אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערה בעקבות מכתבו של הרב אלישיב קנוהל

מכתבו של הרב אלישיב קנוהל הקורא לתת לפרשת דוידי פרל "לשקוע", כדבריו, עורר זעם בקרב תושבים בגוש עציון: "אם זו עלילה, ממה חשש להופיע בפני פורום תקנה?"

סערה בעקבות מכתבו של הרב אלישיב קנוהל
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

פרשת דוידי פרל.

מכתבו של הרב אלישיב קנוהל, רבו של כפר עציון וחבר בפורום תקנה, אליו הגיעה תלונתה של הצעירה שטוענת כי נפגעה מראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, עורר תגובות זועמות בקרב חלק מתושבי הכפר.

אתמול (שני) פרסם הרב קנוהל מעין גילוי דעת שעיקרו שיש לשים את הפרשה בצד וזאת מכיוון שהצדדים הגיעו להסכם וגם בעקבות העובדה שהמתלוננת לא רוצה להיחשף ולא הגישה תלונה במשטרה.

על פי הדיווח באתר 'וואלה', אריק הר זהב, איש חינוך המתגורר בכפר עציון, כתב בתגובה לרב קנוהל: "מדבריך עולה, שיש לקבור את הסיפור, ולהפיג את העננה, שהרי ממה נפשך: אם לא היה כלום – לא היה, ואם היה – הפיצוי מתקן. כהורה ומחנך, אני מבקש לחלוק על הדברים, ומקווה שלא להיכשל בלשון הרע שהרי מדובר באדם עתיר זכויות, ובדיני נפשות לו ולמשפחתו, שיש לה בגוש שורשים עבותים ופירות מתוקים". הר זהב כתב לרב קנוהל כי "פרט אחד חסר בדבריך. העובדה שבמשך חודשים 'פורום תקנה' לא זכה לשיתוף פעולה (מצד פרל), ורק בעקבות איומים נוצר ההסכם בין עורכי הדין (כפי שפורסם בתקשורת)".

הר זהב הבהיר לרב קנוהל כי באופן בו הדברים מוצגים הרי שמדובר בהתחמקות: "אם זו עלילה, ממה חשש להופיע בפניהם ולהציג משנתו? וכן הסכום הרב שניתן כפיצוי מלמדים על כתם, שנושאו אינו ראוי להנהיג את גוש עציון. כאן, אלפי אנשים מקיימים יום יום את הנבואה: 'ושבו בנים לגבולם', פורעים את החוב לנופלי תש"ח, ומבקשים לבנות כאן חברת מופת מהסוג של ימי העיון בתנ"ך, ושל התנדבות ומעשי צדקה וחסד".

בנוסף טוען הר זהב כי עם כל הקושי שבדבר ראוי היה אם דוידי "היה קם ואומר לציבור: 'לא היה דבר, אלחם על יושרתי, או, חלילה, היה כך וכך, חטאתי, מבקש סליחה'. הציבור היה מעריך אותו יותר על העמידה באור היום, מאשר על ההסתרה בחושך. לדעתי, עדיין ניתן לעשות זאת".

תושבת אחרת בקיבוץ מתחה גם היא ביקורת על דברי הרב. "האם הדברים של הרב נאמרו כמי שפגש את הנפגעת וישב בצוות הספציפי שדן בתלונה הזו שהכתב טען שהובאה לידיעת 'פורום תקנה'? אם הם נאמרו על דעת זה אז אני מכבדת את העובדה שאתה יודע את העובדות לאשורן, הרבה יותר טוב מאיתנו שניזונים רק מכלי התקשורת. אם הדברים שפורסמו נכונים, הרי לא ראוי שדוידי ישב על כסאו בתפקיד ציבורי עוד דקה אחת".

"האם ראוי שפוגע מינית יהיה ראש המועצה של גוש עציון?!", תהתה. "העובדה ששילם לנפגעת עבור טיפולים נפשיים לא אומר ששילם את חובו לציבור, ומי אמר שלא יחזור לפגוע באחרות בשנתיים עד לסיום הקדנציה הנוכחית?! זה נכון שלא הוגשה תלונה, כך קורה במקרים רבים של פגיעות מיניות. אך אם הודה הנאשם במעשיו ושילם לנפגעת הרי המצופה היה שיתפטר מידית וייקח אחריות על מעשיו. אני מסכימה שמשפט שדה לא ראוי והיה ראוי הרבה יותר שדוידי היה מודיע מידית על התפטרותו".

התושבת שדבריה כאמור הובאו באתר 'וואלה', הביעה מחאה על כך שבכל דבריו של הרב קנוהל אין התייחסות למעשים החמורים המיוחסים לפרל: "כרב קהילה וכאיש חינוך אני מצפה שתהיה בדבריך התייחסות לנוראוּת שבמעשים המיוחסים, ועל כך שגם במשפחות 'טובות' יכולות להיות נפילות, ואין במשפחה הטובה, בתפקיד או במעמד שום הגנה מפני לקיחת אחריות אישית. לבי לבי על המשפחה בסבלה, אך עוד יותר לבי לבי על הבחורה הצעירה ומשפחתה שנפגעה".

בסוף דבריה היא כתבה: "כתבת שאם הדברים נכונים, הרי ששילם דוידי את חובו לנפגעת בפיצוי הכספי ובהסכמתו שלא לרוץ בעוד שנתיים לבחירות. אך חשוב שתדע שפגיעה מינית לא באה לידי תיקון לא ב-200 אלף שקלים ולא במיליון. אם הדברים שמיוחסים נכונים הרי מדובר בפגיעה לכל החיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הפורום אינו חוקי וחסר סמכות ונהלי דין
| 20-09-2016 8:58
2
אני לא מצליח להבין מה הדיון כאן. אם מותר מבחינה הלכתית
אור | 20-09-2016 8:59
בזה אז בסדר, אם לא אז לא. ועל פניו נראה שאין סיבה לסתם אדם מן הרחוב לדבר בגנותו, כי זה לא עוזר בכלום. אז מה קופצים כל האנשים האלה. ועוד, שזה גורם חילול ה', בימים שבהם מנסים לתקוף את הדתיים בכל אופן אפשרי... העיקר להראות ש'אני מוסרי, אני לא אשתוק על עוול', המוסריות זה התורה ואם התורה אמרה לך לשתוק אז תשתוק. (ואולי עדיף שסרוגים ינהגו כך...)
3
משפחת סרי לוי
תושב הגוש | 20-09-2016 9:31
לא ראוי שתמשיכו לתקוף את פורום תקנה . אתם קרובי משפחתו של הרב אלון ולכן נגיעתכם בעניין ברורה נוגע בדבר ראוי שירחיק עצמו מהעניין .
4
נראה שלסרוגים נגמר במה להתעסק....
| 20-09-2016 10:49
אין לכם כבוד בסיסי לרבנים מפרסמים כל תגובה של איזה תושב הגוש וכל השתלחות כלשונה, קצת סינון לא יזיק...