אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב חיים ברוך: "אם המטרה היא לחזק את החייל אז לא צריך עצרת"

ראש מכינת עצמונה מביע הסתייגות מקיום העצרת הערב ומבהיר כי אם מטרתה הייתה לחזק את הרמטכ"ל הייתה הצדקה לקיומה. "יכול להיות שצה"ל בלחץ ציבורי ייכנע – אבל אנחנו רוצים את זה?"

'אם המטרה היא לחזק את החייל אז לא צריך עצרת'
  (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של מכינת עצם בית מדרש וירטואלי)

ראש מכינת עצמונה, הרב חיים ברוך, התייחס היום (שלישי) לעצם קיומה של עצרת התמיכה בחייל שצפויה להיערך הערב בכיכר רבין והביע הסתייגות מקיומה.

"אם העצרת תפקידה לחזק את הרמטכ"ל ושר הבטחון לדאגה שלהם לכל חייל, בוודאי שהיו יוצאים אוטובוסים, אבל אם התפקיד של העצרת הוא לחזק את החייל, נראה לי שזו לא המשימה ולא המטרה ולא המגמה של כולנו", אמר הרב ברוך בראיון לרדיו 'גלי ישראל'.

הרב ברוך הוסיף כי "כולנו מבינים שהלב של כל המלחמה זה שר הבטחון והרמטכ"ל, ונניח שהלב הזה מחליט שאת אחד החיילים הוא רוצה לנטוש. ועושה את זה מתוך דאגה לבטחון ולמדינה. מה יעשה אותו חייל, ילחם בלב? יגיד ללב שהוא חלש? יגיד ללב שהוא לא עובד טוב?".

הרב ברוך התייחס למאבק של האזרחים למען שחרור גלעד שליט תוך שהוא מבקש לא להתעלם מתוצאות שחרורו של שליט: "מה היה אצל גלעד שליט, המדינה רצתה שהוא יגיע הביתה, אבל כשהמשפחה שלו התחילה במסע להחזרת גלעד שליט, אז זכינו וגלעד שליט הגיע הביתה, אבל החלשנו את כל האומה. בהצלת הפרט החלשנו את הכלל המשותף".

"בכל מבצע 'צוק איתן' המשימה המרכזית של המחבלים הייתה לחטוף חיילים. הצליחו לחטוף את הגופות של הדר גולדין ואורון שאול. אם המשפחה של אורון שאול תעשה עצרות למענו, יכול להיות שצה"ל בלחץ ציבורי ייכנע – אבל אנחנו רוצים את זה?".

בסוף דבריו ערך הרב ברוך חלוקה בין מטרות העצרת והוסיף כי "אם מטרת העצרת היא לחזק את הרמטכ"ל – אני הראשון שאהיה שם. אם העצרת מטרתה לחזק את החייל, אז למה צריך עצרת? החייל הוא חלק ממערך שלם, הכלל קודם לפרט".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מי לחץ עליך אדוני הרב שאתה מגיב בצורה זו??
משה | 19-04-2016 17:10
מה אתה מצפה לקבל מהצבא ומהרמטכל ? תגובתך מוזרה בעיני מאד. העצרת באה לתמוך בחייל ובהוריו ואל תקשר זאת לרמטכל שטעה בגדול כאשר מיד החליט מה עשה החייל עוד לפני החקירה !!!!!!!!!!!!!!! מי זה מכינת עצם???????????
2
כמה התחכמות יש בתגובתך
מעניין מה תאמר לתלמידיך שלקראת גיוס | 19-04-2016 17:49
כמה פעמים התרומם האגודל שלך כשניסית להסביר זאת לתלמידים שאתה שולח גם לחזית.
3
אתה רואה במיקרו בלבד
יוד | 19-04-2016 17:56
האירוע של החייל נופל משמיא כדי להראות שרוח העם היא הכי טבעית הכי ישרה .הכי מוסרית.ולצערי מערכת הבטחון מנסה לחנך את העם לפי קוד מוסרי נוצרי.לא יהודי.יש לי את מלוא ההערכה לאנשים שכל חייהם לבטחון המדינה.אך יש מוסר יהודי בסיסי שהעם אומר זאת זמן רב.המלך ערום. הפוליטיקאים מצליחים לרמות אותו בבחירות .אך זה לא יימשך זמן רב. האמת תצא לאור
4
נושאים את הדגל
| 19-04-2016 18:02
לשאת את דגל הממלכתיות זו זכות ולעיתים לא אבל אם כבר הוחלט לשאת את הדגל ובשם אותה ממלכתיות יתר אתה רומס כל כך הרבה ערכים שאתם מחנכים להם ערב בבוקר. תצתרך יושרה והגינות מאד גדולה אותם רבנים שקראו לציית ולא לסרב פקודה בתקופת הגירוש לא הבינו נכונה את התמונה בכללותה והיום מכים על חאט. וכשייגעו בציפור נפשך תצתרך ללכת אם אותה ממלכתיות לבכות ולקבל את רוע הגזרה. לקרוא לשמירה על נהלים והוראות חובה וניצרך להוקיע חוסר מוסריות חובה. לא יצוייר שהרמטכל הייה מיד לאחר פרסום התחקיר משעה ונוזף בו הייתה הסכמה מקיר לקיר להוקיע הנבלה הזו מישראל במקום זואת בחרו לתת לזה קונוטצייה פוליטית התעלמו מהחייל לגמרי ולא עוד שבחרו להעמיד אותו לדין באשמת הריגה לא יעלה על הדעת שאנשים ימניים בדעותהם כמוך תינתן האפשרות להתבלבל בשם הממלכתיות. הממלכתיות הזו בורחת משורש המחלוקת האם אנחנו במלחמה או לא האים ניתן להבליג כאילו היינו עכשיו בג'בלאות בעזה או לא רוב הציבור חושב שכן.
5
הרב ,אתה רוצה להיות הרבצ''רה הבא?
לאה | 19-04-2016 18:14
כך זה נשמע!
6
אתה מאמין במה שאתה אומר? הגזמת בעיוות האמת. הגזמת.
יוסי | 19-04-2016 18:23
לא אשכך את ריקוד ראש הישיבה שלך עם דן הראל שברשעותו הרבה גירש את יהודי גוש קטיף. את מי אתה רוצה לחזק? את החייל הגיבור או את מקצץ הזקנים ליהודים ומעמיד לדין חייל שהרג מחבל?
7
השכל הישר קודם לממלכתיות מעוותת.
סכין בגב | 19-04-2016 18:26
8
הרב לא מבין, זה מאבק על המוסר!
שלום | 19-04-2016 18:28
צריך להגיד את האמת. הפקודות של הצבא לא מוסריות, כל מי שהצבא באמת חשוב לו חייב להאבק על כך.
9
אני לא מבין, העצרת למען הכלל!
דת"ל | 19-04-2016 18:41
העצרת קוראת תיגר על המוסר המעוות שיש לצערנו בצבא. כן, הצבא הוא קודש, כן, הוא שלנו, אבל מותר לבקר אותו!
10
גלעד שליט היה חייל שבוי לכן היו חייבים
| 19-04-2016 20:16
להציל אותו או לחסל אותו יחד מאות ערבים. אבל אם הנעדרים בעולם האמת יש דרכים אחרות להחזיר אותם .אין להחזיר מחבלים בשום פנים ואופן. לתת לערבים מדינה בעזה עם כל המשתמע אבל קודם שיחזירו את הגופות והנעדרים.הפלאסטינים צריכים לדעת שאין משהו אחר למען השלום. הקבה מקיף את עם ישראל בחומות אש ואין סיכוי לערבים להשיג דברים שלא מגיע להם.
11
"הכלל"- העם, קודם ל"פרט"- הרמטכ"ל!
נציג "הכלל" | 19-04-2016 21:39
אם הרמטכ"ל נכנע לרוחות זרות כמו במקרה הנדון וכמו בעניין "תודעה יהודית", חייבים לבקר אותו ואולי אפילו להחליפו. מחשבה ילדותית שלא יודעת לבקר גם דברים טובים, לא ראויה לחנך, אולי לאלף קופים!
12
תודה לרב, שמעודד את הרמטכ"ל לפעול נגד הרוצח של הילד!
"בצלם" | 19-04-2016 21:47
לא ניתן לאנשים צמאי דם להפוך אותנו לחברה שבה מותר לחשוב אחרת מאיתנו!
הלוו ברור שצריך עצרת
| 20-04-2016 10:00
כן מזה העידוד הזה ? לבצלם אתם שיכים ???? אם זה היה הבן שלכם גם הייתם מדברים ככה ? שלא צריך עצרת?!!!! אלאור אנחנו איתך אל תתיחס לכל הזבל האלה שדורכים עליך ותרים את הראש
13
ברור שאנחנו רוצים שהצבא יחזור בו בגלל לחץ ציבורי!
עמי | 19-04-2016 21:59
ברוך הבא למציאות, ככה זה עובד! בוגי יעלון יודע טוב מאוד שאם הארוע לא היה מצולם ומופץ- זה היה ניגמר אולי ב"ריתוק". לחץ ציבורי - זה מה ש"בצלם" עושים, חייבים לייצר לחץ כנגד!
14
זוית הראיה הצרה של השר לעומת זו הרחבה של החיל
שתיקה כהודאה | 20-04-2016 14:11
שר הבטחון טען שאסור היה לירות במחבל בחברון. מזוית ראיתו של השר המחבל כבר לא סכן איש. אכן, בטווח הזמן הקצר וברדיוס של כמה עשרות מטרים סביב המחבל נראה שהשר צדק, אבל זוית הראיה של החיל היתה הרבה יותר רחבה משל השר. על רקע תוצאות שחרור המחבלים בעסקת גלעד שליט שעקרה את כח ההרתעה של המנגנון המשפטי המסודר, החיל שאל את עצמו אם הותרתו של המחבל בחיים לא תפחית את גורם ההרתעה היחיד שנשאר- החשש של המחבלים למות (לא משפיע על שוחרי השוהדה והג'נה אבל משפיע על האחרים, הרי גם פרשן "הארץ" עמוס הראל ב 10.04.16 הסביר את דעיכת גל הטרור, בין יתר הסבות, ב"פעילות ...של הרשות ... כדי לשכנע תלמידים לא לצאת לפיגועים שסביר כי יסתיימו במותם" ), ועוד שאל החיל את עצמו אם בהחלטתו שלא להרוג את המחבל ובכך להחליש את הרתעת הטרוריסטים, אין הוא נעשה בעצמו לשותף לטרור ולרצח בני עמו. שר הבטחון יכול לאמר שגם מזוית ראיה רחבה המגרעות שבהריגת המחבל גדולות מיתרונותיה, ולכן היא אסורה, אבל הוא בכלל לא מתיחס לזוית הראיה הרחבה. הוא שותק, ושתיקה נדמית כהודאה.
15
אולי החיל הבין שמאחורי הפקודה הגלויה ישנה פקודה סמויה
דברים שרואים משם | 20-04-2016 17:34
אולי החיל הבין שמאחורי הפקודה הגלויה (שנתנת מתוך כניעה לדעת הקהל העולמית, בי.די.ס. וכיו"ב) ישנה פקודה אחרת, סמויה, שמבטאת את הרצון האמתי של המטכ"ל ושל הממשלה הנבחרת, והיא להרוג את המחבל. למסקנה זאת יכול החיל להגיע גם באופן עצמאי (החיל ראה דגל שחור של אי חוקיות מתנפנף מעל גרימה עקיפה של הרג יהודים ע"י הותרת המחבל בחיים לעסקת גלעד שליט מס' 2) וגם מספורים שהוא שמע (נכונים או לא) על תקדימים רבים של הרג, שהמערכת נתנה להם הסכמה שבשתיקה, לכאורה.