אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בקורת סרטים לדתיים • 'קפטן פנטסטיק': קומדיה פנטסטית

חי בסרט, הטור היחיד בעולם (כולל העולם הבא) שמביא לכם מדי שבוע ביקורת קולנועית, בשיתוף פעולה עם אולפני הסרטים המובילים בישראל, על הסרטים החמים בקולנוע מזווית ראייה ייחודית לציבור הדתי: מתכנן לצאת לסרט עם הדייט ורוצה להימנע ממבוכה? מעוניינת ללכת עם הילדים ולא מתאים לך לחשוף אותם לתכנים לא ראויים? הגעתם למקום הנכון-יאללה, אקשן. והשבוע: 'קפטן פנטסטיק'

בקורת סרטים לדתיים • 'קפטן פנטסטיק': קומדיה פנטסטית
  (באדיבות בתי קולנוע 'לב')

ביקורת סרטים מיוחדת לציבור הדתי.

בכל משפחה יש את הדוד הזה. השונה. המוזר. האחר. זה שיתעקש כל ליל סדר, במשך 35 שנה, לספר את אותה הבדיחה למה אוכלים ביצים במי מלח, ההוא שיגיע לחתונה עם חליפה סגולה עם נצנצים – לא כדי להצחיק, זה מה שהוא אוהב. הבחור הזה שיתווכח עם כולם כמה הוא צודק והם טועים או יגיד את מה שלא צריך לומר, בזמן הלא מתאים, לאדם הלא נכון. ובואו נודה על האמת- עם כל הקושי ואי הנוחות הנילווים לאדם כזה- תכ'לס, בזכותו החיים צבעוניים ומעניינים יותר.

הדרמה הקומית "קפטן פנטסטיק", לוקחת את דמות הדוד השונה והולכת עם זה צעד קדימה- הדוד הזה, פלוס כל המשפחה המוזרה שלו.

קפטן פנטסטיק

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

בן (ויגו מורטנסן), הוא טיפוס אמריקאי מיוחד ושונה. הוא ואשתו מגדלים את ששת ילדיהם ביערות וושינגטון, הרחק הרחק מהחברה האמריקאית הנורמטיבית- ולא רק במובן הגיאוגרפי. ילדי המשפחה לומדים, צדים, מתאמנים, מנגנים ומטפסים על הרים תחת עינו המשגיחה והקפדנית של אביהם, שמחנך אותם כיצד לשרוד בתנאי היער לצד השכלה רחבה בכל תחומי החיים המודרניים.1

(באדיבות בתי קולנוע 'לב')

הילדים לומדים להטיל ספק בכל דבר, לחשוב בצורה פילוסופית ועמוקה והכי חשוב; לדעת שהתרבות האמריקאית הטיפוסית היא רדודה, נהנתנית ומנוונת. מקרה חירום משפחתי, מאלץ את המשפחה לצאת מהמרחב הטבעי שלה ולחזור לציביליזציה האמריקאית. מפגש הקצוות התרבותי הזה יוצר התנגשות אסכולות מהנה במיוחד שבאה לידי ביטוי בשלל סצינות שנעות בין העצוב, המרגש, הביזארי והמגוחך- לפעמים זה לצד זה ולפעמים בבת אחת.

בימאי הסרט, מאט רוס, מגיש לנו תהייה קיומית שמנסה לקבל תשובה לאורך כל הסרט; האם הרצון להיות ההורה הכי טוב שאפשר עלולה להשיג את ההיפך הגמור? האם מי שבוחר ללכת בדרכו המקורית, מתוך אמונה יוקדת בצדקתו ובשגיאתם הטוטאלית של שאר העולם הוא גאון או שמא משוגע? עד כמה אנו גוררים לעיתים את ילדינו בעל כורחם למסעות אידיאליסטים, ועד כמה רחוק אפשר ללכת, ולקחת אותם איתנו, במסע זה?

1

(באדיבות בתי קולנוע 'לב')

רוב הסרט ישבתי מרותק לדמויות הלא שגרתיות, צחקתי, תמהתי והזדהיתי (במיוחד בכל מה שקשור לביקורת הנוקבת של אבי המשפחה על המגוכחות שבתרבות הצריכה המערבית שקונה את עצמה לדעת). חבל שהדקות האחרונות, שלקחו את כל מורכבות הסרט למקום פשטני ולא ברור, הרסו את הרושם הכללי הטוב.

'קפטן פנטסטיק' הוא מסוג הסרטים שלוקחים סיפור קטן ופשוט ופורסים את יריעתו על פני סרט באורך מלא בצורה מרתקת. סיפור על הורים שבחרו לחנך את ילדיהם בצורה שונה לחלוטין מהקונצנזוס הנעים והנח, וכעת חשים, לטוב ולרע (ולפעמים גם למכוער) בהשלכות החלטה זו על ילדיהם הניצבים לראשונה מול העולם שבחוץ.

1

(באדיבות בתי קולנוע לב)

בין שלל שוברי הקופות, שכמו שהם עשירים באפקטים וכוכבים ככה הם דלים בעלילתם, 'קפטן פנטסטיק' הוא הפתעה נעימה, מצחיקה ומעוררת מחשבה. אי של איכות קולנועית בתוך ים סרטי הקיץ הסתמיים.

נקודה חשובה: מבחינת שפה יש לא מעט קטעים בוטים לאורך הסרט. רובו המוחלט של הסרט נקי לגמרי מבחינה ויזואלית אך ישנו קטע של כמה שניות בו יש עירום (גברי) מפורש.

1

(באדיבות בתי קולנוע לב)

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
דתי אמיתי לא הולך לקולנוע!
דני | 11-08-2016 9:31
הכותרת הנכונה היא "בקורת סרטים לדתיים לייט".
גועל נפש של...
מלאנ פריצות וזילות שומר נפשו ירחק גם דתי ליט | 14-08-2016 22:07
גועל נפש של סרט
טעות הכתרת האמיתי ביקרת לחלונים גומרים אין אמצע או מאה
שמואל | 14-08-2016 14:28
או מאה אחוז בצד של התורה או מאה אחוז בצד השני אמצע זה לפעמים יותר גרוע משני הצדדים.. שאדם עושה עברות וחושב שהוא צדיק,
2
אפשר להשאיל ממך את הדוסומטר דני?
תגובה ל-1 | 11-08-2016 10:20
השארתי את שלי במשרדי הסרט שאת חי בו
בכיף..
דני | 11-08-2016 22:12
אבל אני צודק.
3
שקר
| 14-08-2016 6:05
הם מנסים להסית את הציבור בשקרים , והאמת הוא שכל דבריהם שקרים. וזרש עם הוריה היו מתעללים באכזריות בשני ילדים עד היום במשך שנים, והיא הודתה בפני העו״ס ויש ראיות ועדויות מפני שכך היתה עושה שנים מנפצת את ילדיה בריצפה פתחה ראשיהם שברה שיניהם, הרעיבה אותם עד שעשתה אותם שלדים, וילד אחד זרקה מהבית בגיל תשע לפנימיה, והרב שמגבה אותה תמיד מלמד אותה את המילים בערמימות איך לצחוק ולרמות את כולם בהפצת שם רע ושקרים עליו. ושולחים אנשים מהמדינה בכל העולם שרודפים את האב גם לאחר שבגדה והוציאו ממנו גט, ולא רוצה אותו, עדיין ממשיכים את ההתעללות האיומה והנוראה, בעוד שיודעים שהוא הצודק, הם נלחמים לשבור ולבטל אותו, מהרגע הראשון שלא היתה בתולה, אשה ששוברת חפצים ואת הראש והאף והשיניים של ילדיה ואונסת ומונעת ממנו יחסים, ושאמא שלה עליזה שברה את כל התריסים בבית ומרביצה וסורטת את נכדיה, וכשבאו לבית הוריה, הם עשו הפסקת חשמל והביאו חתולים ודבורים, וזרקו את הילדים בריצפה ורק גורמים לנכדים לבכות. ומבטיחה להפריד בין בני הזוג ומדריכה את ביתה לעשות כויות לגבר בכתף ולילדים בידים. ותראו במקום לקחת אחריות ולהתנצל אחרי שכבר הודתה, היא מפיצה עליו שקרים, כדי לחפות על מעשיה, וממציאה שהוא אמר ולא אמר.
4
סרט טוב
ביקורת לעניין | 28-08-2016 1:05
הלכתי עם אשתי ונהננו נורא. תודה על הביקורת המדוייקת..
5
סרט מעולה
דתי נורמאלי | 28-08-2016 1:10
ראיתי עם אשתי ונהננו נורא. תודה על ביקות מדויקת
6
למה לפסוח על 2 הסעיפים?
ליאור | 19-09-2016 23:12
לפחות שנדע, בתור יהודים ששיך אצלם "ולא תתורו " שזה גם על לבוש לא צנוע גם שאין שם מעשי תועבה. אולי כדאי לחפש סרטים שיותר נוגעים ליהדות.
7
ממתי עירום זה משהו שהפך לבסדר?
דניאל | 06-11-2016 4:19
אתם מחרידים!!!! למה אני צריך שאישתי תראה אבר מין של גבר????
..
אנאל | 07-10-2018 0:02
ישם עירום בסרט ??
את שלך היא לא ראתה?
דגי | 17-08-2017 1:58
ואת של התינוק שלך?
8
אחר ביקורת שפה ראיתי את הסרט והזדעזעתי!!
שגית | 18-11-2017 23:11
לא נהניתי לרגע. סרט הזוי, לא מצחיק בכלל ודוחה. לא ממליצה בכלל. אחד הסרטים הגרועים שראיתי!! מראים שם גופה של האמא, שורפים אותה מול הילדים בזמן שהם שרים , האבא ערום לגמרי, מדברים שם בצורה בוטה מאוד. בקיצור לא כדאי
אוי לחץ ,למה לא אומרים על זה לפני..
אנאל | 07-10-2018 0:07
בעאסה
9
הסרט
אנאל | 07-10-2018 0:02
באמת הסרט נקי או לא ? אני לא מבינה ..