אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרפורמים מקבלים הכרה ואנחנו מוחאים כפיים

הרפורמים והקונסרבטים מקבלים הכרה ודריסת רגל במדינת ישראל, והציונות הדתית שותקת בשמן של האחדות והאהבה. בחלקה אפילו כבר מתחילה להצדיק ביקור והערכה למוסדותיהם, לחייך לילדים ולהתמוגג מגלי החיבה לישראל. הרב עידו רוזנטל מודאג

הרפורמים מקבלים הכרה ואנחנו מוחאים כפיים
  (צילום ארכיון: מרים אלסטר/פלאש90)

אתמול (א') התקבלה בממשלה החלטה הנותנת הכרה לרפורמים ולקונסרבטיבים בכותל המערבי.

רק לפני מספר שבועות במסגרת דיון שנערך ב"שדולת עם דת ומדינה" בכנסת אמר ח"כ אלעזר שטרן: "יושבים פה סביב השולחן אנשים מכל הזרמים, ואני גאה על כך. אנחנו חושבים שביהדות יש שלושה זרמים, ויש להם זכות קיום, ושהם חשובים למדינת ישראל".

דברים אלו מבטאים מצב נפשי עמוק. מאבקים אמוניים והתמודדויות רוחניות נראים לנו כיום רחוקים מהווית חיינו. נדמה לנו כי הגענו אל חוף מבטחים, לפחות מבחינת הצורך לעמוד מול נסיונות רוחניים ואמוניים. אך מי שמסוגל לחוש בקיומם של זרמים תת קרקעיים, יודע שהתמודדות מעין זו אינה רחוקה. היא גם לא קרובה. היא בעיצומה.

אך שלא כהתנגשויות אלו שבעבר, בהם היה האויב גלוי לעין, והאומה התקוממה מולו ולחמה בו כלביאה על חיי גוריה, כאן האויב פועל בסתר, בלא שנרגיש. דעות מסוכנות צצות מתחת לפני השטח, תחת חזות מרגיעה ולא מאיימת, הן קונות שביתה, לופתות את התודעה ולוכדות ברשתן נשמות יקרות. של אחינו, בנינו ובנותינו, וגם שלנו עצמנו.

פנים יפות להן, מסכה נאה ונעימה למראה הן לובשות. והיא מטעה ומבלבלת מאד.

המסכה היא אהבה

אחדות העם, הבנה ואהדה, קירוב וחיבוק לכל אדם מזרע ישראל, תהיה אמונתו אשר תהיה, תהיה דתו אשר תהיה, תהיה סטייתו אשר תהיה, תהיה מגמתו אשר תהיה, ותהיינה תוצאותיהן לעתיד ישראל אשר תהיינה.

כי אם למדנו, ונעשה לנו טבע, לאהוב כל יהודי, שומר מצוות כחילוני, לאומי כשמאלני, למה לא נמשיך את הקו לאהוב נאמן רוח ישראל כלוחם בה, לחבק את הדבקים ביהדות שורשית כמו את הרפורמים והקונסרבטיבים. ומחר – את היהודים המשיחיים, ומחרתיים, חלילה, את ה'יהודים המשיחיים הותיקים', תלמידי אותו האיש, המחייכים אלינו מעבר לים עם המחאות שמנות נוטפות 'אהבת ישראל'.

מילים יפות. אהבה, חיבוק, חיבור, אחריות על אחים.

בשמן של האחדות והאהבה אפשר כבר להצדיק ביקור והערכה למוסדותיהם, לחייך לילדים ולהתמוגג מגלי החיבה לישראל, כאילו הרפורמה, המוציאה מבית ישראל אלפי יהודים שמתבוללים כל שנה, כאילו היא המצילה הגדולה מההתבוללות ומהריקנות. בשם האהבה והאחדות אפשר לחגוג בצוותא עם 'רבה' רפורמית טקס הדלקת נרות חנוכה המשתף את גווני היהדות השונים וגם לטפוח על שכמם, עם או בלי הסתייגות רפה מדרכם. שהרי האחריות על אחדות ושלמות העם גוברת על כל ערך.

ומאחורי המסכה המלבבת צוחקת היא, ההשקפה הכופרת במסורת ישראל, המתפשטת כמפלצת רבת הזרועות, את צחוקה הלועג.

דריסת רגל בצה"ל

ויש לה הרבה סיבות לכך. היא רושמת הצלחות. הנה מעט מהן, ממש על קצה המזלג: ההכרה בתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בהתחזקות מתמדת. נציגים רשמיים של מדינת ישראל יושבים עם מנהיגיהן ומבקרים במוסדותיהן. כן, גם כאן בארץ מתחזקות קהילות לא אורתודוקסיות, בשמות וכינויים שונים ומגוונים, ומרחיבות את השפעתן. הן נהנות כבר מתקצוב ממלכתי לתשלום משכורות ל'רבנים' מטעמם. הן מעורבות היטב ומשפיעות על מגמות של כרסום בהגמוניה הרבנית על עניני דת ומדינה. הן לוחמות ברבנות הראשית לישראל וצועדות יד ביד עם גופי שמאל קיצוני. במערכת החינוך בצה"ל נמצאים קצינים משורותיהן בעמדות השפעה כבירות. משם נושבת 'רוח המפקד' אל הצבא כולו, וממנו לחיים האזרחיים.

מזה שנים מתארחות בשבתות קבוצות של חיילים וקצינים במרכז לחינוך ותרבות של התנועה הרפורמית. המרצים מפגינים זלזול בתורה ע"פ מסורתה הנאמנה, ואת ההרצאות הללו נאלצים לשמוע כל החיילים, דתיים כחילוניים. הראשונים בולעים את הרוק, האחרונים בולעים את המסרים. קצין ביחידה מיוחדת שהוקמה בחיל החינוך לפקח על התכנים המועברים לחיילים בנושאי דת, הסביר ש"צה"ל לא קובע לחייל המשרת מה היא יהדות… לא יכול להיות שאדם שגדל בבית רפורמי או בבית קונסרבטיבי לא יוכל לספר לקבוצה איך נראית השבת שלו" ולכן "מכון שיגיד שהוא רוצה לתת מידע בגוון מאד מסוים" כלומר, ע"פ תפיסה אורתודוקסית, "והוא לא מוכן למשהו אחר, מבחינתי זה לא עובר את הסף."

מעתה, למה ייפלא שדוחקים, באלימות, את רגליה של הרבנות הצבאית מכל עמדה של פתחון פה לאמירה שיש בה תוכן, ולא רק אוירה יהודית? והרי הרבנות הצבאית היא עדיין, תודה לא-ל, 'אורתודוקסית', מייצגת רק זרם אחד מני רבים…

הנסיון לחלק בין חיבוק ל"שרידים מדולדלים" אלו של זהות יהודית נחלשת והולכת, אותן 'קהילות' בחו"ל, לבין הכרה בהם כאן בארץ, הוא כמובן מנותק מהמציאות. החיבוק הזה יגרום, אם בכלל, לעליה של מעט מאד יהודים לארץ, אבל הוא כבר גורם, בפועל, להכרה וחיזוק מעמדם כאן.

והוא מביא לגרוע מזה בהרבה. לטשטוש ההבחנה בקרבנו, בעיקר אצל בני הנעורים, בין רוח ישראל האמיתית ומייצגיה לבין תנועות ההתפרקות וההרס, שחרתו על דגלן, כמעט מיום היווסדן, הכשרת ההתבוללות, התרבותית וגם הגזעית.

אמת. יהודים בעת החדשה התבוללו, ועדיין מתבוללים, גם בלי קשר לתנועות הללו, אבל זוהי 'התגנבות יחידים'. התבוללות ממוסדת, רשמית וגאה, זוהי תוצאתן הישירה של התנועה ליהדות מתקדמת ושל אחותה הצעירה וזו מהותן. (הדברים מבוארים באריכות בשו"ת ציץ אליעזר בהקדמה לחלק ה. עיין שם)

ואכן לאורך כל שנות קיומן, הן עמדו מנגד, ואף התנגדו לתחיית ישראל כעם עצמאי בארצו. עורו אחים, חשפו את הפנים המכוערות מאחורי המסכה. ידוע נדע את האויב. או אז נלחם בו וגרשנוהו, כי יכול נוכל לו.

==

הרב עידו רוזנטל הוא ר"מ במכינה בעלי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מי שהולך בשיטת הכל או כלום
נשאר עם כלום | 01-02-2016 15:46
אם לא היו דוחים את נשות הכותל זה לא היה קורה. יש ריפורמים בעולם ויש להם שאיפות ורצונות חוץ מלצעוק שזה לא בסדר מה כבודוו מציע לעשות?
2
לצערי החרד"לים עקפו את החרדים מימין
בוגר עלי | 01-02-2016 16:24
אפילו החרדים הסכימו בשתיקה להסדר החדש. למה החרד"לים צריכים להיות כל כך קיצוניים נגד המדינה?
3
מגיב 1מזכיר את השמאל הקיצוני. מתי תפתחו עיניים?
יצחק | 01-02-2016 17:50
מגיב 1מזכיר את השמאל הקיצוני - אם לא היה כיבוש לא היו פיגועים. אם רק היו מוותרים עוד קצת היה שלום. אם רק לא היינו מתעקשים על ירושלים היה פה גן עדן לכולם. אתה באמת חושב שתפילה וכמיהה למקדש מעניינת אותם? אינך מבחין שיש פה מאבק שיטתי הנעשה ב'שיטת הסלמי'?
4
למגיב 2 - איני יודע מה עמדת החרדים, אבל
יצחק | 01-02-2016 18:18
למגיב 2 - איני יודע מה עמדת החרדים, אבל בניגוד אלינו נושא מקום הדת במדינה אינו מעניין אותם. הם מחוייבים לצרכי הקהילה שהם מייצגים ולביצורה. יש דוגמאות רבות לכך שלאורך השנים מיש שעמד על משמר מקומה הממלכתי של היהדות במדינה ומעמד הרבנות היו דווקא ראשי המפד"ל -שפירא,בורג,רפאל, ורהפטיג, המר ואחרים. ניכרת בדבריך בורות מביכה באשר ליסודות הציונות הדתית, אשר לא נוצרו בעיתון של אתמול ולא עם הופעת בנט על בימת ההיסטוריה.
5
הבעיה הגזעית היא המסוכנת ביותר עבורנו
דר שטרימר | 01-02-2016 19:23
איך ניתן לשבת בחיבוק ידיים בזמן שטוהר הגזע מוטל פה בספק. ההתבוללות הגזעית תביא בהכרח לסופו של הגזע הנבחר, בעיקר דרך נישואי תערובת ואי שמירה על הפרדה ובידול.
6
אחרי מאות אלפי מתחלנים זה כבר לא מזיז ל"דתיים" האלו
| 01-02-2016 19:49
ואין שם איש מורם מעם שיזעק בקול גדול "נכשלנו! טעינו בדרכנו הנפסדת! חזרה לשיטה החרדית ה" גלותית" אבל זו ששימרה את התורה מדור לדור
7
אני לא מבין על מה אתה מלין
| 02-02-2016 11:12
הציונות הדתית היא כל כולה שינוי ורפורמה ביהדות המסורתית, היא מחפשת קולות וגשרים בשם אהבת ישראל לציבור החילוני, הציונות ביסודה נועדה לפרוק כל עול, ע"ע הרצל גורדון וחבריהם. משראו שלמעשה התנועה שלהם לא תתרומם ללא קשר כל שהוא ליהדות, הם החליטו להקים את הרבנות הראשית ולתת לה כאילו מעמד מכובד, מה שבפועל לא כך היה הם פשוט ניצלו את אותם הרבנים לצרכהים. יש לנו כלל כל המשנה ידיו על התחתונה ביטוי בו השתמש החתם סופר לגבי הרפורמים בדורו, הוא נכון גם לציונות הדתית. אז הרפורמים הלכו רחוק מידי לטעמכם? זכותם אם גם אתם שינתם
8
כמה שנאה, כמה שנאה
שמעון | 03-02-2016 23:03
איזו רוח שנאה מכוערת מנשבת מדבריך. יש ריבונו של עולם אחד ויש אינסוף דרכים להגיע אליו. מי שמך לקבוע איך לעבוד את השם?