אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לנערי הגבעות יש גם דם יהודי על הידיים"

מושב סוער נערך בכנס ירושלים שעסק בפעילותם של נערי הגבעות במהלכו התעמתו אשת ההתיישבות, דניאלה וייס, והמשנה ליועמ"ש, רן ניזרי.

"לנערי הגבעות יש גם דם יהודי על הידיים"
  (צילום: ישראל ברדוגו)

בפאנל האחרון של כנס ירושלים שהתקיים בסימן "נוער הגבעות, חיל חלוץ או מקור סכנה?", השתתפו אתיה דן – מנכ"לית 'מניפה', דניאלה וייס, עמישב מלט – תושב גבעת 'גאולת ציון', עו"ד רז נזרי – המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רועי שרון – כתב התיישבות, ערוץ 10 והרב יובל שרלו.

מי שפתח את הדיון היה רועי שרון, ששמו יוצר כמעט באופן אוטומטי התנגדות בקרב אנשי ההתיישבות. לדבריו: "נוער הגבעות זה שם מאוד רומנטי ומתאים לשימוש התקשורת. זה פותר אותנו מלהיכנס לכל מיני ניואנסים. התופעה הזאת החלה כבר לפני שני עשורים וזה אנשים שבאו ורצו ליישב את הארץ וליישב את הגבעות בתנאים מאוד קשים. הם ראו את עצמם המשך לדור שהקים את גוש אמונים. עד היום עדיין יש כאלה צעירים חיוביים שרוצים לבנות, לעבוד ולא לריב עם אף אחד. יש להם בוץ על הידיים. לפני כמה שנים אפשר לומר שהגולם קם על יוצרו. היו כמה שלקחו את זה לכיוונים בלתי רצויים ובתקופה האחרונה התופעה הזאת מייצגת את איש הישר בעיניו יעשה".

שרון הוסיף כי "כשהתחיל רעיון תג המחיר לפני כמה שנים, בתחילה אף אחד לא רצה לגנות אותם ואמרו בואו נחבק אותם וכך הם יחזרו לתוך החברה. וכך, הם הבינו בטעות שהם מקבלים תמיכה ומהפגנות לגיטימיות אחרי פינוי בתים, זה הפך למעשים אלימים. עד שזה לא הפך להיות סיפור של בקבוק תבערה שנזרק לתוך בית, לא הבינו עד כמה זה מסוכן.

הרב שרלו, מראשי רבני 'צהר' וראש ישיבת 'אורות שאול', אמר כי "לרוב מוחלט של היושבים פה אין שום השפעה על נוער הגבעות. כל הדיון הזה הוא דיון אקדמי בעניין הזה. לכן זה מיותר לדון בזה. אנחנו צריכים לדון במה אנחנו יכולים לעשות. לדעתי שלושה דברים שיש לעשות: 1. לאפשר לאנשים שכן יכולים להגיד להם משהו, לעשות את העבודה. 2. הזדקנו והתברגנו, והעובדה שיש נוער שמרגיז אותנו כמו שאנחנו הרגזנו את הורינו, צריכה לעורר אותנו. 3. לכל אור גדול יש צל נורא. אנחנו חייבים להציב גבול ברור ואיתן בינינו ובינם. בראשונה הם בעצמם משלמים מחיר יקר והחיים שלהם נהרסו. הצללים של הנוער הזה מסכנים את ההתיישבות ועלינו להתנער ממנו ולא פחות חשוב לסייע למשטרה ולכוחות הביטחון ולהעניק להם תמיכה..".

עמישב מלט,המתגורר בגבעת 'גאולת ציון', נשאל מי הרב של נוער הגבעות: "השאלה היא מי הרב של האנשים שיושבים פה. מי הולך בדרך של כיבוש הארץ או לא. כל העניין של דומא הוא רק עוד נקודה שנועדה לסמא את עיני הציבור ולהשאיר אותם לשבת רגל על רגל. נוער הגבעות הוא חוד החנית של כל ההתיישבות. השאלה היא אם נותנים או לא נותנים לבנות עוד בתים בארץ ישראל".

מלט הוסיף כי "אני דוגל בחוקי התורה ולא בחוקים של הבריטים והטורקים שלא נתנו ליהודים לבנות בארץ ישראל. אם רן נזרי רוצה לשים שפם טורקי ולשפוט אותנו בבית משפט טורקי, שיעשה את זה. אני אזרח שומר חוק. אני עובר בירוק לצורך הדוגמא. אני מורחק מיהודה ושומרון רשמית בגלל טענות על פגיעה בערבים. אבל השב"כניק שנתן לי את הצו נתן לי להבין שהצו נועד כדי לחסל את גאולת ציון. ההנהגה הרשמית של ההתיישבות, הזמבישים, הם אנשים מעולים ששכחו את הקו שאמור להנחות אותם".

"מי שצריך חינוך זה האנשים שמדברים ומדברים ועדיין יושבים על כיסאות במקום לקום ולבנות. לא לשבת בבית ולקטר. אם אתם הייתם שם, הם לא היו צריכים להיות שם".

באולם פרצה מהומה כאשר המנחה קרא לעו"ד רן נזרי מפרקליטות המדינה, המשנה ליועמ"ש. המהומה נמשכה דקות רבות. קבוצה של נערי גבעות דרשו להוריד את נזרי מהבמה.

לאחר שקיבל את זכות הדיבור אמר ניזרי:  "לא הייתה לי התלבטות אם להגיע. אני גדלתי במעלות. לפנינו פה הייתה מרגלית זינאתי, שומרת החותם של אלפיים שנות מורשת יהודית. אני במשרד המשפטים המשרד השמאלני בעיני כולם. אני מכריז פה שאני יהודי וציוני. אני מאמין שהערכים של ציונות ויהדות לא שייכים רק לימין והערכים של הדמוקרטיה וזכויות אזרח לא שייכים רק לשמאל".

בהתייחסו לנערי הגבעות אמר ניזרי כי "הקבוצה הזאת היא קבוצה שעלולה לסכן את המדינה. אנחנו ביוזמה משותפת כולל גורמי חינוך ורווחה במטרה לסייע ולנתק נערים שעדיין לא נמצאים שם מהמקום בו נמצאת הקבוצה שעלולה לסכן את ביטחון המדינה. ישנה קבוצה קטנה של כמה עשרות שלקחה את זה כמה צעדים קדימה. זו הקבוצה שהגיעה לרמת הביצוע. מבחינתם הרעיון הוא שלא תהיה כאן מדינה כזאת. מבחינתם ישנן חביות נפץ שצריך לפוצץ כדי להבטיח שהמדינה לא תתקיים. זה מסגדים, זה הר הבית וזה עוד דברים.
הנה אני מצטט מילים מתוך המסמכים שלהם עצמם. הם אומרים בעצמם שאם הגרפיטי והצתת מכוניות ועצים לא מצליחה לזעזע את הציונים, אז הגיע הזמן להצית את הבית על יושביו ויש הסברים מפורטים איך לפתוח את החלון ואיך לזרוק את בקבוק התבערה.
מפריע לי שחלק ממנהיגי ציבור לא אומרים בפה מלא שאסור להרוג אנשים. איזו תורה מתירה דבר כזה? אני בעצמי משתייך לציבור הדתי. אני מחנך את הילדים שלי בחינוך דתי. לנערים האלה אין רק דם ערבי על הידיים, יש להם דם יהודי על הידיים. בגלל שאנחנו יודעים מחקירות של רוצחי בני הזוג הנקין, שהמניע לרצח היה האירוע בדומא".

"כאשר הוצאנו צווי הרחקה וצווי מעצר מנהליים, היו אנשים מהציבור הזה שיושב פה שצעקו שאנחנו מרחיקים אנשים מהילדים שלהם. גם אני לא אוהב מעצרים מנהליים. אבל לפעמים אין ברירה. אם אני אגש לבית המשפט ואדרש לחשוף את המקור, אני לא אוכל יותר לעבוד ולסכל טרור. נכון. ב-99% זה טרור ערבי. יש בכל זמן נתון בתקופה האחרונה כמה מאות ערבים עצורים במעצרים מנהליים ושניים שלושה יהודים כדי להציל חיים..".

דניאלה וייס: הפסיקה את דבריו של ניזרי ואמרה כי "כל הדיון פה מתנהל על פינה של פינה של פינה במפעל ההתיישבות האדיר ששינה את פני ארץ ישראל ואת העולם כולו. אתה מדבר על דומא ודומא ואותנו הזמינו לפה בשביל לדבר על נוער הגבעות ועל מפעל ההתיישבות האדיר".

רז נזרי: "הבעיה היא שביחד עם האמירה שיש לבנות את ההתיישבות, מעולם לא קם מנהיג שלכם ואמר בצורה ברורה שהוא מתנגד לאלימות".

וייס: "אתם מעולם לא הצלחתם להשחיר מישהו מנוער הגבעות ללא שתולים ופרובוקטורים שאתם אחראים להם. אתה צריך להתנצל על זה".

נזרי: "תהיו ימין הכי שיש. אבל תוקיעו טרור".

וייס: "אתם ממשיכים להעלות את התמונה של רבין במדי אס אס שכולם יודעים שפרובוקאטור של השב"כ עשה את זה".

נזרי: "תתבגרו. תפסיקו לחשוב שבעידן הזה בו ראש השב"כ מגיע מהציונות הדתית. המפכ"ל מהציונות הדתית. היועמ"ש עם כיפה, עדיין מה שאתם חושבים שאנחנו עסוקים בלשתול פרובוקטורים כדי להכפיש את הימין?".

במענה לשאלה אודות העינויים, אומר נזרי שהפעם הבקבוק התלקח. והיו עוד הרבה מקרים שהבקבוקים לא התלקחו. "ומי יודע מה היה קורה אם זה היה קורה שוב. מצבה הגיאופוליטי של ישראל היה שונה לחלוטין שלא לדבר על מצבה של ההתיישבות. כאשר יש תשתית מתקתקת שכזו, ישנם אמצעים מיוחדים שנועדו למנוע פיגועים ומקרים של אובדן חיים".

הוא מתעקש שלא לאשר שהיו עינויים. מצד שני הוא מודה שהיה שימוש באמצעים מיוחדים ואומר כי אותם סיפורים וסרטונים שהופצו בישיבות ובקרב הנוער, יש פער משמעותי בין מה ששמעתי מהעצורים ובין מה שהפיצו בשמם. עשרות מבצעים ותומכים של המעשים האלה היו צריכים לשמוע את הרבנים ומנהיגי הציבור מגנים את זה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
רז ניזרי הוא תינוק שנשבה [מטאפורית]. אין להאשימו. אבל
אייבי | 09-02-2016 23:46
בצבא סבלנו מרורות בעיקר ממפקדים בעלי כיפות כאלו. ולעומת זאת דווקא אלו שנקראים "תינוקות שנשבו" התייחסו יפה, וכבדו.
2
אם לא היו נוער גבעות, היינו צריכים לדאוג
אלי | 10-02-2016 6:29
עכשיו שיש, יש ברירה.
3
"חוקי התורה ולא חוקי האנגלים והתורכים"
מאיצת חלקיקים | 10-02-2016 7:29
מרד גלוי
4
שרון לא היה צריך להשתתף בדיון
חיים | 10-02-2016 9:53
כי הוא שונא מתנחלים/דתיים/ונערי גבעות, ותמיד מחפש עליהם מתחת לאדמה, אדם לא הגון כלל. הוא החליט שביו"ש יש מספיק כסף ולמה הם מבקשים עוד כספים. זה היה כתוב במקור ראשון השבת בראיון של שנבל עימו. חוצפה, הוא החליט שיש להם מספיק כסף.
5
נזרי, אנחנו איתך! הרוב השפוי.
יהודי אמיתי | 10-02-2016 18:44
6
נערי הגבעות הם גוש אמונים של היום!!!
א | 10-02-2016 22:17
כל הבורגנים בציבור הדתי לאומי כבר שחכו מזמן מה זה אידיאלים והנה באים חבורה של נערים ומזכירים להם שיש כזה דבר שאפשר לשאוף לחיים על פי תורה וזה מעצבן מאוד...
7
למתי בלו מהפייסבוק - תקן אותי אם אני טועה: עד כמה
אוראור | 14-01-2017 18:34
שידוע לי ואם אינני טועה - רצח הזוג הנקין היה א ח ר י השריפה בדומא - שברור שגם אם היא הייתה באמת הצתה מכוונת - ברור שלא מתנחלים הציתו אותה. באשר לנזרי: אירוני ששם המשפחה שלו זה נזרי - מהשורש נזר = כתר- והוא ממש לא קרוב להיות מלך - אולי רק מלך הטיפשים - הוא עוד קורא לעצמו יהודי וציוני... בקשר לרועי שרון - ה ו א נחש שלא שווה גרוש, יריקה ותגובה.