אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נפתלי בנט: "השמרנות הדתית לא הייתה מאפשרת את הציונות"

יו"ר 'הבית היהודי' נשא דברים בכנס יהדות ודמוקרטיה ושלח מסר מרגיע לכל החוששים: "לא צריך לפחד יותר ואף אחד לא הולך להתבולל פה, אנחנו לא בליטא"

"השמרנות הדתית לא הייתה מאפשרת את הציונות"
  (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/flash90)

"אנחנו היום בשטח הכי גדול מאז ימי דוד המלך. בשלהי בית שני חווינו תקופה של הרבה בטחון עצמי, שאיפשר פריחה ושגשוג ופלורליזם, ובית שמאי ובית הלל, אפשר לאפיין את התקופה הזו כתקופת פריצה עצומה. ואז חרב הבית, ונשארנו תקופה מסויימת בארץ ישראל ועדיין הפריחה התרבותית המשיכה, עד שגלינו ונותרו מעט מאוד יהודים בארץ", כך פתח יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט את דבריו בכנס על יהדות ודמוקרטיה שהערך בסוף השבוע האחרון באוניברסיטת בא רילן.

לדברי בנט: "נכנסנו לעידן הגלות שהיה עידן הישרדותי. כשאתה נוגע בצב הוא מכניס את הרגליים וקופא. ההישרדות של עם ישראל, בהמון גלויות, בסביבות בדרך כלל עוינות הוא בגדר נס. מהיוונים של פעם לא נשאר כלום וגם לא מהמצרים, אבל כל אחד מאיתנו אם היה נזרק 2000 שנה אחורה היה יכול להסתדר מבחינה לשונית. אבל במצב ההישרדותי למעט הבזקים קצרים אתה משתבלל.  וכך עברנו 1,800 שנה עד שהתחילה ההשכלה, שגרמה לכך שמי שיצא להשכלה – מעט מאוד מתוכם נשארו יהודים לאורך זמן. מנדלסון, ילדיו כבר התנצרו. זה לא היה בר קיימא. אלא שבדיוק בשלב היציאה, קיבלנו מתנה גדולה מאוד שהשמרנות הדתית לא הייתה מאפשרת – וזו הציונות".

בנט הבהיר כי "רק ההתערבות החילונית בהיסטוריה הארוכה הזו, כמו מכת חשמל לגוסס, אפשרה בעצם לחולל את שיבת ציון. כי בתוך אותה אורתודוכסיה יהודית זה לא היה קורה. כשאתה מתווכח על מה אורך השרוול, אין בדיוק את האנרגיות למהלכים כל כך נועזים. אם כי זה נשען על התפילה שאנחנו אומרים שלוש פעמיים ביום – 'ולירושלים עירך ברחמים תשוב'".

בנט המשיך והוסיף כי "הדור הראשון של הציונות היה בו את החיבור היהודי עם תעוזה חילונית. ואז עברנו למצב יותר מעשי של הקמת המדינה ולפני כן הקמת הישוב. והגענו לעת הזאת. בעצם הציונות היסודית של הרצל הייתה ציונות שרידותית– הציונות ההרצליאנית אומרת שמדינת ישראל היא המקלט של העם היהודי. הרי זה נולד על אדני משפט דרייפוס וההבנה של הרצל שבלי מדינה משלנו בסוף לא נהיה".

"אבל עכשיו אחרי 130 שנה אחרי אותה תקופה. האם עדיין ה'רזון דטרה' של הציונות הוא שרידות? ואני טוען שאם זה מהות קיומנו לא נהיה פה לאורך זמן. זו לא תכלית מספקת והיא לא תחזיק. ולכן אם הציונות נשענת רק על הציונות הקלאסית, אין לנו תוחלת ארוכת שנים. כי אם כל מה שאני צריך זה לשרוד? יש מקומות יותר מוצלחים".

"ולכן אנחנו בתקופה מדהימה, שבה כולם צריכים לצאת מהקומפורט זון (אזור נוחות) שלהם. וכשאני אומר כולם אני רואה שלושה כוחות שצריכים להשתלב: הכוחות שמבטאים את המימד הדתי, הכוחות שמבטאים את המימד הלאומי, והכוחות שמבטאים את המימד האוניברסלי. כי בסוף – מטרת הציונות והיהדות היא תיקון עולם. כשאתה מוציא החוצה את אחד המימדים, אתה נשאר רק עם שני מימדים מעוותים. תיקח את המימד הדתי והלאומי ותוציא את המימד האוניברסלי תקבל את הרצח בדומא. הדתיים צריכים להבין שאנחנו יצאנו מתקופת השבלונות, לא צריך לפחד יותר ואף אחד לא הולך להתבולל פה, אנחנו לא בליטא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
זה מנהיג אמיתי. הצלחתו הצלחתינו
אלי | 07-02-2016 8:47
בנט הוא מנהיג, אדם גדול עם חזון ועשייה. אם ימשיכו שועלים קטנים לחבל בכרמים כולנו נפסיד אם לבית היהודי היו 17 מנדטים, כמו בסקרים שלפני הבחירות, כולנו היינו נהנים מכך, כולל המתנגדים הכי גדולים של בנט שיודעים רק להשמיץ. אז כחו את עצמכם בידיים, צומח פה מנהיג, תנו לו כח
אם לבית היהודי היו 17 מנדטים
| 07-02-2016 9:29
היינו מקבלים מדינה רפורמית. תראו כמה רפורמים הם הכניסו עם 8. תארו לכם מה היו עושים אם 17..
2
סתם ברברן
| 07-02-2016 9:33
3
ניתוח מציאות
מיכאל | 07-02-2016 9:47
של אדם שחי בסרט.
4
מי שמוריד חלק מהשרוול
יו | 07-02-2016 9:49
בסוף יוריד חלקים מארץ ישראל
5
מה בעניין הלבוש של השרה מהמפלגה הדתית לאומית?
דפנה | 07-02-2016 10:10
אולי לא כדאי להתעסק עם כיסוי ראש ועומק המחשוף. זה מפריע להתעסק בדברים החשובים(פינוי יהודים מחברון והמשך אוזלת היד מול הטרור הערבי)
6
הבנאדם חי בסרט.
יהודי | 07-02-2016 10:22
פשוט לא מחובר לציונות הדתית. מדהים ומפחיד שאלה הם "נציגינו" אלעק.
7
על בנט אני לא מתפלא. איפה הרבנים?
חיים | 07-02-2016 10:24
מתי הם יבינו שהוא מסובב אותם?
8
בנט- תודה!
אוריאל | 07-02-2016 10:51
תודה שפרשת את משנתך האידיאולוגית הכל כך מנותקת מתורת הרב קוק וחשפת את מה שעומד מאחורי התנהלותך בכל הקשור לדת ומדינה...
9
חושב
| 07-02-2016 12:09
רוצה לקוות שבנט לא מזלזל באורתודוקסיה. לא נכון לומר שלא צריך להתעסק באורך השרוול! בוודאי שצריך,כל כוחינו הלאומי,נובע מלימוד תורת ארץ ישראל! ולדעתי בנט מתכוון,שלא להתרכז בעיקר,רק באורך השרוול כל היום,ושצריך ללכת ולתפוס את האומץ והכח שיש בתוכינו ולחולל מהלכים משמעותיים למען העם הארץ והמדינה
10
הרב קוק זצ"ל אמר על הציונות החילונית
בנימין | 07-02-2016 12:53
שהיא כמו עץ ללא שורשים, הוא נראה יפה מבחוץ אבל מבפנים הוא כבר יבש, ייקח מעט זמן עד שנבין שהוא מת. כך גם הציונות ללא התורה הייתה נראית יפה בעבר, מלאה באידאל ובצעירים אידיאליסטים. היום האידיאלזם התחלף בנוחות. בניהם של הצעירים ההם היגרו למדינות זרות, חלקם הפכו לשמאלנים ולתומכי ערבים וחלקם הפכו למשתמטי שירות צבאי. זו הסיבה שהרמטכ"ל חובש כיפה, וראש המוסד שומר מצוות, היועהמ"ש חובש כיפה גם הוא והצעירים האידיאליסטים המשרתים בצבא התחלפו בנערי הציונות הדתית. ציונות יכולה להתקיים רק בשילוב עם תורת ה'.
11
ל-9 איפה ראית פה ניתוק מהרב קוק?
| 07-02-2016 18:15
בדיוק להיפך, תכנים של הרב קוק מציצים פה מכל משפט. .. .. אלא מה, אתה רוצה לטעון שהוא לא הבין? שהוא מעוות? אולי. אבל זו טענה אחרת לגמרי וצריכה ביסוס. לענ"ד כמי שגדל בין תלמידי הרצי"ה (שאינם ב"קו") יש פה סה"כ מסרים חזקים מאוד ברוח הרב קוק שאמנם מקבלים ניסוח ופרשנות יחסית עממיים ושווים לכל נפש.
12
ל- 12. יש פה ניתוק גמור מהרב קוק
נפתלי | 08-02-2016 17:30
הרעיון שיש איזה שהיא סתירה בין ציונות ובין שמרנות דתית והקפדה על ההלכה, זה בדיוק ההיפך הגמור מהרב קוק