה הזו. יוגב מקבל מדי שבוע עשרות תלונות ובקשות מהורים של חיילים וחיילים בסוגיות שקשורות למתח בין הציבור הדתי לפקודות החדשות בצבא. בפגישה עם האלוף טופולנסקי הניח יוגב על השולחן את הבעיות האקוטיות שמלוות את החיילים הדתיים בצה"ל, בין היתר סוגיית הזקן. לשביעי נודע כי ראש אכ"א אמר ליוגב באותה שיחה כי בכוונתו לשנות את הנהלים החדשים.

"סיכמנו שלא נרחיב בפרטים", מצטט פרידמן את לשכת ח"כ יוגב שבעצמו אישר את הפגישה, "היתה פגישה שיצרה שדה חיובי לעבודה ובנושא הזקנים ראש אכ"א אכן מבין שבנוהל הנוכחי יש פגיעה בחיילים ובכוונתו לשנות את הנוהל ולהביא לכך שלא תהיה פגיעה בחיילים המבקשים להמשיך את גידול זקנם מטעמי דת".

מדובר צה"ל נמסר: הפקודה בנושא איסור גידול הזקנים בצה"ל התקבלה לאחר עבודת מטה ארוכה ונועדה להסדיר סוגיות משמעתיות בנראות חיילי צה"ל באשר הם. עד כה אושרו בצה"ל למעלה מ-24 אלף בקשות לפטור זקן על רקע דתי, עובדה המלמדת שבצה"ל מבוצע הליך סדור של אישור הבקשות. יחד עם זאת, לעתים חלות שגיאות בתהליך, צה"ל לומד מהן וכמו בכל נושא בוחן כיצד ניתן לשפר ולייעל את התהליך הקיים. בפגישה שנערכה בין ראש אגף כוח האדם, אלוף חגי טופולנסקי לבין חבר הכנסת, מוטי יוגב, ציין ראש אכ"א כי הוא יבחן את הסוגיות שעלו על ידי חבר הכנסת על מנת לאפשר שילוב איכותי של חיילים המקיימים אורח חיים דתי בצה"ל.״

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו