אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יצחק שילת: אל תחתמו עדיין על כרטיס תרומת אברים

במכתב ששלח הרב יצחק שילת, מישיבת מעלה אדומים, הוא פונה לבוגרי הישיבה ומעודד אותם לחתום על כרטיס לתרומת איברים. במכתב הוא חושף כי בימים אלו מתנהל מו"מ בין רבני הציונות הדתית לבין המרכז הישראלי להשתלות על הכנסת שינויים לנוסח הכרטיס. הרב ממליץ להמתין עם החתימה עד לסיום המו"מ.

הרב יצחק שילת: אל תחתמו עדיין על כרטיס תרומת אברים
  להמתין עם החתימה. כרטיס אדי

הרב יצחק שילת מישיבת מעלה אדומים תומך בחתימה על כרטיס תרומת אברים, אבל מבקש להמתין עם החתימה.

במכתב ששלח הרב שילת בשם ראש ישיבת מעלה אדומים, לתלמידי ובוגרי הישיבה, הוא מתייחס לפרשת תרומת האברים של כדורגלן העבר, אבי כהן, שבני משפחתו נמנעו מלתרום את אבריו, ובתקשורת פורסם כי פעולה זו נעשתה בלחץ רבנים.

במכתב כותב הרב שילת "הננו פונים אליכם בבקשה דחופה בענין בעל חשיבות ממדרגה ראשונה. בוודאי כולכם שמעתם לאחרונה על פרשת הכדורגלן שנפטר באורח טראגי, ושלמרות שבחייו חתם על "כרטיס אדי" לתרומת איברים, נמנעה המשפחה מלהתיר לעשות כן, וזאת, לפי דיווחי התקשורת, "בהשפעת הרבנים". מדובר בחילול השם נורא, ובזלזול בהצלת נפשות ממוות."

בהמשך מביא הרב שילת התייחסות הלכתית של הרבנים הראשים לישראל הרב שפירא זצ"ל והרב אליהו זצ"ל שלאחר קביעת מוות מוחי, ניתן לקחת אברים לצורך השתלה כדי להציל חייהם של אנשים הנוטים למות. גם ראש ישיבת מעלה אדומים, הרב נחום אליעזר רבינוביץ' פסק בעד החתימה על הכרטיס ואף מחזיק בידיו כרטיס אדי.

אחרי שמתאר הרב שילת את המצב הקיים בו משפחת החותם יכולה להתייעץ עם כל רב שתבחר, לפני שתסכים לתרום את איבריו, חושף הרב שילת כי : "בימים אלה מתנהל דו-שיח בין כמה רבנים מהציונות הדתית לבין אנשי המרכז הלאומי להשתלות, וזאת במטרה להכניס שינויים לא מהותיים לנוסח הכרטיס, וליצור נוסח מעודן יותר, כדי שלא לפתוח פה וכד'."

בימים הקרובים תצא ישיבת מעלה אדומים, בקריאה לכל תלמידיה ובוגריה, ואולי גם לכל תלמידי ההסדר, לחתום על כרטיס לתרומת איברים. במעלה אדומים מקווים כי הציבור הדתי לאומי כולו, שעד היום לא חתם בהמוניו על כרטיס אדי, יירתם למהלך ויכול "להציל נפשות מיוסרות מישראל, המשוועות לעזרה."

בשלב ראשון ייאספו בישיבת מעלה אדומים, נתונים על המעוניינים עקרונית לחתום על כרטיס אדי, כשהחתימה בפועל תיעשה רק אחרי ש"ייסגר" המו"מ עם מרכז ההשתלות.

רמז למשא ומתן המתנהל אפשר למצוא באתר אדי, בו נכתב: "הניסוח הנוכחי של כרטיס התורם מעורר קשיים הלכתיים מסוימים, ובימים אלו מתקיים דיון לעדכון ולתיקון כרטיס התורם כך שיענה על דרישות ההלכה מבחינת הניסוח."

המעוניינים להכנס למאגר של ישיבת מעלה אדומים, מוזמנים להשאיר את פרטיהם באתר הישיבה.

==

כרטיס אדי נקרא על שמו של אהוד בן דרור, שנפטר בעודו מחכה לתרומת כליה. חתימה על כרטיס תורם – אדי מעידה על רצונו של אדם לתרום מאיבריו לאחר מותו להצלת חייהם של חולים הממתינים להשתלה. מאגר החתומים על כרטיס תורם אדי ממוחשב ומנוהל על ידי המרכז הלאומי להשתלות של משרד הבריאות. מאגר המידע באדי הוא חסוי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כותרת טועה ומטעה - לשנות מהר
צחי ירושלים | 19-01-2011 17:18
2
הוצאת המכתב מהקשרו: הרב שילת כתב מאוד בעד החתימה
י_א | 19-01-2011 18:05
ומארגן רשימה כמה שיותר גדולה של חותמים פוטנציאליים, כאשר החתימה בפועל תיעשה בזמן הקרוב לאחר סיום המשא ומתן עם מרכז ההשתלות... להלן המכתב המלא: ב"ה שבט תשע"א לכל בוגרי ישיבתנו היקרים נ"י באשר הם, שלום וברכה. הננו פונים אליכם בבקשה דחופה בענין בעל חשיבות ממדרגה ראשונה. בוודאי כולכם שמעתם לאחרונה על פרשת הכדורגלן שנפטר באורח טראגי, ושלמרות שבחייו חתם על "כרטיס אדי" לתרומת איברים, נמנעה המשפחה מלהתיר לעשות כן, וזאת, לפי דיווחי התקשורת, "בהשפעת הרבנים". מדובר בחילול השם נורא, ובזלזול בהצלת נפשות ממוות. כבר בשנת תשמ"ז פסקו הרבנים הראשיים לישראל דאז, הגרא"א שפירא והגר"מ אליהו זצ"ל, וכן הגר"ש ישראלי זצ"ל שעמד בראש ועדה לענין זה מטעם הרה"ר, וכן הגר"מ פיינשטיין זצ"ל ראש הפוסקים באמריקה (בפסקו האחרון בענין זה), שמוות מוחי הוא מוות גמור על פי ההלכה, ושאחריו ניתן לקחת איברים להשתלה, דהיינו להצלת חייהם של אנשים הנוטים למות. ראש הישיבה שליט"א פרסם את פסקו בעד חתימה על הכרטיס בשו"ת שיח נחום סי' ע"ט ואף חתם אישית על הכרטיס. מאמר של הח"מ בענין זה פורסם לאחרונה באתר הישיבה, ומאמר הלכתי מפורט יותר פורסם בזמנו בספר 'קביעת רגע המוות', בהוצ' מכון שלזינגר, י-ם תשס"ח. לפני כשנתיים נחקק בישראל חוק הקובע את סדרי הקביעה של מוות מוחי, ובו הוכרו בחוק המדינה דרישותיה המדויקות של הרבנות הראשית לישראל. בחוק זה תמכה גם ש"ס, בהסכמתו של הגר"ע יוסף שליט"א. בבתי החולים יש סמכות לקבוע מוות מוחי רק לועדת רופאים אובייקטיבית (שאינם שייכים למחלקה שבה אושפז החולה ולא למחלקת השתלות), ורק על פי התנאים שקבעה בזמנה הרבנות הראשית. בנוסף לכך הועדה חייבת על פי החוק למסור את פרוטוקול קביעת המוות לידי המשפחה לפי דרישתה, על מנת שתקבל עליו אישור של כל רב שתבחר. גם ב"כרטיס אדי" הקיים ישנו סעיף נוסף, למעוניין בכך, המתנה את התרומה בהסכמת איש דת מטעם המשפחה. בימים אלה מתנהל דו-שיח בין כמה רבנים מהציונות הדתית לבין אנשי המרכז הלאומי להשתלות, וזאת במטרה להכניס שינויים לא מהותיים לנוסח הכרטיס, וליצור נוסח מעודן יותר, כדי שלא לפתוח פה וכד'. בישיבת הר"מים האחרונה בישיבתנו הוחלט, בעידודו של ראש הישיבה שליט"א, לפנות אל כל תלמידינו ובוגרינו, ואחר כך אל כל תלמידי ישיבות ההסדר, לחתום על כרטיס לתרומת איברים. אנו מעוניינים לצאת במבצע החתמה גדול, שיהיה בו משום קידוש השם, ובעיקר: שיגרום לכך שהציבור הרחב של הציונות הדתית יירתם לענין זה, שעד היום הוא בבחינת "הן ולאו ורפי בידיה", ונמנעת הצלת נפשות מיוסרות מישראל, המשוועות לעזרה. לצורך קידום הענין הננו מכינים בדחיפות רשימה של כל התלמידים והבוגרים שלנו (אפשר ורצוי כמובן לצרף בני משפחה) שמוכנים עקרונית לחתום. החתימה בפועל תיעשה רק אחרי ש"ייסגר" המו"מ עם מרכז ההשתלות, וניידע אתכם על כך. אנו קוראים לכולכם להעביר שם, ת.ז. וכתובת מגורים. מי לה' אלינו! להרשמה לחץ כאן: http://www.ybm.org.il/hebrew/contactUs.aspx בשם ראש הישיבה והר"מים יצחק שילת
3
מה דעתם של הרב שמואל אליהו והרב יעקב שפירא?
| 19-01-2011 19:12
4
אוהב את הרב שלת
אביעד | 20-01-2011 12:08
למרות שלא למדתי במעלה אדומים, נתקלתי לא פעם באומץ ההלכתי מחד ונאמנות מוחלטת להלכה, אשריו ואשרי חלקו