אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
מבזק

תודה לה' על התנועה הלהט"בית

אני רוצה להודות לה' על שברא את התנועה הלהט"בית. בזכות דרישתה להגדיר מחדש את המושגים המוכרים של זוגיות, הורות ומשפחה הם מאתגרים את כולנו להבין מחדש ולנסח טוב יותר – קודם כל לעצמנו ואז לאחרים – מדוע השלמה של איש ואשה היא חלק מהותי ומרכזי ממערכות יחסים זוגיות

תודה לה' על התנועה הלהט"בית

לכבוד חמישה-עשר באב, יום השידוכים והנישואים, אני רוצה להודות לה' על שברא את התנועה הלהט"בית. בזכות דרישתה להגדיר מחדש את המושגים המוכרים של זוגיות, הורות ומשפחה הם מאתגרים את כולנו להבין מחדש ולנסח טוב יותר – קודם כל לעצמנו ואז לאחרים – מדוע השלמה של איש ואשה היא חלק מהותי ומרכזי ממערכות יחסים זוגיות.

מסתבר שהדבר קשה מכפי שהוא נשמע. בתקופה האחרונה אני מנהל התכתבויות רבות בפייסבוק עם אנשים הצועדים במצעדי הגאווה ותומכים במשפחות חד-מיניות, שלא מצליחים כלל להבין מה הבעיה שלי עם דברים אלו ומדוע מישהו ירצה להתנגד אליהם. אי-ההבנה כה עמוקה, שאנשים נבונים וטובים נאלצים לפסוק שהבעיה היא פשוט "הומופוביה": פחד או רתיעה בלתי-רציונליים מהשונה.

לתדהמתי, השיחות הקשות ביותר הם דווקא עם דתיים. הייתי מצפה שאנשים שגדלו בבתים שומרי מצוות וקיבלו חינוך דתי יחושו באופן טבעי בכך שיש הבדלים מהותיים בין גברים ונשים; שנישואין ופריון קשורים קשר הדוק; שילד צריך לגדול עם שני הוריו הביולוגיים ושאם חלילה אחד מהם איננו אז לפחות יש להחליפו בבן מינו; שנטייה נפשית אינה בהכרח זהות, והרשות נתונה לנו אם לקבלה כמות שהיא או לעבוד עליה.

אבל לא: דוקא חובשי הכיפה המזוהים כ"דתיים ליברלים" מנהלים את הויכוחים הנוקבים והעקשים ביותר. להבנתם זהות מינית היא דבר נתון, מוחלט ובלתי ניתן לשינוי; זוגיות אינה אלא אהבה ואינטימיות וככזו יכולה לשרור בין כל שני בני אדם; הורות משמעותית היא רק רגשית, כלל לא ביולוגית, וגם לא קשורה למין ההורים; ובכלל, ערך אהבת הזולת וקבלתו גובר על כל שיקול אחר. לכל טענה שהתורה לא רק אוסרת משכב זכר אלא גם מתנגדת למערכות יחסים חד-מיניות הם מגיבים בשצף של טענות וטיעונים המנסים להוכיח להפך.

כל זה לא רק מפתיע אותי, אלא כבעל תשובה – שגם אחרי 15 שנה, מה לעשות, עדיין תולה בלי שליטה עיניים מעריצות בכל מי שזכה לגדול בבית שומר מצוות – גם קצת מזעזע. אבל יש בזה גם ברכה גדולה. זה מחייב אותי, אותנו, להגדיר לעצמנו מחדש למה זוגיות שייכת דווקא בין בני שני המינים. כשדבר טוב מפסיק להיות מובן מאליו זה מצד אחד מצער, אך מצד שני מאתגר: זה מאפשר להעריכו מחדש, למצוא בו קוים של יופי ואמת שלא ראינו קודם. השתתפות בשיחות עם הלהט"בים ותומכיהם מחייבת אותנו לשאול את עצמנו: רגע, אולי הם צודקים? ואז, כשצף רגש ההתנגדות, לתפוס אותו לדרוש ממנו להסביר עצמו טוב יותר: למה אתה מתנגד? פרט, נמק והסבר.

ברכה נוספת העולה לדעתי מהתנועה הלהט"בית היא, שהיא מאפשרת לנו לרענן את טיב ההתקשרות שלנו לתורה. אחד המאפיינים הבולטים של תת-המגזר הדתי התומך בלהט"בים הוא הגדרתו העצמית כרציונליסטי, ותחושת הרתיעה שהוא חווה מכל מה שמזכיר את תורת הסוד. הדברים קשורים: החשיבה ההלכתית-נטו, הנטולה כל הרגשה שההלכה היא גילוי רצון עליון ורואה בה יצירה אנושית בעיקרה, מובילה לראיית איסורי התורה כמשהו טכני גרידא, שאפשר לעקפם במחי פסק.

מי שקשור ולא במעט לתורת הסוד מפתח חושים החודרים יותר לעומק התורה. הוא מסוגל לזהות ש"זכר ונקבה בראם" אינו רק עוד פסוק או חומר גלם לדרשות, אלא קצה הקרחון של מציאות רוחנית עמוקה ובה מהויות שונות לאיש ואשה, המבהירות כיצד כל מין זקוק להפך ממנו, ומדוע דווקא שני המינים פרים ורבים, לא רק גשמית אלא גם רוחנית. ותורת הסוד אינה רק עוד חלק מהתורה – היא החלק העמוק ביותר שלה, ה-ס של הפרד"ס המשלימו וחושף את מערכת העצבים המרכזית של היהדות. אם ברצוננו לפגוש כיאות את ים האתגרים שעידננו מגלגל לפתחנו, הנוגעים בזרמי המעמקים של ההוויה האנושית, עלינו להתחבר לחלקים ביהדות הנוגעים בזרמי המעמקים של התורה.

אז תודה לך ה' על התנועה הלהט"בית! מי יתן שבזכותה נעמוד על סוד השכינה שבין האיש והאשה טוב יותר מכל דור שקדם לנו.

=======

ניר מנוסי הוא כותב ומרצה בנושאי יהדות, חסידות ותרבות עכשווית

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לשון הרע
יוסי | 20-08-2016 23:04
יופי, אז מצאת כמה "דתיים ליברליים" שקצת הסתובב להם הראש והחלטת ללכלך על כל הציונות הדתית. לך ללמוד הלכות לשון הרע. כל הכבוד לתנועה הלהטבית שתגרום לך ללמוד הלכות לשון הרע.