"אני איבדתי אמון בכוחות הביטחון וזה לא רק אני"

בדיון בכנסת בנושא הקטין שהורחק מיצהר, אמר יהודה גליק: "ילד בן 15 הוא לא פצצה מתקתקת". סמוטריץ': "הקלות הבלתי נסבלת שבה מחליטים להפעיל צווים מנהליים, כח ואלימות כנגד צעירים וילדים מיהודה ושומרון תחת שם קוד שקוראים לו "ביטחון" הוא לא ראוי ולא הגיוני"

"אני איבדתי אמון בכוחות הביטחון וזה לא רק אני"
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

הקטין מיצהר שהורחק מביתו, הגיע היום לדיון בוועדה לזכויות הילד, במסגרת – הצעות לדיון מהיר של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויהודה גליק.

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) פתחה את הדיון: "הדיון לא על טרור ולא על ביטחון, אנחנו פה לדון בזכויות הילד ומעצר מנהלי לקטינים. אנו יודעים שגם קטינים מסוגלים לפגוע ולהרוג, דנו בעבר במעצרים והבנו שיש צורך לעיתים במעצר בלילה, אך ביקשנו לצמצם זאת. אנחנו מתנגדים לאלימות נגד קטינים וכל הנושא של מעצר מנהלי בעניינם ראוי שיבחן".

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "צו מנהלי זה דבר רע, לעיתים רע הכרחי אבל רע. הגבלות והרחקות לקטינים זה רע שלעצמו. אין פה ביקורת שיפוטית חובה בשל כך שמדובר בצו שניתן ביהודה ושומרון, הקלות הבלתי נסבלת שבה מחליטים להפעיל צווים מנהליים, כח ואלימות כנגד צעירים וילדים מיהודה ושומרון תחת שם קוד שקוראים לו "ביטחון" הוא לא ראוי ולא הגיוני. ההרחקה של הנער הזה ספציפית והיחס המחפיר ההולך ומתגבר כלפי כלל האוכלוסייה ביו"ש בכלל חייב להיפסק.

יש בארץ פיגועים פלילים חמורים הרבה יותר מהחשדות שכנראה שיש כאן, אתמול בלילה ראינו 3 פיגועים כאלה ואנחנו לא רואים עינויים וצווי הרחקה. אני איבדתי אמון בכוחות הביטחון וזה לא רק אני, יש ציבור שלם שמאבד אמון במערכת. יהיה לזה מחיר, אנחנו מתקרבים לתקציב המדינה ולהצבעות, יש דברים שלא אוכל להרים עליהם את היד".

ח"כ יהודה גליק מהליכוד אמר בדיון: "צריך לזכור שצו מנהלי הוא כלי חירום שניתן בידי כוחות הביטחון במקרה שיש פצצה מתקתקת. ילד בן 15 הוא לא פצצה מתקתקת. אם יש חשש שהוא הולך לצייר על איזה מסגד או לפנצ'ר גלגלים – אז יש דרכים אחרות לטפל בכך. הילד המדובר הוא ללא שום רקע פלילי, שום כלום – משתמשים כנגדו בכלי שהוא מיותר. יש תחושה שכוחות הביטחון לוקחים על עצמם מעבר לתפקידם הביטחוני, תפקיד חינוכי – לחנך לאידאולוגיה הנכונה".

רס"ן יזהר יצחקי, נציג משרד הביטחון השיב לטענות: "מדובר בנושא רגיש שעבר גלגולים שונים. ישנם קטינים לא מעטים בעיקר פלסטינים שתחת צווים מנהלים. כל אחד מהצווים מוצא לאחר שקילה מאוד הדרגתית. מרבית המקרים מתחילים בצו מקדים, מתנהלות שיחות. זה לא שבאים ונותנים צו פתאום. הסיטואציה של הקטין הספציפי היא גם כזו שלא הניחה לנו לישון בשקט, היו הרבה הליכים מול משפחתו ובא כוחו.

לא הליך טבעי

אב הנער: "לפני חודשיים הוא קיבל צו הרחקה מהבית לחצי שנה, הוא הורחק מהמשפחה ומכל מקום אחר כאשר אסור לו להיות בישוב בשעות הלילה. לפני חודש הוציאו אותו מהבית בכוח, הוא מסתובב בין מקום למקום, כל פעם אצל חבר אחר. מגיעים שוטרים באמצע הלילה לבדוק אם הוא נמצא".

עו"ד כרמית פולק-כהן, המועצה הלאומית לשלום הילד: "קטינות אינה חסינות מהחוק אך במקביל יש פה הרבה שאלות ללא תשובות. שלחנו מכתב לאלוף פיקוד בעניין הקטין ולא קיבלנו תשובות. כמו שיש התייחסות אחרת בחוק לקטינים בהליכים פלילים ואחרים אנו סבורים שיש צורך להתייחסות אחרת לקטינים גם בנושא הזה. היינו מצפים גם שיהיה ליווי של עובדת סוציאלית, זה לא הליך טבעי שמרחיקים ילד מהבית".

רס"ן יזהר יצחקי: "לא נפעל באופן שרק נגיד לו לך מכאן בלי לבדוק את מה שמסביב, יש מנגנון סדור להשגות, בקשות ופניות למפקד הצבאי. אם כרגע יש אדם שאין לו מענה אנחנו מבקשים שתוגש בקשה סדורה ויהיה מענה. נטפל בסוגיה וניקח בחשבון את כל מה שאמרו פה הדוברים״.

יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון: "הוועדה מבקשת שכאשר מדובר בצווים מנהלים לקטינים יופעל שיקול דעת שונה וייחודי בדומה לנגזרות אחרות בחוק, וכן שמעצרים ליליים יהיו רק במצבי חירום וכן שתהיה התייחסות למעטפת משפחתית ומענה לקטינים שאין להם לאן ללכת, ובמסגרת זו שיהיו מעורבים גורמי טיפול, אם זה קציני מבחן ועובדים סוציאליים. דרך השיקום והליווי היא הדרך. בנוסף נבקש כי תיבדק סוגיית הביקורת השיפוטית על הליכים ביהודה ושומרון על ידי משרד המשפטים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
גם אני אבדתי את האמון ברשיות
אליהו | 02-08-2016 15:34
ביחוד משפט דרייפוס שעושים לחייל מחברון, מתבייש לאן הגענו, מי ילך למלחמה אחרי המ'פ, מג'ד מח'ט, רמטכ'ל אחרי דאינן נותנים גבוי ללוחמים שלנו, גם עם תעו בסערת הקרב, מדוע ראש המשלה לא חותך את הביזיון הזה שהו עצמו אחראי לו. האם משהו מוכן להקים הדסטרט לאיסוף מליון חתימות ותרומה דל 10 שקלים כל אחד. מליון חתימות זה אומר שהעם מגבה את לוחמיו ואינו כפוי טובה למי שמגן עלינו מפני אוייבינו, הכסף מאזרחי המדינה זה אות הוקרה ואפשר יהיה לפצות את סבלו של החייל, לדאוג לו אחרי השחרור, לטיפולים, לימודי מקצוע, חתונה דירה והתחלה טובה לחיים אחרי ששרת את העם
2
אין לך מושג כמה אנשים חשים כמוך. וזה יותר חמור מחמור.
עוד מישהו. | 03-08-2016 7:37
אנחנו מוקפים 70 זאבים ועדר כבשים תמימות "שומרות" עלינו.
3
בצלאל סמוטריץ
שמחה אזולאי | 03-08-2016 22:00
כמה שהוא צודק.....ורבין מאוד מרגישים כמוהו
4
סמוטריץ' הג'ובניק איבד אמון ???
דוד בר | 07-08-2016 11:41
מה לו ולביטחון ?? מי כמוהו מערער את הביטחון??...אהה, הצל