אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אמנון בזק: "לסגירת הישיבה אין קשר למצבו של עולם התורה"

הרב אמנון בזק מגיב לדבריו של הרב יצחק נריה לפיהם סגירת ישיבת ההסדר 'שבות ישראל' באפרת מעידה על מגמה של היחלשות בציבור הדתי לאומי.

"לסגירת הישיבה אין קשר למצבו של עולם התורה"

הרב אמנון בזק, מרבני 'הר עציון' מגיב לדבריו של הרב יצחק נריה לפיהם סגירת ישיבת ההסדר 'שבות ישראל' באפרת מעידה על מגמה של היחלשות בציבור הדתי לאומי.

"אחת לכמה חודשים נוטל לעצמו הרב יצחק נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון', את תפקיד המקטרג החריף של הציונות הדתית, בצורה לא הוגנת וחסרת פרופורציות. את העילה לטענתו החוזרת – "הציבור הדתי לאומי שכח את מקומה של התורה" – מספקת הפעם הודעה על סגירתה הצפויה של ישיבת 'שבות ישראל' באפרת, ישיבה שמסיבות שונות זה שנות דור לא הצליחה להתרומם ולמשוך אליה ציבור רחב", כותב הרב בזק.

בהתייחסו לסיבה בגינה נסגרה הישיבה בראשה עמד הרב יוני רוזנצוויג כתב הרב בזק כי "בוגרי י"ב העדיפו מן הסתם לפנות לבתי מדרש אחרים, שרבים מהם פורחים ומשגשגים. האם להחלטה – הנבונה! – על סגירתה של ישיבה שמסתבר שאינה מספקת צורך אמיתי של הנוער (ושצריכה להיות דגם גם לישיבות אחרות במצב דומה) יש בכלל קשר למקומה של התורה בציבור הדתי לאומי?".

הרב בזק מבקש להתייחס לנתונים האמיתיים בציונות הדתית וכותב כי "אלפי בוגרי ישיבות תיכוניות ותיכונים מגיעים מדי שנה לישיבות הסדר, לישיבות גבוהות ולמכינות, והאחוזים נמצאים ב"ה בעלייה מתמדת. בית המדרש של ישיבת 'הר עציון' הומה בקול תורה בעוצמה של מאות בחורים מבוקר ועד ליל, ובכל זאת אנחנו מוצאים את עצמנו מדי שנה ב'מאבק' מבורך על תלמידים המחפשים את מקומם בין הישיבות השונות".

הרב בזק ממשיך וכותב כי "במקום לברך על תופעה נפלאה זו, מוצא הרב נריה מקום לקטרג על חצי הכוס הריקה – אותם בוגרים שלא פונים לישיבות, תוך התעלמות מכך שחלק גדול מהם הם בוגרי תיכונים מקיפים, שעצם העובדה שהם מצאו את עצמם בחינוך הממ"ד אינה מובנת מאליה".

בסוף דבריו מבהיר הרב בזק כי "אין זה אומר שאין מה לתקן, לשפר ולקדם בהעמקת החיבור של הנוער לתורה, אך מכאן ועד הכללות המשמיצות את הציבור הדתי לאומי כולו רחוקה הדרך עד מאוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
לפעמים גם הוא צודק
דודו | 04-04-2016 19:50
למרות שבדרך כלל איני מסכים עם הרב בזק ברוב התבטאויותיו (כגון תגובתו המתלהמת והלא עניינית בעיתון "בשבע" האחרון לביקורת כנה ועניינית של הרב מתניה אריאל על פרשנותו התמוהה של הרב בזק למגילת אסתר) אך הפעם הוא צודק!!! ישיבה ספציפית שלא הצליחה להתרומם מסיבות שונות, אינה קשורה להערכת התורה בציבור.
2
הרב נראה לא הכליל והמיץ כפי שהכתוב רושם. רק נתן חיזוק ל
| 04-04-2016 20:24
וכדאי מדי פעם לעשות זאת. חבל שמוציאים את העוקץ מחיזוק ועידוד לתורה
3
הרב אמנון בזק צודק לגמרי. הבכי והנהי אינם נובעים מחכמה.
שמואל הקטן | 04-04-2016 21:46
4
הרב בזק היקר
בן | 04-04-2016 22:18
אני מניח שכלל לא קראת את דברי הרב נריה, כי זה באמת לא נעים להביט בראי. זו המציאות והיא כלל לא קשורה רק לשבות ישראל. הבט נא לישיבות לידך, צא ולמד מה המצב בישיבות הסדר ותיקות ואז תגיב. כמו כן למה להתנשא? למה לזלזל בתיכונים הדתיים, לא מוסיף כבוד
5
כבוד הרב מתייחס למספרים ולא למגמה
שמואל ששון | 05-04-2016 8:08
הטענה היא שישנה תופעה של עמעום המסר של גידול תח. יש לנו הנהגה פוליטית מצויינת בנט שקד ואריאל שהביאה לנו הישגים שחיכנו להם שנים . הרבה מנדטים/כח מיקוח בהרכבת ממשלה. ההישגים הם בתחום לאומי , התיישבות ,תקציב למוסדות, בטחון אישי. התחום בו בחר בנט לתת בולטות הוא מתמתיקה צודק לגמרי מבחינתו מקצוע המבטא מצוינות וכלי יעיל לכלכלה ועוד כשמשהו אחד בפורנט זה על חשבון.. כאן נכנס תפקידם של ראשי הישיבות כחלק מההנהגה .. במקום להתגונן אפשר לקדם הצעה חלופית כמו 5 תלמוד או דבר אחר..
6
הרב בזק כתב מאמר, ואף מילה לא נגד החרדים..
ואוו כולי שמחה | 05-04-2016 14:09
ממש ימות משיח