אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים לדתיים: ג'ייסון בורן ⋅ שעתיים של אקשן קצבי ומהנה

04.08.16 15:53  כ"ט בתמוז תשעו

חי בסרט, ביקורת קולנועית, בשיתוף פעולה עם אולפני הסרטים המובילים בישראל, על הסרטים החמים בקולנוע מזווית ראייה ייחודית לציבור הדתי. מתכנן לצאת לסרט עם הדייט ורוצה להימנע ממבוכה? מעוניינת ללכת עם הילדים ולא מתאים לך לחשוף אותם לתכנים לא ראויים? והשבוע: "ג'ייסון בורן"

ביקורת סרטים: שעתיים של אקשן קצבי ומהנה
  לאקשן נולד. (צילום: באדיבות גלובוס מקס)

חי בסרט: ביקורת סרטים לציבור הדתי. כל שנה, בתקופת אלול ותשרי, אנו שקועים בסוגיית התשובה. בשיאה של תקופה זו, ביום הכיפורים, אחרי שחרית,מוסף ומנחה-כשלכל אחת מהן העוצמות וההתרוממות שהיא מביאה איתה – מגיעה  תפילת הנעילה.

בשעה, שעה וחצי של תפילה, מתנקזים כל המאוויים, הרגשות והתקוות של המתפלל- זוהי שעתה הגדולה של התשובה- הגראנד פינאלה של תקופת החיפוש הזו. אחריה יבואו הימים המתוקים של סוכות ושמחה תורה. המתח בו היה היהודי שרוי משתחרר באחת, מתחלף בחיוך של הקלה, של טהרה, של תשובה.

ולהבדיל אלף טריליוני הבדלות- אחרי 15 שנה בו הוא מחפש תשובה- מי הוא? מה הוא? מה האמת ומי שיקר לו? אחרי שלושת הסרטים הראשונים "זהות כפולה", "זהות במלכודת" ו"זהות אבודה", שסיפקו רסיסי תשובות אך בעיקר העצימו את השאלות,  מגיעה תפילת הנעילה של הסוכן הלא נגמר ג'ייסון בורן (מאט דיימון), הזמן לתשובה הסופית והמוחלטת.

תקציר הפרקים הקודמים למי שלא חי פה ב-15 השנים האחרונות-  ג'ייסון בורן הוא סוכן אמריקאי, מכונת הרג קטלנית ומשומנת שמתעורר יום אחד על ספינה בלב האוקיינוס ואין לו שמץ של  מושג מי הוא וכיצד הוא הגיע לשם. הוא יוצא למסע ארוך, (3 סרטים בלי עין הרע) חוצה יבשות, בו הוא מתחקה אחר זהותו ועברו-חיפוש שגורר אחריו סוכנויות מודיעין רבות עוצמה שמנסות לחסל אותו, שובל גופות שיכול לספק שנים של עבודת זיהוי לד"ר יהודה היס, והרבה  הרבה אקשן, מכות, מרדפים, אכזבות ותשובות.

סדרת הסרטים ידועה בקצב המהיר שלה, בסצינות הקרבות ובתחכומה – אין רגע דל, אויב הופך בשנייה לחבר והכל – האופנועים, הטכנולוגיה, המעבר בין ארצות, היריות והקרבות – אינטנסיבי ומהיר.

Jason Bourne (2016)

תחכום ואקשן. ג'ייסון בורן (כל התמונות באדיבות גלובוס מקס)

"ג'ייסון בורן"- הסרט הרביעי (והאחרון??…) בסדרה בא לעשות סדר בכל הבלאגן. אחרי שליקט מספיק מידע שיכול לתת כיוון כללי מי הוא-בורן מחפש תשובות מוחלטות ומכוון לראש הפירמידה- לראשי מערכות הביון ששלחו אותו למשימות והפקירו אותו לאחר מכן.  ראש סוכנות הביון הקר והתכליתי (טומי לי ג'ונס) לא מתרשם ממסעו של בורן והוא יעשה הכל- באופן חוקי או לא – כדי להשמיד את הסוכן הסורר שעלול להמיט אסון על ארגונו אם יגלה את האמת.

בעוד בורן נלחם את מלחמתו של האזרח הקטן מול גופי מודיעין וצבא בשויי של מאות מליארדי דולרים (עם עזרה שמגיעה ממקור בלתי צפוי), מנהלת רשת חברתית  מצליחה מאבק דומה מול ראש סוכנות הביון שמנסה לאלץ אותה לחשוף את פרטי מאות מליוני המשתמשים שלה השם הגנת המדינה.

Jason Bourne (2016)

בשני קוויי עלילה אלו,  המשלימים זה את זה, הפרק הרביעי בסדרה מעמיד לדיון את אחת מהשאלות העקרוניות שמעסיקות את העולם החופשי בעשורים האחרונים- סוגיית האיזונים בין חופש הפרט והביטחון הלאומי- עד כמה ניתן לפגוע באזרח הקטן לטובת המושג המפוצץ "בטחון לאומי?"- שני קווי העלילה נבנים זה לצד זה לאורך הסרט עד להשתלבותם הגורלית והבלתי נמענת זה בזה.

Jason Bourne (2016)

רבים בחרו לבקר את הסרט על עלילתו הלא מתוחכמת, עודף הקרבות והמרדפים, על כך שכוכב הסרט כמעט ולא מדבר בו ועל איכות המשחק של מאט דיימון שמה לעשות, בגיל  45 כבר לא משכנע בתור סוכן צעיר וקטלני. בעיני, זו התמקדות קטנונית בפרטים במקום לראות את הגדול השלם-  "ג'ייסון בורן", עם כל זה שהוא לא מושלם, הוא סרט אקשן מתח מצויין שמספק את הסחורה באופן משכנע ומהנה. כל מי שליווה את דמותו לאורך שלושת הסרטים הראשונים ומת כבר לקבל סגירת מעגל- יהנה בלי ספק מיותר משעתיים של אקשן קצבי ומהנה שעונה על כל הציפיות.

Jason Bourne (2016) באדיבות גלובוס מקס (1)

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

2 תגובות
הצג את כל התגובות