אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הבחירות בבית היהודי: חוסר וודאות לגבי השיריון לנשים

3 נשים מתמודדות על 2 מקומות בבחירות לנשיאות מרכז הבית היהודי. אך ייתכן והשריונים יתבטלו, אם בנט ייבחר נשים למקומות השמורים לבחירת היו"ר. כל הפרטים

חוסר וודאות לגבי השיריון לנשים
  יכול לבטל את השיריונים. בנט (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

בשבוע הבא יתקיימו הבחירות למוסדות מפלגת הבית היהודי. בבחירות חשאיות יבחרו חברי מרכז המפלגה את 5 חברי נשיאות המפלגה ואת 4 חברי מזכירות המפלגה.

כפי שפרסמנו הבוקר בסרוגים, 45 מועמדים ניגשו לבחירות, אלא שכעת מתברר כי סיכוייהם להיבחר אינם שווים.

לפי חוקת הבית היהודי (גם החדשה, וגם התיקונים שיואשרו במרכז המפלגה הקרוב), ישנה חובת שיריון ל-2 נשים לפחות בכל אחד ממוסדות המפלגה.

4 נשים (מתוך 25) מתמודדות על מקום במזכירות המפלגה: לאה ויזל, צביה לבובי, סימה לוי ואליה קזולה. 3 נשים נוספות (מתוך 20) מתמודדות על מקום בנשיאות המפלגה: גילה פינקלשטיין, יואלה רבינוביץ' ושרון רואס.

מה סיכוייהן? אז זהו שבשלב זה עדיין לא ברור.

4 הנבחרים של היו"ר (בנט) במזכירות המפלגה, כבר פועלים בשנה האחרונה, מהן אישה אחת – עידית סילמן. הנציג התשיעי הוא מנכ"ל המפלגה ניר אורבך.  כלומר מתוך 4 הנשים המתמודדות על מזכירות המפלגה אחת לפחות תיבחר, אם לא על ידי המרכז, אז כתוצאה משיריון של החוקה.

שיבוץ מזכירות המפלגה

בתכלת – גבר. בורוד – אישה

מזכירות המפלגה

 

נשיאות המפלגה – מחכים לבנט

בנשיאות המפלגה – המצב מסובך הרבה יותר. בעוד חוקת המפלגה לגבי הפריימריז קובעת כי הקפצת הנשים למקומות המשורינים חל בסוף תהליך הפריימריז, בבחירות לנשיאות המפלגה לא נקבע זמן השיריון. היו"ר בנט, עדיין לא פרסם את שני הנציגים שלו, מה שמוסיף על חוסר הבהירות בבחירות.

במקרה בו יתקיימו הבחירות לפני הכרזת היו"ר, וייבחרו 5 גברים במקומות הראשונים, יהיה בנט חייב לבחור 2 נשים כדי לשמור על הייצוג לפי החוקה. במקרה בו יבחר בנט שני נציגים גברים, יקבלו 3 הנשים המתמודדות 2 מקומות מתוך ה-5 העומדים לבחירה. בנט גם יכול לבחור נציגה או שתיים לפני הבחירות, ובכך להקטין או לבטל את שיריון הנשים המתמודדות.

נשיאות המפלגה

שלוש אפשרויות לשיריון נשים בנשיאות המפלגה

מקרה אפשרי נוסף, הוא שיתקיימו בחירות, בהם ישוריינו שתי נשים (אפשרות 1) ואז יודיע בנט על נבחריו, ובהם גם אישה או שתיים – מה שיעלה את מספר הנשים בנשיאות לשלוש או ארבע, אך עלול להביא לעתירה לבית הדין של המפלגה, בדרישה לבטל את השיריונים של המתמודדות.

יש לציין כי כל אחד מהתרחישים כבר נעשה בעבר. בנט כשר הדתות בממשלה הקודמת, מינה רק נשים לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים וזאת כדי לעקוף את 'חוק שטרן' לשינוי הגוף הבוחר. בפריימריז הקודם שיריין בנט את ענת רוט למקום בעשירייה השנייה שתפסה את המקום ה-14 המשוריין לאישה, ובכך דחקה את יהודית שילת למקום לא ריאלי בסוף העשיריה השנייה.

יש לציין כי בבחירות עצמן מותר לכל חבר מרכז לבחור 2 מועמדים לכל תפקיד, ולכן יש חשיבות עצומה לידיעה האם הנשים משוריינות – ובכך סיכוי הבחירה שלהם גבוה משמעותית, או שהן צריכות להתמודד על מקום כמו הגברים. גם למספר השיריונים – 1 או 2 – יש משקל רב בהצבעה בבחירות שכאלה. יש לציין כי אין מניעה כי יותר מ-2 נשים יכהנו במזכירות ובנשיאות המפלגה.

בשיחה עם יו"ר ועדת הבחירות של המפלגה שי נתן, הוא אישר את הדברים ואמר כי באמת סעיף הייצוג של הנשים, תלוי בזמן הודעתו של בנט על נבחרי היו"ר. נתן העריך, כי בנט יכריז על מועמדיו לפני הבחירות, ובכך יסיר את חוסר הוודאות ממספר המשוריינים.

בסביבת בנט אמרו כי בנט טרם בחר את הנציגים שלו לנשיאות המפלגה, ולא ידעו להשיב האם הוא יכריז עליהם לפני קיום הבחירות או לאחריהן.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אם יבחרו כאלו שהוא לא רוצה,אז הוא ישריין נשים
עיין ערך רוט ושילת | 31-03-2016 17:51