אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכרזות הרבנים מעידות על ניתוק מהמציאות

בסיום כנס של רבנים הם הוציאו גילוי דעת לפיו "ממשלת ישראל מכריזה שהיא לא מתנהלת כמדינה דתית". אין דרך יפה לומר זאת. הפסקה הזו מצביעה על ניתוק חמור מהמציאות

הכרזות הרבנים מעידות על ניתוק מהמציאות

כנס חירום של רבנים דתיים-לאומיים בכירים, וביניהם פוסקי הלכה ואנשי מחשבה, נערך במוצ"ש האחרונה בעקבות פתיחת הרחבה הרפורמית בסמוך לכותל המערבי.

הכנס הסתיים בהוצאת "גילוי דעת" ובו גם הפסקה הבאה: "המשמעות שבדבר [כלומר, פתיחת הרחבה] היא שממשלת ישראל מכריזה שהיא לא מתנהלת כמדינה דתית, כאילו אומרת: 'הציונות דבר אין לה עם הדת'".

אין דרך יפה לומר זאת. הפסקה הזו מצביעה על ניתוק חמור מהמציאות.

האם יש למישהו ספק שמדינת ישראל מעולם לא התנהלה כ"מדינה דתית"? האם עלה על הדעת לחשוב שהציונות החילונית יש "לה דבר עם הדת" שהוא לא יותר מחיבור לפולקלור? אלא, ואיני רוצה לומר דברים חריפים יתר על המידה, מסתבר שהרבנים שכתבו את הטקסט הזה המירו את המציאות הקשה באחת אוטופית אך בדויה; בעוד שהמציאות העגומה היא שמדינת ישראל הוקמה תוך פרידה מאלוהי ישראל ותורתו, לתפיסתם המדינה היא לא פחות מאשר "יסוד כסא ד' בעולם" (כלומר, עד לרגע שהממשלה החליטה על פתיחת רחבת תפילה לרפורמים).

ועל אף שרוב מייסדי המדינה וקברניטיה כפרו מרישא ב"צור ישראל" עד שאפילו את שמו השמיטו ממגילת הכרזת העצמאות, רבנים אלו עדיין מחזיקים בתומתם בתפיסה שהחילונים נושאי דבר ה' המה, בני "דור שכולו חייב וגם כולו זכאי" (כלומר, עד לרגע שהממשלה החליטה על פתיחת רחבת תפילה לרפורמים). אכן, נראה שגם הם מתחילים להתפכח מהתפיסה הזו. ובאמת, אם האמירה הזו אינה מן השפה ולחוץ, הרי שאכן יש כאן גילוי דעת של ממש, גם אם לא במשמעות שאליה התכוון המשורר.

וקשה לי בהקשר זה שלא להיזכר בשורות הנוקבות של השיר "נגיעות", שכתב (והלחין) הזמר, החילוני אך המחובר למסורת, ברי סחרוף: "דרך העור אל הבשר, דרך היפה אל המכוער, בנגיעות, נגיעות, עד שנגיע לקצוות. דרך המלך לדרך עפר, דרך השווה אל המיותר, בנגיעות, נגיעות… ברוך הבא למציאות". ברוכים הבאים למציאות. היא פחות יפה ממה שרצינו שהיא תהיה.

==

אליהו גליל משמש כרב בקהילת מונטיבדאו באורגווי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
סוף סוף מישהו שצועק המלך עירום
| 29-02-2016 14:47
2
אתה כל כך לא מבין אותם שנדמה לך שהם מדמייינים
| 29-02-2016 15:16
3
כבוד הרב
מי שמדבר | 29-02-2016 15:51
עם כל הכבוד לתפקידו ולחכמת תורתו של הכותב, הוא עצמו לא רק מנותק מהמציאות, אלא גם מנותק מהארץ... וזה שהוא מצטלם ברשב"י לא עושה אותו יותר מבין בהווי של מדינת ישראל. לומר "שמדינת ישראל הוקמה תוך פרידה מאלוהי ישראל ותורתו" ושכך אלו פני החיים היום בארץ - אין לך ניתוק מהמציאות גדול מזה. על כבוד הרב להבין, שהאופי הדתי או לא דתי של המדינה אינו נקבע לפי הכותרות בתקשורת, אלא לפי המציאות בשטח, בבתי המדרש שצצים כל יומיים בשכונות תל אביב, בהתיישבות הפורחת למרות כל הקשיים, ובגרעינים התורניים שכבר הפכו להרבה יותר מטרנד. הנוער של אשדוד או נתיבות כמו גם נוער הקיבוצים בעמק יזרעאל, ובמקומות רבים בארץ, ממש לא חושבים שאין להם עסק עם הדת. אז - אנא!!!
4
ל-3. כנראה שאתה כאן ואתה מנותק מהמציאות
רפי | 29-02-2016 16:43
אינני תומך בדעותיו של הרב גליל אך הפעם אני נאלץ להסכים איתו. כל הדברים שציינת קמים בזכות וגם למרות המדינה. בתי מדרש שקמים בתל אביב לאוכלוסיות חרדיות בעיקר, הדרום מיושב בעיקר ע"י חרדים כי הציבור הדתי לאומי מתעסק במלחמות ביו"ש. הציבור הדתי לאומי כלכך משווע להטמע באוכלוסיה שהוא מוכן לוותר על הדת בתהליך. הממלכתיות הפאתטית הוכיחה שוב את פרצופה כמשהו שצריך לעבור מן העולם.
5
אנו דתיים ולא רוצים מדינה דתית.
שלמה | 29-02-2016 16:43
להפריד את הדת מהמדינה עכשיו!
6
אנחנו רואים אור, לא צללים.
דוד | 29-02-2016 17:07
כמו שאמר הרב מרדכי אליהו. המדינה היא יסוד כסא ה' בעולם.
7
הילד שבתמונה הוא כותב המאמר?
שלום | 01-03-2016 10:04
יש דברים שילדים לא מסוגלים להבין. גם היום שיש גישה להרבה ידע, הבנה זה עניין של התפתחות האישיות ולא כמה האדם יודע. אבל צריך לתת אמון בילד, אולי אם הוא ירגיש שמאמנים בו הוא יצליח יום אחד להבין את עולמם של המבוגרים!
8
תגובה למגיב 5 ולמגיב 7
דוד | 01-03-2016 23:02
מגיב 5: אם אתה לא רוצה מדינה דתית, אז במה בדיוק אתה דתי??? מגיב 7: זה לא קצת חוצפה לקרוא "ילד" לאדם מבוגר ורציני גם אם אתה לא מסכים איתו? חוץ מזה כל הסגנון שלך דוחה ומגעיל