אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מזוז: "חדר יחוד? בושה וחרפה, זו פריצות"

ראש ישיבת 'כסא רחמים' הרב מאיר מזוז, יוצא במתקפה חריפה נגד מנהג ה'חדר ייחוד' בחתונות ואומר כי במנהג "פריצות" שיש לבטל גם אצל האשכנזים

הרב מזוז: "חדר יחוד? בושה וחרפה, זו פריצות"
  (צילום: יעקב נעומי/פלאש90)

ראש ישיבת 'כסא רחמים' הרב מאיר מזוז, יוצא במתקפה חריפה נגד מנהג ה'חדר ייחוד' בחתונות ואומר כי במנהג "פריצות" שיש לבטל גם אצל האשכנזים.

במהלך שיעורו השבועי, שתוכנו הובא באתר החרדי 'כיכר השבת', הוכיח הרב מזוז, על סמך פוסקים רבים, מדוע אין לערוך 'חדר ייחוד' בחתונות.

"כופים על הספרדים, עד שראשי ישיבות ספרדיות אומרים 'אם לא תעשה ייחוד אני לא אבוא וגם חבריך לא יבואו'. היה מקרה כזה. היה ראש ישיבה ספרדי – לא אשכנזי, אשכנזי אתה יכול לדבר אתו. ספרדי לא. מה שקיבל מרבותיו, הוא מרובע עם הקבלה הזו – אז מה עשה רבי רפאל כהן מצפת? הביא בחורים מיוחדים שישמחו אותו. למה אתם עושים את זה? למה?", אמר הרב מזוז בפתח דבריו.

בהמשך השיעור התייחס הרב מזוז לפריצות הנובעת כתוצאה מ'חדר יחוד': "מה שקורה היום, החתנים האלה נכנסים לחדר, יש להם חברים, הם על יד הדלת. הם אומרים 'כמה זמן מתעכב החתן, שיעור חזון איש?', מה השיגעון הזה? השתגעתם? בושה וחרפה. זה אסור, זה לא בסדר".

לקראת סוף דבריו פסק הרב מזוז כי "מצווה לבטל את המנהג הזה. לא ייזכר ולא יפקד עוד לעולם. גם אצל האשכנזים".

"ועוד דבר", נגד הרב מזוז בבעיה הלכתית נוספת, "אם עושים יחוד, האישה נחשבת כנשואה גמורה, צריכה לכסות את הראש. עכשיו תכסה את הראש? או שתיקח פאה נוכרית וזה עוד בעיה".

בסוף דבריו אמר הרב מזוז: "חכמי מרוקו לא יודעים ללמוד, חכמי בבל לא יודעים ללמוד, חכמי תוניס לא יודעים ללמוד, רק האשכנזים יודעים ללמוד?. ונהפוך הוא: אנחנו יודעים לא פחות, אנחנו צריכים לא לעשות יחוד. אדרבה, לכתוב בהזמנה של החתונה 'אצלנו לא עושים חדר יחוד', מי שלא נוח לו שלא יבוא"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
הוא יותר חכם מהחזון איש, החפץ חיים, הרב קוק, הרב הרצוג,
דוד מעיר דוד | 05-09-2016 20:33
ועוד רשימה עצומה של אשכנזים? הקצות החושן, הנתיבות המשפט, הנודע ביהודה, הש"ך, רבי עקיבא איגר, החת"ם סופר, האחיעזר, הנצי"ב מואלוזין, הבית הלוי, הגר"ח ועוד לא ידעו מה שכבוד הרב מזוז יודע?
הוא טוען שיש...
| 07-09-2016 23:01
הוא טוען שיש לשמור על מנהג ספרד תקשיב לשיחה ותתרשם
כל הרשימה שהבאת לא עשו יחוד רק בגלל שעשו החתונות בשישי
חסיד מרן | 06-09-2016 18:53
תקשיב לשיעור אל תהיה עם הארץ
2
אולי תתעדכנו בזמן!
שמעון | 06-09-2016 8:34
ההבדל בין עיתון לאתר חדשות אמור להיות שאתר חדשות מספק חדשות בזמן אמת, וכאן היה שיעור במוצ"ש ויצאה הכתבה ביום שני! אולי תכתבו כתבה על כך שדיבר אתמול בקול ברמה בתוכניתו הקבועה ורמז בצורה די ברורה על גניבת הקולות שעשו הש"סניקים ואמר שה' יביא במשפט על כל נעלם...
3
האה??
| 06-09-2016 9:15
במקום לחנך את בחורי הישיבות הוא פשוט מוחה מנהגים עתיקים במחי יד? כאילו רק הוא יודע הלכה וכל הרבנים האשכנזים לדורותם לא?
4
לננודניקים שכתבו לפני...
| 06-09-2016 16:25
לננודניקים שכתבו לפני . דבריו הם תגובה לביטול המנהגים שלו הבנת הנקרא.
5
יש פתרון.. לעשות 'כאילו' חדר ייחוד ללא ייחוד
| 06-09-2016 18:36
ואז לא צריך כיסוי ראש...
אבל הרב אמר שיש בעיה בכלל עם החדר ייחוד הזה! גם אם זה..
חן | 19-09-2016 20:40
לר חידר ייחוד באמת! עצם זה שהבחורי ישיבות עומדים מאחורי הדלת זה לא צניעותתת
6
לכל המלהגים
מאיר | 06-09-2016 20:24
ובפרט לדוד מעיר דוד האם אתה כאותם גדולים שציינת, אם כן אז מה אתה עושה בסרוגים. הגיע הזמן לענות עניינית ולא לסתום פיות האם אתה יותר חכם מפלוני וכדו' ואנו האשכנזים שהתחתנו ועשינו חדר ייחוד יודעים בדיוק מה עשינו ולא סתם בחורי הישיבה מתלחששים בחוץ. ואם מנהג יוצר בעיות ביד גדולי ישראל השנוי.
7
מנין האומץ?
יהודי פשוט | 06-09-2016 21:49
זה לא האתר שראוי להגיב בו על דברי הרב מזוז שליט"א. אבל אחר המחילה, אי אפשר לעבור בשתיקה על מי שמעיז פנים לדבר נגד מנהג ישראל מוסכם על כל הפוסקים האשכנזים, שאי אפשר כלל להשוות את גדלותם ומשקלם התורני, לחכמי דורנו וד"ל. ואין זה רק מנהג, אלא דעת פוסקים שזו החופה בעצמה. ומי יהין בדורינו להכריע בזה?
8
נו שוין, כל עדה והפוסקים שלה, והמנהגים שלה, והסגנון שלה
בן הארץ | 08-09-2016 8:27
שום דבר לא קרה ותשבי יתרץ קושיות ואבעיות (רק חבל שתלמידים מדליפים משיעורים)
9
חבל שלא מביאים את השיעור. שם הרב הוכיח שגם חכמי אשכנז ה
שמעון | 08-09-2016 20:29
לא היו נוהגים כך רק ביום שישי בגלל שלא יהיה מקח וממכר בשבת. הרב הביא מספרי הפוסקים האשכנזים המהרי"ל והמשנה ברורה ועוד. אז חברה אל תהיו חכמים יותר מגדולי ישראל. תשמעו תאזינו ואל תקנו כל כתבה בתמימות. חבל גאון גדול שהציבור לא יודע להעריך.