אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אושר בכנסת: סנקציה נוספת נגד סרבני גט דתיים

הצעת החוק של שולי מועלם עברה ברוב מוחץ במליאת הכנסת מי שממרר את חיה של אשתו לא ראוי ליהנות מהפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים

אושר בכנסת: סנקציה נוספת נגד סרבני גט דתיים
  (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי הבאה להחמיר עם סרבני גט דתיים הכלואים בשל סרבנותם.

חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), מסמיך את בית הדין הרבני לקבוע בצו הגבלה, הגבלות שונות המנויות בחוק על זכויותיו של אדם, אשר לא קיים את פסק הדין של בית דין המורה לו לתת גט לאשתו. בין היתר, בית הדין מוסמך להגביל בצו זכויות מסוימות של אסיר או עצור בעת שהותו בבית הסוהר.  מוצע להרחיב את סמכויותיו של בית הדין להגביל את זכויותיו של האסיר או העצור ולאפשר לו לקבוע בצו, הגבלות על השתתפות בכל מסגרת לימודית המתקיימת בבית הסוהר, על קבלת אוכל כשר למהדרין ועל שהייה באגף התורני. בנוסף, מוצע לקבוע כי בית הדין יהיה רשאי לאסור על אסיר או עצור, שהורה על החזקתו בבידוד, להחזיק חומרי כתיבה וקריאה ולעשות שימוש באמצעי תקשורת מכל סוג שהוא.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק בתי דין רבניים הינו כלי חשוב שנתן המחוקק בידי בתי הדין הרבניים במטרה לגרום לאכיפת פסקי דין לגירושין ומתן גט באמצעות הטלת צווי הגבלה שונים על סרבני גט. בין אפיקי הפעולה העומדים לרשות בתי הדין נחשב צו המאסר בכפייה לקיצוני מבין צווי ההגבלה, אולם גם מבין כתלי בית הכלא ישנם סרבני גט המעזים לדרוש הטבה בתנאיהם  או לאמץ תנאים שייטיבו עימם במהלך תקופת מאסרם כדוגמת השתתפות במסגרות לימודיות שונות הקיימות בבתי המאסר, קבלת אוכל כשר למהדרין או שהייה באגף שומרי המצוות.

בית הדין הרבני הגדול הביע את התנגדותו להטבות אלה וקבע כי אין כל הצדקה לשהייתם של סרבני גט (גם דתיים) באגף שומרי המצוות שבבתי המאסר וכן כי אין לטרוח בעבור סרבן גט בהכנת אוכל בכשרות מהודרת זאת בשעה שאינו מקיים את חובתו ההלכתית הבסיסית במתן גט לאשתו. כמו כן קבע בית הדין כי יש לאסור על סרבן גט להשתתף בכל מסגרת לימודית הנמצאת בבית המאסר ואף ניתן למנוע מסרבנים השוהים בבידוד אפשרות אחזקת חומרי קריאה וכתיבה או שימוש באמצעי תקשורת מכל סוג, ובכך למנוע מהם להקשות את עורפם במתן הגט.

הצעה זו מבקשת להסמיך את בתי הדין הרבניים להטיל הגבלות אלה על סרבני גט שבמאסר כפייה, זאת במטרה לשכנעם להתיר את נשותיהם מכבלי עגינותן."

ח"כ מועלם רפאלי אמרה בדיון: אדם שמעגן את אשתו ואינו מוכן לקבל את הוראת הדיינים לחדול מלהתעלל בה, הוא לא באמת אדם שחשובה לו ההלכה וקיום אורח חיים דתי. הוא רומס את העיקרון היסודי שביהדות 'ואהבת לרעך כמוך' רק כדי למרר את חיה של אשתו. לפיכך הוא לא ראוי ליהנות משלל הפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים.

שר הדתות דוד אזולאי שהשיב בשם הממשלה: אני מודה שעד שלא נכנסתי לתפקיד לא הבנתי את המשמעות של סרבן גט. אני מודה שלא היה לי פשוט לאפשר סנקציות כאלה מה גם שהאדם כבר בכלא. אבל עשיתי שאלת רב, ואחרי שלמדתי וראיתי אני בהחלט תומך בהצעה הזו ואני מקווה שהיא תצמצם למינימום את תופעת סרבני הגט, שעושים יותר חילול השם.

40 תמכו 1 התנגד 1 נמנע וההצעה תועבר לוועדת חוקה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
היא הוציאה גט ממזמן
| 15-06-2016 13:10
הם מנסים להסית את הציבור בשקרים , והאמת הוא שכל דבריהם שקרים. והפרוצה מחדרה עם הוריה היו מתעללים באכזריות איומה בשני ילדים עד היום במשך שנים, והיא הודתה בפני העו״ס ויש ראיות ועדויות מפני שכך היתה עושה שנים מנפצת את ילדיה בריצפה פתחה ראשיהם שברה שיניהם, הרעיבה אותם עד שעשתה אותם שלדים, וילד אחד זרקה מהבית בגיל תשע לפנימיה, והרב שמגבה אותה תמיד מלמד אותה את המילים בערמימות איך לצחוק ולרמות את כולם בהפצת שם רע ושקרים עליו. ושולחים אנשים מהמדינה בכל העולם שרודפים את האב גם לאחר שבגדה והוציאו ממנו גט, ולא רוצה אותו, עדיין ממשיכים את ההתעללות האיומה והנוראה, בעוד שיודעים שהוא הצודק, הם נלחמים לשבור אותו, מהרגע הראשון שהכירו אותו, בלי סיבה, אשה ששוברת חפצים ואת הראש והאף והשיניים של ילדיה ושאמא שלה עליזה שברה את כל התריסים בבית ומרביצה וסורטת את נכדיה, וכשבאו לבית הוריה, הם עשו הפסקת חשמל והביאו חתולים ודבורים, וזרקו את הילדים בריצפה ורק גורמים לנכדים לבכות. ומבטיחה להפריד בין בני הזוג ומדריכה את ביתה לעשות כויות לגבר בכתף ולילדים בידים. ותראו במקום לקחת אחריות ולהתנצל אחרי שכבר הודתה, היא מפיצה עליו שקרים, כדי לחפות על מעשיה, וממציאה שהוא אמר והוא לא אמר.