אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ישראל רוזן: לא כל 'מעלית שבת' באמת שומרת שבת

לא כל מעלית אוטומטית המוצגת כ'מעלית שבת' כשרה על פי ההלכה. קיימות השפעות חשמליות בפתיחת דלתות, בשקילה, בפילוס עצירה וכד' ואלו טעונים בדיקה. לא פעם החברות 'מדלגות' על הבדיקה והאישור ונתקלנו פעמים רבות במעליות בלתי-כשרות בעליל. השבת בקומה העליונה.

הרב ישראל רוזן: לא כל 'מעלית שבת' באמת שומרת שבת
  מעלית שומרת שבת? (ויקיפדיה)

 "זכור את יום השבת לקדשו" (כ,ח)

 השבת נמצאת בהחלט בסְפֵירה העליונה, בהתאם לכותרת המדור, בפיסגת החיים היומיומיים, האפרוריים. מי שטעם טעמה של שבת חש שהיא מחיָה את הנשמה ומעלה את האדם לקומה גבוהה יותר. כתרים רמים ו'מלאכי עליון' מפארים את השבת, אך מסגרת מדור זה מכתיבה לרדת מעולם האצילות לעולם המעשה. נקדיש את דברינו ל'דרי מעלה' כפשוטם של מילים, לשמירת השבת בקומות העליונות בבניינים רבי-קומות. והפעם, במשקפי מכון 'צומת' האמון על איתור בעיות הלכ-טכניות ופתרונן. ושתים הן נקודות מבטנו היום: המעלית והמים.

 מעלית השבת

מעלית שבת היא אחד הנושאים היותר ותיקים במגרש ההלכטכני. היא כבר חגגה מזמן את היובל הראשון לקיומה , ועניינה מוכר; פיקוד מתוכנן מראש המעלה ומוריד את המעלית אוטומטית, בדרך כלל בטווח שעות מוגדר מראש, והאדם רק תופס טרמפ…

 מרבית הרבנים העוסקים בפסיקה ציבורית התירו את סידור השבת המבוסס בעיקר על משנתו ההלכתית של הרב ש"ז אוירבך זצ"ל. הרב שח לי פעם, בהקשר למעלית שבת, כי "עונג שבת דוחה חומרות", ורמז לטאבו שהוטל בחברה החרדית על ההזדקקות לסידור זה שקיבל תג 'היתר ציוני'. נוצרה מציאות אבסורדית שזקנים ומוגבלים חרדים מכתתים רגליהם באנטי-עונג-שבת, והמעלית האוטומטית הקיימת אצלם מיועדת רק ל…נשים. זו גם הסיבה ששכונות חרדיות לא נבנות לגובה, למרות צרכי הדיור הגבוהים במיגזר זה.

 ואם תשאלו, מה עושה מעלית-שבת בבנין 'חרדי'? התשובה: "חוק מעליות שבת" משנת תשס"א המחייב להתקין סידור שבת בבנין מגורים בו קיימת יותר ממעלית אחת. ואם כבר יש, אז לפחות שהנשים יהנו מן ההלכה ה'ציונית'. להן מותר! (ובסוד נוסיף: גם גברים חרדים רבים נצפו במעליות בתוככי השבת ב…בתי מלון. שם אין לחץ חברתי!)

 הבו גודל לחכ"ים אורי אורבך, הרב חיים אמסלם ו…איתן כבל שחברו להציע תיקון לחוק מעליות שבת, ולפתור בעיה באלפי בתי מגורים בהם קיימת רק מעלית בודדת. ובכן, דרישת אחוז מסוים של הדיירים (עדין מתווכחים על שיעורו, 25-50%) תחייב התקנת סידור שבת דו-קיומי, דתי-חילוני; "המעלית תפעל כמעלית שבת בזמנים ידועים וקבועים מראש, עד 10 פעמים ביום", וביתר היום – תשוב לחילוניותה.

 תו תקן שבתי

כאן המקום להעיר לתשומת לב הקוראים וידידיהם (מומלץ להפיץ); לא כל מעלית אוטומטית המוצגת כ'מעלית שבת' כשרה על פי ההלכה. קיימות השפעות חשמליות בפתיחת דלתות, בשקילה, בפילוס עצירה וכד' ואלו טעונים בדיקה. מכון 'צומת' למשל קשור בהסכם עם מרבית החברות המתקינות מעליות שבת בישראל לבצע בדיקה על חשבונן לפני המסירה. אישור כשרות המעלית לשבת נשלח לחברת המעליות ולועד הבית. דא עקא, לא פעם החברות 'מדלגות' על הבדיקה והאישור ונתקלנו פעמים רבות במעליות בלתי-כשרות בעליל.

חשוב שהבדיקה תתבצע לפני המסירה כי לעתים הבעיה קשורה בהתקנה, ולאו דוקא בפיקוד עצמו. לתשומת לב שוכני קומות גבוהות איכפתניקים: אתם זכאים לבדיקה ולאישור ללא תשלום מצדכם! דרשו זאת! בהעדר ביקוש החברה המתקינה מזלזלת. (במחשב מכון 'צומת' קיימת רשימת כל המעליות שנבדקו על ידינו ב-20 השנים האחרונות. 02-9931442)

 מי ישקנו מים בשבת?

מילא, ללא מעלית אפשר לחיות, אבל לא בחוסר מים. ולמי שלא יודע נספר כי בבניינים רבים (גם 4-5 קומות) לחץ המים העירוני לא מספיק להעלות את המים לקומות הגבוהות. לשם כך קיימות בבנין משאבות מקומיות להגברת הלחץ. עקרונית יש שתי שיטות; מתקן הקרוי הידרופור שהוא מיכל מים לא גדול הנמצא למטה ובו מים דחוסים בלחץ גבוה. דרי הבנין מקבלים את מימיהם ממיכל זה, וצריכת מים בדירה משפיעה במישרין על הפעלה מחדש של משאבת הדחיסה (באמצעות מד לחץ, פרסוסטט).

 כיום מקובלת שיטה אחרת, מהופכת; על גג הבנין קיימת בריכת מים גדולה והיא משמשת 'מגדל המים' הפרטי של הבנין, ממנו שואבים ברזי הדיירים מים חיים. המים מועלים לבריכה במשאבות (שאין בהן בדר"כ בעית שבת, כי השפעת הצריכה עקיפה ביותר). המים זורמים לברזים בנפילה חפשית (גרוויטציה) והכל טוב ויפה. דא עקא, דרי מעלה (2 הקומות העליונות) מקבלים זרימה חלושה בלבד, שכן מפל המים כלפיהם נמוך. לטובתם מותקנים חיישני זרימה המפעילים משאבות הדוחפות מים לקומות אלו (בלבד). צריכת מים משפיעה במישרין על המשאבות, ו…יש בעיה.

 כאמור, יש גם פתרונות זולים למדי לשתי השיטות, אך בשל קוצר היריעה וקדושת השבת אין כאן המקום לפרטם. הטלפון של מכון 'צומת' כבר ידוע לכם (ראו לעיל), וכן אתם כבר יודעים: ללא לחץ מלמטה על הקבלנים הם לא ירוצו להתקין סידורי שבת…      

 (נכתב במוצ"ש וארא)

==

המאמר יפורסם בטורו של הרב ישראל רוזן 'נקודת מבט' בעלון "שבת בשבתו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו