אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רופא הוא רוצח או נאור? תלוי את מי שואלים

רופא סיני שמבצע הפלה שותף לרצח נורא, רופא ישראלי שמבצע הפלה הוא נאור ומתקדם. הרב עמיחי גורדין על פוסטמורדניזם ועולם שהפך לשחור ולבן

רופא הוא רוצח או נאור? תלוי את מי שואלים

העולם שחור לבן

כתבה חשובה על ג'נדרסייד, המוסף הכלכלי של 'הארץ', (4/10/2015): "מעל ל 117 מיליון בנות, תינוקות ועובריות הושמדו בעולם ב- ­30 השנים האחרונות. למה? רק בגלל שהן לא היו בנים…"

" כשחושבים על השמדה המונית, עולים מיד בזיכרון מיליון בני שבט טוטסי ברואנדה, 1.5 מיליון ארמנים, 6 מיליון יהודים, המספרים המחרידים האלה של השמדה אתנית חקוקים בזיכרון האנושי לדיראון עולם. ואולם ההשמדה של בנות שמתבצעת במשך שני הדורות האחרונים, ומחקה קרוב ל­-120  מיליון בני אדם, וליתר דיוק, בנות חוה, מעל פני כדור הארץ, לא נספרת…"

"סין היא המדינה שבה מתבצעת השמדה שיטתית של תינוקות בנות, ושל עוברים ממין נקבה בקנה המידה הרחב ביותר… הן מושמדות ברחם כמי שאין חפץ בהן, ג'נדרסייד (רצח על בסיס מגדר) הוא זוועה בקנה מידה מטורף. 117 מיליון נשים זה יותר ממספר ההרוגים במלחמת העולם הראשונה והשנייה… "

"בברלי היל, היא נשיאה ומייסדת 'פרוייקט המודעות לג'נדרסייד', ארגון הפועל לעורר מודעות לתופעה. היא פועלת למנוע אותה באמצעות סיוע והעצמה כלכליים… נשים מקבלות כסף כדי לא להפיל תינוקות בנות, ולאחר מכן הן מקבלות כסף כדי לטפל בהן."

מאמר דעות טיפוסי מני רבים בעניין הפלות, 'וואלה' (2/4/2006): "הפלה היא הפסקה מכוונת ויזומה של הריון. נשים רבות אינן מעוניינות להפוך לאימהות בשלב מסוים בחייהן מסיבות רבות, על מנת שלא לפגוע בקריירה, במצב הכלכלי… "

"…עד לשנות ה70 נאסר ברוב העולם על נשים לבצע הפלות. הסיבה הרשמית הייתה שהפלה היא רצח העובר – אך מאחורי הטיעונים המשפטיים הסתתרו עמדות שמרניות, שלא מאמינות בזכותה של האישה לשלוט בלעדית על גופה וחייה."

אין מוסר עצמאי

אחד החולאים הגדולים בגישה הפוסט-מודרנית, הרווחת בעולמנו, הוא עזיבת האמיתות המוחלטות והתמקדות בסיפור האישי. אין מוסר עצמאי, המוסר תלוי בזוית האישית של המתבונן. כך למשל טוענים הליברלים, שההתנגדות להפלות הסתתרה אמנם מאחורי אמת כללית ומוסר עצמאי של 'לא תרצח', אבל לאמתו של דבר, היא התבססה על "עמדות שמרניות שלא מאמינות בזכותה של האישה לשלוט בלעדית על גופה וחייה". אין אמת כללית. הכל אישי.

כך קורה שהפלת עובר בארץ (כ- 20,000 הפלות מתבצעות בישראל בשנה) נתפסת כהפסקה מכוונת של הריון. בארץ ברור שכשלאישה יש חשבונות של קריירה הפלה הינה לגיטימית לחלוטין. רק האישה תחליט על גופה. בסין, לעומת זאת, הפלה היא רצח עם, שניצב ליד השואה הנאצית בחומרתו ובהיקפו. לא פחות.

אין אמת מופשטת, הכל תלוי בזווית הצילום. כשעדשת המצלמה מתמקדת באישה ההריונית, הפלה הינה פעולה לגיטימית שרק האישה זכאית להחליט עליה. כשהעדשה מתמקדת בעשרות מיליוני העוברות הסיניות אז הפלה הינה "השמדה שיטתית", "רצח מגדר", "זוועה בקנה מידה מטורף". רופא סיני שמבצע הפלה שותף לרצח נורא. רופא ישראלי שמבצע הפלה הוא נאור ומתקדם.

לא חשוב מה עשית, חשוב מאיפה מסתכלים על הפעולה שלך. אגודת 'אפרת' שנלחמת בהפלות כדי להגביר את כמות היהודים זוכה לקיטונות של בוז מצד גופים ליברליים. האגודה של 'בברלי היל' שנלחמת בהפלות כדי להגביר את כמות הנשים זוכה למחיאות כפיים. אין אמת כללית. הכל אישי.

כשהשפה היא אישית, העולם הופך לשחור ולבן. יש כובש ויש נכבש. יש מדוכא ויש מדכא. אין מציאות מורכבת. יש אישה ערבייה מסכנה ויש חייל ישראלי כובש. אם הכל תלוי בתחושות האישיות, אין הבדל בין החייל הישראלי הכובש לחייל הגרמני הכובש. אם הכל תלוי בתחושות האישיות, אין הבדל בין גופות של מחבלים ארורים לבין הגופה של הדר גולדין הי"ד. הכל אישי. הכל שחור לבן.

עלינו לבחון את המציאות במבט רחב וכולל. להבין שיש שיקולים לשם ולכאן. התיאור המחריד על סין אכן צריך להטריד ולזעזע, אבל הוא אינו רצח עם. בצד זאת יש לזכור שזכות האישה על גופה אינה מוחלטת ובלעדית. אנחנו חייבים להתחשב גם בעובּר.

ידידי, הרב חיים נבון ציטט לאחרונה את מו"ר הרב ליכטנשטיין הכ"מ, שטען (תחומין כא) שהיהדות בהחלט אינה אוסרת תמיד הפלות, אבל בהחלט גם אינה מתירה אותן תמיד. העמדה הזו, כתב הרב ליכטנשטיין, אינה רק יותר דתית, אלא גם יותר הומאנית. יש בה דאגה לא רק לאלוקים שבשמים, אלא גם לצלם אלוקים שבאדם, כולל בעוּבּר.

==

המאמר יתפרסם בעלון 'שבת בשבתו'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מה קרה?
| 23-03-2016 14:28
לשם שינוי, מאמר שפוי.........
2
יישר כח. אמיתי מנומק ורהוט
כנען | 26-03-2016 23:18