אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יעלון לא נוזף באיזנקוט: "מגבה את דבריו"

שר הביטחון יעלון מתעלם מהביקורת על ביזוי דברי חז"ל שאמר הרמטכ"ל וגיבה את דבריו: "בלי פגיעה בחפים מפשע, בלי ליצור נסיבות שיגרמו לנו לאבד את הדרך ואת צדקתה"

יעלון לא נוזף באיזנקוט: "מגבה את דבריו"
  לא נוזף ברמטכ"ל אלא מגבה. יעלון (מרים אלסטר/פלאש90)

שר הבטחון משה יעלון לא רק שלא נוזף ברמטכ"ל גדי אייזנקוט על אמירתו לפיה "הקם להורגך השכם להורגו" הוא רק ססמא, אלא אפילו נותן לו גיבוי מוחלט.

יעלון הגיע היום להרצות בפני תלמידי תיכון בצפון וציין "אנחנו נאבקים על הבית הלאומי כבר הרבה שנים. צריכים כוח מיומן להתמודד עם האויבים, אבל עלינו לשמור על ערכים".

אתמול אמר הרמטכ"ל כי הוא "לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים" והוסיף "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו הקם להורגך השכם להורגו". הדברים גררו ביקורת מצד גורמי ימין, ובראשם ח"כ בצלאל סמוטריץ', שאף פנה בתלונה לשר הביטחון כדי שינזוף באיייזנקוט.

אלא שיעלון שכזכור נבחר בפריימריז בליכוד גם בקולותיהם של אנשי הימין הגיב: "אני מגבה לחלוטין את מה שאמר הרמטכ"ל בעניין זה". לדבריו, להוראות פתיחה באש יש היבטים מבצעיים, חינוכיים וערכיים: "הלחיצה על ההדק במקרים כאלה היא תוצאה של החלטה מאוד משמעותית, כי בסופו של דבר, גם אם מדובר באויב, בסופו של דבר אתה נוטל את חייו.

"אם הם מסכנים את חיינו או את חיי זולתנו – ברור שחייבים לעצור אותם ולפגוע בהם בקרב הקצר הזה. מצד שני אסור לאבד ברגעים האלה את צלמנו, כי הדם רותח. שומעים הרבה ביטויים כאלה, 'צריך לחסל ולהשתולל'. אני אומר לא. בלי פגיעה בחפים מפשע, בלי ליצור נסיבות שיגרמו לנו לאבד את הדרך ואת צדקתה. אם יש כאלה חפים מפשע שאינם מסכנים – נשים, ילדים או חסרי אונים – אתה לא משחרר עליהם את היצר".

אתמול שלח סגן יו"ר הכנסת ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכתב לשר הבטחון בו דרש ממנו להעמיד את הרמטכ"ל במקומו: "זוהי אמירה בוטה ומזלזלת שאסור שתעבור בלא התייחסות", כתב סמוטריץ' ליעלון. לדבריו: "העקרונות והערכים היהודיים הם התשתית עליהם בנויה מדינת ישראל ועליהם נשען צה"ל. הזלזול בקדשי ישראל ובערכים שליוו את עמנו לאורך אלפי שנים לא ראוי ולא תואם את ערכי הצבא ואת ההתנהגות המצופה מקצין בכיר בו".

בסוף דבריו כתב סמוטריץ' ליעלון כי עליו לזמן אותו לשיחה הבהרה ולהבהיר לו את חומרת העניין. "על הרמטכ"ל לחזור בו מן מהדברים ולוודא שהתבטאות לא ראויה כזו לא תישנה", כתב סמוטריץ'

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הורסים את רוח הלחימה של צה"ל
אלון | 18-02-2016 14:57
2
אשריך הרמטכ"ל
אביעד גולדברג | 18-02-2016 15:38
כל הכבוד לרמטכ"ל ולשר הבטחון ששומרים על צלם אנוש שבנו. אוי לנו אם נלך אחרי רפי מוסר ודעת כחבר הכנסת סמוטריץ