אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדרך היחידה להשאיר את בנט בבית היהודי / דעה

גם אם ייקח הרבה יותר זמן ומאמץ להגיע לצמרת מתוך מפלגת הבית היהודי, זו הדרך היחידה שתגרום לציונות הדתית לבחור בו. אין לה אינטרס בפרסונה שנקראת נפתלי בנט, אלא במגוון הערכים המרכיבים את הכיפה הסרוגה, וממילא רק כיבוש הפסגה מתוך המפלגה המגזרית יש בו בדל תועלת כלשהי

הדרך היחידה להשאיר את בנט בבית היהודי / דעה
  (צילום: Miriam Alster /Flash90)

מהרגע הראשון שבנט דרך בפוליטיקה, היו שחשדו בו. עלה החשש שהוא 'ישתמש ויזרוק', ייעזר בציונות הדתית כדי להגיע לעמדת מתמודד ראוי לראשות הממשלה ואז ייפרד מהמגזר, יערוק למפלגה לא סקטוריאלית. לאור תוצאות הבחירות האחרונות, בהן הבינו יועציו של בנט שהם לעולם לא יוכלו להגשים את חלומם מתוך מפלגת נישה- מכניסת אורחים, מדירה רבנים ומכילה חילוניים ככל שתהיה- החשש הזה רק מתחזק.

לא קשה לשים לב שבנט התעייף מהחרדלי"ם, מהסמוטריצ'ים למיניהם, מאס בוויכוחים פנים מגזריים ומשתוקק לצאת לים הגדול של הפוליטיקה הישראלית. כל סערה מהסוג שסיפק סמוטריץ' בשבוע שעבר רק מאששת את התובנה העגומה שהשאיפות של בנט לא מתיישבות עם מפלגת הבית היהודי.

בהנחה שאשכנזי קבר את סיכוייו בהתנהלותו המבישה בפרשת הרפז; בתקווה שיאיר לפיד החלקלק לא יצליח לשכנע את עם ישראל שהוא הפך את עורו השמאלני-אנטי דתי; ומתוך הבנה שליעלון אין שום דבר להציע מעבר למומחיות ביטחונית שנויה במחלוקת, נפתלי בנט רואה את עצמו המתמודד הראוי ביותר לתואר היורש של נתניהו, שיום יבוא ואפילו הוא ילך הביתה.

לכן בנט מנסה לצאת מהמגזריות. להתעסק בחמש יחידות מתמטיקה ולא בסוגיות דת ומדינה נפיצות ומקטלגות. מה הוא לא יעשה כדי לברוח רחוק ככל האפשר מהוויכוחים המגזריים, הקטנוניים בעיניו? קשה להיזכר מתי בשנה האחרונה שמענו את בנט עוסק מיוזמתו בנושא שמעסיק את הציונות הדתית.

על פניו, המהלך שלו טוב לציונות הדתית, שאחרי הכיפות של עמית סגל, נעם סולברג, רוני אלשיך ואביחי מנדלבליט, תשמח מאד גם לכיפה בקדקוד הראשי, שכרגע אין שום חובש כיפה אחר שמתיימר ללטוש אליו עיניים.

אך השיטה של בנט תהיה טובה לציונות הדתית רק אם הוא לא יבריז לה. רק אם הוא לא ישתמש בה כדי לקפוץ למגרש של הגדולים ואז ישליך אותה הצידה, יחבור לסער או ברקת, או יתמזג עם הליכוד כפי שהוא כבר היה עושה בחורף שעבר לולי ישראל כץ חסם את הרעיון בגופו. ייפרד לשלום מהמגזר שבנה אותו פוליטית ויהפוך את הכיפה לקישוט נעדר סדר-יום ערכי משמעותי, אלטרנטיבי.

אולי במונחים של פוליטיקאים אין שום בעיה 'להשתמש ולזרוק', "זו פוליטיקה" הם יאמרו. אבל במונחים מוסריים זה לא דבר הגון להיעזר במגזר כשאתה צריך אותו ולהפסיק להתעסק בשאלות המטרידות אותו, רגע אחרי שלמדת ללכת לבד.

אני חושב, שהדרך היחידה של הציונות הדתית להרוויח משני העולמות, להגשים את חלומה לראש ממשלה חובש כיפה שגם יבטא את סט הערכים הרחב, המורכב כל כך, של הציונות הדתית, היא לשדר לבנט בכל דרך אפשרית שבגידה היא לא אופציה. אם לבנט, או לקלוגהפט, יהיה ברור שאם הוא יערוק למפלגה אחרת הציונות הדתית תראה בכך בגידה, עלבון טבעי ומתבקש למי שמרגיש מנוצל, ולכן אף אחד מהציונות הדתית לא יצביע לו, לא משנה מה תהיה האלטרנטיבה, הוא ייאלץ להישאר בבית היהודי.

גם אם ייקח הרבה יותר זמן ומאמץ להגיע לצמרת מתוך מפלגת הבית היהודי, זו הדרך היחידה שתגרום לציונות הדתית לבחור בו. אין לה אינטרס בפרסונה שנקראת נפתלי בנט, אלא במגוון הערכים המרכיבים את הכיפה הסרוגה, וממילא רק כיבוש הפסגה מתוך המפלגה המגזרית יש בו בדל תועלת כלשהי.

אם בנט ימזג את הבית היהודי עם הליכוד זה יהיה סופה הפוליטי של הציונות הדתית. טוב מאוד שבנט מתעסק גם בנושאים לא מגזריים ובכך מרחיב לעצמו את בסיסי התמיכה, אך צריך להיות לו ברור מעל לכל ספק שאם הוא ישתמש בציונות הדתית כמקפצה לקריירה האישית שלו, למילוי האמביציות התוססות שלו, הוא לא יקבל שום קול חובש כיפה.

זו הדרך היחידה למנוע בריחה של בנט, הדרך היחידה לגרום לו להתעסק בנוסף לפרויקטים ניטרליים ומבורכים כמו בגרות במתמטיקה, גם באינטרסים הלא פחות חשובים של הציונות הדתית. מבחירת דיינים והורדת שכר הלימוד הגבוה כל כך שמשלם המגזר, ועד להשמעת קול תקיף, גם אם לא פופולארי, בשאלת הקפאת הבנייה ביו"ש,ריסוק הרבנות הצבאית והחדירה המתגברת של הרפורמים לארץ ישראל.
כולם היו בניה של הציונות הדתית, לכולם היא צריכה לדאוג, לא רק לאיש המוכשר והשאפתן שנקרא נפתלי בנט.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
אתם אשמים אחים שלי! חינכתם להשתלבות בהנהגת המדינה?!
נתי | 10-04-2016 17:49
הייתם בטוחים שכולם יצעדו **בדיוק** בקו הרצוי והמתוכנן? אז זהו שלא! שחררתם את הקפיץ המתוח - והוא בהחלא רוצה להשיג את הנהגת המדינה, אבל לא כמו שאתם תכננתם שיהיה אלא כמו שבא לו. בגלל סיבה זו של רצון להשתלב בהנהגת המדינה עזבו אתכם טובי בניכם ובנותיכם להצביע עבור רשימות חילוניות - על חשבון היהדות סליחה - אבל תאכלו את התבשיל שבישלתם!!!
2
בנט לא מחפש קרירה
חנוך | 10-04-2016 17:57
אסור להפוך אותו לבן ערובה של הציונות הדתית. אם יצליח במסגרת אחרת-מה טוב, כולנו נרוויח. "הבית היהודי" זה אמצעי, לא המטרה.
3
הפתרון הוא בהתייחסות לדת ומדינה לא כנושא "מגזרי"
| 10-04-2016 18:01
אין פה דאגה לאינטרסים של אנ"ש כי הם ערכים ודרך שצריך להתוות.
4
רוצים בחזרה את שאול יהלום !!!
| 10-04-2016 18:33
שום דבר חדש לא התחיל! שום דבר במדינה לא התקדם ברוח הציונות הדתית
5
עורבא פרח
| 10-04-2016 18:37
בנט יישאר בבית היהודי, והחרדלים יעזבו עם תקומה וכולם יהיו מרוצים!
6
דעה
שלמה | 10-04-2016 19:08
אבל כבר היום הבית היהודי היא ליכוד שתים, אם בנט לא יתאחד עם תקומה הדבר ברור שהיא תהיה ליכוד שתים, זה שוזר את היחס לדת ומדינה, תקיפות בנושא ימין ושמאל וכו'. וממילא אולי הכי טוב, שבן בנה של הציונות הדתית יבא עם מעט מערכיו שארי הפליטה, וינהיג כך את המדינה, ואנחנו הציבור הדתי החזק, ילך יחד עם יחד ותקומה וליצור מפלגה שתאגף את בנט בכל ענייני הדת ומדינה. שאלת השאלות, האם הציבור החרדל"י של תקומה שייך יותר לחרדים הספרדים או לציונות הדתית הליברלית. נקודה למחשבה.
7
צריכים ליצור אלטרניבה
מאיר | 10-04-2016 19:57
בנט אינו מייצג אותי החשש שהוא יעשה כן והציונות הדתית תתמסמס. לכן צריך ליצור מועמד/ים נוספים
8
יש לחפש מחליף לבנט שרוצה להיות ליכוד 2
ורצוי מה שיותר מהר | 10-04-2016 21:43
9
איומים זה יפה
שוע | 10-04-2016 22:02
השאלה בהגיע יום פקודה והוא יערוק האם משתלם לא להצביע לו בגלל שאמרנו לו בעבר הרי הוא עדיין יהיה עדיף אותו מאשר אחרים
10
כותב המאמר יוצא מנ' הנחה
דת"ל | 10-04-2016 22:13
שאנחנו חייבים את בנט. "היינו הרבה לפניו ונהיה הרבה אחריו"... כמו עוד הרבה פוליטיקאים, גם הוא יעלם מתישהו, ואת מקומו יתפוס מישהו אחר. (סמוטריץ'? אינשאללה).
11
מהי פוליטקה
| 10-04-2016 22:21
הרב אהרן סולביצ'ק זצ"ל סיפר, כי רבי יעקב עמדין זצ"ל בהיותו רב בגרמניה רצה ללמוד את שפת המדינה, והוא עשה זאת דרך התרגום של התנ"ך שהיה בזמנו. אך את המושג פוליטקה הוא לא מצא בתרגום התנ"ך, ומשכך החליט כי ילמדנו תוך כדי קריאה מהקשר הדברים, ואז הגיע לסקנה כי פוליטה - אחד בפה ואחד בלב ובנט מה הוא כי תלינו עליו
12
לא השתכנעתי
בכלל | 10-04-2016 22:32
אתה באמת חושב שאין משמעות ערכית לבנט כרה"מ? אתה באמת חושב שמימוש ערכי הציונות הדתית יקרה יותר דרך מפלגה מצוקמקת כמו המפדל של לפני עשור? משתמש וזורק?? אתה חי בסרט, סרט אישי, רגיש יתר על המידה ונקמני מעט. בנט - שאני ממש לא מחסידיו הנלהבים - שואף לממש את ערכיו בכל דרך שהיא, הבכיינות על נאמנות למגזר ממש לא במקום פה. ג.נ.- אני בפריימריז תמכתי בכמה שיותר 'תורנים', למשל מוטי יוגב, מתוך מחשבה שיאזנו את בנט. היום אני מבין את הטעות שלי.
13
חיים בסרט
קשקשן | 10-04-2016 22:57
מה אתה מתכוון לעשות אם בנט ירוץ בראשות הליכוד? תעשה גוש חוסם על לפיד, בוז'י וזנדברג? תבקש מהנשיא שיטיל על סמוטריץ' להקים ממשלה? אין לציונות הדתית שום אלטרנטיבה מלבד לתמוך במנהיג הליכוד/ימין יהיה מי שיהיה. בבחירות הלפני אחרונות הליכוד השמיץ את הסרוגים בקמפיין וזה לא מנע מהם לתמוך בו בהמוניו בבחירות האחרונות, כי אין להם שום אלטרנטיבה ויכולת מיקוח. ולגבי בנט, הוא בכלל לא התכוון לרוץ בבית היהודי. אורי אורבך המנוח הבין שהדרך היחידה למנוע את גסיסת המפלגה זה לשכנע את בנט לחבור אליה. מצחיק שעכשיו אתה מנפח חזה ומציב לו תנאים.
14
המפז"ל ההמתה מנסה לקום לתחיה
;משה | 10-04-2016 23:17
לכל הפוליטיקאים העלובים. כולכם לא מגיעים לקרסולי נפתלי בנט. הייתרון הראשון שלו זה שהוא לא צריך את זה כפרנסה, מה שרובכם כן. השני - הוא מבין שאחדות ישראל חשובה יותר מכל דבר אחר כרגע. צר לי שהוא התקפל בנושא אלי אוחנה. וחבל על הצביעות של כל המחנה שפתאום שכח שהמלבין פני חברו ברבים אין לו חלק לעולם הבא. נפתלי יקר . קנה לך צפצפה טובה ותשאיר מאחרו את כל מלחכי הפינכה העלובים . אל תיחס חשיבות לרבני התנועה כי עם ישראל לא כ"כ מענין אותם . אם עם ישראל היה מענין אותם הם היו מתאחדים
15
דניאל היקר
דוד | 10-04-2016 23:40
אתה יוצא מנקודת הנחה שצריך לתמרן ותהתאמץ להגיע לפשרות עם בנט. אני מהרגע הראשון חשבתי - ואני עדיין חושב כך, שיש למצוא דרך (למרות שזה לא פשוט בכלל) להיפטר מהדיקטטור הזה שהשתלט על המפלגה והתחיל להיות משהו מידי "חדש". (ברוח מגיבים 8 ו-10) ובקיצור: לא אסון בכלל אם הוא יפרוש למשהו חדש עוד יותר. אנחנו נישאר בשלנו, ולו גם במפלגה בינונית עד קטנה, ממש כמו החרדים שיודעים לעמוד על האידיאולוגיה שלהם, ולא לעסוק רק בשאלת גודל המפלגה. מגיב 12 מדבר גבוהה גבוהה על מימוש ערכים וכדומה. אני לא יודע אילו ערכים מממש בנט. אני רק יודע שהתנהלותו היא כוחנית ורחוקה מלהיות קשורה לערכי הציונות הדתית ולערכי התורה בכלל.
16
לשוע
יאיר | 11-04-2016 7:34
ריח דילמת האיסיר? ברור שאם הוא יערוק יהיה עדיף לבחור בו אבל אם יובהר לו שעריקה תגרום לא לבחור בו בגלל העלבון אולי הוא לא יערוק ואם הוא יערוק ויבנה על זה שאין אופציה אחרת הוא צריך לחטוף
17
בנט לא מעונין באגף הדתי, מקסימום ישמח מאד
@ | 11-04-2016 12:33
אם הדתיים יתרמו לו את קולם אך עליהם להתכווץ ולשבת בשקט, לא להפריע לו לעבוד. מה שנקרא אידיוטים שימושיים.
18
תגובה
שלמה | 12-04-2016 20:48
עם כל הכבוד הדרך היחידה הכי ריאלית ואולי היחידה הריאלית שיהיה בעתיד הקרוב ראש ממשלה חובש כיפה זה רק דרך בנט, ואם הוא יצא נפסיד הרבה.
19
העתיד נמצא אצל פייגלין ומפלגת זהות
אלי, ירושלים | 13-04-2016 18:46
הבית היהודי לעולם ישארו בגבולת המגזר שרובו מנטלית (ורוחנית) נמצא בעמדת משגיח הכשרות מתנועת 'המזרחי'. מעטים באמת הלכו בדרכו של הרב קוק, ניסו לפרוץ את גבולות המגזר ולהעמיד אלטרנטיבה אמונית אמיתית למדינת ישראל.