דייני ביה"ד הגדול: "בארה"ב הכל פרוץ... הרב לוקשטיין לא ברשימה"

דייני ביה"ד הגדול: "בארה"ב הכל פרוץ... הרב לוקשטיין לא ברשימה"

למרות איתותי ההרגעה מהרבנים הראשיים, מפרוטוקול הדיון בערעור בבית הדין הרבני הגדול, עולה כי הדיינים נוטים לפסול את גיורי הרב לוקשטיין מסיבות טכניות. דווקא נציג הרבנות תמך בגיוריו

ההחלטה על גיורי הרב לוקשטיין נדחתה
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

סערה: למרות איתותי ההרגעה מהרבנים הראשיים לישראל ביממה האחרונה, מקריאת הפרוטוקול של הדיון שהתנהל הבוקר (רביעי) בבית הדין הרבני הגדול בירושלים סביב גיורי הרב יחזקאל לוקשטיין עולה כי הדיינים נוטים לפסול את הגיורים לאור רשימות הרבנים המוכרים של הרבנות הראשית עצמה.

"ארה"ב זו מדינה ענקית ויש שם מיליוני יהודים. אצלנו יש רבנות ראשית שמאגדת ונותנת חותמת מי רב ומי לא. ובארה"ב הכל פרוץ ולכן הרבנות מנסה לסדר ולמסד ובחרו מוסדות שנבדקו. ולא בטוח שכל השאר הם רעים או לא טובים אלא הם לא ברשימה" אמרו הדיינים בדיון, לפי הפרוטוקול שהגיע לידי סרוגים.

במהלך הדיון, המהווה ערעור של בני זוג על החלטת בית הדין הרבני בפתח תקוה שלא להכיר בגיוריה של האישה, משום שנעשו על ידי הרב לוקשטיין. בא כוחה מטעם ארגון 'עתים', טענו כי הרבנות הראשית עצמה הודיעה על כך שהיא מכירה בגיוריו של הרב לוקשטיין. "יש תקנה שהנוהל שפונים לרבנות הראשית לבדוק, והגענו לפה בגלל הרבנות" טענו.

אך נדמה כי הדברים לא שכנעו את הדיינים, שהשיבו כי "יש מוסדות שהוכרו שרשאים ויש רבנים שעסקו בגיור וזה לא ממוסד ויש גם רשימה כזו והרב לוקשטיין לא נמצא שם" כשהם מכוונים לרשימה שפרסמה לאחרונה הרבנות הראשית של רבנים מחו"ל המוכרים על ידה ואשר הרב לוקשטיין ושורה של רבנים בכירים נוספים נעדרו ממנה.

לצד מייצגיה של הגיורת ניצב גם, במפתיע, הרב איתמר טובול, ממחלקת אישות וגרות ברבנות הראשית, שטען כי הרבנות כן מכירה בגיורים וכי הסיבה שהרב לוקשטיין נעדר מהרשימה שהוא עצמו הכין לאחרונה היא משום שהוא לא הוגשו בקשות בשנים האחרונות להכיר בגיוריו ולא משום שלא מכירים בפועל בגיורים.

"אמרנו שאין רשימה של רבנים מגיירים, יש לנו רשימות פנימיות שלנו", עוד הוסיף טובול כי "המקרה הובא בפני הראשון לציון והוא לקח החלטה להכשיר את הגיור הזה וכן ישבתי עם הרב לאו והוא אמר שאין שום ספק".

מכתב הרב אלו (1)

הכרה בעבר בגיורי הרב לוקשטיין

רשימה מסודרת וקריטרונים ברורים

הדיון שהתנהל בפני הדיינים הרב נחום שמואל גורטלר, הרב יצחק אלמליח והרב מימון נהרי, היה רצוף בשאלות מצד הדיינים על מייצגיה של הגיורת ועל נציג הרבנות הראשית. "יש רשימה קיימת ומסודרת?" שאלו. כמו כן, הדיינים לא הסתפקו בהבהרה על כך שרבנים בארה"ב תומכים במאבק למען הכרה בגיורי הרב לוקשטיין: "מדוע שהוא לא יוציא מכתב? אנחנו מכירים את הרב רלב"ג" הקשו הדיינים בתגובה לטענתו של טובול כי שוחח עם הרב רלב"ג מקנדה בטלפון בנושא.

בארגון בית הלל הגיבו על הדיון בקריאה לבית הדין ולמועצת הרבנות הראשית להפוך את החלטת ביה"ד בפ"ת ולהכיר בגיוריו של הרב לוקשטיין. "פסילת גיוריו של הרב לוקשטיין, שהינו מחשובי הרבנים האורתודוקסיים בארצות הברית, היא שגיאה חמורה שיש בה ביזוי תלמיד חכם, חילול שם שמיים, ותרחיק רבים מיהודי ארה"ב האורתודוקסיים, מן הנאמנים ביותר למדינה, מקשר למדינת ישראל ולתורת ישראל".

יו"ר ארגון 'עתים' הרב ד"ר שאול פרבר אמר לאחר הדיון "המצב שנוצר פה מעיד על כך שהגיע הזמן בשינוי יסודי ומקיף בהתנהלות של הרבנות הראשית בנוגע לרבני חו"ל. הגיע הזמן שתהיה רשימה מסודרת ברבנות שבמסגרתה כל הרבנים האורתודוקסיים הבכירים יוכרו, כפי שאנחנו דורשים כבר שנים וכפי שהרבנות הבטיחה לבית המשפט בעתירה שהגשנו בנושא. לכן ההצהרות של הרבנים הראשיים הן מעט מדיי ומאוחר מדיי בהקשר הנוכחי. אם באמת ברצונם לשנות את המצב העגום הזה, היה עליהם לפעול כבר מזמן להסדרת הפעילות של מחלקת האישות והגרות כך שתתבצע בשקיפות וביעילות עם קריטריונים ברורים ורשימות גלויות של רבנים מוכרים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
לא טורחים לבדוק מעבר לרשימה ומה עם אונאת הגר?
אפרים | 06-07-2016 18:31
דין אונאת הגר כתוב בשולחן ערוך; רשימת הרבנות היא עניין טכני לפשט את ההליכים; לא כדי לעבור על איסורים
2
בושה לרבנות!
אלי | 06-07-2016 20:31
3
אין אהבת ישראל, אין אהבת התורה, אין אהבת הגר
מאיר כהן | 06-07-2016 20:42
יש רק רוגז ורוע לב.
4
אני רק שאלה...
ר | 07-07-2016 11:55
כיצד יתכן שהרבנות הראשית מכירה בגיור זה, אך בית הדין הרבני הגדול איננו מכיר בו? הרי נשיא בית הדין הגדול הוא הרב יצחק יוסף! איך יכול להיות שכ"רב ראשי" הוא מכיר בגיור וכפי שאומר הרב איתמר טובול, אך בכובעו השני כנשיא ביה"ד הגדול הוא אינו מכיר בו, וכפי שמובא בכתבה זו?! אולי מישהו יוכל להסביר...
5
על מי מאיימים
רובי | 14-07-2016 17:22
בית הדין הרבני לא תלוי בשום אדם ואף אחד לא יכול להכתיב לבית הדין אייך לפסוק רק התורה והמסורה קובעים את הדין אם מישהוא חושב שאפשר לעשות משהוא בנידון הוא טועה