אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השופט לנתניהו: "אתה יכול לברך שהחיינו"

בצעד הסטורי התייצב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני שופטי בג"צ בכדי להגן על מתווה הגז אותו אישרה הממשלה. "אנחנו נמצאים בנקודת שיווי משקל - אם נחזור לאחור ניפול סופית לתוך התהום"

השופט לנתניהו: "אתה יכול לברך שהחיינו"
  (צילום: Israel Sellem/POOL/פלאש90)

בצעד הסטורי התייצב היום (ראשון) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני שופטי בג"צ במטרה לנסות לשכנע אותם לאשר את מתווה הגז שמציעה הממשלה מול חברות הגז.

על פי הדיווח באתר 'חרדים 10', עם פתיחת דבריו, אמר נתניהו: "למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שראש ממשלה מתייצב בפני בג"ץ.

ראש ההרכב, השופט "הסרוג" אליקים רובינשטיין, השיב לו בהומור האופייני לו: "אם תרצה תוכל לברך 'שהחיינו'…"

לאחר מכן התחיל נתניהו למנות את הסיבות בגינן הוא מאמין שהמתווה הנוכחי הוא הטוב ביותר למדינת ישראל: "אני מודה על ההזדמנות שנתתם לי להופיע בפני הרכב מורחב של בית משפט זה. זו הפעם הראשונה שבה ביקשתי להופיע בפני בית המשפט במהלך עשר שנות כהונתי כראש הממשלה. למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שראש ממשלה מבקש להופיע בפני בית המשפט".

נתניהו הוסיף כי "החשיבות העצומה שאני מייחס לפיתוח מאגרי הגז הטבעי היא בגלל הערכה שלי שאנחנו נמצאים בנקודת זמן קריטית הן מבחינת הסיכונים והן מבחינת הסיכויים שקשורים לנושא זה. בצורה הכי תמציתית, אנחנו נמצאים בדקה התשעים מבחינת היכולת שלנו לממש את הפוטנציאל של הגז של מדינת ישראל. כפי שאפרט, כל עיכוב נוסף, כל חזרה לאחור, יכולים להביא לתוצאות חמורות שספק אם ניתן יהיה לגבור עליהן" אמר נתניהו לשופטים.

"אינני משפטן ואינני מתיימר להחליף את עשרות עורכי הדין שיושבים פה", אמר נתניהו. "הנושאים המשפטיים נידונו בהרחבה ואין לי כוונה להיכנס לטיעונים משפטיים. הבקשה התקדימית שלי להופיע אישית נועדה להמחיש את החשיבות האדירה שאני מייחס להמשך מהיר וחלק של יישום מתווה הגז. החשיבות היא לא רק לכלכלה של מדינת ישראל אלא גם לביטחון הלאומי ולביטחון האנרגטי שלנו ולמעמדנו במזרח התיכון. למתווה שאושר אין חלופה ריאלית ואני חרד מפני ההשלכות שיכולות להיות לכל עיכוב נוסף. זה עלול להוביל לקריסת המתווה שגובש, מה שעלול להוביל לנזק חמור משמעותי וארוך טווח למדינת ישראל"

על הטענה כי הוא דואג לטייקונים אמר נתניהו: "הובלתי הרבה מאוד מן הרפורמות התחרותיות המשמעותיות במשק הישראלי. אינני זקוק לדחיפה כלשהי כדי לקדם תחרות וצמצום הריכוזיות במשק. תמכתי במתווה הגז כי הבנתי שבמקרה הזה אנחנו מצויים במצב דוחק ואין בפנינו חלופה ראלית אחרת. ללא המתווה בוודאי שלא תהיה תחרות אין לי ספק. אנחנו נדרשים לייצר יחסי אמון ושיתוף פעולה ארוך טווח עם חברות בינלאומיות וממשלות אחרות משום שפיתוח שדה לווייתן, כמו גם שדות נוספים, מחייב השקעות אדירות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים. אלו מחייבים חוזים ארוכי טווח לייצור גז על מנת שניתן יהיה לממן את פיתוח השדות".

נתניהו סיפר כי "סיכמנו עם ממלכת ירדן לחתום על חוזה של אספקת גז ישראלי והכול היה מוכן, וכשבאה ההחלטה המפתיעה לבטל את הצו המוסכם הטקס הזה בוטל. היה מדובר בחוזה חשוב מבחינה ביטחונית, גיאו-פוליטית וכלכלית. אילו החוזה היה נחתם לפני שנה, זה היה מסייע רבות ליציבותה הכלכלית של ירדן שנאבקת באתגר הכבד והמשמעותי של מאות אלפי פליטים. זה מחזק את יחסי השלום בינינו ובינם, יחסים חשובים מאוד-מאוד למדינת ישראל".

"אנחנו ברגע מכונן. התחילו לבוא ולהתעניין, חברה אחר חברה, חברות ענק, כולל נובל אנרג'י שהציעה מתווה לפיתוח מהיר של שדה לווייתן. אנחנו נמצאים בנקודת שיווי משקל – אם נחזור לאחור ניפול סופית לתוך התהום. אני מודע לטענות שהועלו כאילו מדובר בהתבססות של נורמה לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, אבל אין לכך כל בסיס, ולראיה בעשר שנים שבהן אני מכהן כראש הממשלה, זו הפעם היחידה שבה ביקשתי לעשות בכך שימוש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יאלה ברוך השם להתחיל להזרים גז
| 14-02-2016 21:29
חוצ