אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מאבק סטודנטיות: "משרד החינוך פוגע בחופש הדת והמצפון שלנו"

משרד החינוך חייב סטודנטיות דתיות להשתתף בכנס העוסק בדו-קיום וכולל סיורים בכנסיות ובמסגדים. הרב אבי גיסר ממועצת החמ"ד אומר שהוא דווקא בעד "זה לא אסור מבחינה הלכתית"

"משרד החינוך פוגע בחופש הדת שלנו"
  "שיח שמוביל לאובדן זהות והתבוללות". מסגד בעכו (יוסי זמיר/פלאש90)

הכתבה מתפרסמת בעיתון בשבע

סטודנטיות להוראה מתוכנית המצטיינים רג"ב חויבו על ידי משרד החינוך לקחת חלק בכנס שנערך השבוע (ד') בעכו. הכנס שנערך תחת הכותרת 'ביחד נגיע רחוק' עסק בנושא הדו-קיום וכלל סיורים בכנסיות, מסגדים ובתי כנסת בעיר. לסטודנטים הובהר כי אם לא ייקחו חלק בסיור – יפסידו את מלגת המצטיינים, המכסה את שלוש שנות לימודיהם האקדמיים.

21 סטודנטיות להוראה ממכללות שונות בארץ, אשר משתתפות בתוכנית המצטיינים, חתמו על מכתב פנייה למשרד החינוך ובו ביקשו לאפשר להן שלא להשתתף בכנס. זאת בטענה שהתכנים והסיורים בו נוגדים את אמונתן. במשרד החינוך דחו את בקשתן והתעקשו שלא להעניק פטור מהכנס המתוכנן.

"כנס עם מגמתיות פוליטית"

את הכנס השנתי לסטודנטים שנה א' של תוכנית המצטיינים של משרד החינוך, מפיקה מכללת סכנין להכשרת עובדי הוראה בשיתוף עם עיריית עכו, תוכנית רג"ב ואגף של"ח וידיעת הארץ. במסגרת הכנס התקיימו סיורים בעכו הכוללים דגשים של דו-קיום וכניסה למסגדים וכנסיות בעיר.

סטודנטיות רבות ממכללות דתיות, ובהן מכללת אפרתה, מכללת הרצוג, מכללת אורות ישראל, מכללת שאנן, המכללה בירושלים ומכללת חמדת הדרום, נדהמו לגלות את תכני הכנס ופנו עוד קודם לכן לד"ר רמה קלויר, רכזת התוכנית, בבקשה דחופה לקבל פטור מהשתתפות ביום שכזה. "הצטערנו מאוד לגלות שבתוכנית הכנס יש מגמתיות פוליטית וערכים שלא תואמים את אמונתנו בתורת ישראל", כתבו הסטודנטיות לד"ר קלויר. "בסיורים בכנס מתוכננים ביקורים בכנסיות, דבר שסותר את ההלכה היהודית. כותרת הכנס 'ביחד נגיע רחוק' קוראת לשיח שמטרתו היא יצירת דו-קיום וקירוב בין העמים. תחושתנו היא ששיח בסגנון הזה נובע מתרבות שמנסה להתיך אותנו, ערבים ויהודים, לישות אחת מעורבת. קירוב הדעת יתר על המידה מוביל לסכנת התבוללות ולאובדן זהות", כתבו הבנות והוסיפו: "הניסיון לאלץ אותנו להשתתף בשיח שמקבל דעות לפיהן יש לעמים נוספים זכויות על הארץ, הוא פגיעה בחופש הדת והמצפון שלנו". הסטודנטיות ביקשו לשנות את מתווה הפעילות בכנס, ואם הדבר לא יתאפשר – לקבל פטור.

בקשותיהן של הסטודנטיות נדחו. נח גרינפלד, מנהל האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך, השיב כי "לאחר בירור הנושא לעומקו, כולל עמדת החינוך הדתי, אני לא מוצא מקום לפטור אותך מהשתתפות בכנס". גרינפלד הוסיף כי "הכנס הוא חלק בלתי נפרד מהמחויבות לתוכנית. באשר לתגובתנו לאי השתתפות בכנס, הנושא יישקל בהמשך". לטענת גרינפלד, עמדת החמ"ד שהתקבלה לבקשתו היא: "לא נוכל לתת גיבוי לעמדות האלה (המובאות במכתב הסטודנטיות). צריך להבהיר לסטודנטים שאין שום איסור הלכתי בהשתתפות ביום העיון. פרשנותם להלכות גר תושב ולמציאות החיים הנוכחית בישראל ולמטרות יום העיון היא פרשנות פוליטית לפי השקפתם ועל אחריותם בלבד, או על פי עמדה הלכתית שאינה מחייבת את החמ"ד".

בעקבות סירוב מנהלי התוכנית, שיגרה אחת הסטודנטיות מכתב אישי לשר החינוך נפתלי בנט ובו הסבה את תשומת לבו לפרשה וביקשה את טיפולו. עד כה היא לא נענתה.

"מצוינות היא עמידה על עקרונות"

לאור דחיית בקשתן נאלצו הסטודנטיות לקחת חלק בכנס. אולם שתי סטודנטיות הגיעו להחלטה כי למרות המחיר האישי והכלכלי הכבד – הן דבקות באמונתן וייעדרו מהכנס. כעת הן ערוכות למאבק ציבורי במידה וידיחו אותן מתוכנית המצטיינות.

בת ציון גורדון (20) מאיתמר, שסירבה לקחת חלק בכנס, מבהירה ל'בשבע' כי לא יכלה לפעול בניגוד למצפונה ולערכיה: "עומדות מאחורינו 21 בנות שהביעו מחאה, ועוד סטודנטים שתמכו בדעתנו אך חששו לחתום. מדובר בביקורת של הרבה יותר משתי סטודנטיות", מבהירה גורדון. "כותרת הכנס 'ביחד נגיע רחוק' מקוממת. עמדתי כלפי מי שאינו יהודי נובעת מאידיאולוגיה אחרת. אנחנו באות מתוך התורה. יש מקום לשיח בין יהודים וגויים בתורה, אבל הוא נובע קודם כול מהבדלה מאוד ברורה. תופעת ההתבוללות לצערי מתפשטת בארץ ובעולם בשנים האחרונות, והקירבה שהכנס קורא אליה עלולה לעודד לכך".

גורדון פנתה לרב דב ליאור שתמך בהחלטה: "הרב ליאור אמר שזה יהיה קידוש השם גדול לדבוק בערכים שלנו. לא ייתכן שבמציאות שכל יום שאין פיגוע זה נס, רוצים שהם ילמדו אותנו איך לחנך. ביום שהכנס מתקיים, לפני חמש שנים, נרצחו השכנים שלי ליישוב, משפחת פוגל הי"ד, בידי מחבלים ערבים מהכפר הסמוך. ביום כזה ובתקופה שסכינים ממשיכות להיות מונפות על יהודים בארצם, אני בוחרת להדגיש את ייעודנו כעם הנבחר. לא ייתכן שמחצית מהדוברים בכנס היו ערבים, והסיורים הם בהדרכת מחוז צפון והחברה הערבית של של"ח".

לגבי המחיר שתיאלץ לשלם היא מבהירה כי "אני מאמינה שמצוינות אמיתית היא עמידה על העקרונות שלי ושמירה על התודעה היהודית שאנחנו רוצים לחנך עליה את הדור הבא".

במכתב ששיגר הרב דב ליאור לגורדון נכתב כי "איך ייתכן כי משרד החינוך של מדינת ישראל יכריח סטודנטים להשתתף בכינוסים הסותרים את ערכי החינוך היהודיים הבסיסיים? הביעו את מחאתכם בפני הנהלת משרד החינוך ואני מקווה שתמצאו אוזן קשבת לאמת היהודית הבוקעת מעומק לבכם".

מתנועת 'דרך חיים' החותרת לצביון יהודי למדינת ישראל ואשר מסייעת לסטודנטיות נמסר כי "מצער מאוד לראות שדווקא משרד החינוך, מי שאמור לשאת את הדגל של זכויות הפרט, פוגעים בחופש הדת והמצפון וכופים על סטודנטים שומרי תורה ומצוות להקשיב לתכנים הנוגדים את אמנותם".

יו"ר מועצת החמ"ד, הרב אבי גיסר, לא רואה איסור הלכתי בהשתתפות בכנס: "עצומת הסטודנטיות מביעה יומרה הלכתית בקביעה שזה אסור מבחינה הלכתית. זה לא מופיע במכתבו של הרב ליאור ואינו נכון גם מטעם החמ"ד. לגבי הביקור בכנסיות אני בטוח שלא היה שום חיוב גורף לסטודנטים להיכנס פנימה לכנסייה. מדובר בהתנגדות גורפת לכנס שיש בו כותרת של דו-קיום. עמדת החמ"ד היא דווקא בעד דו-קיום בין המדינה היהודית והדמוקרטית ובין האוכלוסייה הערבית של אזרחי ישראל", מבהיר הרב גיסר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הרב אבי גיסר, אכזבת.זכותך לפסוק אחרת,אך כבד דעות אחרות
| 17-03-2016 12:54
ומאיפה ההנחה שלא הוכרחו להיכנס לכנסיות. מינימום זה לבדוק זאת. אני כסטודנטית חוייבתי לקרוא מהקוראן והברית החדשה, וכסירבתי שילמתי מחירים.
אפשר לטייל ולראות העבודה זרה של
| 17-03-2016 14:20
אחרים כי מאוד מעניין לאיזה שטויות הם עובדים אבל להכריח לקרוא באמונה שלהם זו כפיה נוראה.
2
"הקב"ה מנער אותנו חזק מלמעלה, נקטפים שושנים ואנשים ...
| 17-03-2016 14:58
"הקב"ה מנער אותנו חזק מלמעלה, נקטפים שושנים ואנשים לא קולטים? המצב בו אנו שרויים הוא מצב של מגיפה ממש ר"ל, כל כך הרבה צרות של מיתת אברכים ובחורי חמד, בחז"ל איתא כשעלה משה רבינו לשמים לקבל את התורה, נתנו לו המלאכים מתנות. ומלאך המוות לימד אותו אז את סוד הקטורת, שהיא מפסיקה מגיפה. קטורת היא סמל של יראת שמים, עלינו חובה להתחזק מאד ביראה טהורה, כמובן דבר הראשון בשבילינו ,והכי חשוב בשמים היא לפעול בכל כוחינו לבטל "חידוש גזירת גיוס" השמד והזימה!!! ובזה נזכה לישועת ד' בקרוב. יש מבול דיווחים על טרגדיות, נפל אתמול (יום רביעי) כרעם על הציבור החרדי בארץ ישראל. טובי המשפחות איבדו את ראשיהן ונותרו יתומים. בכל חמשת המקרים הראשונים, אב המשפחה - הוא זה שהלך לעולמו. שורת טרגדיות – • הגאון רבי יעקב שמואל שינלזון זצ"ל בן 68, מגדולי תלמידי החכמים בבני ברק. • הרב מנחם ישראל אטינגר זצ"ל מירושלים בן 61, שהקים עולה של תורה כפשוטו. • ראש הכולל במודיעין עילית הרב הגאון רבי יעקב כוכב זצ"ל בן 32, ממודיעין עילית שהוכתה בפטירת גאון צעיר ועילוי שהיה עתיד להאיר את שמי עולם התורה, שהבוקר נולד לו בן שביעי, • רבי אביש ויזל ז"ל מאשדוד, כשהוא בן 65 בפטירתו, מגדולי בעלי החסד. איש חיל ורב פעלים, ירא אלוקים שהקדיש את חייו ועמלו באמונה למען הכלל, ונסתלק הבוקר בפתאומיות ובחטף. • טרגדיה חמישית: היום (ד) בבני ברק נפטר הגאון רבי אליעזר יהודה מן זצ"ל, ר"מ בישיבה לצעירים 'דברי מרדכי' בבני ברק, כשהוא בן 50 בפטירתו. פטירתו הוא אסון חמישי להיום. • טרגדיה הלילה בבני ברק: תלמיד ישיבה בן 15 נפטר באופן פתאומי בביתו. בליל אמש (ד') תלמיד ישיבה בן 15, איבד את הכרתו תוך כדי שינה. ביממה האחרונה נפטרו בזה אחר זה נערים, אברכים ועמלי תורה.. גם בתחילת השבוע התבשרנו על כמה אסונות ר"ל. בני ברק איבדה את האברך הגאון ר' ישראל גריינמן זצ"ל, חיפה החרדית כולה איבדה את הרבנית מלכה בתיה כהן ע"ה, שנפטרה לאחר המחלה והותירה 16 יתומים באמצע ימי השבע ברכות לבתה.
3
בושה וחרפה
שפוי | 17-03-2016 15:54
איך אפשר להצטיין בחינוך ולדרוש פטור מחשיפה לעמדות, שאינן עולות בקנה אחד עם תפיסת עולמך, ישירות ממי שמחזיק באותן עמדות? איך אפשר להצטיין בחינוך, אם איש החינוך שאמור להיות מסננת לתלמידים, מפחד ממה שהוא אמור לסנן? יש מקום להתנגדות לתפיסות עולם, אבל רק אחרי שלמדת אותן והכרת אותן. הבעיה היא שהרבה פעמים רבנים תוקפים תפיסות שניכר שהם לא למדו אותם לעומק, אלא מסתמכים על דעתם של רבנים, שאותם הם מכבדים, על אותן תפיסות מתוך היכרות טובה איתם. אבל לפי אותן מורות, ככה צריך להיות. הרבנים הגדולים צריכים ללמוד תפיסות עולם שזרות ליהדות לעומק ולתפקד כמסננים של אותן רעיונות, עבור רבנים קטנים ומורים קטנטנים. בושה וחרפה! לשיטתן, על יהודי לדעת על הנצרות והאסלאם רק את הדברים העוינים שהרבנים הגדולים סיפרו לו עליהם מחשיפה אליהם, בדיוק מכיוון שהם עוינים. אוי ואבוי להקשיב למישהו שיש לו עמדה חיובית לגביהם. ככה איך תתנגד אליהם? הם בוודאי ישנו את דעתך, רחמנא ליצלן! לשיטתן, אסור ליהודים לדעת שום דבר על נוצרים או מוסלמים, למעט כמה הם רעים ומסוכנים ושואפים להזיק לנו. אסור ליהודי להיפגש אתם ולשמוע את דעותיהם באופן בלתי אמצעי, במיוחד אם אתה איש חינוך, כי אתה עלול לשנות את דעתך ואתה לא מעוניין בכך, כי זה מפחיד. אתה חייב להחזיק בעמדה בה אתה מחזיק כי זה נוח לך ולאנשים שסביבך ולעזאזל עם האמת! אבל זה אומר שגם נוצרים ומוסלמים ישמעו על היהדות רק מפי כמרים ואימאמים אנטישמיים, יסרבו לפגוש יהודים או לבקר בבית כנסת. האם אנחנו מעוניינים שישנאו אותנו ויסרבו לשמוע אותנו מבלי לתת לנו לפחות הזדמנות לשנות את דעתם? בוודאי שכן. הסטודנטיות האלה היו בעלות דעות שליליות על גוים לא משנה מה הם היו עושים, גם אם הם היו אוהבי ישראל. אבל השנאה של אותם גוים, זה בדיוק מה שהן צריכות כדי להצדיק את השנאה שלהן. לכן הן מתנגדות לכנס שמטרתו לחשוף אנשי חינוך לדעות אחרות ולאנשים בעלי דעות אחרות שעוסקים בחינוך. לא מחשש שהן תתבוללנה, אלא מחשש שהן תמצאנה מכנה משותף עם המורות הערביות. השאלה אם מבחינת העם הזה, אם אתה אדם שמחנך לשנאה ובורות, אז אתה מצטיין? היה צריך לפטור אותן מכניסה לכנסייה כי זה באמת אסור. אבל פטור מפגישה עם ערבים או דעות אחרות. בושה וחרפה!
4
מצטרף ל-1
יהודי | 17-03-2016 16:16
חוץ ממתן התואר "רב" למי שאינו ראוי לכך.........
5
הרב גיסר, גם אם אתה צודק - איפה הסובלנות שלך?
יהודי פשוט | 19-03-2016 21:33
הייתי מצפה לעמדה מכילה יותר כלפי עמדה שודאי יש לה מקום גם אם יתכן שניתן חהעניד עמדה מורכבת יותר. חוסר היכולת שלכם להכיל עמדה זו יותר משהוא מעיד על "מה יפית" בפני משרד החינוך על אג'נדות ההתבוללות שלו, הוא מצביע על פחד עמוק שלכם מאמת פשוטה, ותחושתכם כי כל השיח של דו-קיום והאחר הוא אני וכו' שברירי כמגדל קלפים.
6
כל הכבוד. זכרו את השם בת ציון גורדון. היא תגיע רחוק
יהודי פשוט | 19-03-2016 21:34
עם או בלי תוכנית מצוינות.