אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שפסק ש"משחק של מכבי יפו דוחה שבת"

זהו אינו סיפור על רב רפורמי, שהרבנות הראשית התנערה ממנו, אלא על אהבה בלתי פוסקת לקהילתו ולקבוצת הכדורגל שהסעירה את עולמו הדתי. זהו סיפורו של הרב אברהם בכר שפסק ש"מכבי יפו דוחה שבת"

הרב שפסק ש"משחק של מכבי יפו דוחה שבת"
  (צילום מסך מאתר מוזיאון להנצחת השואה בארה"ב)

הרב אברהם בכר, או ר' אברמיקו כפי שכונה בחיבה, רבה של קהילת יוצאי בולגריה ביפו, והמעריץ הגדול ביותר של קבוצת הכדורגל מכבי יפו גדל כילד יתום, קיבל אות הצטיינות ממלך בולגריה עצמו לאחר שהציל מאות אנשים מטביעה, ולאחר עלייתו לארץ נהיה הסמכות הרוחנית הבכירה של קהילת הבולגרים ביפו.

הרב שהתחנך על ברכי האורתודוקסיה בבולגריה והיה אף חזן ושוחט, התאים עצמו עם השנים לצאן מרעיתו המסורתי והיה פוסק: "מכבי יפו דוחה שבת", וכך לאחר התפילה בשבת היה נוסע עם הקטנוע שלו לראות את המשחקים של קבוצתו האהובה. זהו אינו סיפור על רב רפורמי, שהרבנות הראשית התנערה ממנו, אלא על אהבה בלתי פוסקת לקהילתו ולקבוצת הכדורגל שהסעירה את עולמו הדתי.

אחד הסיפורים בחייו של הר' אברמיקו הקשורים למכבי יפו, נמצא דווקא בשנתו האחרונה לחייו. בהיותו בן 90 בבית האבות הבולגרי בראשון לציון. כאשר הרגיש שחייו עוזבים אותו הוא פנה למנהל בית האבות בבקשה מיוחדת: לפגוש בפעם האחרונה את משה (מוצי) ליאון, כוכבה של מכבי יפו בשנות ה-70'. כאשר מנהל בית האבות פונה למוצי שהר' אברמיקו מעוניין לפגוש אותו, הוא מתייצב מייד מול הרב שבכה מרוב התרגשות, ולא הפסיק לדבר על המפגש ביניהם גם לאחר ימים רבים.

הסיפור מלמד אותנו על קרבתו העזה של הרב לקבוצת הכדורגל, וגם את החובה שהרגישו שחקני הקבוצה מול האוהד מספר אחד שלהם.

3

מוצי ליאון, כוכב מכבי יפו במדי נבחרת ישראל 1964. קרדיט: רישיון חופשי ויקיפדיה

 אות הצטיינות ממלך בולגריה

הרב בכר נולד בכלל בטורקיה בשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. כשהיה בן 5 התייתם מאביו ואז עבר עם משפחתו בזמן המלחמה לבולגריה. במהלך שנות ילדותו למד בבית יתומים שם התחנך בלימודי יהדות ודת, ובהיותו בן 11 חזר לאמו ושאר קרוביו.

בשנת חזרתו למשפחה נפל עליהם אסון ואחיו הגדול טבע, והוא הפך על כורחו למפרנס המשפחה. בני הקהילה עזרו לו והוא למד אצל הרב אליעזר בכר ניסים להיות חזן, שוחט ומוהל, וכבר בגיל 12 וחצי קיבל את משרת החזן הראשי בבית הכנסת. אמנם בגיל צעיר  היה כבר שוחט וחזן אך כמוהל היה ללא הצלחה רבה שכן אף אחד לא הסכים להעניק לו את ילדו, ורק לאחר שנים שנולד בו בכורו הוא מל בפעם הראשונה.

בגיל 18 עובר הרב לעיר סופיה לצורך התלמדות בשחיטה גסה, שחיטת בהמות, לפי דרישת הקהילה. הוא מתארח אצל דודו ולאחר שנתיים הוא מתחתן. גם בסופיה הוא חזן בבית הכנסת, ולאחר 3 שנים הוא כבר מתמנה להיות חזן ראשי. עלייתם של הפאשיזם והנאציזם בבולגריה משנה את פני הקהילה, אך זה לא מונע ממנו להיות יקיר העיר וידין שם התגורר.

מעשה הגבורה של הר' אברמיקו הוא יוצא דופן בהיסטוריה של בולגריה. ערב אחד במרץ 1942 נשמעים בעיר מהומות וצעקות. הקרח בנהר נשבר, והעיר בעלת התשתית הירודה מוצפת. קולות נשמעים בעיר לבוא ולהציל כי אלפי אנשים בסכנת טביעה ובתיהם נשטפים. הר' אברמיקו לוקח במהירות 3 חביות ריקות ומחבר אליהם כמה קרשים כדי ליצור מעין רפסודה. הוא נעזר במקל להשיט את הרפסודה המאולתרת ומוציא מן המים 718 איש במעשה גבורה יוצא דופן.

הצלתו עשתה שם עד מלך בולגריה בוריס השלישי ובטקס בארמון הוא מקבל אות הצטיינות שלא ניתן לאף אחד עד כה. אולם הימים הם ימי עליית הנאציזם, והשגריר הנאצי נוזף בראש העיר על הכבוד שקיבל אותו יהודי – אזרח כבוד של העיר וידין. הוא לוקח ממנו בקללות וכוח את אות ההצטיינות והר' אברמיקו חוזר חפוי ראש לעירו אך שמח על הצלתו מהמוות. לאחר נפילת השלטון הנאצי, הוא מקבל שוב את אות ההצטיינות אך לא כשהיה בעבר, וגם לימים הר' אברמיקו מספר זאת בצער רב.

השריד האחרון

הרב בכר מסנגר על הקהילה היהודית בבולגריה שעל אף שהיו שומרי שבת, חגים ומנהגי יהדות עדיין נחשבו כ'מסורתיים' בלבד. "אני גאה עם הדתיות של הבולגרים" אומר הר' אברמיקו, ויוצא דווקא נגד אלו שמחשיבים את עצמם כדתיים היום.

למרות כל זאת לא הייתה התבוללות ונישואי תערובת ביהדות בולגריה, למעט מקרים ספורים שהקהילה הייתה יוצאת נגדם. הרב בכר לימים מבכה את הידרדרותה הדתית של קהילת בולגריה בארץ ואת מיעוט בתי הכנסת שנותרו. "אני השריד האחרון" אמר על עצמו ואת תפקידו כמשמר המסורת הרוחנית והדתית של יהדות בולגריה.

3

צילום: יד ביד pikwiki israel, ויקיפדיה

בעשור הרביעי לחייו, בשנת 1948 הוא עולה לארץ ומתיישב ביפו ליד הקהילה הבולגרית הענפה שמנתה כ50 אלף איש. בתחילה עסק במסחר בעישון דגים וחנות מכולת אשר הפכה ברבות הזמן לבית הכנסת.

הרב בכר שראה את הדרישה הרוחנית של הקהילה הבולגרית, לקח על עצמו את הנהגת הקהילה שהתאחדה סביבו. הוא היה הרב היחידי בקהילה, פוסק ההלכה, המוהל, החזן, עורך טקסי הקידושין והיה מנהל את כל התפילות בבית הכנסת. הוא ראה זאת כשליחות יחידאית בלב קהילה שהדת התרופפה אצלה: "הבולגרים שלי הם בסדר גמור" היה מסנגר עליהם תמיד, "אני גאה איתם".

"הרב אברמיקו, מתי תחזור כבר בתשובה?"

לאחר בריחת הערבים מיפו, החליטו כמה בולגרים ביוזמה עצמאית לעבור ליפו שהייתה שוממה, והקימו שם את קהילתם.

רכיב מרכזי בחיי הקהילה הייתה קבוצת הכדורגל מכבי יפו שפרחה בשנות ה60' וה70' בהם נאבקה על אליפות הליגה עם שחקני ענק כמו משה אוננה, מוצי ליאון והרצל קביליו. נבחרת ישראל באותן שנים הורכבה תדיר משחקני מכבי יפו והקבוצה הפכה להיות הלב הפועם של הקהילה הבולגרית.

הרב בכר לא היה יוצא דופן, ובהבנת צרכי קהילתו היה מצטרף אליהם. בכתבה מיוחדת של ליאור בן עמי סמוך לפטירתו של הרב בכר, מספרים השחקנים על הטקסים שהיה עורך לפני המשחקים של הקבוצה: היה מחבר חמשירים לשחקנים וקורא פסוקים מהתנ"ך בלדינו להצלחת הקבוצה.

משה אנונה, כוכב הקבוצה מספר: "הוא פסק שאת מכבי יפו אפשר לראות בשבת. הוא ראה את הדת בדרך שלו. הרבנות סירבה להכיר בו, כי מי יכיר ברב שהולך לכדורגל בשבת? לנו זה לא היה חשוב. הוא עשה את הבר מצווה שלי וחיתן אותי וגם קבר את ההורים שלי. בחתונה שלי הוא עשה את כל הטקס, והיה רב מוסמך שעמד מהצד ונתן גיבוי מבחינת הרבנות. אני זוכר שיצאתי מהחתונה הזאת עם לחיים כואבות, כי כל הזמן צחקתי מהדברים שעשה. כששברתי את הכוס, למשל, הוא צעק: גול!".

הרב בכר היה הדמות הרוחנית של קהילת בולגריה, אך הרבנות לא הכירה בו עקב נסיעותיו בשבת. גם אם החזיק את הקהילה בידיו מבחינה דתית, והיה מקרבם לתפילות, חגים ומנהגי היהדות, הוא עדיין לא היה מוסמך. באחד המשחקים בשבת שנסע אליהן לבאר שבע צעק אליו אחד האוהדים: "הרב אברמיקו, מתי תחזור כבר בתשובה?" ותשובתו הרגילה הייתה: "בינתיים אני חוזר ליפו".

והארץ נתן לבני אדם

אהבתו לקבוצת הכדורגל לא ידעה שובע. הוא היה משנה את כל הלו"ז כדי לבוא למשחקים: מקדים בריתות ודוחה תפילות. מעשיו היו זרים לרבנות הראשית אך הקהילה הבולגרית קיבלה זאת בחיבה רבה. בסיפורים עליו אומרים שאם היה משחק בשבת הוא היה מוצא תירוץ הלכתי ונוסע לכל מקום בארץ שיידרש.

הרב אברמיקו לא הסתיר את הפיכתו לרב רפורמי. עוזרו הנאמן, הר' יצחק צפון, מספר שפעם אחת העז לשאול את הרב מדוע את הדברים שיש עליו ביקורת הוא עושה בפרהסיה, ונוסע למשחקים בשבת, אבל את מעשי החסד והצדקה הרבים היה עושה בסתר. לכל ביקורת תמיד הייתה תשובתו: "השמיים שמיים לה', והארץ נתן לבני אדם".

האם הפיכתו של הרב אברמיקו לרפורמי נועדה כדי לשמר ולהיות חלק מקהילתו הבולגרית המסורתית? האם אהדת קבוצתו גרמה לו למצוא תירוצים הלכתיים כדי למצוא היתר לנסוע בשבת למשחקים?

בראיון למוזיאון לזכר השואה האמריקני בשנת 1990, בהיות הר' אברמיקו בן 76, טוען הרב שמי אמר שחז"ל אוסרים נסיעה בשבת, ומי יודע אם זה דומה לרכיבה על בהמה שהייתה בשעתם. דבריו, כמובן, אינם מקובלים בהלכה היהודית, אך נראה שהיה מנסה בכל זאת לתרץ את כפירתו בשמירת השבת ולהביא לכך היתר הלכתי.

הרב בכר ראה בקבוצה חיזוק לנוער הבולגרי ביפו שראה בהצלחת הקבוצה ושחקניה דמויות להערצה. כאשר נפלה אימפריית הכדורגל מכבי יפו והידרדרה עד ליגה ב' בתחילת שנות ה2000, דיבר בצער בראיון מיוחד בידיעות אחרונות: "איך הרגתם את הקבוצה בדם קר" זעק, "אני לבד עם הידיים שלי עקרתי עצים כדי לעשות בפרדס היבש מגרש כדורגל. הוצאתי 700 ילדים מהפשע, מהסמים, מהזנות. אני בוכה ממש. כל ילד שילך עכשיו לאיבוד מה יהיה איתו?".

רק לפני כמה שנים הוקמה מחדש קבוצת הכדורגל מכבי יפו וסיימה במקום השלישי בליגה א' אך כשלה בפלייאוף העלייה לליגה הלאומית. הזיכרון היחידי לאגדת הקבוצה תמיד יישאר בדמותו של הרב אברמיקו, דמותו הצבעונית, וניסיונו האחרון להשאיר את המסורת בקהילה הבולגרית ביפו. הרב בכר נפטר בספטמבר 2005 בהיותו בן 91.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
מ אורטודוקסי?
יוסי | 20-05-2016 10:48
השתגעתם? אהבה אין סופית???. חילול שבתתתתתת!!!!!!!!! אש! אתם פשוט גלשתם לגמרי. עם כל הכבוד לאדם הזה, אם באמת הוא היה נוסע בשבת בשביל לראות משחק, אז הוא לא היה רב שמתאים את עצמו לצאן מרעיתו, אלא פשוט מחלל שבת. מקוה שזה לא נכון.
2
מה?
| 20-05-2016 11:11
3
נכון הוא קונסרבטיבי
שפירא | 20-05-2016 12:06
עם כל הרצון הטוב וההתרגשות זה ההבדל בין להיות דתי ולהיות קונסרבטיבי. האם הרגישות והערכים, שאכן משפיעות על ההלכה להקל, ולא להחמיר, גם יכולים לבטל הלכות פסוקות שאין בהם צד להקל. לקונסרבטיבי אכן ולדתי לא.
4
הגזמתם לקרוא לו 'רב'...אפה הגבול?
| 20-05-2016 12:44
5
נסיעה ברכב לא דומה לרכיבה על בהמה
יעקביקו | 20-05-2016 12:46
מצחיק. האיסור הוא של מבעיר (וגם מכבה). די ברור מהכתבה שמדובר בעם הארץ, חזן שוחט ומוהל, אבל לא מישהו שאי פעם פתח בית יוסף על הלכות שבת... אפשר לעשות כתבה על יהודי פשוט שהחזיק את הקהילה שלו והפך בעיניה להיות 'רב', ולמרות כל זאת נכשל באיסור קבוע של חילול שבת. אבל להפוך אותו לרב, ואפילו רב רפורמי, זו בדיחה.
6
רה מיוחד במינו.חשב ש"עת לעשות להד'
| 20-05-2016 12:46
הפרו תורתך."אסור ליסוע בשבת גם בקלנועית. השבת היא מקור הברכה.הרי הקב"ה מנהל את העולם ומי שמכריז שהקב"ה ברא את העולם בשמירת השבת הרי הקב"ה ינהל את העולם לרצונו. אין על הקב"ה הקדוש.
7
יואלי, מה נסגר איתך?
קרייתי אורתודוקס | 20-05-2016 13:18
לא יודעים אצלכם את ההבדל בין רפורמי, קונסרבטיבי ואורתודוסי? אברהם בכר הוא קונסרבטיבי. יצא מדת ישראל.
8
למה סרוגים עושים מזה עניין?
דורי אבי | 20-05-2016 13:20
זוכר את השם והפרשיה כילד ונער בגבעתיים. כבר אז היה ברור שלא מתורתו אנו חיים. מדוע סרוגים נותנים לו במה?
9
מזעזע שהאתר מגלה סימפתיה לחילול שבת
קליפת השום | 20-05-2016 14:16
בדק בית!!
מזעזע הזעזוע שלך
בן של בולגרים | 18-07-2020 23:49
מה שהרב הזה ידע באישיותו ובנועם הליכותיו גדולי הפוסקים בישראל שכחו זאת לפני 2000 שנה. חשיבות מצוות שמירת נפש האדם היהודי גדולה מכל הלכות שבת.
10
רב
ירון | 20-05-2016 15:59
רב חברמן כן ירבו כמותו ברבני ישראל,זכרו לברכה
11
הטלת ספק
ספקן | 21-05-2016 20:59
מסתפק האם העמדה החיובית כלפיו נובעת מהזדהות נסתרת איתו או מאהבה אינסופית לביזאריות באשר היא. אינני סבור שהוא היה רפורמי ח"ו, או קונסרבטיבי ר"ל. הוא היה אורטודוקסי! רק לא בדת שלנו אלא בדת מעניינת, מגוונת, אוהבת אדם (יהודה גליק?...), אחת הדתות שהתעלתה על תולדות התפתחות הדתות בקדשה חפץ עגול, מלא אויר, עשוי גומי ובד... רגע רגע... מתקן מתכת עם רשתות... רגליים, ידיים גבריות... זה נשמע אחלה דת. אפשר טופס?
12
אסון
| 21-05-2016 21:03
לרגע חשבתי שנכנסתי לכתבה במאקו. ..סרוגים שכמותכם...
13
עוד רבנים כאלה ואבדנו. וממש לא מעניין מה הוא אוהב...
| 21-05-2016 22:27
הרב בכר
דליה | 23-08-2017 17:37
אברמיקו לא היה מושחת לא היה תאב בצע ולא פגע באנשים מה שלא ניתן לומר על רבנים אחרים, כמובן לא כולם, הן אדכנזים והן ספרדים הלואי וכיום היו אנדים כמוהו
14
חטא הכדור עגל
אורי | 22-05-2016 11:52
עצם זה שאין היום כמעט יהודים בולגרים שומרי מצוות זה רק מראה מה הראביי הזה הועיל לנו ולקהילתו. מבחן הרב הוא האם הקהילה שלו ממשיכה להתקיים. כל הקהילות היהודיות שלא הונהגו ע"י סמכות רבנית אמיתית נכחדו. כמו לדוגמא הקהילה היהודית בסין שנכחדה.
יהדו בולגריה בארץ
בולגארו | 21-11-2019 23:34
הייתה צריך להיות נוכח כל שבת בבית כנסת הבולגרי שלום וצדקה בפלורנטין. מלא מקיר לקיר תיבת החזן משייש וכן ארון הקודש. חתונות, בר מצוות...הכל. היום נפפל בידי חרדים אשכנזים כשתושבי השכונה הזדקנו, הלכו לעולמם ובניהם עברו לגור ברחבי הארץ. אני בארה,ב ופוקד את בית הכנסת כל שבת. אל תמהר להכפיש קבוצה גדולה של אנשים.
15
חילול שבת זה מה שמקפיץ אתכם, אה דוסלע'ך?
יהודי ממוצא בולגרי | 29-05-2016 7:45
נסע בשבת או לא נסע בשבת, את צרכי הדת של הקהילה שלנו הוא סיפק, ואם על הדרך שמר על בבת עינינו, הלא היא מכבי יפו, אלוהים גמל לו באריכות ימים ובאהבה שקיבל מכל סביבתו. ומה אתם תקבלו? פיוג'וס!
16
הרב אברהם בכר
בולגרי גאה | 08-07-2016 11:12
כל אותם אלו המקטרגים על דתיותו של האיש המיוחד הזה. הדת העבירה אתכם על דעתכם. אשקרה דפוקים.
17
אתם יהודים בכלל???
חיים | 22-10-2016 21:22
דחוף צריך בדיקה ואפילו שאני לא דתי אני מבין שכדור רגל לא דוחה שבת וזה בושה שאתם הדתים תומכים ברב בדעות הרפורמיות הזה תיתבישו לכם
18
צדיק יחיד בדורו
מלמד | 15-11-2016 12:44
רק צדיקים נפטרים היום שישי ערב יום כיפור ולא ישבו עליו שבעה אפילו יום אחד ,,,,,, בטח יותר רב מהרבנים הגנבים ששולחים ידיים לנשים ולגברים יהיה זכרו ברוך לעד !
19
ראשון לציון
צביקה | 19-11-2016 19:25
לכל הטוענים שהרב לא הצליח משום שמעטים יהודים יוצאי בולגריה שחוזרים בתשובה אומר שיהדות בולגריה ניצלה רק בגלל החילוניות שלה. העם הבולגרי ראה ביהודים 50 אלף ( בזמנו כאחוז אחד מאוכלוסיה של 5 מיליון בולגרים ) מגזר ככל המגזרים בגלל אי התבדלותם הם נראו ככל בולגרי הם חבשו כיפה בעיקר בקידוש או בבית הכנסת. אברמיקו היה אורתודוקסי עם השקפות רפורמיות שהקדים את זמנו.
20
מענין רב שנסע בשבת הרבנות לו מכירה בו
מושון | 15-04-2017 0:48
אבל רב שישב בבית סוהר על שחיתות זה בסדר?למה בגלל שיש מפלגה אחריו?
21
הזויים לגמרי
אלון | 26-11-2018 15:34
מזעזע בן אדם ששם כדורגל לפני השבת וזוכה להערכה על כך באמתלא של חיבור לקהילה . תכבדו את עצמכם .. ההתלקקות לתרבות המערבית חילונית היא נחיתות מאוסה .
22
אברהם בכר
בבו קובו | 01-12-2018 22:35
בולגרים יהודים אתם אומרים!?בית הקברות הרהזיתיים ירושלים המצבות שם מדברות! יהודי בולגריה באו להיקבר מ שנת 1750 עוד לפני הרצל הציונות הייתה קימת אצל יהודי בולגריה דוברי לאדינו הם אבן יסוד ליהודי העולם
23
הרב זכרו לברכה
אריק בר-אל | 22-11-2019 20:47
כולם.מתמקדים רק בזה שהוא לא שמר את הדת כפי שהרבנות המרחיקה רצתה. אבל ילדי יפו בין אם חרדים ובין אם חילונים ושהכירו את הרב המיוד הזה זוכרים את מעשיו ודרכו. היה לרב הזה מנהג היה הולך ברחובות של יפו ולפעמים רבות יותר נוסע על הווספה עם סירה שלו, וכשהיה רואה ילד שנראה כילד יהודי היה עוצר וניגש לילד ושואלילד תן לי פסוק יהודית כשכוונתו פסוק מהתורה ,ואם הילד ענה שהוא לא יודע הרב היה אומר לילד תגיד לאבא ואמא שהרב אברמיקו בכר מבקש מהם בערב להגיע אל בית הכנסת שלו בפינת שד ירושלים והרחוב שמוליך לכיוון שוק הפשפשים, אף אחד לא העיז לא להישמע לרב שלא רק שהיה הדמות הכי חזקה בקהילה היהודית אפילו הערבים היו מגיעים אליו שיפשר בסכסוכים שלהם ואף אחד לא העיז לפקפק ביושרו והגינותוו ומיד הצליח לפשר בינהם זו המחשה למי היה הרב הזה וכמה הוא היה אהוב על סביבתו .בערב מגיע ההורים ולאחר תפילת מנחה מעריב התישבו ליד שולחנו והוא נזף בהם בכעס אייך הם מגדלים ילד שלא יודע ולו מילה ביהודית וסיים במילים האלה שזכורות להרבה אנשים בתקופה ההיא-מחר בסוף יום הלימודיםתגידו לילד שמגיע מדריך של מכבי יפו שיאסוף אותו למועדון מכבי יפו שם יאכל ארוחה חמה ,יקבל עזרה בלימודים יבדקו במה הוא טוב ויכוונו אותו לזה וכשסבירו ההורים שאיו להם אייך לשלם תשובת הרב הייתה זה על חשבון המועדון כי עדיף שהילד או הילדה יהיו במקום מוגן מאשר ברחוב המפתה ,וכך ההורים היו יכולים לעבוד בשקט נפשי והרבה ילדים בגללו לא היו עברינים ופעם בשבועיים היההרב או המדריכים באים ויושבים עם מנהלי בתי הספר לראות אייך הילדים מתקדמים בלימודים וההיתנהגות האישית שלהם כדי לתקן בזמן התנהגות מקולקלת. כך שלי ולרבים כמוני לא משנה מה הרבנות הרגילה אמרה או חשבה על הרב לנו הוא היה המורה האהוב האדם שאיתו יכולנו להיתיעץ בכל בעיה וגם למבוגרים הוא ההיה אוזן קשובה ויד עוזרת חבל שרבנים כמוהו כבר לא מיצרים רבנים שעבורם כל אדם הוא אדם ולא איזה משרת שצריך לשרת אתו את הרב .ולכן תראו להיכן התדרדרנו כשהשנאה מובילה במקום הלב תהי נשמתו של הרב האהוב מנוחתו עדן אמן
24
קרדיט למי שאתם מצטטים את עבודתו
ג׳קי קומםפורטי | 24-11-2019 23:46
בקרה יצא ואני התחקירן הבמאי והמפיק של הראיון של הרב אברהם בכר שאותו את מצטטים ובשאר הזמן אתם מסתמכין עליו בלי לא מר מילה על מי שאחראי לתוכן. מוזיאון השואה בוושינגטון מקום נחמד היוצר העצמאי שבאמצעיו העצמאיים הפיק את התוכן זכאי לקרדיט.