אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי יגן על המיינסטרים הדתי לאומי מפני הלהט החרד"לי?

בציונות הדתית המיינסטרים הוא הסיפור. המיינסטרים הזה בדר"כ לא יפנה לנאמני תו"ע בבקשת עזרה. מאידך, קשה לו לעמוד איתן מול הלהט החרדי לאומי. וכך בוגרי ישיבות כמו מעלות, אור עציון וכדומה, שנחשבות לאמצע של החברה הדתית התורנית, נקרעים בתווך

מי יגן על המיינסטרים הדתי לאומי מפני הלהט החרד"לי?
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

המחקרים מראים שבציונות הדתית יש מיעוט חרדי לאומי, מיעוט מודרני-פתוח ורוב "מיינסטרים".

בהתאם לכך היו בנויים עד לאחרונה בתי הספר היסודיים: ממעורבים לגמרי ועד לתלמודי תורה, והרבה מאוד באמצע.

בשנים האחרונות גוברת מגמה המחזקת את הקצוות: מצד אחד ממ"דים מעורבים מגדרית שהיו נחשבים (בטעות) ל"חלשים", הולכים ומושכים יותר ויותר משפחות. מאידך, מספר תלמודי התורה השליש עצמו ובתי ספר שהיו בהם כיתות נפרדות אך באותו מבנה, -הולכים ומתפצלים לגמרי: ממ"ד נפרד לבנים וממ"ד נפרד לבנות.

אציין שאנו בוחנים את הדברים לפי ההפרדה המגדרית משום שהיא ניתנת לכימות מספרי. ברור שזהו רק מאפיין אחד לתהליכים רחבים יותר.

במאבקי ההפרדה ה"ישנים" היו באותו בית ספר, הורים פתוחים והורים חרד"לים. ה"פיצוצים" בינהם היו בלתי נמנעים. כיום, מעטים המקומות הללו. הציבור ברובו כבר נחלק ועל כן המאבקים יותר מינוריים.

לדוגמא: בימים אלו מדברים על שני תהליכי הפרדה מוחלטת: בממ"ד חומת שמואל בהר חומה ובממ"ד מורשה בפ"ת. בשניהם יש כיום כיתות נפרדות אך במבנה אחד, כאשר יש הדוחפים להפריד אותם לחלוטין וליצור בי"ס לכל מגדר.

הציבור הטבעי של נאמני תורה ועבודה לא נמצא שם. הוא כבר דאג לעצמו והקים ממ"ד מעורב יותר, שבמקרה בשניהם, נקרא על שם הרב עמיטל. בשני המקרים היינו מעורבים ולקחנו חלק פעיל בהקמת ביה"ס המעורב יותר.

אז מי הציבור שלומד באותם מוסדות שעומדים להיפרד לחלוטין? רובו הגדול אינו ממש חרד"לי. בהכללה גסה, מי שהוא באמת חרד"לי לומד בתלמוד תורה שבהר חומה ובמסגרות הפרטיות של פתח תקווה. באותם בתי ספר עם כיתות נפרדות, נשאר ציבור דתי תורני, בוגרי ישיבות. לא הר המור מחד וגם לא מעלה גלבוע-עתניאל-גוש, מאידך.

אותו מיינסטרים הוא הסיפור. המיינסטרים הזה בדר"כ לא יפנה לנאמני תו"ע בבקשת עזרה. מאידך, קשה לו לעמוד איתן מול הלהט החרדי לאומי. וכך בוגרי ישיבות כמו מעלות, אור עציון וכדומה, שנחשבות לאמצע של החברה הדתית התורנית, נקרעים בתווך. חלקם יפנה לבתי הספר המעורבים וחלקם לנפרדים לגמרי. חוסר רצונם להאבק יגרום להם להימשך לאחד מן הצדדים. יתרה מכך, לרבים במיינסטרים יש רגשי נחיתות אל מול ה"דתיים יותר". מהרגע שדברים נמדדים על הסרגל החד ממדי של ה"דוסומטר", הרי ש"החמרות שווא" נתפסות כ"הקפדה", ו"נפרד יותר" שווא "דתי יותר". וכך, המיינסטרים הדתי מאבד את עקרונותיו ונוטה לדעה אחרת משלו.

כהערת אגב אציין שדיברתי כאן על "הציונות הדתית" והתעלמתי משחקן מרכזי נוסף והוא הציבור המסורתי הגדול שהתחנך עד כה בחינוך הדתי וכיום עוזב (או מועזב) בהמוניו. עליו יש לכתוב בפעם אחרת.

אז מי ירוויחו?

הציבור החרדל"י והציבור המודרני-פתוח. שניהם יקבלו עוד תלמידים ומוסדות. ההפרדה המוחלטת תחדד עוד יותר את ההבדלים בציונות הדתית והמונח "גדלנו יחד" ישאר נדיר מאוד.

האם זה טוב או רע -איני יודע.

=======

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
נצל את כווחתיך לאתגרים האמיתיים!
יוני | 18-08-2016 21:19
לשמואל שטח, עם כל הערכתי אליך אני חושב שאתה נלחם במלחמה הלא נכונה. אתה עוסק בהר המור, דרך אור עציון ועד לעותניאל, אך אתה שוכח ציבור עצום שמגיע מבתים דתיים ולא מסורתיים, אך הינו 'לייט' ממש, סתם כי ההלכה לא ממש באה לו בטוב. ובלי אידיאולוגיה ממשית, מעבר לנוחות שבחומרנות, כששם הענין אינו האם היסודי נפרד אלא האם בתיכון או לאחריו עוברים על כרת מרוב ערבוב. לא כולם בוגרי ישיבות למינהן ולא כולם בעלי אידיאולוגיה צרופה ובתור תושב גב"ש לשעבר אתה בטח מכיר הרבה כאלה. החברה כולה היתה נתרמת מאד, עם כל הישיבות והתנועות היו נרתמות לחיזוק המחויבות לה' ולמצוותיו, כל תנועה לפי דרכה, במקום להלחם כל היום אלו עם אלו עם יהיה נפרד או מעורב.
2
רחמנות...
| 18-08-2016 21:31
"קשה לו לעמוד איתן", ממש רחמנות על מיינסטרים זה, שלוקחים אותו בשבי נגד רצונו... נו באמת, אחרי עשרות שנים ברור שיש כאלה שמוכנים ללכת עם ההלכה באש ובמים, ויש כאלה שמתחילים בתנ"ך בגובה העיניים, ממשיכים בחולצות שואפות מרפק ובטיולים לחו"ל בימי בין המיצרים, ומסיימים בעשרות כלי הרכב שמציפים את כבישי יו"ש בלילות שבת, ה' ירחם. תבורך כל טיפת חרד"ל בארץ הזאת!
3
צא כבר מהסרט שאתה חי בו
ליבנה | 18-08-2016 21:42
העולם לא מתחלק לחרדלים, ציונים דתיים, הר המורניקים, גושניקים... די! נמאס כבר. תחיה כבר חיים טבעיים בלי להגדיר אנשים כל היום ולחפש מי שייך לאיזה זרם! תפסיק לחלק את הציבור כל היום לתת - ציבורים! ותפסיק כבר עם האובססיה הזאת להתעסק בנושאים דתיים ובאנשים שמקיימים אותם או לא מקיימים אותם! תחיה כבר חיים טבעיים!
4
יש טעות שורשית דמגוגית שהופיעה במאמר
מחדד | 18-08-2016 22:15
כותב המאמר התייחס למושג רדוד המכונה "דוסומטר" והוריד את רמת הוויכוח בין החלקים בציבור לרמה שטחית ביותר. מה עוד שהאמירה "החמרות שווא" היא שטות גמורה כיוון שלעשות בדיוק מה שכתוב בשולחן ערוך - אינו החמרה אלא עיקר הדין. מי שמתעלם מפוסק ההלכה שנתקבל בכל תפוצות עם ישראל הוא זה שיצטרך לתת תשובות מספיק חזקות למה הוא "מוחק" את השולחן ערוך מחייו. ודבר אחרון, כן, נפרד יותר הוא בוודאי דתי יותר!!
5
פשרנות - הדרך להיעלמות. רק הדרך החרדלית תשרוד. ואתם יודעים זאת ממשפחותיכם !!!
| 18-08-2016 22:30
גם חיידקים וג'וקים הם השורדים המצטיינים ביותר...
| 20-08-2016 22:19
ככל שאתה פרימיטבי יותר,פחות דברים יכולים להשתבש.והם גם מתרבים הרבה...
6
זוהי לא החמרה זו הלכה והציבןר המסורתי- ספרדי היה מופרד
ליבי במזרח | 18-08-2016 23:47
עד שבאו אשכנזי כי"ח ועירבו את הבנים בנות בתואנה תקציבית בדיוק אותה טענה שבקום המדינה וכך נוצרו המסורתיים הספרדים.וכך גרמו קודמיך הנאורים את הקמת ש"ס שאינה ציונית למרות שכל הספרדים היו ציונים כי הפרווה שאתה מצפה לו הוא אינו אמיתי ומקורי.אז תפסיק לדבר בשם המסורתיים לצערנו המחלות והמלחמות האידיאולוגיות האשכנזיות חדרו כל כך עמוק כך שבני עדות המזרח כבר לא זוכרים איך הם חונכו...
7
תקראו אימרה של הרבי מקוצק
שייע | 19-08-2016 0:59
הרבי מקוצק אמר שאנשים הולכים בצידי הדרך, ורק החמורים (המיינסטרים) מהלכים באמצע הדרך. יעני הם לא 'קיצוניים', אבל הם חמורים.
פשששש.. איזה עומק, איזו חדות מחשבה
אוריאל | 21-08-2016 8:42
זהו, אני חמור.
8
מאמר כדורבנות המציין באומץ רב את האמת לפני החברה
בן פורת יוסף | 19-08-2016 8:56
אפרט מאוחר יותר
9
שלוש כתבות יחצ ביום.ממה אתם מפחדים כל כך.החרדלים בכלל
גושן | 19-08-2016 11:38
מפרסמים שום כתבה. ואתם כל היום יורים אש כבדה..ממה זה נובע?
10
מי יגן על המיינסטרים הדתי לאומי מפני הלהט הלייטי?
נתנאל | 19-08-2016 12:06
ברוך ה', הציבור מתחזק והמיינסטרים הדתי לאומי זז קצת לכיון החרד"לי, ורוצה יותר הפרדה, יותר קדושה, יותר שעות תורה. עובד ה' מן השורה אמור לברך על המהלך. אבל אנשי דת הלייט, ובראשם תנועת נאמני תורה ועבודה - מיצרים ומקוננים. בלי לשים לב, הם רואים עצמם פטרונים למיינסטרים ה'שבוי' כביכול בידי החרד"ל, בעוד המהלך שלכם כולו נובע מפטרונות ונסיונות להשליט את דעתם הנכחדת. זה גם מהות שמה שת תנועתם: הציבור איבד את דרכו, דרך ה"תורה ועבודה", בני עקיבא איבדה את דרכה. ורק אנו נותרנו הנאמנים האחרונים לדרך. ועל כך כבר אמרו חכמינו: פחחח...
11
שיח של דתומטר זה שיח אשכנזי גלותי
אני | 19-08-2016 13:35
די כבר לשכנז ולפלג את כולנו מה רע בלהיות אחד עם השני באהבה בלי לחשוב יותר מדי אם הוא עומד בקריטריון הזה או בקריטריון ההוא, כמו שאמר אחד המגיבים, תהיה טבעי ותפסיק לחשוב יותר מדי
אני מניח שב"טבעי" הוא מתכוון לנשמה היהודית. המזרחים לא
שדש | 21-08-2016 15:27
התבוללו, רק האשכנזים. אז איך טענתך תצדק?
אם תהיה "טבעי" נכדך כבר יהיה גוי. "אדם עייר פרא יולד"!!!
| 21-08-2016 8:31
הדרך הטבעית בלי חסמי ומעצורי התורה וההלכה המחייבים כל יהודי שהוא - מובילה לאבדון רוחני. כל משפחה במגזר חשה זאת על בשרה ומי שטוען אחרת - מ ש ק ר !!!
12
המשך- נימוקים למלים כדורבנות ולדברי האמת האמיצים
בן פורת יוסף | 19-08-2016 18:36
שטח מציב כאן מראה לפני הציבור הדתי.הורי החרדלים של היום ,היו בבני עקיבא ושרו יחד בפזמונסניף ואפילו רקדו יחד במעגלים ,והלכו להגשמה בגרעיני הנח"ל ולמדו באוניברסיטאות ,וישבו יחד בחתונות.אלא מה? הם שלחו את ילדיהם לישיבות התיכוניות ולא שמו לב שהר"מים שם הם חרדים. והם שתקו. יש להם עכשיו ילדים חרדלים.ניחא זה הרי תהליך. ילדי החרדלים יהיו בסופו של דבר כמו חסידי בלזא ותולדות אהרון ממאה שערים .לא רק ציצית בחוץ אלא עד הרצפה, פיאות עד הכתפיים ,זקן ארוך וכיפה על כל הראש.זה נגד ההלכה ?ודאי שלא . אבל זה מה שחשוב ?הרי הנביאים דיברו על המוסר (עולותיכם ספו על זיבחיכם ואיכלו בשר).הרי לא היתה עבודה זרה בימי בית שני ובכל זאת היה חורבן.איצו את הדברים החיצוניים והזניחו את בין אדם לחבירו. ההמצאה הזאת של לא לעבוד ולא לשרת בצבא הרי היא במפורש נגד התורה ונגד הגמרא. הרי הקב"ה יודע את המניעים להתנהגות הזאת .כולנו הרי ניתן את הדין על כך בפני בית דין של מעלה. עוד מעט שבת -בע"ה המשך יבוא..
13
מי המיינסטרים
מומו | 20-08-2016 23:12
השיטה הקבועה של שטח וחבורתו - להציב אקסיומה שהם המציאו, שהמיינסטרים קרוב לנאמני תו"ע יותר מלחרד"ל, ואז לתהות מדוע זה לא בא לידי ביטוי בשטח. התשובה פשוטה: המיינסטרים לא חרד"ל, אבל כן מזדהה עם השאיפה לחיזוק תורני, ולא עם הגישה הליברלית שלכם. הגיעה הזמן שתכירו במציאות.