אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: "גלנט אינו מלאך, אך הוא הקצין הטוב ביותר"

הרב אבינר לסרוגים: לא היה צריך להדיח את יואב גלנט. "מינוי רמטכ"ל זה פיקוח נפש ובענייני פיקוח נפש לא מדקדקים כל כך בציציות של אדם. הוא לא מלאך. אבל אנשים שלחמו איתו מספרים שהוא איש ישר מאוד וקשה לרמות אנשים שלוחמים איתך".

הרב אבינר: "גלנט אינו מלאך, אך הוא הקצין הטוב ביותר"
  פלאש 90

הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת כהנים, אומר לסרוגים כי לא היה צריך להדיח את יואב גלנט. הרב אבינר אומר שמדובר במציאות של פיקוח נפש ובמציאות כזו אי אפשר לקחת סיכונים ויש להעמיד את המועמד הטוב ביותר והוא לדעת הרב אבינר האלוף יואב גלנט.

בתחילת דבריו אמר הרב אבינר כי העובדה שיאיר נווה, קצין בכיר חובש כיפה, מונה לרמטכ"ל, גם אם מדובר במינוי זמני, יש בזה ציון דרך משמעותי מבחינת השתתפות הציבור הדתי בביטחון מדינת ישראל
"אמנם זה מינוי זמני אבל גם זה מינוי ויש לו כיפה וזה יפה מאוד", אמר הרב אבינר. "בן גוריון אמר לנו 'אתם הדתיים איפה אתם בבתי הקברות הצבאיים?' וכמובן זאת הייתה אמירה גורפת ולא מוצדקת כי הרבה יהודים נהרגו במלחמת השחרור. אבל זה היה קצת מבחינה יחסית. לא היינו בצבא כל כל הרבה. אך, ברוך ה', לאט לאט אנחנו משתתפים ומשתפרים".

לגופו של מינוי, אומר ראש ישיבת עטרת כהנים כי זהו הייתה טעות להדיח את יואב גלנט משום שבענייני פיקוח נפש לא מדקדקים בציציות של אדם.
"לגבי גלנט, נראה לי, אמנם החליטו שהוא לא יהיה.. החליטו החליטו. אבל צריך לומר כמה דברים בזה. מינוי רמטכ"ל זה פיקוח נפש. יש לנו אוייבים מסביב וצריך את הרמטכ"ל הכי טוב שיכול להיות. ואם רצו אותו סימן שהוא הכי טוב. עובדה שאפילו סגן רמטכ"ל לא הביאו מתוך המערכת והיו צריכים לקחת סגן רמטכ"ל, אלוף שיצא מהמערכת, וכמובן שזה לא אידיאלי אבל אין ברירה. אי אפשר לייצר רמטכ"ל יש מאין. רמטכ"ל צריך הרבה ניסיון, הרבה כשרונות. זה פיקוח נפש ובענייני פיקוח נפש לא מדקדקים כל כך בציציות של בן אדם."

הרב אבינר הסביר כי לכל אדם יש חסרונות ועם זאת הוא סבור כי גלנט הוא האיש הראוי לתפקיד הרמטכ"ל גם אם איננו מלאך.
"אני מתאר לעצמי שכל קצין יש לו חסרונות מסויימים. אי אפשר למצוא קצינים גבוהים של מלאכי השרת. גם אני לא מלאך השרת וגם אתה לא מלאך. אבל אם אנחנו נפסול כל קצין בגלל חסרונות שלו, לא יהיה לנו קצין לעולם. צריך לראות את הדברים בפרופורציה נכונה.

"אני שמעתי אנשים שלחמו איתו שנים על גבי שנים ומכירים אותו מקרוב, הם אומרים שהוא קצין מאוד מאוד ישר. אפילו יש אומרים שלא מצאו קצין ישר כמוהו. אבל גם הוא איננו מלאך. עד שיבוא משיח לא יהיה לנו קצין שיהיה מלאך. אך יחסית הם אומרים שהוא קצין ישר מאוד וקשה מאוד לרמות אנשים שלוחמים איתך. פעם אמרו לאדם יש רק שניים שמכירים אותו ממש: רבונו של עולם ואשתו, ואני מוסיף גם לוחמים שלחמו איתו."

הרב אבינר ביקר את מדיניות המערכת הביטחונית לנפות "קצינים שאינם מלאכים":

"זה לא הקצין הגבוה הראשון שהודח בזמן האחרון בגלל שמצאו אצלו חסרונות. אם נלך לדרך הזאת ולא נראה את הדברים בפרופורציה אנחנו נדלל את כל הצבא שלנו גם עכשיו הוא דליל כמו שאמרתי"

הרב אבינר מביא ראיה לדבריו מדוד המלך. "בסיס לדבר הזה יש בפסיקה של הרשב"א בשו"ת הרשב"א. אי אפשר לתקן הכול בבת אחת, צריך לפתור את הבעיות הכי חמורות קודם, אחר כך את הפחות חמורות. והכי חמורות אלו האוייבים מסביב. הרשב"א מביא הוכחה מדוד המלך שלא הדיח את יואב בן צוריה אע"פ שהוא 'מילא חגורתו בדם' בזמן שלום, שזה ודאי דבר מאוד חמור, אבל הסכנה מהאוייבים מסביב הייתה יותר גדולה לאין ערוך ולכן הוא אומר הבעיה הזאת היא בעיה, אבל צריך לראות את הכול בפרופורציה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
תמיד צריך להביע דעה?
יעקב | 02-02-2011 16:57
2
עם כל הכבוד, למה הוא יודע יותר מהאנשים המוסמכים?
נתנאל | 03-02-2011 12:34
כבוד הרב יכול כמובן להביע דעה במה שהוא רוצה, ואף רצוי לשמוע את דעתו בעניינים ערכיים מוסריים, אבל לא ברור לי האם באמת נקיטת העמדה היא לאחר בירור מקיף של כל העובדות והראיות. איך שהוא נראה שהוא נקלע כאן לתסבוכת שהרבה יותר גדולה ממנו, ולא חייבים להביע דעה בכל נושא.
3
מגיבים חוצפנים
ח.ק | 06-02-2011 9:27
הרב אבינר לא שר הביטחון, אבל גם לא מוכר בקיוסק. זכותו וחובתו להביע דעות ציבוריות