אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אנו תובעים מהבית היהודי לא להצביע עם הקואליציה

הרב זלמן מלמד קורא לראשי הבית היהודי שלא להצביע עם הקואליציה עד אשר יחוקק חוק ההסדרה וחשף את מאחורי הקלעים של הסדר שכונת האולפנא: "הממשלה לא עמדה בהבטחותיה"

אנו תובעים מהבית היהודי לא להצביע עם הקואליציה
  הרב מלמד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הערב (ראשון) התקיים כנס רבני הציונות הדתית למען עמונה, בציון ח' באלול, יום בו הופקר חבל עזה ונשרפו בתי הכנסת בגוש קטיף. האירוע התקיים בבית הכנסת בישוב עמונה ונפתח ביום תפילה מרכזי בהשתתפות זקני רבנים הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב זלמן מלמד ואנשי ציבור, חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) , חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי –הבית היהודי) ובאו קראו לחוקק את חוק ההסדרה במיידי

רבה של עמונה הרב יאיר פרנק פתח את הערב ואמר: "לא יהיה הרס נוסף של ישוב יהודי בארץ ישראל. בעמונה יתחיל התיקון. אנחנו כאן לקרוא בקול גדול: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. עד כאן! עמונה לא תזוז ממקומה".

הרב פרנק ציטט ממכתב של הרב שאר ישוב בגוש קטיף: "אם חס וחלילה יהרסו בתי הכנסת על ידי מדינת ישראל יהיה זה חילול ה' נורא". בנוסף אמר הרב יאיר פרנק: "פסיקתם של שופטי בג"ץ היא טעות חמורה. הרס לשם הרס שרק השמאל הקיצוני רוצה בו. החלטת בגץ מבטאת אטימות מוחלטת כלפי חייהם של היהודים הגרים כאן".

גם ראש מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, נשא דברים ופירט את סיבת בואו לעצרת: "לא יכולתי שלא לבוא. פשוט לזעוק נגד עוול! ובעד צדק! קראנו השבת: צדק צדק תרדוף. איזה צדק יש פה? נגיד שבאמת חלק מהבתים עומדים על מקום ששייך למישהו. נגיד.. אז צריך לפצות אותו. מי ירוויח מהרס המקום? האם זה שטוען שהאדמה היא שלו ייקח את האדמה מכאן? האם המגמה היא הרס? זה לא מתקבל על הדעת. זה פשוט עוול ועל עוול צריך לזעוק. חייבת להימצא דרך שלא יהיה עוול אלא צדק. שעמונה תישאר על מקומה וכמובן שגם מקומות אחרים".

הרב ישראל אריאל אמר: "איך בן העם היהודי יכול להגיד לעקור את הבתים מדרך האבות? ממקום בו דרך אברהם אבינו. בשביל מה? בשביל משהו דמיוני לחלוטין". הרב אריאל בנוסף אמר על הקשר שלו למגורשי ימית:  "אני מייצג כאן גם את מגורשי ימית. מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו. תהליך ההרס העצמי נמשך לצערנו. אנחנו כולנו נמשיך למסור את הנפש על הארץ הזאת. על המקום הזה ידע כל שופט. כל שר. כל חבר כנסת, בעמונה כבר מסרו את הנפש. היו כאן עשרות פצועים בעמונה הייתה אש. עמונה זה סמל".

גם הרב זלמן מלמד השתתף באירוע והתייחס לדברי הרב צבי יהודה הכהן קוק: "מורנו הרב צבי הודה אמר ליד הכותל המערבי: 'חזרנו הביתה ומכאן לא נזוז. השגיאה השורשית של הממשלות לדורותיהם היא שלא קבעו שכל ארץ ישראל כולל יוש שייכת למדינת ישראל'.

בנוסף אמר הרב מלמד: "אמנם אומות העולם לא יאהבו את זה. אך התורה מצווה אותנו: לא תירא מהם. התורה אוסרת עלינו לפחד מהאיומים ומההפחדות. יש להם כל מיני אמצעים של לחץ. פוליטית. כלכלית. מדינית. אך התורה מצווה אותנו לא לפחד. אם לא נפחד, ממילא יתמעטו ההפחדות" .

הרב מלמד התייחס על הפינוי שהיה בישוב בית אל בשכונת האולפנא ואמר: "לפני 3 שנים בזמן שנגזרה הגזרה על בניני האולפנא, באו נציגי הממשלה ואמרו: 'אנחנו נגד ההרס אך אין בכוחנו לעמוד מול פסק בג"ץ'. באו נציגי הממשלה ואמרו: אנחנו נגד ההרס אך אין בכוחנו לעמוד מול פסק בג"ץ ולפיכך התחייבו מכאן והלאה הכל ישתנה. זה היה תנאי להסכמתנו שלא נתנגד בכח. דובר במפורש על עמונה".

הרב מלמד סיפר כי "השר ארדן הבטיח יחד עם אלקין בשם ראש הממשלה לבנות 300 יחידות וגם מזכיר הממשלה ושר הבטחון שאמר: 'מה שאני מבטיח אני מקיים'. אך הממשלה לא עמדה בהבטחותיה. 300 היחידות לא נבנו. ראש הממשלה מעכב, ועדת לוי נדחתה ומסקנותיה לא אומצו. חייבים לחוקק את חוק ההסדרה. ולתלות את המשך קיום הממשלה בחוק הזה. בית המשפט מכריע הכרעות משפטיות לפי תפישת עולמם של השופטים לפי בית המשפט, אלפי יחידות דיור ביו"ש שאינן מוסדרות דינם להיהרס".

בהמשך דבריו קרא הרב מלמד למפלגת 'הבית היהודי' שלא להשתתף בהצבעה נגד חוק ההסדרה: "אנו תובעים מהממשלה לחוקק את חוק ההסדרה. אנו תובעים מהבית היהודי שלא להשתתף בהצבעות עם הקואליציה עד לחקיקת חוק ההסדרה. ראש הממשלה ייאלץ לחוקק את החוק הזה ולקחים את מה שהבטיח".

הרב מלמד הוסיף: "לא ייתכן להעלות על הדעת שהבתים בעמונה יהרסו. הציבור לא יקבל את זה. אשריכם אנשי עמונה שאתם עומדים במערכה הארוכה הזאת. כל הייסורים שאתם מתייסרים שנים על גבי שנים, הם ייסורים שארץ ישראל נקנית על ידם. ההר הזה יש בו איזו מדרגה מיוחדת שמצריך גם מאמץ מיוחד על מנת לזכות בו. אין מקום יותר מתאים מאשר כאן לבנות בו עיר בישראל".

הרב יעקב אריאל, רבה של העיר רמת גן אמר בכנס: "צדק צדק תרדוף למען תחיה וירשת את הארץ. היום נוצר מצב הפוך: בשם הצדק מנשלים את הארץ. בלי קשר לנושא הפוליטי, אם בנה אדם בית בתום לב על קרקע שאינה שלו, תיקנו חז"ל שמפצים את הבעלים ולא הורסים את הבית. אינני מדבר נגד בג"ץ. הווה מתפלל בשלומה של מלכות. לבג"ץ יש חשיבות. למנוע מהשלטון דורסנות כנגד האזרח הפשוט להציל עשוק מידי עושקו. לכן יש למוסד הזה חשיבות. אבל כאן בגץ פוסק נגד הפסיקה שלו עצמו. כך עושים: תמיד מוצאים פשרה הולמת ולא ממהרים להרוס. זה עוול זועק לשמים זה אי צדק. לא ייתכן שמוסד שנקרא בית דין גבוה לצדק – יעשה אי צדק".

בנוסף אמר הרב יעקב אריאל: "המדינה מתוקף תפקידה מפקיעה אדמות פרטיות לצרכי ציבור. כמו בכביש 6 ובכל מקום. יש חוקים עוקפי בג"ץ, שחברי הכנסת והממשלה לא יחששו מחקיקת חוק שעוקף את בג"ץ, כי לא יתכן שיעקרו אלפי אנשים מבתיהם".

הרב אריאל הוסיף ואמר: "בשם החוק ובשם הצדק אנו דורשים שיחוקקו דיני צדק שיחייבו גם את בתי המשפט לעשות צדק וזה בלי להכנס לסוגיית חלוקת הקרקעות פה. לעם ישראל יש קושאן – התנ"ך מה הרוויח בעל הקרקע במגרון? אם יקבל פיצוי הולם הוא ירוויח? איפה הצדק פה? השוחד מעוור עיני פיקחים-השוחד הפוליטי".

עו"ד עורך אביחי בוארון יו"ר מטה המאבק להצלת עמונה, אמר: "הגעתי לפה לפני 21 שנה. גרנו פה בתנאים קשים אף אחד לא היה גזלן. היום אחרי שנים אנחנו כאן משפחות ומאות ילדים".

על חיים בצל המאבק סיפר בוארון: "בשבוע שעבר התחתן בן הישוב אבל זה לא המאבק הפרטי שלנו. זה לא מאבק של 40 משפחות אלא על השאלה לאן עם ישראל ומדינת ישראל הולכים. מדינה יהודית שיונקת מההיסטוריה היהודית או מגינה ככל המדינות. זה מאבק של כל עם ישראל לדורותיו".

בוארון פונה לממשלה בדרישה לגבי ההסדר לעמונה ואמר:  "אני פונה בשם תושבי עמונה לשרי הממשלה ולעומד בראשה. מי שניסו לפני 10 שנים להסית את העגלה הזו ממסלולה היו אולמרט, קצב ומופז. הישמרו לכם עלות בהר ונגוע בקצהו זה לא רק ההר הזה. המאבק הזה יהיה מאבק כואב כמו שלא קורעים אדם מביתו וילד מאמו. לא ניתן לזה לעבור בשקט".

בוארון הוסיף ואמר: "לא רק אנחנו אלא ציבור רחב שאיכפת לו מדרכה של המדינה קוראים לשרי הממשלה אל תבטיחו שתעשו כעל יכלתכם. אל תספרו לנו שזה עניין משפטי זה לא סיפור משפטי זה סיפור לאומי, ראש הממשלה".

"אם לא תלכו בדרך בה הבוחרים שלכם שלחו אתכם – הבוחרים יחזירו אתכם. אם לא תלך בדרך בה שלחו אותך שלטונך לא יאריך ימים. תחוקקו את חוק ההסדרה. תשנו את הכללים. תאפשרו לעם ישראל לחזור למולדתו. לעשות ציונות. להפריח את השממה בכל מרחבי הארץ".

חבר הכנסת סמוטריץ' (האיחוד הלאומי-הבית היהודי) אמר: "ממשלה שתביא להרס בנתיב האבות, בעופרה ובעמונה זו לא ממשלת ימין, זו לא ממשלה שתשרוד"

בכינוס שהתקיים הערב בעמונה בהשתתפות רבנים, אישי ציבור ופעילים רבים אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אחרי יותר מידי שנים של צביעות ומשחק דמו-משפטי שהולך סחור סחור, הגיע העת להגיד לממשלה הלאומית בקול צלול – הגיע הזמן להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון, הגיע השעה לחוק ההסדרה!"

סמוטריץ' הוסיף: "בעקבות פסיקת בג"צ בשבוע שעבר המורה על הרס הבתים בנתיב האבות בלי שום היגיון ובלי שום התחשבות, המתח בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת הגיע לשיא חדש. אנו כחברה חפצת חיים, חפצת התיישבות וחפצה בהמשך תקומת עם ישראל בארצו חייבים לוודא שהאיזון שבין הרשויות ישוב למימדים הראויים לו. תפקידנו לוודא שהריבונות תישאר בידי העם. כל העם ורק העם יקבע את גורלו ועתידו. ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ואנחנו כאן כדי לוודא שכל זה ישאר במקומו ולא יזוז.

"יותר ויותר חברי כנסת מבינים היום שאין פתרון שיכול למנוע את המשך ההרס מלבד חוק שיסדיר את מעמדם של הבתים והשכונות בהתיישבות אחת ולתמיד. בג"צ בפסיקותיו הפוליטיות מאחד בין המפלגות השונות בקואליציה סביב הדרישה הצודקת הזו ונראה שחוק הסדרה הולך ומתברר כפתרון הריאלי היחיד לשמירה על אלפי בתים ביו"ש".

"אדוני ראש הממשלה, הגיעה שעת המבחן, תקשיב טוב טוב לרחשי העם, כי העם לא רוחש, הוא צועק – שנית עמונה לא תיפול! הממשלה הלאומית שאתה עומד בראשה לא יכולה להסתתר מאחורי פסיקותיו השערורייתיות של בג"ץ ואם היא תחריב חלילה ישוב פורח בארץ ישראל היא פשוט לא תשרוד. זו ההזדמנות שלך לגלות מנהיגות ולהוביל את החקיקה המוסרית, ההגיונית והמתבקשת הזו".

"מבחינתי הבית היהודי צריך להודיע כאן ועכשיו לראש הממשלה שבלי חוק ההסדרה אין תקציב, בלי חוק ההסדרה הממשלה הזו לא תוכל לתפקד. ומילה אחרונה לאחיי הגיבורים תושבי עמונה – ההשגחה האלוקית זימנה אתכם אל הצומת הקריטי הזה לעתיד ההתיישבות, זו אחריות כבדה ושליחות עצומה ואני סמוך ובטוח שתעמדו בה בגבורה ותתייצבו כצוק איתן אל מול ניסיונות לשכנע אתכם להסכים להרס הישוב במעטה של מכבסת מילים מרדימה ומטשטשת. עמידתכם האיתנה היא הבסיס שעליו נשען המאבק הזה, שבע"ה הפעם יצליח".

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
בקומבינת האולפנה הכנופיה עשתה כסף רב וישיבה חדשה
גרשון | 11-09-2016 22:25
להזכיר לכולם ששם בקומבינת האולפנה הונח הייסוד של פינוי בהסכמה תמורת כסף בנינים למוסדות וישיבה חדשה כל השאר סיפורים! מעניין שעל בתי דריינוף הוא לא קרא למאמניו לבוא ולמסור את הנפש כמו שביקש בהתחלה על בניני האולפנה של מוסודותיו מעניין ששום רב מהציונות הדתית לא גיבה את המהלך הזה של הסכם האולפנה רבנים פחדו לדבר בקול אבל כל מי שדיבר יצא נגד מהחשש שזה יתחיל מהלך חדש של פינויים תמורת כספים וכדומה שזה איים על המצב הכלכלי של המוסדות שלהם הם לא עמדו בזה והעדיפו את הכסף והבתים ואפילו פינקו את עצמם בישיבה חדשה אבל לאחרים הם נותנים עצות להילחם ולעמוד בגבורה
2
שאלה לרב מלמד
אליעזר | 11-09-2016 23:13
ואם יציעו לתושבי עמונה בניית בתים חדשים בעפרה ובניית בית מדרש חדש ומפואר הכל על חשבון מדינת ישראל , האם יהיה מותר להם לפנות ללא התנגדות? אם התשובה היא כן אז הבנו אבל אם התשובה היא לא....... אז למה רק לכם זה היה מותר? אתם עשיתם מהפינוי הרבה כסף ותקדים לכל הפינויים ועכשיו אתם קוראים לתושבי עמונה להלחם???
3
שכצלה רצה להעביר את החוק הוא הורה לו להסיר אותו
אליעזר | 12-09-2016 7:26
שזה הגיע לכיס שלו תבע מיליונים מהמדינה בתים חדשים וישיבה חדשה ועכשיו שזה כסף של אחרים הוא מייעץ להם להלחם בגבורה זה רציני?
4
הרב מלמד - מה לך ולבית היהודי
ניסים | 12-09-2016 7:54
יש עוד דברים חוץ מארץ ישראל אבל אתכם בבית אל זה לא מעניין כי 1. הקמתם מערכת חינוך נפרדת 2. הקמתם ישיבות נפרדות 3. הקמתם תנועה נוער נפרדת כל עוד ההתבדלות טובה לכם אנחנו "הבית היהודי לא מעניין אתכם" ואז כאשר מפרקים לכם את שכונת האולפנא פתאום אנחנו שותפים לדרך אז נאמר לך בפשטות אנחנו ואתה לא באותו בית
5
הרב מלמד - מה לך ולבית היהודי
ניסן | 12-09-2016 7:55
יש עוד דברים חוץ מארץ ישראל אבל אתכם בבית אל זה לא מעניין כי 1. הקמתם מערכת חינוך נפרדת 2. הקמתם ישיבות נפרדות 3. הקמתם תנועה נוער נפרדת כל עוד ההתבדלות טובה לכם אנחנו "הבית היהודי לא מעניין אתכם" ואז כאשר מפרקים לכם את שכונת האולפנא פתאום אנחנו שותפים לדרך אז נאמר לך בפשטות אנחנו ואתה לא באותו בית
6
מי שמך לשר ושופט שתחליט לראשי הבית היהודי מה להצביע?
| 12-09-2016 10:04
נכון שקראנו פרשת שופטים, אבל לא התכוונו אליך
7
וואו בטח בנט ושקד לא יעזו להמרות את פיו
ניצן | 12-09-2016 13:30
אין ספק בכלל שהדמות הכי משפיעה על בנט ושקד זה הרב מלמד עכשיו נראה מה רבני הבית היהודי שווים מציע להם להתכנס שוב בבית הרצי"ה זצ"ל ולחשוב ביחד האם לא הטעו את הציבור
8
אין ספק בכלל שקראתו של הרב מלמד ממש מעניינת את בנט ושקד
חוי | 12-09-2016 16:09
להזכירכם המועמד שלו לבחירות למועצה של בית אל לא עלה אפילו לסיבוב השני