"פעמונים": משבר הסאב פריים האמריקאי בדרך לישראל

בעקבות עליית המחירים במשק, מזהיר ארגון פעמונים כי ישראל עומדת בפני משבר כלכלי חמור בדומה למשבר הסאב פריים האמריקאי. אוריאל לדרברג מנכ"ל פעמונים: "העלאת המחירים תצרף אלפי משפחות עובדות מהמעמד נמוך- בינוני למעגל העוני והדבר עלול לגרום לקריסה כלכלית של המשק כפי שקרה בארה"ב".

"פעמונים": משבר הסאב פריים האמריקאי בדרך לישראל
  עני. למצולם אין קשר לכתבה. (פלאש90)

בחודש האחרון הודיעה הממשלה על העלאת מחירים של הדלק בעשרות אחוזים, מחיר הלחם, המסובסד יעלה ב3.3% וכתוצאה מאי אספקת הגז ממצריים, צפויים מחירי החשמל לעלות בין 10-20%. בסך כולל מדובר בתוספת הוצאות של מאות שקלים למשפחה ממוצעת בחודש.

בארגון "פעמונים" מעריכים כי תוספת ההוצאות עלולה לגרום לקושי של המשפחות לעמוד בתשלומי המשכנתא ועלולה לגרום למשבר בדומה למשבר הסאב פריים האמריקאי.

אוריאל לדרברג, מייסד ומנכ"ל ארגון פעמונים מסביר את התחזית הקודרת:  "תוספת ההוצאות של מאות שקלים למשפחה תצרף אלפי משפחות עובדות מהמעמד נמוך- בינוני למעגל העוני, כיוון שגם לפני העלאות המחירים, הם חישבו כל שקל בכדי לעמוד במשכנתא ובהתחייבויות נוספות שהיו להן."

"בעקבות המצב החדש, ישנה אפשרות שהן לא תעמודנה בתשלומי המשכנתא, הלוואות והתחייבויות אחרות. התחייבויות אלו יתגלגלו בסופו של דבר לגופים החזקים במשק ויגרמו לקריסתם כפי שקרה לבנקים בארה"ב במשבר הסאב פריים בשנת 2008."

לדרברג מוסיף: "נראה כי  האטימות של מקבלי ההחלטות במשק לצרכיהם של המשפחות מהמעמד הנמוך- בינוי שעובדות, יעלו בסופו של דבר במשבר הכלכלי הגדול בישראל".

לדבריו, "העלאות המחירים בדלק, חשמל ולחם פוגעים באוכלוסיות החלשות ופגיעה  זו עלולה לגרום לקריסה כלכלית של המשק כפי שקרה בארה"ב. ככול שיהיה פחות כסף פנוי למשפחות מהמעמד הנמוך – בינוני המהווים כיום למעלה מ 50% מהאוכלוסייה בישראל, לא יהיה כסף להחזיר למשק והמשמעות לכך ברורה."

לדרברג אומר כי על שר האוצר וראש הממשלה לבחון היטב את השלכות עליית המחירים במשק על מעמד הנמוך- בינוני על מנת למנוע את המשבר הכלכלי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
צר לי, אבל המבנה של המערכת הבנקאית בארץ לא יכולה לגרום
אריק | 09-02-2011 13:17
למשבר כמו בארה"ב. במקרה הגרוע רווחי הבנקים ירדו ואנשים יזרקו לרחוב. זה הכל. אין צורך בכותרות מתלהמות שמראות שמישהו כאן לא יודע את החומר.
2
מסכים
משה | 09-02-2011 19:48
3
לקנות דירה לא יקרה
ש.גרשון | 10-02-2011 21:13
בס"ד בקרית גת,,, בשכונה דתית חדשה (8 שנים), דירה גדולה מאוד ,בת 5.5 חדרים +2 מרפסות(אפשרות במרפסת לבנות 3 חדרים נוספים). +גג. בשכונה , כולל+בית מדרש + בית כנסת+בקירבת מקום מקווה טהרה. שכנים איכותיים, - קרוב לכל מקום , כביש 6 + רכבת לכל הארץ .מקום עבודה בשפע(גם אינטל) פינוי , ממש בקרוב. ממליץ לבוא ולהתרשם. טלפון : 052-748