אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום העצמאות ה-68: עולם התורה בשיא פריחה

יחד עם כל שאר הסיבות לשמחה הגדולה ביום העצמאות – קיבוץ גלויות, הקמת מדינה ושלטון, קיום מצוות יישוב ארץ ישראל, התפתחות המדינה במגוון רב של תחומים ובהיקף מדהים – לא נשכח להעלות על נס גם את שיבתו של עם ישראל אל תורתו, ושיבת התורה לשכון ולהיגלות בציון.

יום העצמאות ה-68: עולם התורה בשיא פריחה
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

למעלה ממאתיים שנה עם ישראל הולך ושב לארצו, שב לחיות את חייו בצורה הטבעית והבריאה שלו כעם. כך בהתיישבות, בחקלאות, בלגיטימיות להילחם על נפשנו, ובעוד מגוון רחב של תחומים. בהקמת המדינה, חלה בכל תחומים אלו קפיצת מדריגה, עת עלו למעלת ביטוי ציבורי של האומה.

במסכת חגיגה (דף ה, עמ' ב) נאמר 'כיון שגלו ישראל אין לך ביטול תורה גדול מזה'. וממילא, כאשר עם ישראל שב ומתקבץ לארצו, אותו ביטול תורה מתבטל והולך לו, הן מצד קיומה של תורה, כדברי הרמב"ן (דברים יא,יח) ש'עיקר הכתוב בארץ', והן מצד התקוממותם של בתי מדרשות בארץ ישראל, ושיקומו המופלא של עולם התורה, במיוחד לאחר החורבן הנורא בשואת ת"ש-תש"ה.

ביתר שאת, נכונים הדברים באשר לפריחתו של עולם התורה תחת כנפיה של מדינת ישראל.

יש הדורשים התפתחות זו לגנאי, אך למי שמכיר ומוקיר את ערכו של כל לימוד תורה, מזו שבכתב ומזו שבעל פה, הלכה ואגדה, בבלי וירושלמי, ראשונים ואחרונים, כל תוספת צמיחה מרנינה את הלב, ובמיוחד כאשר מדובר בפריחה איכותית של חידוש העיסוק בתחומים שהיו מוטלים כמעט מוזנחים במשך דורות, ובכמות הולכת וגדלה.

בזמן הקמת מדינת ישראל היו רשומים כ- 400 תלמידי ישיבות. מאז, בששים ושמונה שנות עצמאותנו, חל גידול מדהים במספרם של בתי המדרש ובכמות לומדי התורה בארץ ישראל.

 

בשביל לסבר את האוזן, נתבונן בנתוני צמיחת עולם התורה בדור האחרון:

בעשרים השנים האחרונות:

  • מספר הלומדים בישיבות 'הסדר' גדל בקרוב ל- 60%, עם כ-10,000 תלמידים כיום.
  • מספר תלמידי הישיבות הגבוהות (חרדיות וציוניות) גדל ביותר מ- 50%, וחצה מזמן את רף ה- 50,000.
  • מספר האברכים (ממגוון הזרמים) במדינת ישראל עלה ביותר מ- 70%, והוא מתקרב והולך למאה אלף אברכים.
  • מספר הישיבות הגבוהות הציוניות ומספר ישיבות ה'הסדר' גדל ביותר מ- 100% לכמות מרשימה של למעלה מ- 20 ישיבות גבוהות, וכ- 64 ישיבות הסדר.

לאלו מתווספים רבבות לומדי הדף היומי אשר ממחזור למחזור מתרבים והולכים.

כך שיחד עם כל שאר הסיבות לשמחה הגדולה ביום העצמאות – קיבוץ גלויות, הקמת מדינה ושלטון, קיום מצוות יישוב ארץ ישראל, התפתחות המדינה במגוון רב של תחומים ובהיקף מדהים – לא נשכח להעלות על נס גם את שיבתו של עם ישראל אל תורתו, ושיבת התורה לשכון ולהיגלות בציון.

==

הרב אבנר פורת הוא מנהל תחום חקיקה בחותם

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
ישר כח גדול
אוריאל | 11-05-2016 18:25
ישר כח . משמח מאד לקרוא נתונים מרגשים אלה. אשרי העם שככה לו
2
אל תשוו בין לומדי תורה אלו לאלו ההשוואה מקוממת
סלט טונה | 11-05-2016 23:45
ציוני וחרדי תרתי דסתרי
3
פריחת עולם התורה היא למרות המדינה
| 12-05-2016 4:23
עולם התורה פורח רק בזכות ובגלל העקשנות של גדולי ישראל להקים עולם של תורה למרות מלחמתם של כל ממשלות ישראל לדורותיה, רק בזכות גדולי ישראל ושלוחיהם שנלחמים ימים כלילות נגד שונאי ומחריבי עולם התורה. לייחס את פריחת עולם התורה למדינה זה כמו לייחס את ניסי יציאת מצרים לפרעה.....
למרות המדינה שמשלמת לכל אחד ממאה אלף האברכים....אתה צודק
| 12-05-2016 7:01
4
המדינה צריכה לממן לימוד תורה
| 12-05-2016 22:31
עד גיל צבא.מי שרוצה ללמוד אחרי הצבא או בהסדר אין שום מניעה ברוך השם במדינת ישראל היהודית. מעוותים יש הרבה אחרת לא היו מלחמות .
5
עולם התורה משגשג
סרוג | 13-05-2016 3:01
לא נישכח את המכינות ןהמחדרשות שמוסיפות אף הם באיכות ובכמות לעלום התןרה הפורח בארץ
6
שכחתם משהו
המצליף | 13-05-2016 8:54
קודם תודה לאל על כך ובין פורת יוסף יש לציין שמי ששלטו בשנים הראשונות של המדינה היו עמי ארצות שניסו לעקור תורה והיום לצערנו נישארו עוד כמה כאלה שהם נגד תורת ישראל ארץ ישראל ועם ישראל אז להיתפלל ולהיתחזק בקירוב לבבות לשם יתברך והוא ישמור אותנו מכל רע אמן
7
הרמב"ם מוכיח את ענין המשיח מהתורה מפסוקים של קיבוץ
אבנר | 13-05-2016 18:36
גלויות. זאת אומרת, שזו הראייה הכי גדולה למציאות של גאולה. כמו כן, הוא מביא את בר כוכבא במשנה תורה, ומביא שר"ע וכל חכמי דורו ראו בו משיח.