הכנסת אישרה החמרה על מסייעים לשב"חים

הכנסת אישרה את הצעת החוק של מוטי יוגב להשית קנסות מוגדלים על מסיעי שב"חים. יוגב: "החוק הזה יתרום לארגז הכלים של ההרתעה והענישה"

הכנסת אישרה החמרה על מסייעים לשב"חים
  הצעת החוק הושלמה. יוגב (הדס פרוש/פלאש90)

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הכניסה לישראל המחמיר עם מסיעי שב"חים. מדובר בהצעה ממשלתית שקידם השר לבטחון פנים גלעד ארדן ובהצעה פרטית של ח"כ מוטי יוגב, עוד מהכנסת הקודמת.

לאחר שנדחו כל ההסתייגויות אושרה ההצעה בקריאה שלישית, שלבקשת הרשימה המשותפת הייתה גם הצעת אי אמון בממשלה, ברוב של 44 תומכים ו 16 מתנגדים, כשסיעת יש עתיד מצטרפת לממשלה ומצביעה בעד החוק ובעד אמון בממשלה.

הצעת החוק מרחיבה את הגדרת המעסיק, ומעתה האחריות על העסקת שב"ח תהיה גם על המעסיק של המעסיק, הקבלן הראשי ו/או התאגיד ששכר את שירותי המעסיק הישיר. בשל התמריץ הכלכלי לביצוע עבירת ה עסקת או הלנת שב"חים יוחמרו הקנסות כשמדובר בתאגיד. עונשי מינימום – לתאגיד 40,000 ₪. למעסיק שאינו חברה אלא אדם פרטי – 5000 אם מדובר בעבירה חד פעמית ו-10,000 אם מדובר על עבירה חוזרת, או העסקה או הלנה של יומיים או שני עובדים. הקנסות הקבועים בחוק הם 75,000 לאדם פרטי ופי ארבע לתאגיד אם מדובר על עבירה חד פעמית. עבירה חוזרת, או יומיים ברצף או שני עובדים ומעלה יוגדרו כפשע, והענישה תהיה 4 שנות מאסר וקנס של 226,000 ₪. בנוסף יוכל קצין בדרגת מפקד מחוז להורות על הגבלת שימוש במקום בו הלינו או העסיקו שב"חים עד 30 יום ובית משפט יוכל להאריך צו זה ל-60 יום נוספים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בתקופה האחרונה חלה החמרה במצב הביטחוני, הכוללת אירועי הפרות סדר, השלכת מטעני חבלה, דקירות ופיגועים כנגד אזרחי ישראל באמצעות סכינים וכלי נשק אחרים. כמו כן, יש מעורבות של שוהים בלתי חוקיים בפעילות טרור כנגד אזרחי ישראל, ובשנים האחרונות חל גידול במספר הפלשתינים השוהים בתחומי מדינת ישראל באופן בלתי חוקי. רשויות המדינה נדרשות לתת מענה אופרטיבי לתופעות אלה במטרה להביא למיגורן, במסגרת זאת מוצע לתקן את חוק הכניסה לישראל, כמפורט להלן.

אחת הדרכים לתקיפת תופעת השוהים הבלתי חוקיים, היא ביצוע פעולות אכיפה נגד המסייעים לשב"ח- מסיעים, מלינים ומעסיקים, המקלים על כניסתם של השב"חים לתחומי ישראל ועל היטמעותם, כאשר בעצם העסקתם ושהייתם של שוהים בלתי חוקיים בישראל כרוכות השלכות כלכליות וחברתיות."

השר לביטחון פנים גלעד ארדן: אני רוצה להודות על כך שיש חברים באופוזיציה שמגלים אחריות ותומכים בחוק הזה.

מסתבר שיש פלשתינים שחושבים שמדינת ישראל היא מקום לא רע בכלל, אבל מה לעשות שהתופעה מייצרת סיכונים מאוד משמעותיים בעיקר כשאנחנו בגל טרור שמבוצי על ידי יחידים שמונעים מהסתה וזו משימה מורכבת להתמודד אם זה. זה נובע בבין היתר מכך שאין הרתעה וענישה והעונשים כיום אינם משמעותיים. כל עוד גדר הביטחון לא הושלמה היכולת לייצר חסימה הרמטית לשב"חים היא בלתי אפשרית. מה שנשאר זה לטפל באותם ישראלים שעבור בצע כסף מעסיקים את אותם שב"חים ומלינים אותם ומסיעים אותם מבלי להתייחס לסכנה הביטחונית. אישור ההצעה הזו יוכל לסייע מאוד למשטרת ישראל וכוחות הביטחון, לעצור את כניסתם של השב"חים כי במקום לרדוף אחרי כל אחד מהם, אנחנו רוצים להעביר את משקל הכובד למעסיקים.

בדיון על החוק התנגדו חברי הכנסת מהאופוזיציה.

ח"כ רויטל סויד: סיעת המחנה הציוני תצביע בעד חוק השב"חים או חוק הכניסה לישראל בתיקון שאנחנו מדברים עליו, אבל זאת לא הנקודה. הנקודה היא לא אם אנחנו מצביעים בעד או נגד, אלא שההצעה לא נותנת שום כלי ולא מחדשת שום דבר. רק דבר אחד היא ממחישה, היא ממחישה את אוזלת היד שלכם, של הליכוד, של הממשלה, של ראש הממשלה. הרי לא גילית את זה רק עכשיו שיש שב"חים, שיש מסיעים, שיש מלינים. לא גילינו את זה רק עכשיו. רק עכשיו פתאום הצעת חוק הזו תפתור את גל הטרור? גל הטרור עכשיו יימחה ולא יהיה בגלל שפתאום נעצור מעסיקי ומליני שב"ח?

ח"כ דב חנין: שוב הממשלה מביאה עוד הצעת חוק להתמודדות עם השב"חים אבל אם קוראים את הצעת החוק רואים שזו הוספה עוד שכבה למערכת מוסדרת לעייפה. התופעה הרי לא מצטמצמת בגלל החקיקה המסיבית והיא נשארת בגלל המציאות שתחת שלטונה של ישראל בשטחים הכבושים נמצאים אנשים במצב של עוני ואבטלה. אנשים מגיעים לישראל כשב"חים בעיקר כדי להביא פת לחם למשפחה.

ח"כ טלב אבו עראר: מי שחושב שחקיקה גזענית היא שתביא לרגיעה או תשיג ביטחון, או שהוא טיפש או שהוא חצוף. לפני פחות משנה הזהרנו מעל בימה זו על המשך חילול מסגד אל אקצה ושכניסת יהודים לשם תגרום לאינתיפאדה ואז התחילה אינתיפאדה, אף אחד לא שמע לנו. חלק מהממשלה אמרו שזה גל ויחלוף, זה לא גל אל תשלו את עצמכם אנחנו בעיצומה של אינתיפאדה. זו העת המתאימה שהממשלה תכיר בזה שהמשך הכיבוש, מדינות הדיכוי והחקיקה הגזענית אלה הדברים שמגבירים את האלימות ומבעירים את האזור. כדי להשיג ביטחון הממשלה צריכה לשנות את המדיניות. מי שתומך החוק הזה הוא יותר מסוכן לפלשתינים מנתניהו.

ח"כ יוסף ג'בארין: הממשלה משתמשת בכל הכישרונות האמנותיים שלה כדי ליצור את החקיקה הזו. כי כשאנחנו מסתכלים על ההחמרה הזו, רואים תפיסה שמנוגדת לאלף בית של הדין הפלילי. אלה פשוט גחמות שסותרות כללים בסיסיים בדין הפלילי. המעשה האומנותי הדרקוני הזה אינו פרופורציונלי אינו מידתי וגם אינו חוקתי. החוק גם פוגע בתא המשפחתי של ערבים אזרחים ישראלים שבני הזוג שלהם הם מהשטחים.

ח"כ מוטי יוגב: הצעת חוק הזו עלתה על ידי עוד בכנסת הקודמת בעקבות התגברות של אירועי טרור. בעקבות מתקפת הטרור האחרונה שחלק מהמפגעים היו שב"חים היא עלתה כהצעה ממשלתית שאני מצטרף אליה.  אני בעד אישורי רבים נוספים לכל פלשתיני שרוצה מקום עבודה אך בשנים האחרונות התגברה כניסתם של שב"חים והתגבר גם פוטנציאל האיום עד כדי רצח ורבים איבדו את חייהם. החוק הזה יתרום לארגז הכלים של ההרתעה והענישה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו