עתירה לבג"צ: להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו

אחרי כשלונות קודמים בנציבות שירות המדינה, עתרו התנועה הרפורמית וארגון תג מאיר לבג"צ כדי שזה יורה להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו בשל "הסתה שיטתית נגד הציבור הערבי"

עתירה לבג"צ: להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אחרי שנכשלו מספר פעמים, הרפורמים פותחים חזית נוספת נגד רבה של צפת, הרב שמואל אליהו.

הבוקר, הגישה התנועה הרפורמית, יחד עם פורום תג מאיר, המטה למאבק בגזענות והאגודה לזכויות האזרח, באמצעות עורכות הדין רותי כרמי, אורלי ארז–לחובסקי וטל רביב עתירה לבג"צ בבקשה להורות לשרת המשפטים איילת שקד להעמיד לדין משמעתי את הרב אליהו.

כאמור אין זו הפעם הראשונה שהארגונים האלה מגישים תלונות וקובלנות נגד הרב. כבר 14 שנה שעוקב המרכז הרפורמי אחרי דבריו של הרב, כולל בפרסומים באתרי האינטרנט (אתר סרוגים מופיע בעתירה), בעלוני השבת, בראיונות ברדיו ובשיחות של הרב שפורסמו ברשת. בעקבות תלונתם הוגש בשנת 2006 הוגש כתב האישום נגד הרב שבוטל לאחר שהרב אליהו התנצל על הדברים שאמר.

 

גם לאחר 'מכתב הרבנים' שקרא לתושבי צפת שלא להשכיר בתים לערבים, הגישה התנועה הרפורמית תלונה, אך גם אז נסגר התיק בלא העמדה לדין של הרב. הרפורמים עוד ניסו לחבל במינויו של הרב אליהו לרב מד"א, כשקראו לתורמים בחו"ל להפסיק את תרומותיהם, ולאחר מכן השתמשו ביועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין ובשרת המשפטים דאז ציפי לבני, כדי לחבל במועמדותו של הרב אליהו בבחירות לרבנות הראשית לישראל.

פנייה לשרת המשפטים

לאחר שכשלו במישור הפלילי, שכאמור נסגר בלא אשמה. עברו העותרים למישור המשמעתי ופנו לשרי המשפטים בשנים האחרונות משום שלפי החוק הגשת תלונה נגד אישיות דת מכהנת נעשית רק באישור שר המשפטים. לבני ביקשה לבדוק פתיחת הליך משמעתי לרב אליהו, אך כנראה גילתה שאין בו ממש, והיוזמה דעכה.

אחרי סדרת הכישלונות שלהם במישור המשפטי והמנהלתי, עוברים כנראה ארבעת הארגונים למקום בו הם מרגישים בבית – בית המשפט העליון. בג"צ כבר פסק לטובת הרפורמים בנושא המקוואות והגיורים, ורק השבוע הוא דירבן את נשות הכותל להגיש עתירה בנושא הכותל הרפורמי. אולי שם תגיע הבשורה מבחינתם.

בעתירה הנפרסת על פני 57 עמודים, מפורטות עשרות התבטאויות של הרב אליהו בנושא ערבים, שירות נשים בצה"ל, קהילת הלהט"ב, דברי ביקורת חריפים על בית המשפט העליון ועל שרי הממשלה ועוד.

עתירה הרב אליהו

גם כתבה מסרוגים מופיעה בעתירה

 

לדברי העותרים: "עשרות פניות של המרכז הרפורמי לשרת המשפטים לא נענו כלל ועד היום לא מצאה לנכון שרת המשפטים להפעיל את סמכותה ולהעמיד לדין משמעתי את הרב אליהו, למרות העובדה שמדובר במסית סדרתי."

עתירה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
התורה לא תוחלף. חזק ואמץ לרב
| 14-09-2016 20:33
2
הרדיפה של תנועות פוסט-ציוניות אחרי הרב
אלחהו | 14-09-2016 22:13
מגלות שהוא איש אמת שכדאי לשמוע לו, אחרת למה הם מתאמצים להפליל אותו
3
מה שהם לא השכילו להבין הוא
שמואל הרועה | 14-09-2016 22:17
שאלוקים נלחם לו לשמואל הרועה. חבל שהם מתעסקים עם אלוקים.
4
חזק ואמץ לרב שמואל אליהו!
איתיאלי בר משה | 15-09-2016 8:53
שיתביישו להם! פתאום חופש הביטוי לא תקף כשמדובר ברבנים, רב מבחינתם חייב לכופף את היהדות לפוליטיקאלי קורקט החילוני, ואם לא אזי הוא מסית.. צבועים שכמותם.
5
חזק ואמץ לרב שמואל אליהו!
איתיאלי בר משה | 15-09-2016 9:07
פתאום חופש הביטוי לא תקף כשמדובר ברבנים, רב מבחינתם חייב לכופף את היהדות לפוליטיקאלי קורקט החילוני, ואם לא אזי הוא מסית.. צבועים שכמותם.