המנהיג בציונות הדתית שאיש לא מדבר עליו

באופן אישי הוא "הצליח" להתחבא . למרות מרכזיותו בתנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון ‏ובציונות הדתית, כשמדברים על ראשי גוש אמונים לא מזכירים אותו. הוא הרי לא כתב טורים לעיתון ולא נאם בפומבי

המנהיג בציונות הדתית שאיש לא מדבר עליו
  יהודה חזני ז"ל

בסוף השבוע עלינו לקבר של מנהיג נסתר, יהודה חזני. כבר עברו 22 שנה מאז מותו הטראגי, בנחל אוג במדבר יהודה. אבן רחבה, בשביל מסומן, ניתקה לתהום וחזני שדרך עליה נפל אל מותו. לעיני בנו "אישי", חייל בגולני באותה עת, כשמילה אחת בפיו, "אוי".

כמה נורא, 10 שנים אחרי מותו, נהרג בנו זאב, באותו איזור, בנסיבות דומות. שניהם, האב ובנו והוריו שמתו אחריו ,קבורים בחלקת גדולי האומה בהר הזיתים ליד גדולי הרבנים. בסמוך לקבריהם של הרב קוק הראי"ה והרצי"ה ובסמוך לגדולים אחרים כמו ראשי ישיבת חברון.

במה זכה חזני?

בעידן של מנהיגים שנמדדים על-פי הרייטינג וכמות הופעותיהם בתקשורת אני מבקש להציג דמות חלופית. מנהיג בציונות הדתית שהשפעתו הייתה גדולה ביחס הפוך לפרסומו בציבור. רק מעשיו הכבירים שידועים לצבור העידו על גדלותו. אבל רק מי שהיה צריך, ידע על מחוללם.

ידעו עליו גם ראשי צבור מפורסמים שהוקירוהו. כשיצחק שמיר ראש הממשלה בא לנחם ב"שבעה", הבחין באחד מגדולי הדור החרדים שחזני היה משומעי שיעוריו. כל אחד מהם שאל מה השני עושה פה. כשאמרו לשמיר שחזני היה תלמיד חכם גדול שאל מהיכן היה לו זמן ללמוד. גדול הדור שאל מאיפה היה לו לתלמיד חכם כזה זמן לפעילות ציבורית?!

הנה רשימת המעשים אותם יזם: הצעדות וההפגנות הגדולות למען א"י כולל סבסטיה, המאבק לחנינת ה"מחתרת היהודית", הקמת מפעל ההתנדבות הלאומי "שראל" -בצה"ל, "ריקודגלים" ביום שחרור ירושלים, הקמת הישוב עצמונה במסגרת המאבק נגד הנסיגה מסיני. (רשימה חלקית) .

רק אחרי מותו הטראגי החלה דמותו להיחשף לצבור. אז איך קורה שמנהיג מרכזי בגוש אמונים –התנועה המהפכנית והפומבית ליישוב יהודה ושומרון. עד מותו- היה ניסתר ?

א. במקום שבו כולם נקברים בד' אמות ,רק אז מתגלים גם אמיתות.

ב. הוא דאג לכך, שלא יתפרסם.

זו הייתה משנתו. הגם שהבין את צרכי המדיה לעסוק באיש ופחות במסר ובצורך לבנות דמויות ולמנפן, הוא לא רצה להיות שם. חלומו היה -קולקטיב הנהגתי בלי תחרות בין המנהיגים –-מי ידבר לתקשורת ובבמות, כקורה היום בגלוי, בעיקר במפלגות.

אמר וקיים זאת בעצמו. הקים צוות "מחתרתי" שנקרא 'צוות 24' -שפעל 24 שעות ביממה למען הארץ והעם. לימים הפך הצוות למטה מאמ"צ.

באופן אישי הוא "הצליח" להתחבא . למרות מרכזיותו בתנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון ‏ובציונות הדתית, כשמדברים על ראשי גוש אמונים לא מזכירים אותו. הוא הרי לא כתב טורים לעיתון ולא נאם בפומבי, חוץ מהמפגשים הפנימיים וההיסטוריונים הרי לא היו במפגשי ההנהגה. רק פרופ' אהוד שפרינצק מומחה לתנועות לאומיות -פוליטיות כותב עליו שאם היה חי בעת הסכמי אוסלו, הם לא היו עוברים.

דיבוריו היו רק בפורומים הפנימיים אבל כשפתח את דבריו הקשיבו לו רוב קשב. הכל ידעו שעל חזני אפשר לסמוך.

מאחר ובאתי משירות בצה"ל וזכיתי להיפגש עם מפקדים, אנשים טובים שהגיעו לצמרת וכבר הייתי גם אחרי קריירה עיתונאית קצרה שבה הכרתי אישי צבור, אני מעיד: חזני היה בסדר גודל אחר. ענק ופנומן.

מה היה סודו? חשיבה תורנית משולבת עם מעשיות , מקוריות, ודבקות במשימה. מעבר לכישרונו, היתה בו מסירות אין קץ לעם- לארץ ולתורה ואת הכל ניהל בצניעות טבעית וברבים מהמקרים גם ללא שכר כספי.

הייתה לו הבנה לאחר ורצון לשותפות בפעילות עם החילונים אבל הקפדה אישית על "קלה כבחמורה". כשטסתי עם משלחת של עשרה אישי צבור דתיים וחילונים לאמריקה להקים את "שראל", ישנו במשרדי הג'וייס פרס בדאון טאון ברוקלין. חזני לקח מוניות לברוקלין כדי להתפלל מנחה בצבור.

חברנו, ראובן יפה ז"ל איש "חילוני" בהגדרה ואוהב ישראל גדול -מהדמויות המוכרות בתנועת המושבים ,מנהלל, שהיה עימנו בנסיעה -התאהב באיש.

אני הייתי יוזם המפעל וביקשתי, דרשתי שהוא יילווה אליי לאחר פרויקטים רבים שנסחבתי מרצון אחריו. כשלא הסכים לנסוע כי הוא 'לא יוצא מהארץ' הלכנו ל'דין תורה' אצל חבר שלו הרה"ג ר' חיים שטיינר שליט"א. הרב שטיינר שמע את טענתי. חזני היה ”בעל האלפים" בפי הרצי"ה, שכך קרא לתלמידו הנאמן, האיש שארגן את תנועת המחאה הראשונה והגדולה ביותר למען ארץ ישראל ואני צריך לצידי בחו"ל את בעל האלפים, כי הוא יעזור להביא את האלפים.

חזני טען שאינו מכיר את חו"ל . עניתי ב'דין תורה': "סדנא דארעא חד היא". היהודים הם אותם יהודים. הרב שטיינר "פסק" לטובתי וחזני קיבל את דין התנועה והיה לשותפי הבכיר ממני לכמה שנים.

=======
הכרתיו לראשונה לאחר אחת ההפגנות המקוריות ביותר שיזם נגד הנסיגות. 160 צוותי רכבים עם רמקולים, נעו בשעת חצות באזור מלון המלך דוד שבו שהיה שר החוץ האמריקאי קיסינג׳ר כשהגיע לארץ ללחוץ על נסיגות וקראו לו לחזור לארצות הברית. במכוניות לא היו נערים אלא דמויות מרכזיות, עדות להשפעה ולכושר השכנוע של האיש שיצא מאולם הלימוד בישיבת מרכז הרב לרחובה של עיר. ‏היו שם הלוחם האגדי מאיר הר ציון והשר לעתיד ולשעבר תא"ל אפי איתם, אז בפסק זמן מהצבא, שניצל את כישוריו וטיפס עם רמקולים לעץ בסמוך למלון. לקח למשטרה שעה של חיפושים כדי למצוא אותו ולהכניסו למעצר.

חלק מהצעירים שהפריעו את מנוחת קיסינג'ר נמנים היום על ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

מנחם מיכלסון העיתונאי הוותיק איתר את יוזם ומפקד המבצע וכתב אז בהתפעלות על ה"נחבא אל הכלים" –בעל מוח מקורי שרבים ‏ממשרדי הפרסום היו שמחים להעסיקו.

סבסטיה

שבע עליות לקרקע היו על ידי הגרעין של אלון מורה. מי הביא את ההמונים? חזני והרב יעקב נוביק יבדל"א, חברו לסטנדר במרכז הרב שחרשו את הארץ כדי להקים את חיל האוהדים שיעלו בשעת הצורך לתמוך בגרעין 'אלון מורה' פורץ הדרך לשומרון.
האלפים הגיעו. השניים לימדו ש'בשביל כבוד (לא"י) צריך לעבוד'. לא מספיק לכתוב פוסט בפייסבוק או להקים תנועות וירוטואליות "המוניות" .

חזני גם שמר על נראות ציבורית צנועה. (אף פעם לא כתב על המודעות של גוש אמונים "התנועה הלאומית הכי גדולה בארץ", למרות שבאמת היתה הכי גדולה).

בהפגנות הענקיות, אותן יזם ותיכנן, כולל את סדר הנאומים, לא רצה לנאום ואפילו לא להנחות. דווקא משום כך הפוליטיקאים שהתחרו ביניהם מי יהיה ראשון העריכו אותו.

בא אצלי פוליטיקאי רותח מזעם וטען שחזני קיפח אותו בסדר הנאומים. שאלתיו האם הוא סבור שלחזני יש רווח אישי או כספי מלבד המטרה הציבורית והפיג כעסו.

את ענייניו הכספיים לא דאג לסדר כמו רבים ממקימי ההתיישבות בראשית ימיה ואצל ראשוני חלוציה.

כשהתגייסנו לצה"ל להקים את "שראל", היה זה רק אחרי שאסי יפה מנהלל פנה לרפול וסיפר לו שאנחנו עובדים כבר שנה ללא כסף.
כשנהרג התברר שלא הייתה לו פנסיה. שהרי אחרי כל מבצע חזר ללמוד ב"מרכז הרב" שהייתה המקום המרכזי בחייו .

בראשית הדרך הרצי"ה לחץ עליו ללכת למשרת ראש ישיבה או רבנות והייתי עד לכך באופן אישי. חזני החליט שאינו רוצה להשתעבד למוסד ולשמור על היכולת לבחור את המשימה לאותה עת ואת הדרך בה ילך ויוביל. כפי שהיה.

=======

ביום כ"ח בתמוז תשנ"ב עלה בסערה השמימה. והוא בן 47 במותו. הובא למנוחות בהר הזיתים בהלווית המונים. על מצבתו נכתב "מבחירי גידוליה של תורת א"י, שקוד בלימודה כל ימיו, מקהיל קהילות ברבים ומוסר נפשו על קוממיות ישראל בנחלתו השלמה".

כל מילה בסלע. ממנו תלמדו ובדרכו הציבורית תלכו בעיקר בימים אלו.

=======

מאיר אינדור הוא סא"ל במיל' יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עמונה
שמעון לוי | 05-08-2016 16:49
אין ברירה ! מי האיש שיקום לאור אישיותו של חזני ! יש לארגן הפגנות המונים "עד רדתה" של הממשלה אם לא תסכל את המזימה השפלה של הגליתה וחורבנה של עמונה
אתה סוכן שב"כ?
אריק | 31-10-2016 23:19
תנסה להיות פחות שקוף שמעון לוי
2
הרב יהודה חזני זצ"ל
יוחנן פריד | 06-08-2016 21:58
3
מת כמו קרח
| 07-08-2016 17:04
אומרים שהיות והוציא מודעות נגד הרב עובדיה מתו הוא ובנו במיתה משונה כמו קרל באותו מקום.
אורחים שאתה ובכל לשון הרע. אומרים,הכינסו
שלומי | 09-08-2016 5:00
ישוב יהודי מבלי לעת עובדות ומשרבט מילים. ותחת החשאיות גם מסלף עובדות. הרב חזני הקפיד לא לפגוע ברב עובדיה בגלל שאינו פודענבגלוי תורה אבל כיין את ביקורת הציבור נגד מי שסובב את הרבנים בחלק לשונו . אותו אחד שעשה נזק היסטורי לעם ישראל עם הסכמי אוסלו הארורים. ידוע מיהו והוא עדיין משמש בתפקיד. ואם בקורי עסקינן , הכותב פה צריך לבדוק את מומו. ושיעשה תשובה. אחר כל הדברים על הצדיק חזני יש לו עוד העוז לצאת בחוצפה?!ז
אורחים שאתה ובכל לשון הרע. אומרים,הכינסו
שלומי | 09-08-2016 4:58
ישוב יהודי מבלי לעת עובדות ומשרבט מילים. ותחת החשאיות גם מסלף עובדות. הרב חזני הקפיד לא לפגוע ברב עובדיה בגלל שאינו פודענבגלוי תורה אבל כיין את ביקורת הציבור נגד מי שסובב את הרבנים בחלק לשונו . אותו אחד שעשה נזק היסטורי לעם ישראל עם הסכמי אוסלו הארורים. ידוע מיהו והוא עדיין משמש בתפקיד. ואם בקורי עסקינן , הכותב פה צריך לבדוק את מומו. ושיעשה תשובה. אחר כל הדברים על הצדיק חזני יש לו עוד העוז לצאת בחוצפה?!
אורחים שאתה ובכל לשון הרע. אומרים,הכינסו
שלומי | 09-08-2016 4:56
ישוב יהודי מבלי לעת עובדות ומשרבט מילים. ותחת החשאיות גם מסלף עובדות. הרב חזני הקפיד לא לפגוע ברב עובדיה בגלל שאינו פודענבגלוי תורה אבל כיין את ביקורת הציבור נגד מי שסובב את הרבנים בחלק לשונו . אותו אחד שעשה נזק היסטורי לעם ישראל עם הסכמי אוסלו הארורים. ידוע מיהו והוא עדיין משמש בתפקיד.