אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רונצקי ל'סרוגים':" 'המלשינון' מחליש את הרבנות ומעליב את רבנייה"

הרבצ"ר לשעבר מתייחס בשיחה ל'סרוגים' לנזק שייגרם מהקמתו של ארגון 'צו 1' ואומר כי ייתכן שהדבר אינו חוקי: "הרבה חברי כנסת חרדים פנו אליי ואסור היה לי לדבר איתם בכלל"

הרבצ"ר לשעבר:" 'המלשינון' פוגע ברבנות הצבאית ובצה"ל "
  (צילום: Nati Shohat/Flash90)

הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, יוצא בחריפות נגד הקמת ארגון 'צו אחד' שתכליתו איסוף תלונות על אירועים ומקרים בהם חיילים נפגעו בזכויותיהם המסורתית והדתית, ואומר כי מדובר בהחלשתה של הרבנות הצבאית באופן משמעותי.

בשיחה ל'סרוגים' אומר הרב רונצקי כי "צריך לחזק את הרבנות, ועמותה כזאת מחלישה את הרבנות הצבאית. הרי מטרת הארגון היא לעשות בדיוק את תפקידם של הרבנים. תפקידם של הרבנים הצבאיים ושל המפקדים זה לסייע לחיילים בבעיות שלהם".

הרב רונצקי מדגיש כי כבר הגיעו לאוזניו מספר תלונות מרבנים צבאיים בשטח: "כשאני מדבר על פגיעה ברבנות אני אומר זאת כי אני יודע שזה מה שקורה. דיברתי עם ראשי הרבנות והם אמרו לי את זה במילים האלה. זה ממש מעליב אותם. תחשוב שזה כמו שהרבנות הראשית…יש לה כל מיני תפקידים ותאר לך שיוציאו את כל הבעיות החוצה ובמקום לשאול את הרבנות ישאלו ארגון פרטי שלא קשור בכלל לרבנות".

רב היישוב איתמר וראש הישיבה מבהיר מאוד יכול להיות שמלבד הפאן הערכי יש כאן גם בעיה חוקית: "יש תקלות וצריך לפתור אותן בתוך הרבנות ולא להוציא החוצה. בנוסף, אני בכלל לא יודע אם זה מותר מבחינת החוק ומבחינת הפקודות הצבאיות".

הרב רונצקי סיפר על חוויותיו האישיות ואמר: "חרדי פונה ישר לחברי הכנסת החרדים, זה ממש לא בסדר. פנו אליי הרבה חברי כנסת חרדים בכל מיני עניינים ולא רציתי לדבר איתם בכלל. היה אסור לי לדבר איתם בכלל. את הבעיות צריך לפתור בתוך הצבא".

כאמור, לאור ריבוי התלונות של חיילים דתיים ומסורתיים על שינוי מגמה ביחס של מפקדי צה"ל על שמירת הערכים והדגשים ההלכתיים, הוקמה עמותה חדשה בשם "צו אחד".

לאחרונה התעסקה התקשורת במספר מקרים בהם חויבו חיילים דתיים לגלח את זקנם, להאזין להרצאות שאינן הולמות ופוגעות במסורת היהודית, סיורים וביקורים בכנסיות ועוד. גם לאחר שהתלוננו בקרב הרבנים הצבאיים, הפקודות וההוראות נמשכו.

עמותת "צו אחד" שמה לה למטרה לאגור את התלונות שתגענה למוקד מיוחד שהוקם לצורך זה. התלונות ייבדקו והן יועברו כדו"ח שלם לרבנות הצבאית ולמפקדי צה"ל האחראים.

בימים הקרובים תשלח בהודעת וואצאפ לכ-40 אלף חיילים בשירות ולפני גיוס, לקצינים ולשדרת הפיקוד הצה"לי המודעה הבאה הקוראת לחיילים למסור עדות באמצעות דף הפייסבוק שהוקם ע"י העמותה או באתר האינטרנט או דרך המוקד הטלפוני.

מקימי העמותה מסרו ל'סרוגים' כי "עמותת 'צו 1' קמה לה במטרה להחזיר את היחס החיובי של הצבא כלפי החיילים הדתיים והמסורתיים. אנו מגלים סימנים של שינוי מגמה בפירוד הבכיר של צה'ל המונע מחיילים לקיים אורח חיים דתי ומסורתי, ללא סיבה מוצדקת. מטרתנו להעניק לחיילים הדתיים הגנה וסיוע כדי שיוכל להמשיך ולשרת את עם ישראל מבלי לפגוע באמונתם הדתית והיהודית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
לא ברור לי
חייל | 18-08-2016 17:26
מחילה, אבל אני לא מבין את כל הרבנים החשובים שיוצאים נגד הארגון שלי הוא נראה כמבורך. הרי המקימים אומרים במפורש שמטרתם לסייע למי שלא הצליח לפתור את הבעיות במסגרת הצבא! עם כל החשיבות העצומה של הרבנות הצבאית, יש דברים שרק גורמים חיצוניים לצבא מסוגלים לעשות (כגון:הפעלת לחץ תקשורתי, ועוד..) .אני מאמין שהארגון הזה רק יחזק את הרבנות הצבאית.
2
מסכים
| 18-08-2016 17:31
3
יפהה
| 18-08-2016 17:34
4
טוב מאוד.אם יש צורך בארגון שיגן על
| 18-08-2016 21:16
החיילים הדתיים אז מקימים.כנראה שהרבנות לא מספיקה בלי קשר לרב.
5
הרבנות הצבאית לא מתפקדת הכל נמצא בחיל חינוך
חיים | 18-08-2016 23:41
וגם בעבר עם הרב פרץ שלא בדיוק היה רב מושלם ברנות הצבאית.
6
לא מסכים בכלל
משה | 19-08-2016 0:49
למה לשמלאנים מותר להוציא מחוץ לצבא ??? הם לא שומרים על הכללים אז גם אנחנו לא אבל עם רבנין כאלה נמשיך להישאל הלפלפים של המדינה
7
לא מבין
מאיר | 19-08-2016 3:00
זה לא נראה לי החלשת הרבנות הראשית אלא יצירת גייס חמישי.
8
אם רונצקי לא היה מגיע לרבנות לא היו נוצרות כאלה בעיות
בעד רבנות חזקה | 19-08-2016 6:22
רונצקי הוא האחרון שידבר משהו על רבנות מוסר דת ועוד נ ושאים,להתחזות לאיש מילואים בצוק איתן כשלא גיוסו אותו זה חוקי הא? להכנס לכינוסים סגורים שלא היה אמור להיות בהם ולהעביר בעורמה מידע לבנט שהיה בקבינט הבטחוני זה מוסרי? איך רונצקי המתחזה האיש הבעיתי ביותר בכלל מביע דעה, מי שהרס את הרבנות זה רונצקי בעצמו, זה שחילל שבת גם כשלא היה צריך, היה מטלפן הרבה אחרי כניסת שבת או חג, זה שעזר מאחורי הקלעים לבנט ושקד לקנות קולות מחרדים לגבור על אורלב ולהשתלט בעורמה על הבית היהודי, מי מאמין בכלל לאיש הזה, איש שנוי במחלוקת שישב בשקט, אחרי ההתחזות סולק כליל משרות מילואים ויש לא עוד החוצפה להביע דעה, יש אנשים טובים ממנו להביע דעה.
חצוף מותר לך להביע דעה נגד הרב רונצקי, אך בכבוד- תקרא
ברוך | 19-08-2016 12:55
לו "הרב רונצקי" גם אם אתה לא מסכים אתו
9
המטרה היא שמירה על החייל הדתי בצבא מול פיקוד שלא מכבד.
| 19-08-2016 8:32
מסכימה עם החייל המגיב בתגובה הראשונה, שיש כאן צורך בגוף חיצוני שלא מחוייב לצבא. דווקא כל קולות ההתנגדות חיזקו בי את השמחה על הקמת הגוף הזה. הבנתי יותר כמה הוא נצרך. החברה הדתית זוקפת גו!! הדבר הכי בסיסי הוא שליייל בצבא ההגנה לישראל יוכל לשמור על אורח חיים יהודי. עצוב מאד שאנחנו מרגישים צורך בגוף חיצוני שיסייע בכך
10
לא מסכים
אלירן | 19-08-2016 15:56
מוזר שדווקא מי שהיה כל כך הרבה שנים בתוך המערכת הזו מדבר כך. הרי כל מי שהיה יום או יומיים בצבא יודע שמדובר במערכת דורסנית שיכולה לכפות את מרותה על היחיד הפשוט, וכן הדברים יכולים לקרות גם לדתיים. אז אם כל השנים הייתה את כרמלה מנשה שיכלה לעזור לחיילים בעת צרה, גם ארגון דתי יכול לעשות זאת. למה על מנשה לא אמרו שהיא מחלישה את ערכי הצבא ומפקדיו? האם חייל, לפני שהתקשר אליה לא יכל לדבר עם מפקדיו? התשובה היא כן. כי במערכת כזו, צריכים לפעמים ארגונים חצוניים שינסו לשפר את זכויותיו של החפ"ש. הדבר איננו הורס שום כוח של הרבנות הצבאית, אלא מחזק את ידי המשרתים הדתיים
11
האמת היא שכבר שנים החרדים פוגעים ברבנות
הצופה The Observer | 05-04-2022 23:20
מה זה כשרות בדצ? האם אתם טוענים שהרב הראשי אינו מכיר את ההלכה? אם יש לכם טענות כנגד עובדים מסוימים במערך הכשרות תצביעו על הכשלים, תתנדבו לעבוד במקומם, וכולי. התנהגות החרדים היא שנאת חינם