אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דם, יזע ודמעות? כך זייפו את הציטוט של צ'רצ'יל

על רקע השטר החדש של 200 השקלים, נזכר הרב עמיחי גורדין בזיוף האימרה של ווינסטון צ'רצ'יל על "דם, יזע ודמעות". ואיך כל זה קשור למשחק כדורסל של הרב ליכטנשטיין?

דם, יזע ודמעות? כך זייפו את הציטוט של צ'רצ'יל

לפני חודשיים וחצי השיקה קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, את שטר 200 השקלים החדש. שבועיים מאוחר יותר, כשאחזתי לראשונה בשטר החדש, התרגשתי. לא, לא בגלל תאוות בצע, גם לא בשל יצר החדשנות. הסיבה הייתה קשורה לשבע מילים שנכתבו על השטר.

עשרות אלפי שורות כתב בימי חייו, גדול משוררי המדינה, נתן אלתרמן. מעצבי השטר החדש נדרשו לבחור מתוך אוצר אין סופי זה, שתי שורות בלבד שיופיעו על השטר. באורח פלא, המנוגד לחלוטין לרוח הדור שלנו, נבחרו שתי שורות שחלפו על פני כמשב רוח קרה ביום חמסין.

'אנו אוהבים אותך, מולדת,

בשמחה, בשיר ובעמל'.

התרגשתי מאהבת המולדת. התרגשתי מהשמחה שבאהבת המולדת. התרגשתי מהשיר. אבל יותר מכל התרגשתי ממילה אחת שחשבתי שיצאה די מזמן מאוצר המילים שלנו. עמל.

הסילוף של צ'רצ'יל

ווינסטון צ'רצ'יל היה נואם נדיר. בנאום ההכתרה שלו לראשות הממשלה הציג בפני האומה הבריטית דרך קשה ונחושה. היה זה כחצי שנה לאחר פרוץ מלחמת העולם השניה, עת ענן שחור ריחף מעל שמי אירופה. לא ברור למה כשתורגם אחד ממשפטי השיא של הנאום לעברית, הושמטה ממנו מילת מפתח. מצאו את ההבדלים:

הנוסח המקורי

 "I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat."

הנוסח העברי הנפוץ

'אני מציע לכם רק דם, יזע, ודמעות'

צ'רצ'יל הבטיח לעמו דם, עמל, יזע ודמעות. אלינו לארץ הקודש הגיעו רק הדם, היזע והדמעות. העמל נשאר מעבר לים, באי הבריטי. החברה שלנו כנראה לא אוהבת עמל. אנחנו מוכנים להשקיע דם יזע ודמעות, אבל לא עמל. אנחנו מחפשים פתרונות מהירים לכל הבעיות. אנחנו לא אוהבים לעבוד קשה. אנחנו לא מעריכים עמל.

שכחנו את העמל

אחד הדברים הגדולים שאפיינו את מו"ר הרב ליכטנשטיין, הריני כפרת משכבו, הוא החשיבות שייחס לעמל. קודם כל עמל בתורה, ואחר כך, להבדיל ולהבדיל, גם עמל בעולם החול. בצעירותו שיחק מו"ר כדורסל עם תלמידים. פעם הפסיק הרב את המשחק באמצע. 'אני לא מוכן לשחק איתכם' אמר הרב בכעס, 'אתם לא משחקים מוסרי'.

'אנחנו עושים יותר מדי עבירות?', שאלו התלמידים הנבוכים. 'אתם לא יורדים להגנה', נזף בהם הרב, 'אתם לא משקיעים במשחק. אם אתם משחקים – תשחקו ברצינות'.

עמל לא סותר אהבה. להיפך, כשעמלים על משהו אוהבים אותו יותר. אם רוצים שילדים יאהבו ללמוד, הם חייבים לעמול ולעבוד קשה. כשאדם עובד קשה ומרגיש התקדמות, הוא גם אוהב את מה שהוא עושה. 'עובד אדמתו ישבע לחם'.

שני חיילים. אחד משרת בסיירת, עובד קשה ומתאמן. השני, חודשיים לפני שחרור, לא מזיז את עצמו מהמיטה. מי מאושר ושמח, ומי מדוכא ומחכה שהזמן יעבור? למרות שהחייל מהסיירת עובד מאוד קשה – הוא נהנה. למרות שהחייל ה'עציץ' לא זז מערסל הפז"מ שלו – הוא סובל ומרגיש ריקנות.

.

אי אפשר שתלמידים יאהבו ללמוד, אם איננו דורשים מהם עמל. עמל לפי דרכו של התלמיד. יש תלמיד שצריך עמל מסוג זה ויש שצריך עמל מסוג אחר. יש שבנוי לעמל עיוני, ויש שנכון לו דווקא עמל מעשי. לא חשוב כמה ואיך, בלי עמל זה לא יעבוד. 'אדם לעמל יולד'.

מאתיים וארבעה עשר פסוקים הקדישה התורה לתיאור בניית המשכן והקמתו. מה ראתה התורה, שחסה על כל אות מיותרת, 'להשחית' כביכול אלפי אותיות כדי לתאר את הקמת המשכן? מדוע אחרי תיאור מפורט שהופיע בפרשיות תרומה ותצווה, תיאור שכמעט ולא הותיר מקום לדמיון, חזרה התורה ופירטה בשלב הביצוע את אותם הדברים שכבר קראנו עליהם?

כל סופר מתחיל יודע שאסור לחזור על פרטים שהקורא כבר יודע. כל עורך מתחיל שיש לקצץ עמודים שחוזרים על עצמם ומייגעים את קהל הקוראים. אבל, למרבה הפלא, בורא העולם ויוצרו נהג אחרת.

ללמדנו שכדי לבנות משכן לא-לוהינו לא מספיקה חוויה והתלהבות רוחנית. ללמדנו ששמחה ושיר חשובים, אך לא מספיקים. כדי לבנות את המשכן צריך לעמול ולהזיע. מאה וארבע עשר פעמים חזרה התורה בפרשות ויקהל-פקודי, על השורש ע.ש.ה. ולימדה אותנו שכדי לבנות בית לשכינה יש לעשות ולעשות ולעשות. זה המסר שלמדנו מ – 214 הפסוקים ה'מיותרים' – 'אדם לעמל יולד'.

'אנו אוהבים אותך, מולדת

בשמחה, בשיר ובעמל'.

==

המאמר יפורסם בעלון שבת בשבתו

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
ומה זה "יזע"?
| 07-03-2016 13:19
לא מדובר על שהיה ממושכת בסאונה
2
עמל ויזע
שמעון קליפשטיין | 07-03-2016 15:19
עמל זו עבודה מאומצת לאורך זמן. היכולת להשקיע, והרבה. יזע אינו כך, אלא מקסימום עבודה מאומצת חד פעמית.
3
מי הכותב??
כוכי | 17-03-2016 23:08
4
כדור-רב...
דתי | 20-03-2016 13:55
מה קרה לסיינפלד?...
5
להתעורר
קורא קבוע | 18-04-2016 9:47
כל זמן שאראה את תמונתו של צרציל אדע שאתם דורכים על המקום ושנרדמתם בשמירה - כדאי לחדש מפעם לפעם את פרשת השבוע
6
כבר שבועיים עברו מאז שנרדמתם בשמירה
קורא קבוע | 26-04-2016 9:02
עדיין תמונתו של צרציל קיימת סימן שלא התעוררתם מהתרדמה וחבל
7
כשהתחתנתי ב2005 בעלי לשעבר...
גלית כהן | 17-08-2021 14:46
כשהתחתנתי ב2005 בעלי לשעבר הבטיח לי דם יזע ודמעות וכך היה בגלל זה אני גרושה לא היה שמחה ולא היה אהבה השיר של נתן אלתרמן על המולדת מקסים....