הרב יצחק נריה: "הציבור הדתי לאומי שכח את מקומה של התורה"

הרב יצחק נריה: "הציבור הדתי לאומי שכח את מקומה של התורה"

מה קרה לנו בדרך? התבלבלנו? או אולי להט הנעורים התחלף בבורגנות מזדקנת? לעניות דעתי התשובה היא לא. לא התעייפנו, יישובינו פורחים, יש מסירות נפש רבה לבניין הארץ ולצבא, הלהט האידיאולוגי קיים אבל שכחת מקומה של תורה היא לב הבעיה.

"הציבור הדתי לאומי שכח את מקומה של התורה"

נפל דבר בישראל ואולם, קבוצות הווטסאפ לא דיווחו, אתרי החדשות לא סיקרו בהרחבה ועמודי הפייסבוק לא סערו. זה קרה אתמול: הרב יוני רוזנצוויג ראש ישיבה באפרת, הודיע כי ישיבת ההסדר "שבות ישראל" שבראשותו, במתכונתה הנוכחית תיסגר.

רבים רבים כלל לא חשו צער, לדידם יש ישיבות רבות מידי. יתכן ואחרים חשבו שממילא 'שבות ישראל' אינה לפי השקפתם ולפיכך, אין נורא בסגירתה. אבל תגובת מרבית הציבור הייתה אדישות מוחלטת. לדידי, סגירת ישיבה, כל ישיבה, היא ידיעה עצובה, עצובה מאוד.

לא למדתי ב'שבות ישראל', יש הבדלי דרך וגישה בין ישיבת 'תורה בציון' שאני עומד בראשה, לבין 'שבות ישראל'. אני מכיר ומוקיר את הרב יוני למרות שיש בינינו חילוקי דעות -אני בהחלט יותר שמרן ממנו- אבל אנחנו כולנו משפחה אחת גדולה של הציונות הדתית ובעבר אף שמחנו מאוד לסייע לאברכי "שבות ישראל" דרך קרן "אחד לאחד".

על מנת להסביר את כאבי הגדול, אבקש מכל אחי ואחיותיי לשאול את עצמם מה הייתה תגובתם לו הכותרת הייתה אחרת. שוו בנפשכם שהכותרת הייתה "יישוב בארץ ישראל מתפרק בגלל חוסר מתיישבים." אני בטוח שאף אחד לא היה מעז לדון באידאולוגיה. תוך יממה היו מוקמים גרעיני חיזוק. צעירים היו נוסעים למקום כדי לחזק אותו ולייצב אותו מחדש. פוליטיקאים וראשי מועצות היו מתכנסים כדי למנוע את הנטישה. אחדים מאתנו היו מזדעזעים עד עמקי נפשם, כואבים. לא ייתכן, כך היינו אומרים, שיישוב אשר קיים כמעט ארבעים שנה, ננטש מיושביו, רק בגלל העדר מסירות נפש, לא יעלה על הדעת.

לצערי הרב, המציאות בעולם התורה הציוני דתי קשה עד מאוד. למיטב הבנתי, ישיבת "שבות ישראל" לא נסגרה בשל בעיות כלכליות. היא נסגרה בשל העדר תלמידים. הצרה היא שבעיה זו איננה נחלתה של ישיבת שבות ישראל בלבד. ישנן ישיבות שכבר נסגרו. יש עוד כמה ישיבות ותיקות, שסובלות מהעדר תלמידים, ואם לא נתעורר מהר עוד ישיבות עלולות להיסגר. יתר על כן: ידוע לי באופן אישי, על שלוש ערים איכותיות המבקשות להקים בתחומן ישיבות על טהרת תורת ארץ ישראל והתורה הגואלת, אבל, אין מספיק חיילים למשימה.

אחיי ורעיי אל תבהילו! תיאוריות שונות אשר נכונות לעולם המסחר והכלכלה כמו "שוק חופשי" ו"היד הנעלמה" אינן נכונות לבניין הקודש בעם ישראל. נוער שמוכוון כל כולו לכיבוש התקשורת ומצוינות מדעית, הדרגות הבכירות בצבא ובפרקליטות, אינו פנוי לחבוש את ספסלי הישיבות. אני קורא לכולנו בואו חשבון! עלינו לשאול את עצמנו עד כמה אנחנו מסורים לתורה ובניינה בארץ ישראל.

בתחילת הדרך שורר לנו הרב צבי קפלן ז"ל את "שיר הישיבה" והציע שכל חניך בבנ"ע ילך ללמוד שנה לכל הפחות הישיבה, קריאה זו בנתה את ישיבות בנ"ע. הרב חיים שפלר ז"ל ר"מ לשעבר בכפר הרוא"ה שר "הבה נפיץ את האור הגדול את אור התורה….ישיבות נקים בכל מקום, בעיר ובכפר." היה ברור שזו הדרך, לצעוד בה: בנין הקודש כעמוד השדרה הרוחני שלנו.

מה קרה לנו בדרך? התבלבלנו? או אולי להט הנעורים התחלף בבורגנות מזדקנת? לעניות דעתי התשובה היא לא. לא התעייפנו, יישובינו פורחים, יש מסירות נפש רבה לבניין הארץ ולצבא, הלהט האידיאולוגי קיים אבל שכחת מקומה של תורה היא לב הבעיה.

מילתי אמורה, אלפי בוגרי כיתה יב' בחמ"ד כלל אינם שוקלים ללמוד תורה ולו אפילו שנה אחת. הם ייעדו את עצמם לדבר אחד, למלא את חובת השירות הצבאי בצורה מלאה יפה ואפילו להצטיין. אבל התורה, עדיין מונחת בקרן זווית. לא עת לחשות. עת לעשות. אנחנו בשעת חרום וחובה לחדש את הקריאה לכל תלמיד בחמ"ד. בוא אל התיבה! לך ללמוד בישיבה לכל הפחות לשנת לימוד אחת.

ולידידיי הצעירים תלמידי כיתות יב' במרחבי ארצנו, נכון הדבר שחז"ל קבעו לנו כי אין אדם למד תורה אלא במקום שלבו חפץ, חפץ הלב הוא מפתח עצום לקניין תורה, אף אחד אינו מתכון ואינו יכול לכפות עליכם מקום לימודים. אבל יקיריי, אתם רצים ומתאמצים להתנדב לשמח חולים ולסייע לנזקקים.

יש לנו בחברה אתגרים רוחניים עצומים, לא מעט מאתנו חולים וחלשים רוחנית, החברה שלנו זקוקה בדחיפות לעירוי דם צעיר. יש לנו ישיבות אשר נזקקות לכוחות הנפש, לתמצית דם הנעורים שלכם ויש להם כל כך הרבה מה לתת לכם. יש כל כך הרבה גוונים לכיפה ואנו צריכים תלמידי חכמים בישיבות מכל הגוונים כל אחד מכם יכול למצוא את שלבו חפץ.

שמיניסטים יקרים, לא משנה היכן אתם, התרגלתם שמחזרים אחריכם, בחלק מהישיבות יש גמ"ח אשר מנתב את השמיניסטים לבוא ולשמוע את הרב התורן, אבל כאשר קיים חשבון נפש ציבורי, שאלו את עצמכם אתם מה המניעים שלכם לבחור ישיבה? איך אתם מחויבים לבניין הקודש? מה אתם עושים היום כדי לבסס את דורות העתיד?

שתי סיבות עלולות להביא לסגירת ישיבה: בעיית מימון או חוסר ב'רישום'. עם הראשונה עם ישראל מתמודד שנים. תלמידי התיכונים הדתיים וישיבות התיכוניות: המפתח לעתיד עולם התורה הדתי ציוני נמצא רק במקום אחד, בלבבות שלכם!.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
צביעות
סתם מישהו | 04-04-2016 16:49
ששיח ידידיה נסגרה לא הפריע לך???
2
ישר כוח!
נועם אוחיון | 04-04-2016 16:55
3
תוצאה של גאווה
חנוך | 04-04-2016 16:57
כל רב מחזיק מעצמו ראש ישיבה וכל שנה פותחים עוד חמש ישיבות. מה הפלא שישיבות נסגרות?
4
דברי הרב נריה כוללניים ולא נכונים
דודו | 04-04-2016 17:07
הן דבריו של הרב יצחק נריה - והן הכותרת הבומבסטית והמכלילה - מקוממים. הרב יצחק נריה אמר בכנס ירושלים שאין אצלנו מספיק קשר לתורה כמו בציבור החרדי, ואני שואל: האם בציבור החרדי כאשר ישיבה עומדת להיסגר מחוסר תלמידים, מתגייסים כולם לשלוח לשם תלמידים? מה הקשר? אם ישיבה לא מצליחה, כנראה שיש שם בעיות. צריך לבחון כל מקרה לגופו, ולראות מה אפשר לעזור, אבל זה לא נוגע להערכת לומדי התורה על ידי הציבור. לא חייבים ללמוד דווקא שם (ולכן זה גם שונה ממאחז או התנחלות, שבעזיבתם, יש משום החלשת האחיזה בארץ. אם היה ישוב באזור חולון שאין בו מספיק תושבים, לא נראה לי שהייתה התגייסות לחיזוקו) דבר נוסף: ישיבות לא נסגרות רק מסיבות כלכליות או מחוסר תלמידים. הן נסגרות לעיתים מיריבויות פוליטיות ומחוסר שקיפות. וד"ל
5
ישיבות ומוסדות חדשים מביאים לצערינו לסגירה גם של הותיקים.
| 04-04-2016 17:14
זה לא נובע מחוסר תורה ,אלא מעודף מוסדות ביחס לגודל הציבור הדתי לאומי.במילים כלכליות : הצע גדול מהביקוש הנדרש.
6
הרב נריה צודק
בניש | 04-04-2016 19:35
יישר כח הרב נריה, אין ספק כי אם היה חשש שיישוב כלשהו עומד בפני פינוי, היינו עושים הכל כדי שזה לא יקרה. האם אנחנו עושים הכל כדי שישיבות לא ייסגרו? אני בטוח שלא. גם במישור הכלכלי, האם אנחנו תורמים מספיק לישיבות, אולי מעדיפים תרומות למקומות אחרים? יישר כח לרב נריה שמעמיד בפנינו מראה אמיתית על מצבינו.
7
פחות ישיבות יותר תורה
משה | 04-04-2016 19:42
יש 100 ישיבות הסדר בממוצע לכל אחת מהן כ15 תלמידים במחזור (חלקן הרבה יותר חלקן ללא תמידים כלל), כל ישיבה כזאת מעמיסה על הציבור עלות של מנכל ראש ישיבה צוות מטבח וכדו'. יש צורך אמיתי לצמצם ישיבות ולהעלות את מספר התלמידים. לצערי הרב נריה מכיר את הנושא אך מתעלם ממנו כיון שזה לא מסתדר לו יחצנית, הוא מנסה למצב את עצמו כמי ששומר על עולם התורה וככזה הוא צריך להוציא כותרת גם אם האמת נעדרת ממנה.
8
אינפלציה של ישיבות
מויש | 04-04-2016 20:29
כבר שנים מזהירים שפתיחת עוד ועוד ישיבות ציוניות תוביל לסגירת ישיבות, והנה זה קרה.. מעבר לכך ישיבת אפרת לא הצליחה שנים רבות גם כשעמדו בראשה הרב בן מאיר והרב רפפורט. זה ממש לא קשור למצב עולם הישיבות..
9
מי שיש לו קוקה קולה אבל לא מצליח למכור
| 04-04-2016 20:45
אפילו בקבוק, צריך לבדוק את עצמו. רבינו היקר, בעוד שישיבות כעותניאל והגוש ממלאות מחזורים של 70 ו80 בחורים, יש כאלה שפשוט לא מצליחות יש סיבות רבות לכך ואין רצון לדבר בגנותו של איש. אך בסופו של דבר יש הרבה יותר תלמידים בישיבות למיניהן
10
האשה לא מתיחסת לגבר מאז ומתמיד, ועד היום רק דורשת כסף, וחוץ מזה לא מכירה אותו, וכן זרקה את בנה שעד היום לא יודע אף מילה מהתורה, ושאביו מנסה לדבר איתו משה אומר לו לקלל את אביו, ובפנימיה מרעיבים אותו כמו שאימו עושה לו בבית, ומשפחתה הליצנים ממשיכים ביוטיוב להפיץ שקרים, ושנים שהם מסיתים נגדו.
| 04-04-2016 22:10
הם מנסים להסית את הציבור בשקרים , אבל האמת שהוא תמיד הכחיש והפרוצה מחדרה עם הוריה היו מתעללים באכזריות איומה בשני ילדים עד היום במשך שנים, והיא הודתה בפני עובדת סוציאלית, ויש ראיות ועדויות מפני שכך היתה עושה שנים מנפצת את ילדיה בריצפה פתחה ראשיהם שברה שיניהם, הרעיבה אותם עד שעשתה אותם שלדים, וילד אחד זרקה מהבית בגיל תשע לפנימיה, והרב שמגבה אותה תמיד מלמד אותה את המילים בערמימות איך לצחוק ולרמות את כולם והם הופכים את הכל ושולחים אנשים מהמדינה בכל העולם שרודפים את האב גם אחרי שרדפו אותו והוציאו ממנו גט ובגדה ולכן לא רוצה אותו, עדיין ממשיכים את ההתעללות האיומה והנוראה, בעוד שיודעים שהוא הצודק, הם נלחמים לשבור אותו, אשה ששוברת את הראש והאף והשיניים של ילדיה שהיא שוברת צלחת ושאמא שלה עליזה שברה את כל התריסים בבית ומרביצה וסורטת את נכדיה, וכשבאו לבית האמא שלה הם עשו הפסקת חשמל ושמו חתולים וזרקו אותם בריצפה ורק גורמים לנכדים לבכות ומבטיחה להפריד בין בני הזוג ומלמד את ביתה לעשות כויות לגבר בכתף ולילדים בידים. ותראו במקום לקחת אחריות ולהתנצל היא מכחישה את העובדות, ומפיצה שקרים כדי שלא יבינו שאכלה מחתה פיה ואמרה לא פעלתי און.
11
שיח ידידיה
יקי | 04-04-2016 22:13
אתה סגרת אותה אם אני לא טועה
12
הנושא האמיתי של הטור הוא החרדה ממיעוט תלמידי ישיבתו
| 04-04-2016 22:53
מיעוט התלמידים בישיבתו של הרב נריה והחשש מסגירתה הם הגורמים לו לירות לכל הכיוונים, וד"ל.
13
לא אמין
נחום אריאל | 04-04-2016 23:18
רבנים שצועקים כעת - ולא כשצריך - גורמים רק לחשוש שמצב ישיבתם לא ממש מוצלח. אזכיר כאן את ישיבות עוד יוסף חי (כיום גולה ביצהר) ואלון מורה (שבקדומים) שתי ישיבות וותיקות למדי - למעלה משלושים שנה כל אחת - שאין בהם כמעט תלמידים ועומדות בפני מצב די דומה בלי שום צעקה. יתרה מזאת כשהמשטר השולט בארץ ישראל החליט לסגור ישיבה - לא ראיתי את הציבור מתייצב למחות על העוול הזה ככה זה פשוט לא נשמע לי אמין
14
הפעם אני חלוק על הרב נריה כנסו
אריק | 04-04-2016 23:32
במקרה של שבות ישראל היכן שלא מגיסים תלמידים יש בעיה ברבנים ובהתנהלותה של הישיבה . כרם ביבנה חזרה לפרוח ועוד ישיבות גדלו . לגבי לימוד התורה אני מזמין את הרב נריה לרבבה ולספור את שיעורי התורה בערב שנפתחו בשנתיים האחרונות. אוירת הנכאים שמציג הרב נריה מוטעית.
15
האבות (אברהם, יצחק ויעקב) עסקו בפרנסה רח"ל....!
משה | 05-04-2016 9:19
אולי הישיבות שלנו נהפכו לחיקוי לחרדים. אבל הישיבות של החרדים מלאות בגלל שטיפת מוח מגיל אפס. אולי נתחיל לעשות את זה אצלנו. נגדל דור רח"ל ואז נבין מדוע עם ישראל היה כל כך שנוא כל הדורות.
16
לכל המגיבים - התעלמתם מדבר אחד
מגיב | 05-04-2016 9:43
התעלמת מדבר אחד שהרב נריה אמר. והוא שישנם אלפי תלמידים שלא הולכים לישיבות, אז כיצד יש אינפלציה בישיבות מול התלמידים? אולי הבעיה שלא כולם הולכים לישיבות אפילו לשנה אחת?
17
מה שהרב נריה שכח: כמה ישיבות ד"ל היו לפני 30 שנה? כמה
דוד ס"ט | 05-04-2016 11:38
עכשיו? חשבון פשוט. עוד יותר פשוט שהוא אכול רגשי נחיתות כי לא למד בישיבה חרדית כמו אביו, פסיכולוג עשוי לעזור
18
למגיב 16
למגיב 16 | 05-04-2016 14:33
זה נכון שלא מספיק הולכים לישיבות, אבל זה לא קשור לעניין הספציפי של סגירת ישיבה שלא מצליחה. אדרבה נעודד עוד ועוד הליכה לישיבות וממילא יהיה צורך בישיבות רבות ויהיו מספיק תלמידים לכולן
19
הטלת ספק
ספקן | 05-04-2016 17:14
אולי זה קרה בגלל ששנים האמנתם במשהו או יותר ממשהו אחד שלא בטוח שהוא קיים /קיימים לפי דעת חז"ל הקובעת - 'מדינת ישראל' ו'קידוש החול'. המדינה לא בטוח שיש בה ערך. תשב"ץ קטן בשם מהר"ם קורא אני עליהם ותבואו ותטמאו את ארצי. קידוש החול, נגד לשם מפורש. החול אולי לא קדוש. וגם אם יש בו ניצוץ, אריז"ל בכוונות פורים, קובע, שאין להמשיך לו אור יותר מידי. יושר דברי אמת העלאת מחשבות זרות רק צדיקים.. וזנחתם את התורה שהיא וודאי קיימת והיא אור העולמים כולם, בושה אמכם חפרה יולדתכם, הנה אחרית גו', פקחו עיניכם לברר דרכיכם, תפסיקו לבוז ל'גלות' שלא בטוח שכבר נגאלנו ממנה, הכל עדיין אותו דבר, עדיין צריך להבין מה זה מיגו, עדיין צריך ללמוד ש"ך וט"ז וכל התורה כולה ואין משה חפץ לגאול עם ריק מתורה, אור החיים, תמשיכו לילל, זה נעים באוזן, ולהעריץ את האתאיסטית לכאורה שקד והמתחזה בנט והלאומן סמוטריץ'
20
יחסיות
אוהב תורה | 05-04-2016 18:05
תירוץ אחד באבי עזרי הלכות כלי המקדש אולי יותר מקדם את הכוונה בבריאה מכל המסר הציוני דתי (חוץ מהראי"ה והרצי"ה), אה, והוא גם מוחלט יותר. מי שלא מביא ראיה לדבריו, פוגם, אריז"ל שער הייחודים. תתעוררו. יש ספרים בארון. מי שמבין את השואל ומשיב קמא ב עח שירים את היד. מי שלא, עם כל הכבוד, שיתעסק בכל דבר שהוא פחות מהבעת עמדה תורנית. מתי לאחרונה מישהו הוכיח משהו ברצינות. הכל סברות מהכרס. כל אחד אומר אני הרואה ולי נפתחו שערי שמים, נודע ביהודה. ראיה מש"ס בבלי וירושלמי וכתבי האריז"ל, חברים, או צפו באח הגדול בהצלחה!
21
לא יודע מה אתך כבוד הרב, המשפחה שאני חלק ממנה
מוטי | 03-06-2016 17:12
זו לא הציונות הדתית אלא עם ישראל.
22
אוי הצדיקים
שמעון | 15-11-2016 14:38
נו באמת לקחת תורה מנריה , מתי תבינו שאת חלקכם אנו מכירים , ממש טובל ושרץ בידו,איחס ! הכרתי אותו גם בישיבה התיכונית שניסה לנהל וגם בחו"ל.